Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi cum va impacati cu soacra ?


86 raspunsuri la acest subiect

#41
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 21:36

Roxi, eu nu cred ca ti-am zis ca e o nesimtire ceea ce ai scris tu. [alcool]
La urma urmei, ce iti veni sa compari situatia ta cu situatia altcuiva, din alta parte a lumii si sa mai si afirmi ca asa cum e acolo unde stai, e perfect ? [8D]
Adica cine nu este de acord cu tine este nesimtit. Cred ca te-a deranjat tonulmeu, care l-a imitat pe al tau. [:D]




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#42
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 01:30

Va multumesc din suflet ca sunteti atat de receptive.
Ai dreptate noideea in ceea ce priveste respectul si increderea. Pana sa intru in aceasta dilema psihologica, daca pot sa o numesc asa, i-am oferit soacrei mele increderea mea, nu totala, dar am respectat-o pentru ca e mama sotului meu.
Dar dupa toate cate am auzit pe la spatele meu m-a deszamagit rau si am inceput sa nu mai suport superficialitatea de care da dovada.
Da, e si vina sotului meu, dar pana la urma oricare din noi credem ca parintele nostru ne vrea doar binele.
Din pacate am realizat abia acum ca orice ar face ea sau ar zice nu e din suflet. Inca nu am avut ocazia sa vorbesc cu ea si nici nu am tragere de inima macar sa o vad.
Maine trebuie sa o vad, pentru ca nu pot sa evit acest lucru din motiv ca trebuie sa luam de la ea un act. Va zic maine cum a fost.
Va multumesc inca o data si sper ca in curand sa nu mai fiu afectata de toate acestea si sa fiu mai tare.

#43
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 01:33

Si ca sa zic si de san. Nu am suferit toata ziua, decat cateva ore. Da, a afost de la prea mult lapte ca pompa o sterilizez mereu inainte de o folosi. Va multumesc de sfaturi sper sa nu mai am probleme de genul. Va pup si sanatate voua si copiilor vostri [flo][flo]

#44
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 02:57

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Roxi, eu nu cred ca ti-am zis ca e o nesimtire ceea ce ai scris tu. [alcool]La urma urmei, ce iti veni sa compari situatia ta cu situatia altcuiva, din alta parte a lumii si sa mai si afirmi ca asa cum e acolo unde stai, e perfect ? [8D]Adica cine nu este de acord cu tine este nesimtit. Cred ca te-a deranjat tonulmeu, care l-a imitat pe al tau. [:D]
allinta eu nu am afirmat nicaieri ca aici unde stau e perfect, am spus doar cum e aici si ca nu te tine nimeni cu forta daca nu ti-e bine in casa lui.Nu am acuzat pe nimeni ca face ceva, ci am spus ca mai bine intr-o camera cu chirie decat sa nu ma simt bine in casa socrilor.Chiar daca ei ma cheama sa stau la ei.Daca iti spun ca am stat si cu socrii si m-am simtit minunat si tot am hotarat cu sotul sa ne mutam singuri cu chirie, chiar daca socrii au casa mare si stau doar ei doi in ea , iar o sa spui cum indraznesc sa spun ce am facut eu ? Eu nu am jignit pe nimeni cu ce am scris, pe cand tu m-ai atacat pe mine direct, chiar in bataie de joc.Oricum nu ma cunosti...si nu poti sa stii cum si ce as face eu .Asa ca daca ai ceva de criticat, critica ce spun, nu pe mine....Si cu asta am terminat ca nu-mi place sa ma cert cu nimeni si mai ales pe subiectul altuia.Mcm2011 numai bine.Sper sa se rezolve problemele pe care le ai cat de curand. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)[i]

#45
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 20:27

Citat:
citat din mesajul lui aadina

Mcm,de ce ii acorzi atata atentie soacrei, si ii ceri sfatul? Ignor-o, e cel mai bine asa.
Relatia mea cu soacra e perfecta[:D], nu o sun niciodata, nu ma suna niciodata, ne vizitam extrem de rar, desi locuim in acelasi oras. Probleme au fost la inceput, si nu o pot uita. Am locuit la socri 4 ani, pana a fost gata casa noastra, dar nici atunci nu comunicam prea des. N-o consider moarta, o respect pt. ca mama sotului meu si atat.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#46
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 20:35

Citat:
citat din mesajul lui roxy

Citat:
citat din mesajul lui aadina

... Am locuit la socri 4 ani, pana a fost gata casa noastra, dar nici atunci nu comunicam prea des...


scuza-ti-ma pentru ceea ce voi scrie dar mi se pare "grozav", in sens negativ, sa stai in casa cuiva pe care nu-l suporti, si inca 4 ani, ca sa iti rezolvi problemele tale si cand totul e ok pentru tine, iti iei bagajelu si pleci.Se poate sta cu chirie, se poate sta in alta parte, nu sa te folosesti de lucrurile si casa celei pe care o consideri inexistenta si apoi sa fii nemultumita ca nu e de acord cu ce vrei.
Adica sa stea cineva la mine, si nu o zi, doua...ci ani, si apoi sa nici nu ma cunoasca pe strada? E cam mult indiferent de ce s-a intamplat intre voi.Dar pe ea a intrebat-o cineva daca e de acord ?

Sau se subintelege ca intra in obligatia parintilor sa ne ia in spatiu dupa ce ne casatorim cu tot cu catel, purcel si altele...
Sper ca nu te-ai suparat, dar asa consider eu.Aici und elocuiesc, parintii dupa ce copii sunt mari ii trimit sa locuiasca singuri si toata lumea e multumita.


Si, acum, roxi, fa o comparatie intre tonul adinei si tonul tau. Mesajul ei l-ai luat la modul personal, de aceea ai si sarit pe ea sa o certi, de parca ai fi certat pe cineva cunoscut tie. [8D] Din acelasi motiv, mi-ai raspuns si mie ca e o nesimtire modul in care ti-am scris mesajul. Oare care dintre noi a fost mai nepoliticoasa ? [:D]
Uneori, propriile noastre probleme, nu ne permit sa vedem obiectiv anumite situatii.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#47
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 15:44

Ma gandeam ca nu am raspuns practic la intrebarea topicului. Si mi-am dat seama ca eu nu am soacra.[:D]

Am ex soacra si.... un fel de ... sa-i zicem soacra prezumtiva.
Care este notiunea de socara? Eu stiu ca e mama sotului tau. Eu nu am sot. Deci nu am soacra. Ma intreb ce titulatura i se poate pune mamei iubitului meu.

haios.

Dar, acum on topic: eu cu soacra-mea m-am inteles destul de bine, la suprafata. Adica incercam sa ne respectam reciproc. Incercam. In limita unei convietuiri pasnice. Dar in subsidiar se ducea o batalie acerba. Pentru ca e chestie de bun simt. In realitate m-am certat cu ea de trei ori in 5 ani. Apoi mama s-a certat cu ea si s-a declansat divortul, apoi am incercat sa pastrez aparentele unei bune intelegeri, apoi mi-am dat seama ca faptul ca nu o puteam suporta cu jumatate de fata si cu jumatate de fata imi era draga se datora faptului ca nu a lasat sa se vada cat de mult ma dispretuia sau eu nu i-am dat suficienta importanta si nu am realizat cat ma dispretuia. Vedeam asa niste atitudini deranjante, dar stia femeia sa se abtina maxim si sa ma lucreze pe la spate, iar eu am facut tot ce mi-a stat in putinta sa ajung cu ea la o situatie care sa degenereze in ceva urat din respect pentru faptul ca era mama sotului meu.

In sufletul meu nu am suportat-o niciodata si nici ea pe mine. De ce nu am suportat-o eu. Pentru ca o dispretuiam pentru anumite cuvinte spuse fara sa gandeasca, ca m-a jignit, pentru ca am simtit din atitudinea ei ca nu prea ii convine ca-s nevasta fiului ei, pentru ca nu intelegeam de ce de fiecare data cand eu si sotul meu ne rezolvam problemele dintre noi si eram linistiti se simtea prin toti porii ei ca nu mai poate de nervi, pentru ca nu intelegeam de ce e atat de posesiva cu fiu-su, pentru ca nu intelegeam de ce insista sa stam cu ea ca apoi sa fiu acuzata ca stau in casa ei si ca le vreau averea, acuzatie care mi s-a adus de catre sora-sa, in mod necontenit, pentru ca nu intelegeam de ce rade cand fica-mea ii mai zicea mami (credeam ca din greseala, dar copilului i se incerca sa i se inoculeze ca ea o creste cand statea la tara in vacante cand eu lucram si o luam acasa doar in we si era incurajata sa-i zica mama nu mamaie), ca nu intelegeam de ce simteam ca imi face concurenta cu gelozie pe fatza, ca nu intelegeam de ce mi se parea ca ne saboteaza relatia, ca nu intelegeam de ce imi da sfaturi care pareau spre binele meu dar de fapt erau menite sa ma departeze de sotul meu, pentru ca a insistat sa stam la ea in casa desi eu nu vroiam sa stau cu ea, pentru ca si-a crescut copiii absolut gresit si i-a format gresit, iar metodele aplicate in cresterea si educarea ei au dat roade proaste, pentru ca erau oglinda ei si pentru ca vedeam modul in care i-a crescut ca fiind unul extrem de defectuos si proasta lor crestere m-a afectat enorm, m-a traumatizat, iar eu nu am stiut sa fac fata unor dusmani care se presupune ca-mi erau familie.
De ce am tinut la ea? Ca stia sa ne faca ceva bun cand ajungeam la tara si ne rasfata cu tot felul de chestiute care stiau ca-mi plac in mod deosebit, ca ma ajuta cu fata si ca parea bine intentionata, iar eu in naivitatea mea nu realizam ca tot ajutorul ei era pe principiul : si iadul e pavat cu bune intentii, dezbina si stapaneste si tine-ti dusmanii aproape si prietenii si mai aproape.
De ce o urasc azi? Pentru ca ne-a manipulat cu singurul scop sa ma indeparteze de copilul meu si sa mi-l ia, sa-l ia pentru ea si sa traiasca ca fiind mama ei, a fetei. Pentru ca a facut tot posibilul sa-i arate sotului meu ac sunt o alegere proasta sis a-l foloseasca impotriva mea ca scut si lance. pentru ca m-a torsionat si m-a jucat pe degete, si pentru ca mi-a furat inocenta si si-a batut joc de mine. pentru ca nu a fost capabila sa inteleaga ca nu totul se rezuma la ea si ca alegerea partenerului de viata este o chestiune intima si personala si pentru ca nu a vrut sa inteleaga ca nu e normal sa te bagi in familia altuia. Ea a vrut sa fie cap familiei mele, intemeiata intre mine si sotul meu si sa ne dezbine sis a iasa totul ca ea. ca asa vrea ea. Nu m-a respectat ca mama, nu m-a respectat ca sotie si nici ca mama. A avut tupeul sa-mi suna acum cateva luni ceva de gen: "cand ai sa fi mama.... ai sa" .... nu stiu ce. Si eu eram mama de doi nu de unul. A avut tupeul sa-mi transforme copilul inca din timpul casniciei intr-o mingie de pimpong, cu interogatorii, cu dispret in fata copilului meu cum ca mama ei nu este buna de nimik, ca nu stie nimik, ca nu e potrivita sa o cresc eu pe fiica mea, ca ea face lucrurile mult mai bine ca mine, ca fata mea poate sa traiasca foarte bine si cu mama vitrega, in conditiile in care eu traiesc. A Avut tupeul sa puna la cale cu iubitele sfantului ex sa vina la mine in casa si sa vada ce poate sa prinda din zbor, lucruri de care ea sa se poata lega sa-mi faca rau si eventual sa-mi ia copiii de langa mine. Le-a alimentat dorinta sa imi creasca copiii pentru ca eu nu sunt potrivita sa-mi cresc copiii mai bine ca ele si proastele au pus si botu, ca de vanitatea feminina. A vrut sa faca front comun cu ele , ca au fost cel putin doua de care stiu si le-a manipulat ca scut si ca lance impotriva mea ca mama. De cand am facut-o pe fica-mea am trait cu teroarea ca-mi va fi luat copilul, pentru ca intuiam ca in spatele meu exista aceasta atentare la metrnitatea mea, dar nu avema dovezi si nu ma credea nimeni. Nici macar cititoarele de pe forum. Dupa divort a fost o lupta asidua, am aflat multe si mi-am plans de multe ori in pumni ca am avut incredere in sotul meu si apoi in fostul meu sot sa pastrez legatura cu mama lui. Am urat judecatoarea care a stabilit drept de vizitare cu luarea copilului din casa in loc ca vizitele sa se petreaca in prezenta mea la domiciliul copilului, pentru ca le-a oferit lor o portita sa imi bage copilul in acest joc, sa-l faca mingie de pimpong sieu sa fiu obligata sa o las la el, iar el sa faca ce crede de cuvininta, adica sa o duca la mamaia ei, care mamaia ei vroia sa-i dezbine familia. I-a luat tatal de langa ea (bine si eu am vina mea ca nu am fost capabila sa-i tin piept sis a ma prind din timp, nu am fost capabila sa adminsitrez mai bine toate problemele nu numai cele din partea ei, dar ma disculp in sufletul meu in ideea ca nici sotul meu nu a luptat pentru mine, ci m-a dat la lupi ca pe un miel de sacrificiu sa faca ma-sa ce vrea cu mine si cu familia mea si cu el si cu fica-mea), a incercat sa-i ia si mama de langa ea si a lucrat-o psihic, cu tact si dibacie, pentru ca are metoda, pentru ca e educatoare, pentru ca e rea si pentru ca e malefica si inconstienta sau nepasatoare de cat rau face si continua sa faca. Am de lucrat cu fata ani de zile de-acum inainte. Pentru ca i-a fost zdruncinata increderea, pentru ca nu am putut sa o apar pentru ca nu am stiut ce se petrece mult timp si pentru ca i-au spalat creierii.

Eu asa ceva nu am sa iert niciodata.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#48
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 17:13

Noideea, am mai citit diverse postari ale tale vis a vis de sot, ex sot, etc..



Pe mine una ma inspaimanta ca o persoana ca soacra ta (ex ma rog), care practica jocuri de-a manipu.larea, joaca oamenii pe degete, se pricepe la din astea si face chestii din astea pt a face rau, este educatoare [alcool] Nu-mi vine sa cred! Daca ziceai ca e vanzatoare, muncitoare, ing., etc, mai ziceam, dar chiar educatoare... Banuiesc ca e la pensie acum, nu?



Bun, acum punctual:

- comportamentul ei fata de fata ta (manipu.larea de care zici tu) a lasat urme in comportamentul fetei? Relatia ta cu fetita simti ca este afectata de comportamentul soacrei? Dar relatia cu baietelul? (sau e prea mic, nu stiu cati ani are exact)



- de obicei judecatorii, - in cazul in care sotul nu a avut un comportament care sa puna in pericol viata copiilor- dau voie tatilor sa ia copiii la ei, in perioadele "alocate" lor. Stiu ca doar in cazul bebelusilor f mici, sau in cazul unor comportamente aberante se poate cere (si judecatorul sa accepte) ca vizitele tatalui sa se desfasoare la domiciliul mamei, sub supraveghere ei. Asa stiu eu cel putin, din cazurile din jurul meu si din auzite/citite

Cu toate ca am mai citit de pe la tine ca tatal (ex sotul tau) nu a fost chiar usa de biserica dpdv al coportamentului, adica am citit de violente fizice destul de serioase si asupra ta si a copilului, condus in stare de ebrietate, etc... Chestiile astea nu s-au pus in discutie la divort, daca vroiai vizite la domiciliul tau?



- fetita ta se intelege bine cu ex-soacra? E f atasata de ea? Adica i se face dor de ea, se cere la ea? Asta avand in vedere ca a stat vreme indelungata cu ea (cnad lucrai tu, si o luai doar in wk)

Dar cu cealalta bunica, adica cu mama ta, cum se intelege, e apropiata si de ea? Intreb asta, ca daca totusi e cat de cat egal apropata de diverse rude, atunci se mai diminueaza influenta soacrei asupra ei (chestiile alea in defavoarea ta)

Iar cu copiii tai sa fie luati de o eventuala iubita a sotului tau, hai sa avem pardon, atata timp cat ii poti intretine si esti sanatoasa la cap, e chiar o prostie...



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#49
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 17:16

Acuma on-topic, ca e subiect deschis de altcineva, iar eu i-am raspuns noideei la postarea ei



Totul depinde de sotul tau. Adica si eu zic sa limitati raporturile cu mama lui, sa nu mai stie atatea despre voi, tot felul de intimitati, ca atunci genul asta de oameni (ca scoara ta si multe alte soacre) incep sa se simta importanti si au impresia ca fara sfaturile lor nu se mai invarte pamantul in jurul soarelui. Asa ia sa nu mai stie ei orice, ca se mai aseaza in banca lor

Cunosc genul asta de oameni, e un tipar clasic.. cum le dai putin nas, cu pac te "musca"



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#50
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 20:05

de ce am postat ce am postat aici din intimitatea a celor ce mi s-au intamplat? ca sa realizezi la ca poate duce increderea intr-o soacra rau intentionata. Iti distruge casnicia si copiii. Cum? Tot ce afla despre tine poate fi folosit impotriva ta. Nu tre sa stie nici vantul nici pamantul nici ce mancati, nici ce beti, nici ce servici aveti, nici cand va treziti, nici daca va simtit bine, nici daca va e rau, nici daca creste copilul vostru nici daca va lipseste ceva. Tre sa invatati sa va aparati casnicia prin discretie, sa nu se mai poata lega de nimik. Este evident ca te dispretuieste, este evident ca vrea sa fie miezul si vai de voi daca vrea sa va faca rau pentru ca poate doar daca ii permiteti. ce insemna sa-i permiteti? Sa va expuneti ei, sa aveti incredere in ea, sa va duceti la taiere ca si cum va duceti la o mama. Nu e mama ta, e dusmanul tau de moarte. Nu se va imbuna niciodata, ci va unelti cum sa-ti faca viata amara. Sa te anuleze si sa te duca cu capul. Nu are dragoste pentru tine. Daca avea in momentul doi era la tine la usa sa te ajute sa te mulgi sau iti chema o salvare, se precipita, se citea teroarea in glasul ei frica ca nu va e ok. Asta face o mama, dar ea se bucura de raul tau, iar daca iti da vre-un sfat ataotbinevoitor este de ochii lu fiu-su sa nu vada ce hada e pe dinauntru si de ti-ar rupe gatu ca la gaina daca nu ai fi protejata de iubirea sotului tau.

Soacra-mea s-a dat in petec la divort. Daca o auzeai cum striga ca nebuna in instanta si arata cu degetul ca os a faca test de paternitate la copil.... si cum radea ca avenit cu martori mincinosi care au spus numai povesti neadevarate despre mine.... adica sora sfantului ex si prietenul lui cel mai bun... ca te cruceai. Judecatoarea nu a mai putut sa o suporte si era sa o dea afara din sala iar oamenii isi faceau cruce. A durat procesul intr-o liniste desavarsita de la 12 la ora 3 jumate dupamasa. La celelalte procese se radea, la noi a fost intradevar grav. A fost un proces in care s-a facut tot posibilul sa ma zugraveasca urat si sa spuna despre mine ca nu am fost o buna sotie si o buna mama. Pana si judecatoarea se uita cu dispret la ei, la familia lui ca a vazut in ce familie am stat, adica ea s-a lamurit. S-a vazut pe fata ei. Mie mi-a vorbit civilizat si calm, cu intelegere si respect, iar fata de ei era cat se poate de dezgustata si i se intuneca fata cand se uita la ei. Dar eu am avut o aparare slaba. Am avut niste martori care m-au ajutat sa divortez dar ce au spus nu m-a ajutat prea mult. Si nu am avut cums a demonstrez ce mi s-a intamplat si ca el, sfantul ex este si va ramane o amenintare la adresa copilului meu pentru inconstienta si violenta de care este capabil, copiilor mei ca e vorba de amandoi.

Eu nu ma pot ierta ca nu am fost mai puternica si mai desteapta sa stiu sis a vad ce se intampla in spatele meu sis a fiu mai vigilenta. Am avut incredere si am zis ca merg pe mana lui, am avut incredere sa-mi las fata pe mana soacra-mi cand nu puteam sta eu cu ea. i-am permis prea mult sa intre si sa joace tontoroiul in viata mea si pentru asta nu ma iert si nu ma voi ierta niciodata. de acum prefer paranoica si a dracu sa fiu considerata decat sa imi mai incredintez increderea vietii mele si a copiilor mei in alte maini.

Mai bine un strain decat o soacra neagra in cerul gurii. Exista medici pentru problemele medicale, exista bone pentru copii, exista servici pentru bani, exista gradinite, crese, scoli si alte institutii pentru toate problemele cu care va puteti confrunta
exista forum, exista net, exista orice, numai soacra nu.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -