Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi cum va impacati cu soacra ?


86 raspunsuri la acest subiect

#31
babyblue

babyblue

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 12:00

eu ma inteleg f bine cu soacra.
din precautie insa, nu am facut o confesorul meu si nici nu ma omor sa i cer sfaturi.
fiind o femeie de treaba, intelege si se multumeste cu ce i oferim, ca si comunicare.[:D]

mcm, in cazul tau prb adevarata e sotul tau, pentru ca el nu reuseste sa i impuna limite, cu adevarat. nu poate, prb...soacra ta il cam santajeaza emotional.

felicitari pentru bebelush, sa creasca mare si sa va bucurati de el!!![flo]

_______________________________________________________________________

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)[caru]
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga]
________________________________________________________________________




#32
valicutu

valicutu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 12:43

scuze ca nu raspund la subiectul cu soacra, dar legat de problema pe care ai avut-o cu sanii, pentru ca nu multa stie, cred ca ceea ce ai facut tu se cheama mastita, se trateaza cu paracetamol + ibuprofen- vezi ce-ti spune un doctor, si in caz de nevoie antibiotice, pentru ca in situatii mai grave se ajunge la abces mamar. gasesti subiecte despre mastita aici pe forum, chiar eu am deschis unul la prima din cele 5 mastite pe care le-am avut de-a lungul alaptarii. se poate face de la prea mult lapte si se infunda canalele, sau de la microbii care patrund prin fisurile cae sunt pe mamelon, acestea urca pe canalele de lapte si se infecteaza (iclusv de la pompa de lapte pecare o folosesti fara sa o sterilizezi de fiecare data se poate face)

#33
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 14:40

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui mcm2011

Si mai e si faptul ca ea l-a facut sa ii cam fie frica sa o ignore cu tentativele ei de sinucidere de fiecare data cand incerca sa o faca sa inteleaga ca trebuie sa mai stea in banca ei.


Femeia asta are nevoie de psiholog sau poate chiar de psihiatru.

Intre ea si fiul ei a construit o relatie toxica.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.




stii chestia cu are nevoie de ajutor e relativa.... ea nu are nevoie de ajutor....pentru ca nu-si doreste si nu constientizeaza ca are o problema. Ea are nevoie sa fie calare pe psihicul fiului ei. Cea care are nevoie de ajutor este nora, adica autoarea subiectului.
Si a strigat dupa ajutor prin postarea facuta aici pe forum.

Noi nu suntem psihologi, avem doar pareri. Putem sa-i spunem in linii mari cam ce concluzii tragem, si daca asta o ajuta este bine.

O analiza si o evaluare a situatiei o poate ajuta sa stie de unde sa ia problema si sa scuture si sa cearna pentru o rezolvare.

http://noideea-noide.../04/divort.html

#34
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 14:55

"O analiza si o evaluare a situatiei o poate ajuta sa stie de unde sa ia problema si sa scuture si sa cearna pentru o rezolvare."

Asta e procedeul psihologilor / psihiatrilor. Ce sa inteleg de aici ? [:D]

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#35
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 15:21

cam
eu am fost odata la un psiholog cu o problema destul de delicata care m-a speriat legat de fica-mea.

ce-a facut psihologul? M-a ajutat sa gandesc singura si mi-a indus niste raspunsuri care erau de fapt la mine, apoi mi-a facut o evaluare si mi-a spus si ce parere are despre si ce sanse si optiuni am in rezolvarea ei.



http://noideea-noide.../04/divort.html

#36
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 15:34

mcm are o problema cu soacra. Evident. De ec are aceasta problema? Pentru ca soacra nu o suporta si o saboteaza. O decimeaza si-si rade dea. Isi bate joc de ea mai precis. De ce si cum reuseste? prin increderea pe care o are sotul ei in mama lui. iar ea avand incredere in el, asteapta probabil ajutor de la aceasta femeie, cum e si firesc intr-o situatie normala, ca asa am fost crescuti sa respectam si sa avem incredere in parinti si automat si in parintii sotului nostru, nu?

De aici pleaca problema. de la increderea prost investita si de la faptul ca sunt in viata situatii cand avem nevoie de ajutor ca sa stim cums a facem fata problemelor cu care ne confruntam.

de aceea o sfatuiam pe mcm sa nu mai apeleze la soacra. ca nu e bine intentionata si nu are sa gaseasca la ea raspunsurile pe care le cauta la problemele ei.

Si cu asta s-a rezolvat. De asemenea am sfatuit-o sa cconsulte un doctor pentru problemele medicale, nu soacra si desi nu prea e corect ce am facut... i-am spus ca ce are ea este febra laptelui, sau mastita cum is e mai spune, da e posibils a nu fie chiar mastita din aia suparata si sa nus e fi infectat, sau stiu eu prea putine, da vorba cuiva de la subiect, se rezolva cu nurofen si panadol, si cu descongestionarea urgenta a sanului. Daca e infectat sanul e bine sa nu mai bea bebe laptele ala pana nu trece inflamatia. Poate sotul sa ia o dusca de suc vital si se rezolva, daca nus e poate mulge.

Pe 14 noiembrie am facut febra brusc, mi s-a pietrificat sanul si imi venea sa vomit, nu ma puteam ridica in picioare, ma durea capul ingrozitor si nu am fost capabila sa mai fac nimik. Doar am zacut. Am luat nurofen, l-am pus pe copil sa suga cat mai mult spre incantarea lui ca nu puteam sa ma mulg si in doua zile s-a rezolvat , da cand m-am ridicat din pat eram lalie de nu puteam sta in picioare.

Norocul meu ca m-a pocnit vineri seara. Ca eu luni a trebuit sa duc fata la scoala. Fa-i pachet , in genunchi, fa-i ghiozdanul, in genunchi, da-i indicatii uni copil de 6 ani cum sa incalzeasca mancarea la microunde sis a-i dea sa ciugule si celui mic ceva, era casa vraiste ai am crezut la propiu ca dau ortu popii. Da a trecut. Asa ca nu e de gluma..... Norocul meu ca laptele nu s-a infectat. ca nu stiu ce faceam.

http://noideea-noide.../04/divort.html

#37
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 15:35

putem sa incercam sa facem ca psihologii alinta si poate o putem ajuta. Ce zici incercam?



http://noideea-noide.../04/divort.html

#38
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 17:49

allinta te rog mult nu imi vorbi mie pe tonul asta ca nu ma cunosti si nu cred ca ce am scris a fost scris nepoliticos.Chiar sa fie asa cum scrii tu, nu-ti convine iti iei bagajelu si pleci din casa celor care se baga peste viata ta, chiar daca ei au fost cei care te-au chemat.Nu stai sa le faci jocul.Iar sa-mi raspunzi in maniera asta e deja nesimtire...cu parere de rau spun asta.



Iar cu cea careia i-am scris acele randuri , nu am chiar nimic, din contra , nu am atacat persoana ci doar ce reprezinta ceea ce a spus.

Si numai ea avea dreptul sa ma contraatace daca nu-i convenea, dar daca ea nu s-a suparat , de ce ai sarit tu asa ...



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#39
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 19:08

eu ma inteleg excelent cu socrosenia.[:D] ea sta la ea acasa si face ce vrea, eu la mine acasa evident fac ce vreau. nu ne vedem, nu ne vorbim, fiecare in coltul ei de lume.

in naivitatea mea credeam ca numai soacrele-romance sunt date drak'. observ ca totusi si la alte nati e boala asta.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#40
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 19:55

Citat:
citat din mesajul lui mcm2011
Sa stiti ca nu ii cer parerea deloc si nici nu imi place. Daca mi-ar fi placut nu m-ar fi deranjat faptul ca isi tot baga nasul peste tot. Nici macar nu i-am trecut numarul ei de telefon in al meu si nici invers. Tot ce stie e de la sot sau o face pe detectivul(ii cam reuseste). Pai daca a sunat medicul nostru de familie, care e comun, sa intrebe ce pediatru ne-a recomandat ca sa il sune si sa intrebe daca intr-adevar m-a sfatuit sa alaptez cat pot. Ca are marea dorinta ca sa trec pe lapte praf, poate poate las copilul cu ea.
La voi nu exista confidentialitate? La noi cand a sunat soacra-mea la spital sa intrebe de Victoria, i-au spus ca nu ii pot spune nimic, dar ca o sa-mi spuna mie ca a sunat si o sun eu, daca vreau._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIAAcute Lymphoblastic Leukemia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -