Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#31
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 15:11

Categoric nu este nici moral.



#32
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 15:38

Well, asta-i cu totul si cu totul altceva.

Alt subiect.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#33
m_ella2005

m_ella2005

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 15:53

Acum cativa ani chiar am fost la un simpozion intitulat ''Egalitatea de sanse intre femei si barbati'' organizat de fundatia Pro Women.
Chiar insistau pe faptul ca nu este discriminare intr-un anunt de genul ''persoana de sex feminin, varsta cuprinsa intre 18 si 40 ani, cunostinte foarte bune de operare a calculatorului, disponibila la program in ture de zi si de noapte, aspect fizic placut, ordonata, cu capacitate buna de memorare.
Discriminare ar fi fost in momentul in care anuntul s-ar fi rezumat numai la ,,Societate de paza, monitorizare si interventie efectueaza selectie in vederea angajarii unei persoane pentu postul de dispecer'', iar persoanele care s-ar fi inscris pentru post ar fi fost respinse pentru faptul ca nu indeplineau conditiile postate in primul gen de anunt, desi acestea nu au fost mentionate.



#34
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 16:48

Mi mi se pare discrminatoriu ca se ofera postul "persosnelor de sex feminim" in primul rind...adica un barbat nu poate indeplini aceleasi atributiuni? In al doilea rind mi se pare discriminatoriu pe motiv de virsta ...daca am 41 de ani, nu mai imi pot indeplinii sarcinile de serviciu cu acelasi randament? Si nu in ultimul rind, persoanelor de sex masculin li se cere "aspect fizic placut" la angajare????

Prea mult accent pe aspect fizic si prea putin pe abilitate...dar na'...cind esti frumoasa, cu tocuri de 10, rujata si parfumata, ce coteaza ca nu poti da din taste...


"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes


#35
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 16:52

Cred ca cel mai potrivit anunt conform criteriilor de aici ar arata in felul urmator:



Angajam!



Sau nu?



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#36
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 17:08

Citat:
citat din mesajul lui marius
Cred ca cel mai potrivit anunt conform criteriilor de aici ar arata in felul urmator:Angajam! Sau nu?Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Nu, corect ar fi sa se spuna: "angajam persoana care poseda cunostinte foarte bune de operare a calculatorului (si aici introduci ce programe prefera angajatorul), disponibil(a) la program in ture de zi si de noapte, ordonat(a), cu capacitate buna de memorare, etc...(capabil sa ridice 100 de kg, capabil sa umble pe sirma, sau mai stiu eu ce alte criterii specifice serviciului)." Sa iei in considerare sexul, virsta si aspectul fizic sint criterii discriminatorii. Nu contest ca in Ro sint legale,doar ca sint discriminatorii si nu trebuie sa fie asa.
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes


#37
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 17:35

Putin off topic dar apropo de aspectul atat la angajare cat si in rezolvarea problemelor,daca respectivul e barbat si ii trantesc decolteul rochiei in fata....pai nu se poate sa nu se rezolve .Pe bune acu`....e un pic aiurea dat exemplul, dar eu nu vad nimic rau ca o femeie care arat bine sa fie si desteapta...no,eventual obtin mai repede aprobari sau ce-mi trebuie sau prioritate la parcare sau la rand..la finante sau alte institutii...daca-s mai multi barbati la rand ca altfel....

Nu sariti cu diverse,e pur si simplu o opinie.M-am folosit intotdeauna si de aspectul fizic..cand lucram la ghiseu,relatii cu publicul,nu era nici unul nervos sau sa tipe si sa protesteze....toata lumea calma...

Pe de alta parte eu sunt adepta angajatilor barbati cand seful e o femeie si invers/Totul se desfasoara mult mai ok...aveam un sef barbat la 80 de femei....bine ne-a fost...


Precizare...luati exact ce e de inteles,va rog.Si fara aluzii la copilul meu.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#38
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 17:40

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Nu, corect ar fi sa se spuna: "angajam persoana care poseda cunostinte foarte bune de operare a calculatorului (si aici introduci ce programe prefera angajatorul)



"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes







Discriminare - ce, daca stiu alt program ce are? Numai programul X este bun?[:D]



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 18:12

Citat:
Rufus: Hai sa mai lasam "discriminarea" asta, ca prea o folosim la fiecare stranut...
papelusca s-a indignat de un fapt si a pus in discutie legalitatea lui. Daca nu-i ilegal, e clar ca nu poate fi vorba de discriminare. Unde scrie ce presupune munca de dispecer si unde-i legea care impune asa ceva angajatorului? De ce n-ar putea un angajator sa prefere o angajata cu aspect fizic placut?


In orice tara civilizata asemenea anunt nu ar fi legal indiferent ce implica munca de dispecer. Cit despre angajator, poate sa gindeasca si sa prefere la interviu pe cineva aratos, dar nu poate sa o puna in job description. Dar pe planeta Romania orice e posibil.
O cunostinta de-a mea, barbat, 22 de ani, cu facultate, i s-a cerut sa se tunda ca sa poata sa-si puna CV-ul pentru un post de vinzator la o cofetarie, cu toate ca nu avea plete sau arata neingrijit. In tarile civilizate asa ceva e considerat abuz.

#40
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 18:14

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui ocebineNu, corect ar fi sa se spuna: "angajam persoana care poseda cunostinte foarte bune de operare a calculatorului (si aici introduci ce programe prefera angajatorul)
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Discriminare - ce, daca stiu alt program ce are? Numai programul X este bun?[:D]Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Daca iti scapa diferenta dintre abilitatile profesionale si "aspectul fizic placut", zau ca discutia nu are rost.Totusi, hai sa explic: Ca angajator, pot cere ca aplicantul sa stie anumite programe sau sa aiba anumite indeminari SPECIFICE pozitiei respective. Nu pot angaja "air traffic controller" fara o excelenta cunstinta a sistemelor de operare, notiuni de fizica, excelenta comunicare, etc...Nici chirurg nu pot angaja daca nu-i absolvent de medicina si nu are calificarile respective.Si daca la interviu aleg intre duduia blonda cu ochi verzi si zimbet impecabil in detrimentul persoanei calificata profesional, atunci e buba la sistem!!!!Este o URIASA diferenta intre calificari PROFESIONALE si "aspect fizic placut"...Dar daca in Ro e OK pentru sef sa-si clateasca mai bine okiu' in 8 ore decit sa fie pasagerii unui avion in siguranta (sau o companie profitabila), atunci e bine de stiut ca asa stau lucrurile!!!! Si nici sa nu ne miram ca la 40 de ani sintem deja mosi si babe!!!
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -