Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi cum va impacati cu soacra ?


86 raspunsuri la acest subiect

#61
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 22:55

Laura nicole pur si simplu.
I-am spus ca mamaie ii pune intrebari. Am intrebat-o ce spune mamaie de mine si i-am spus de ce pune aceste intrebari. Fata mi-a spus ca nu avea cum sa nu spuna una alta ca iterogatoruiul era asortat cu presiune si maiestrie de catre mamaie. Am intrebat-o ce spunea despre mine si am aflat lucruri care corespundeau celor spuse de iubita sfantului ex. Eu pana in acel moment nu am deschis subiectul ce a facut mamaie in sus si in jos. I-am spus copilului ca eu sunt de vina ca i s-au pus intrebarile astea si ca se foloseste de ea pentru ca trebuia sa nu o las pe mana ei, sa o dau ca pe un miel la taiere. i-am spus copilului ca din acel moment nu va mai merge la mamaie decat in prezenta mea pentru ca mamaie a facut tot posibilul sa ma puna intr-o lumina proasta in fata sotului meu si acum incearca si cu ea, ca sa ne dezbine. Am intrebat-o daca ea crede ce a spus mamaie si am incercat sa-i arat ca nu-i asa.

I-a spus ca e stangace si ca ii va fi greu sa scrie... o aberatie. Ce pot eu cu dreapta va putea ea cu stanga si mai mult, mult mai bine ca mine. Mamamie insista sa faca exercitii de scriere de la trei ani. O aberatie. lasi copilul sa faca ce poate in ritmul lui. I-a inoculat la fiecare vizita la ea, ca scoala e grea si eu i-am demonstrat ca nu e asa. O setase sa creada ca teme inseamna calvar si greu, si i-am aratat ca exerseaza cu orice inseamna joc.

Mamaie i-a spus ca averea lor este a ei. Si am intrebat-o daca ea poate sa ma duca pe mine in ce e al ei si si-a dat seama ca e mintita si atunci a priceput ca is einoculeaza ca ea tre sa traga acolo pentru casa si avere. A inteles-o si pe asta.

A spus mamaie ca mami nu e buna de nimik. Pe acest considerent , pentru ca i-a tocat intruna acest lucru si m-a vorbit denigrator copilul nu mai asculta de mine si ea a fost foarte ascultatoare si nu stiam ce are. I-am recladit increderea in mine si i-am aratat ca sunt alaturi de ea tot timpul, ca pot orice vreau si reusesc. Acum nu mai am probleme.

Maie ra si alta treaba...isi facea vise sa se duca acolo Si parca facea expres sa ma raneasca cu asta pentru ca a aparut fratele ei si era geloasa, nu-l accepta... de ce pentru ca i s-a s[us ca fratele ei o sa ii ameninte dragostea mea pentru ea si ca nu os a o mai iubesc. Copilul din cauza asta il ura pe fratele ei. Era cumplit. Se facusera tabere in casa si nu intelegeam de ce nu mai are incredere in dragostea mea. A fost ajutata sa-si urasca fratele. Fratele tau o sa-ti ia jucariile. mami nu o sa te mai iubeasca asa mult, o sa vezi ce rau o sa fie sa ai frate.

O nebuna.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#62
georgetaim

georgetaim

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 18:54

Eu am o soacra mishtocara, urata si rea. Egoista pana-n maduva. A crescut singura baiatul, cred ca de dementa ce era nici sotul nu si-a cautat copilul(nu-i o scuza, dar..).Cu maica-sa e certata, cu sora-sa la fel. S-a angajat de curand si vrea ca fiul ei s-o duca la munca, s-o aduca si sa-i faca si inventarele. Pentru cei 600roni trebuie sa munceasca 2 insi. Fiul ei avand deja 2 joburi destul de solicitante, dar ea-i handicapata si nu-i pasa de el. Ea sa fie ajutata
Plange.Fumeaza...o cretina

ami

#63
salcia

salcia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 19:40

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Laura nicole pur si simplu.
I-am spus ca mamaie ii pune intrebari. Am intrebat-o ce spune mamaie de mine si i-am spus de ce pune aceste intrebari. Fata mi-a spus ca nu avea cum sa nu spuna una alta ca iterogatoruiul era asortat cu presiune si maiestrie de catre mamaie. Am intrebat-o ce spunea despre mine si am aflat lucruri care corespundeau celor spuse de iubita sfantului ex. Eu pana in acel moment nu am deschis subiectul ce a facut mamaie in sus si in jos. I-am spus copilului ca eu sunt de vina ca i s-au pus intrebarile astea si ca se foloseste de ea pentru ca trebuia sa nu o las pe mana ei, sa o dau ca pe un miel la taiere. i-am spus copilului ca din acel moment nu va mai merge la mamaie decat in prezenta mea pentru ca mamaie a facut tot posibilul sa ma puna intr-o lumina proasta in fata sotului meu si acum incearca si cu ea, ca sa ne dezbine. Am intrebat-o daca ea crede ce a spus mamaie si am incercat sa-i arat ca nu-i asa.

I-a spus ca e stangace si ca ii va fi greu sa scrie... o aberatie. Ce pot eu cu dreapta va putea ea cu stanga si mai mult, mult mai bine ca mine. Mamamie insista sa faca exercitii de scriere de la trei ani. O aberatie. lasi copilul sa faca ce poate in ritmul lui. I-a inoculat la fiecare vizita la ea, ca scoala e grea si eu i-am demonstrat ca nu e asa. O setase sa creada ca teme inseamna calvar si greu, si i-am aratat ca exerseaza cu orice inseamna joc.

Mamaie i-a spus ca averea lor este a ei. Si am intrebat-o daca ea poate sa ma duca pe mine in ce e al ei si si-a dat seama ca e mintita si atunci a priceput ca is einoculeaza ca ea tre sa traga acolo pentru casa si avere. A inteles-o si pe asta.

A spus mamaie ca mami nu e buna de nimik. Pe acest considerent , pentru ca i-a tocat intruna acest lucru si m-a vorbit denigrator copilul nu mai asculta de mine si ea a fost foarte ascultatoare si nu stiam ce are. I-am recladit increderea in mine si i-am aratat ca sunt alaturi de ea tot timpul, ca pot orice vreau si reusesc. Acum nu mai am probleme.

Maie ra si alta treaba...isi facea vise sa se duca acolo Si parca facea expres sa ma raneasca cu asta pentru ca a aparut fratele ei si era geloasa, nu-l accepta... de ce pentru ca i s-a s[us ca fratele ei o sa ii ameninte dragostea mea pentru ea si ca nu os a o mai iubesc. Copilul din cauza asta il ura pe fratele ei. Era cumplit. Se facusera tabere in casa si nu intelegeam de ce nu mai are incredere in dragostea mea. A fost ajutata sa-si urasca fratele. Fratele tau o sa-ti ia jucariile. mami nu o sa te mai iubeasca asa mult, o sa vezi ce rau o sa fie sa ai frate.

O nebuna.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com


Vai, Noideea, sunt socata si oripilata, mai ales de ce i s-a spus fetitei tale despre fratele ei! Chiar nu pot sa pricep cum unii oameni recurg la asa ceva, si implica si copii in mizeriile lor! Zau, e incredibil! Ma bucur ca ai reusit sa clarifici lucrurile cu fetita, si ca ai gasit o cale sa impaci pe toata lumea.

#64
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 20:28

Noideea, oribil ce face fosta soacra, cu mani.pularea fetitei...Doamneeee....



Soacra ta sigur a fost educatoare?? Nu-mi vine sa cred!!!! Adica prin mana ei au trecut o gramada de copii intre 3-6 ani???



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#65
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 22:41

Oribil neoribil mie mi s-a intamplat si da e educatoare si desi a iesit la pensie inca mai lucreaza.... Am dus o lupta acerba si cred ca acum s-a retras ca sa se regrupeze sa vada cu ce noutati revine in peisaj. Deocamdata e ranita ca nu i-au reusit ani de stradanie si ca dragostea invinge in cele din urma. Dragostea de mama fata de fiica si de fiica fata de mama. Si pentru ca am desconspirat-o se tine departe de mine ca se gandeste ca daca am intuit ce a facut in spatele meu tre sa fiu data dracu si ii e frica sa nu o lovesc ca stie ca nu am mila cand mi se pune careva in cale si trec ca un tavalug. Probabil tot asteapta sa imi razbun suferinta pentru ca stie cat am suferit si cat m-au injosit. Si ma stie razbunatoare. Dar cred ca deja dumnezeu a pedepsit-o ca nu mai e nimeni langa ea. Doar fiica de care nu e prea mandra si ma intreb cine se va ingriji de ea la batranete. Cred ca e cumplit sa fi in pielela ei. o asemenea vanitate trantita la pamant nu e de colo. Ea avea o vorba: "cine sunt eu in fata mea?" adica cine e ea nu e nimeni. A cazut de sus cand credea ca o sa castige. mai avea un pas si gata... ma termina si si-a furat-o.

Singurul ei scop a fost sa ma anuleze din toate punctele de vedere. si a fost la un pas sa reuseasca.

E usor sa faci rau si as avea si cum sa o fac sa implore mila, dar la ce bun?

Am suferit ca un caine si am ajuns din om neom. Dar nu m-am lasat si pana la urma dumnezeu mi-a fost alaturi si mi-a deschis toate partile sufletului cele adormite si am primit lumina si mi-a cazut valul de pe ochi.

Am intuit mreu ca vor sa-mi ia copiii, de fapt ca vrea sa-mi ia fata dar nu puteam contura exact ce se intampla. Era doar intuitie, sau calcule facute de creierul meu din gesturi si din atitudinea lor. s-a dat o lupta crancena si surda, subtila, am iesit mai mult decat sifonati, sufletul meu este facut bucati si tot incerc sa innod acele bucatele si ele sunt atat de praf ca nu stiu ce reteta sa folosesc sa reinnod si sa-mi scot sufletul din fundul iadului.

Cand toate bucatile de la puzzle au fost complete ma rugam la dumnezeu sa nu-mi mai arate ca nu mai pot duce, ma umplusem cu ura si daca era in fata mea nu as fi raspuns de mine, dar mi-am dat seama in ce ma afund si am facut sfortari sa ies cat mai rapid din fundul iadului in care era sufletul meu, pangarit de atata suferinta.

Cineva radea de mine ca-mi plac dramele. Eu am trait o adevarata drama si inca nu-mi pot reveni din ea.... dar imi ocupa timpul cu tot felul de mister x sau calculator sa nu fac poc. ma agat de ce pot sa nu pierd uzul ratiunii sis a gasesc echilibrul.... daca voi mai reusi deocamdata.

Copiii par fericiti, ar ma intreb cat de fericiti sunt si cat de oameni pot face din ei in conditiile in care au fost iremediabil schiloditi de tot acest fiasco din jurul si din timpul copilariei lor.

Pacatele parintilor se rasfrang asupra copiilor nostri. Este o fraza care ma va urmari de fiecare data cand copiilor mei nu le va fi bine. de fiecare data cand ceva nu le va iesi, de fiecare data cand ceva ii va retine sa-si atinga cerul.

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#66
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 02:21

La mine e minunat, soacra-mea e la cateva mii de km distanta. Ne vedem o data pe an si atunci in general imi place sa-mi iau o mini vacanta.
Ei nu-i place sa traga la ea acasa ca ii pare goala casa. Mie imi pare casa mea prea aglomerata in acea perioada.


#67
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 02:54

Cu soacra ma inteleg foarte bine....n-am mai vorbit cu ea de 2 ani!am decis sa nu mai vorbesc cu ea nici un cuvint dupa ce mi-a reprosat de ce am facut copii! asta dupa ce i-am dat telefon sa ii spun ce a facut podoaba de fiu-so (nici nu mai stiu ce facuse atunci...ca atitea are la "activ" incit am uitat) si asta a fost raspunsul ei...de ce am facut copii!
O fiinta mai imputita ca ea nu am vazut decit la tv la emisiunea "hoarders"...dar si ea e ceva de genul acela...am refuzat sa mai merg in casa ei pt ca era pericol de sanatate...

#68
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 03:49

Soacra mea si-a dat seama ca a pierdut firul pe care il legase la inceput. A devenit frustrata, nu stie de ce planul ei nu mai functioneaza, incearca sa refaca din nou ce a fost pana acum, dar nu mai merge.
Continua sa minta fara sa fie cazul.
Exemplu:
A fost in vizita la noi si vorbind multe si de toate, ca deobicei, ca nu ii tace gura niciodata, mi-a zis ca i-a cumparat la bebe haine de pe net second hand cu doar 10 euro. Adevarul e ca noi ne permitem sa cumparam hainute pentru bebe si chiar ne face placere sa o rasfatam ori de cate ori vedem ceva frumos pentru ea. Nu stiu de ce ea face silinta aceasta de a cumpara haine second hand pentru bebe de parca m-as plange ca nu am cu ce sa o imbrac. Dar ea, femeia care isi cumpara numai haine de firma, pe nepoata ei o rasfata cu second hand. Dar nu asta a fost problema, daca asta a fost intentia ei de a face un gest frumos, eu nu am facut fite. Doar ca am intrebat-o daca stie ea vreo metoda mai geniala pentru dezinfectarea hainutelor si am facut aluzie la hainele second hand. Si sa vedeti ce imi zice, ca medicul nostru general, care e comun(la bagat la inaintare ca sa imi insulfe incredere in ceea ce imi zice), i-a recomandat nu stiu ce fel de pastilute minune care le pui in masina de spalat la un loc cu hainele si dezinfecteaza stii cum ?! EXTRAORDINAR. Soacra mea nu stia ca exact in acea zi avusesem programare la respectivul doctor, pentru a ii dea trimitere sotului meu la laborator ca sa isi faca niste analize de rutina. Si credeti-ma ca am insistat ca sotul meu sa intrebe doctorul despre acea pastiluta minune care i-a recomandat-o mamei lui ca sa am raspunsul: "Nu exista nicio pastiluta minune. Mama a mintit."( am ras sub nas cu totii acolo,desigur. :))))
Nu am vrut sa ii zic ca am intrebat medicul si ca mi-a zis ce mi-a zis, am vrut sa stiu pentru mine ca intr-adevar a mintit, dar nici acum nu inteleg de ce a trebuit sa minta in halul asta, ca pe mine nu ma deranja daca ea stia cu ce, nu imi schimbam opinia despre ea nicidecum. Dar ieri o vazusem din nou si a tinut mortis sa imi zica ca i-au venit hainutele si ca sa nu imi bat capul cu dezinfectarea ca s-a ocupat ea de totul si ca a folosit ea pastiluta minune :)). I-am zis ce mi-a zis doctorul de acea pastiluta si a cam ramas masca pentru cateva secunde dupa care a zis: "probabil ca nu stie ea despre aceasta pastila" :)))...(cum naibii sa nu stie de pastila cand tu ai zis ca de la doctor ai aflat de pastila? ) , dar am lasat-o asa, am vazut ca s-a pierdut, nu am mai continuat si a schimbat femeia repede subiectul:)). Si uite asa i-am scurtat si vizita, ca nu putea sa stea de nervi.
Iar eu tot nu ma lamuresc de ce a trebuit sa minta in cazul asta? :)))

#69
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 10:47

pentru ca vrea sa-ti arate neaparat ca copilul tau este de sh. Second hand. te umileste si nu realizezi. Sunt mesaje subliminale pe care nici nu cred ca realizeaza ca ti le transmite.

Faptul ca iti ingrijesti bine copilutul este pentru ea un minus pentru ca nu are cu ce sa te atace. Ai grija ca iti vizeaza maternitatea. fi mai cu bagare de seama.... Acolo vrea sa te atace cel mai mult si crede-ma ca sunt inventive cand isi pun ceva in cap. O sa se ia de hainute, de mancare, de program, de somn, de tot ce inseamna ingrijire copil. Mare atentie!!!!

http://noideea-noide.../04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

#70
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 14:10

mcm, e foarte bine ca ati demascat minciuna ei.
Femeia asta nu e de incredere. A spune ca a dezinfectat niste haine pt un nou nascut, in conditiile in care nu le-a dezinfectat, mi se pare pana la urma un atentat la sanatatea copilului vostru. Ma gandesc ca hainele SH pt un bebelus necesita o dezinfectare f temeinica (ma rog, eu nu as avea curaj sa imi imbrac bebelusul cu haine SH, oricat ar fi fost ele de dezinfectate).
Apoi, a cumpara haine SH pt nepotul ei, in conditiile in care nu are probleme financiare, mi se pare rautate si desconsiderare fata de voi doi si fata de copil. Eu m-as simti jignita sa primesc un asa cadou de la ea si cred ca i-as pune in brate hainele SH pt bebe si i-as spune ca deocamdata ne permitem sa cumparam haine noi pt copilas.
Eu o refuz pe soacra mea atunci cand e cazul. Fara jena. Adica daca vrea sa imi trimita prin fii-su o chestie despre care stiu sigur ca as arunca-o, ii spun frumos, ca nu, multumesc, nu folosesc asa ceva (de ex, saptamana trecuta vroia sa imi trimita o bucata de tort facut de nu stiu ce prietena a ei si i-am spus la telefon ca nu mananc nimic de la cine nu cunosc personal, asa ca sa nu imi trimita).

Si soacra mea este dificila si bagareata, dar am pus-o la punct de la inceput. Desigur, nu scapa nici o ocazie sa strecoare mici rautati, dar ma lasa rece. Daca sare insa calul, o pun la punct instant.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -