Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi cum va impacati cu soacra ?


86 raspunsuri la acest subiect

#51
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 22:36

Intr-adevar, decat cu asa o soacra, mai bine lipsa, sincer...

Cam isterica la proces, ce sa zic...

Eu stiam ca a face declaratii false ca si martor la proces (sub juramant) este infractiune si se pedepseste cu inchisoare.... asa ar fi meritat, inclusiv soacra, daca si ea a facut declaratii false la proces... pacat ca n-ai avut pe nimeni de partea ta, mai serios, asa... macar parintii tai..

Ex e tot asa violent dupa divort? CU copiii cum e? Ca pana la urma ar fi viata lor in pericol, daca ar conduce beat (politia nu l-a prins niciodata?), sau mai stiu eu ce...



Numai bine si ai grija de copii![flo]



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#52
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 23:47

el acum se straduieste sa fie prezent pe net, ac a plecat din tara de un an aproape.[:D]

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#53
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 15 ianuarie 2012 - 00:27

@Noideea

Pe mine ma 'inspaiminta' lungimea si frecventa mesajelor tale (zi si noapte), cind ai timp fata draga, si cu 2 copii.
Cum iti spuneam si pe topicul celalalt - 'respira' un pic.

P.S. Birrrr....schimba avatarul ca a trecut craciunul.

#54
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 15 ianuarie 2012 - 00:46

brrrrr, scriu mai repede decat vorbesc.... atat. Ti-am mai spus nu te mai uita la ce nu-ti place.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#55
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 15 ianuarie 2012 - 17:02

Si soacra mea incearca sa ne rasfete ca sa avem si mai multa incredere in ea, dar asta nu mai merge , cel putin cu mine. Ma bucur ca si sotul m-a inteles si incearca ca sa nu ajungem in situatia ta, noideea. Si noua ne-a propus soacra sa vindem apartamentul pe care il avem si sa ne mutam la ea, ceea ce nici eu, nici sotul meu nu am acceptat si nu o sa acceptam vreodata.
Imi pare rau ca si copilul tau a fost manipulat, in general ei sunt cei mai creduli si mai usor de manipulat. Tocmai asta nu o sa permit nici eu. Ea stie ca nu am incredere in ea ce tine de copil.
Noroc ca imi zicea sotul ce vorbea pe la spate ca altfel nu realizam nici eu ca e atat de superficiala si lipsita de scrupule.

#56
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 05:54

asta vroiams a iti transmit .... sa te feresti de ea ca nu-ti vrea binele. este evident. isi iubeste baiatul si atat. Dar nu sufcient cat sa il si respecte si sa il respecte pe el cu tot ce insemna el. Si asta pentru ca are ea nu stiu ce complexe sau nu stiu ce ambitii personale. Astfel de oameni sunt cat se poate de redusi dintr-un anumit punct de vedere. Sunt redusi emotional si mental. Sunt in rimul si in rimul rand prost educati. Mentalitatea este cea vinovata si poate si putina rautate sa condimenteze mai bine.

Un om cu bun simt stie ca nu tre sa faca rau altuia, cu nimik. Stie ca tre sa stea in banca lui.

Soacra-mea are senzatia ca totul se rezuma la ea si ca totul is e cuvine. Asta e .... ma spal cu ea pe cap si stau in garda. tot timpul. Sa-mi fie invatatura de minte si sa stiu ce am de facut pe viitor. Sa nu mai am incredere in nimeni. Cel putin nu suta la suta. Sa-mi pastrez o rezerva de indoiala acolo... undeva, pusa de-o parte. Doar in mine.
Din greseli se invata.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#57
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 16:59

Nu stiu cum se face ca eu am avut noroc de soacre bune si fosta si actuala, ba, dupa divortul de ex, inca pastrez legatura cu fosta si cu fostul cumnat, ii cer sfaturi cand am nevoie, ne conversam pe messenger, ne uram de toate cele la sarbatori. Nu s-a bagat niciodata in casa noastra, nu si-a permis sa-mi impuna punctul ei de vedere iar daca ceva nu mi-a convenit, i-am spus calm si cu respect ce aveam de zis asa cum a facut-o si ea. Culmea e ca inca o numesc mami sau mama cand vorbesc cu ea iar actualei ii spun mum.
Actuala a incercat de cateva ori sa se impuna dar sotul meu i-a taiat-o scurt ca e familia noastra si deciziile ne privesc si ne apartin asa cum deciziile ei si ale sotului ei ii privesc pe ei si le apartin lor. Cu actualii socrii ne vedem atat cat trebuie, niciodata nu i-am jignit si nu m-am lasat jignita de ei. Socrul meu este tipul de om care daca vrea ceva sau sa faci ceva trebuie s-o faci atunci chiar daca nu e graba insa l-am lasat sa vorbeasca singur.
Atat la nunta mea cu fostul cat si la cea a fratelui sau, fosta soacra ne-a imbratisat cu drag pe amandoua nurorile si a spus ca ea nu si-a pierdut doi baieti ci a castigat inca doi copii, doua fete.
Atat pentru fosta soacra cat si pentru actualii socrii copiii mei au devenit copiii nostri si nu au facut niciodata deosebiri intre nepotii de sa zicem "sange" si de cei adusi de mine. Pana si nepoata mea care locuieste cu noi de un an(deci nu e nici macar nascuta de mine) ii numeste bunici iar ei o numesc nepoata(grandaughter).
Dar eu am avut si sprijinul sotului meu. Nu a stat sa sune la "mami" ori de cate ori trebuia sa-si schimbe pantalonul sau batea vantul afara. In primul rand il intereseaza familia formata din noi doi si copii si apoi parinti, sora etc.
Mcm, trebuie sa porti o discutie serioasa cu sotul tau si sa-i explici ca sunt alte prioritati acum, fara sa ii vorbesti de rau parintii.
Scriu mai mult de acasa ca mi s-a terminat pauza de pranz.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#58
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 17 ianuarie 2012 - 15:15

Si eu pastrez legatura cu fosta soacra.
De ce am avut probleme cu ea? Din cauza ca mentalitatea mea s-a lovit de a ei si invers. Si din lipsa de respect reciproc.
De ce nu m-a respectat soacra? Probabil ca nu am fost respectabila.
De ce s-a intamplat sa ma afecteze lipsa de respect a soacra-mii? Pentru ca eu si cu sotul meu nu am avut o relatie autentica. Cuplul nostru nu s-a format pe baze solide, casnicia noastra automat a fost un dezastru. De ce mentin legatura cu fosta soacra? pentru ca e bunica copiilor mei, indiferent ca mie imi convine asta sau nu. Eu imi iubesc copiii, chiar daca nu-mi iubesc soacra si sunt de conceptia ca indiferent de ce se intampla si e vina mea in primul rand daca se intampla ceva negativ.... copiii mei nu trebuie sa traiasca fara sa-si cunoasca familia. Vreau sa-i ajut sa isi iubeasca familia si sa-mi accepte toti membrii ei asa cum sunt. Care sunt lucrurile pe care tre sa le fac eu pentru ca acest lucru sa fie posibil? Sa nu permit ca soacra-mea sa-i afecteze si dupa aia sa dau vina pe ea. CUm adica? Adica sa fiu mult mai vigilenta in privinta modului cum interactioneaza ea cu ei. Sa o cunosc mai bine pe adevarata ea, sa evaluez corect daca e cazul si ce tip de relatie trebuie sa aiba cu ea. Adica sa fiu responsabila in relatia cu ea in functie de ea, in avantajul copiilor mei si nu in dezavantajul copiilor mei.

Ce masuri am luat dupa faptele consumate: I-am spus copilului ca mamaie o foloseste sa loveasca in mine si pentru acest fapt nu va mai merge sa o vada pe mamaie decat in prezenta mea numai cand consider ca am timp.

Felul in care se comporta soacra mea fata de mine este responsabilitatea mea, nu a soacrei. E problema mea si o rezolv eu cu mine.

Am constatat ca mie nu mis e cuvine nimik de la ea. Nici macar sa ma respecte ca om, ca sotie a fiului ei si nici ca mama a nepotilor ei. Ea mie nu-mi datoreaza nimik. Pe acest principiu nici ei eu nu-i datorez nimik. Eu ii datorez ceva fetei mele. Si anume... sa o protejez de oamenii care o afecteaza negativ, dar.... in acelasi timp sa ii permti sa aiba relatii BUNE cu soacra-mea. Vreau, nu vreau e nepoata soacra-mii.

Aici intervine respectul de sine. Daca ma respect pe mine, tre sa respect si faptul ca eu tre sa fiu absolut lucida in toate si responsabila fata de copiii mei.

Ce-am facut in acest sens? Cu calm si cu tot echilibrul posibil... am sunat-o candva pe soacra-mea si i-am spus ca stiu tot ce a facut. Am acuzat-o de faptul ca interventia ei in viata noastra a facut mare rau. I-am pus in vedere ca va trebui sa accepte ca sunt copiii mei si numai peste cadavrul meu o sa mi-i ia. I-am spus ca nu ii permit sa vina la mine in casa sa nu-mi arate respectul cuvenit la MINE IN CASA. I-am spus ca eu de la ea nu vreau nimik si sa nu mai incerce sa ma ajute fara sa ii cer eu ajutorul sis a nu mai incerce sa ma faca sa o accept ca nu o voi ierta niciodata oentru ce mi-a facut. I-am spus ca in aceasta ordine de idei, eu sunt mama copiilor mei si eu decid in privinta lor, iar ca ea prin parerile ei il manipuleaza pe fostul meu sot sa se intoarca impotriva mea si sa imi faca viata amara. I-am spus ca imi voi apara familia, ce-a ramas din ea, cu toate puterile mele si ca daca nu se potoleste va suporta singura consecintele faptelor ei. I-am spus ca atat timp cat nu isi vede de ale ei si incearca sa se bage unde nu se cuvine voi face si eu la fel cu treburile ei. I-am spus clar ca nu-i mai permit sa isi bage nasul in familia mea si ca daca vrea sa-si vada nepoata si-o va vedea cand consider eu ca vreau si ca se poate, iar eventuale pretentii nu vor fi acceptate. Ca voi face fata de ei ceea ce este de minim bun simt. ca tin sa aiba o buna relatie cu copiii mei dar in aceste limite ale bunului simt. Pentru ca inainte sa fie nepotii ei sunt copiii mei si daca vrea sa se bucure de ei, va trebui sa aiba fata de mine o atitudine de minim bun simt, ca nu ma intereseaza ca nu-i place de mine, ca nu ma intereseaza practic ce vrea ea si ca daca vreau sa fiu ajutata sa astepte sa o rog sa ma ajute. Si sa inceteze sa mai aiba pareri cu privire la copii in fata sotului meu pentru ca parerile ei, care conteaza foarte mult pentru fiul ei, imi afecteaza mie copiii. Si i-am dat zeci de exemple. ca nu intelegea. I-am spus ca apreciez ca e bine intentionata dar ca efectele bunei ei intentii sunt negative. Si ca voi actiona in consecinta. Nu i-am spus ce voi face, ci am facut. I-am spus ca nu isi va vedea nepotii decat in prezenta mea si ca orice ar face va trebui sa suporte ca eu sunt mama lor ca nu are ce sa faca in privinta asta.

Femeia pare sa fi inteles ce i-am spus si sa isi schimbe atitudinea. Cel putin in fata mea. Si asta e tot ce conteaza deocamdata....

A... si am invitat-o la noi acasa. ca ea avea vesnic pretentia sa ne ducem noi la ea. de parca eu nu am treaba si ma pot cara cu doi copii dupa mine special ca vrea ea. Deci pretentii putine ca nu sunt dispusa sa ma deranjez prea tare pentru ea.



http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#59
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 03:10

Off topic

Noideea, ai o logoree virtuala cum rar am intalnit! Ai acaparat cu totul topicul lui mcm ca si altele si vad ca ai si blogg. Cand ai timp? Care-i minunea?
Cum ai putut sa-i explici copilului ca bunica ei o foloseste ca instrument impotriva ta?

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#60
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 04:56

Sa stiti ca mesajele lungi pe care le scrie noideea mi-au fost de folos. Nu stiu nici eu cand are timp sa scrie atat, dar eu ii multumesc. Si cum am mai zis, sper sa nu ajung pana acolo unde a ajuns ea. Deocamdata ma regasesc la primul sfert al povestei ei si sper sa nu ma regasesc si in celelalte sferturi.
Tot ce pot sa va mai zic e ca discutia serioasa cu sotul meu incepe sa functioneze si sa dea Dumnezeu sa continue ca sa imi pot proteja familia.
Sanatate si pace in familiile voastre. Va pup.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -