Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi cum va impacati cu soacra ?


86 raspunsuri la acest subiect

#1
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 02:03

Nu stiu cum va intelegeti voi cu soacrele,dar eu pe a mea nu o mai suport, defapt nu ii mai suport superficialitatea ei. Norocul meu ca nu stam in aceeasi casa. De fiecare data cand ne vedem totul e bine si frumos, dar cand vorbeste doar cu sotul meu mereu are ceva de reprosat si mereu incearca sa ii zica ca nu ma intereseaza decat banii si alte tampenii legate de putere si nu mai stiu ce.
Ideea e ca eu sunt casatorita cu un francez.Ne-am indragostit intr-un mod frumos unul de altul.A fost cel care m-a facut sa ma simt iubita cu adevarat, in felul cum imi place mie,pentru ca fiecare are idealul sau de partener. Sunt fericita alaturi de el si impreuna avem un copil frumos si sanatos.
NU m-am casatorit cu el pentru bani si nici nu este un barbat bogat, dar fiind eu dintr-o tara mai saraca decat Franta de ce mama lui sa creada ca poate sa existe dragoste intre doi cetateni straini sau intre doua clase sociale diferite ?
Cateva exemple:
Atunci cand trebuia sa nasc, sotul meu trebuia sa plateasca totul din motiv ca eu nu aveam inca asigurare medicala. Iar pentru ca anestezia epidurala e doar o optiune si care costa, daca nu ai asigurare medicala, mama lui mi-a zis sa nu imi fac ca nici ea nu si-a facut si ca ai putea sa ramai paralizata pe viata. Eu oricum mi-am facut anestezia ca la dilatatia de 4,5 cm aveam niste dureri insuportabile (jos palaria mamelor care nasc fara anestezie) incat ma rugam de doctor sa imi faca anestezia mai repede. Si dupa o saptamana am vazut intamplator in istoricul medical al sotului meu ca mama lui si-a facut antestezie epidurala.Nu platea din buzunarul ei , de ce trebuia sa se agite asa rau?. Pana la urma nu am platit nimic ca am obtin intre timp asigurarea :)
De curand am avut o durere imensa la un san (alaptez) care mi-a provat niste stari de voma , ameteli si nistre frisoane, dar nu aveam febra. Cand a sunat-o sotul meu sa ii ceara un sfat in aceasta situatie ea i-a zis ca nu am nimic ci ca sunt depresiva ca am realizat ca am venit in Franta iar el nu are un castel si ca nu imi ofera o viata de printesa :)))). Dupa care a zis ca e problema gastro- intestinala :)))
Si ca sa nu mai zic ca vrea sa stie si ce am mancat ieri sau azi , sau alaltaieri...
Mai sunt, dar le zic pe parcurs :)))

#2
alexia_21

alexia_21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 03:14

eu ma impac foarte bine. nu ii cer sfaturi si nici nu imi mai pasa de ce aud din pacate fara sa vreau.
ii spun la multi ani si ce mai faceti de cateva ori pe an si atat.

#3
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 04:55

Vezi ca ce ai tu este febra laptelui. Am patit-o si eu de cateva ori de cand il laptez pe cel mic. Am patit-o si cu fata cand alaptam de vreo doua ori. Mare grija cu treaba asta. Eu puneam cat mai des copilul la san si ma mulgeam cat puteam ca sanul era parca asa... copt de nu puteam sa-l ating. Alta varianta, pune-l pe sot sa traga din tzitzica pana il goleste sis a vezi ce bine o sa-ti fie. Daca vrei o parere... si-mi permiti, cand aveti probleme de tot felul, mai bine sunati un medic sau un prieten de nadejde.

http://noideea-noide.../04/divort.html

#4
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 12:17

mcm, cred ca o implicati prea mult pe soacra in probleme voastre. De exemplu, nu inteleg de ce trebuia sa stie ea ce fel de anestezie vrei tu sa faci sau de ce sotul tau a sunat-o sa ii ceara sfaturi cand ai avut probleme cu sanii (mai bine intrebai pe forum la sectiunea specializata, fiindca ai fi primit raspunsuri mult mai ok).
Daca ea e asa bagacioasa si rautacioasa, trebuie puse niste limite intre voi si ea. Sotul tau depinde financiar de ea? Daca nu depinde, poate ar fi bine sa discuti cu sotul si sa ii spui frumos ca ai prefera ca mama lui sa stie cat mai putine despre viata voastra.
Si a mea ar vrea sa stie fiecare miscare pe care o facem, dar sotul meu a inteles ca cu cat stie mai putine despre viata noastra, cu atat este mai bine.


#5
prettysunshine

prettysunshine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 13:08

Eu sunt casatorita cu un belgian si ma inteleg foarte bine cu soacra mea.E o femeie minunata,nici nu se compara cu fosta soacra,care era romanca.Chiar pot sa zic ca ma inteleg mai bine cu soacra decat cu sotul[:D]E o femeie vesela,calda,niciodata nu-i ia partea sotului meu daca ma plang de el.Pe baiatul meu il trateaza ca si cum ar fi nepotul ei.Incearca sa ne ajute mereu,atat cat ii sta in putere,eu nu am carnet de conducere,ea e mereu cea care ma duce cu masina oriunde am nevoie.De fapt,de cate ori avem nevoie de ceva sotul meu imi zice imediat "Sun-o pe mama!"[:D]Si de cate ori se intampla ceva sau avem nevoie de un sfat,chiar si in probleme medicale,cum au fost la voi,tot pe ea o sunam prima,insa intotdeauna ne e alaturi cu sfaturi,n-am avut niciodata situatii in care sa ne spuna sa nu facem ceva pentru ca costa bani,ba chiar dimpotriva,soacra mea e mana mult mai larga decat sotul[:D]Si daca sotul nu poate,tot cu ea mergem si la doctor.
Imi pare tare rau de relatia cu soacra ta,incearca sa nu te afecteze prea mult si poate in timp isi va schimba si ea atitudinea fata de tine,cand se va convinge ea insasi ca il iubesti cu adevarat pe fiul ei si nu-i vrei doar banii,cum crede ea.De cat timp sunteti casatoriti?

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)





#6
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 14:59

din pacate si eu am o scorpie in loc de soacra..anul acesta in aprilie implinim 5 ani de casnicie...si cu mana pe inima spun ca 95% dintre certuri, scandaluri (unele din pacate de mari proportii) au fost cauzate de ea...
Acum cateva luni dupa o cearta urata, in casa mea, cand a reusit sa-mi si sperie copilul...am dat-o afara..si i-am interzis sa mai intre vreodata...iar eu i-am promis ca nu am ce cauta la ea. Ne mai intalnim, asta e inevitabil, dar nu o bag absolut deloc in seama. Nu mai apelez deloc la ea, o consider moarta. de multe ori ma mai intreaba cate ceva...pur si simplu nu-i raspund. De cand am aceasta abordare fata de ea...e mult mai ok, sotul a inteles situatia, oricum si el voia sa scape de atata scandal. Si chiar imi e bine...dar pt mine e moarta, nu apelez niciodata la ea, nici ea la mine..iar cand ne intalnim, ne comportam ca 2 straine.

Nu e ideal, nu e frumos, dar crede-ma, e al naibii de sanatos![flo]

Mamica lui JR



#7
aadina

aadina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 15:58

Mcm,de ce ii acorzi atata atentie soacrei, si ii ceri sfatul? Ignor-o, e cel mai bine asa.
Relatia mea cu soacra e perfecta[:D], nu o sun niciodata, nu ma suna niciodata, ne vizitam extrem de rar, desi locuim in acelasi oras. Probleme au fost la inceput, si nu o pot uita. Am locuit la socri 4 ani, pana a fost gata casa noastra, dar nici atunci nu comunicam prea des. N-o consider moarta, o respect pt. ca mama sotului meu si atat.

#8
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 16:19

Citat:
citat din mesajul lui aadina
... Am locuit la socri 4 ani, pana a fost gata casa noastra, dar nici atunci nu comunicam prea des...
scuza-ti-ma pentru ceea ce voi scrie dar mi se pare "grozav", in sens negativ, sa stai in casa cuiva pe care nu-l suporti, si inca 4 ani, ca sa iti rezolvi problemele tale si cand totul e ok pentru tine, iti iei bagajelu si pleci.Se poate sta cu chirie, se poate sta in alta parte, nu sa te folosesti de lucrurile si casa celei pe care o consideri inexistenta si apoi sa fii nemultumita ca nu e de acord cu ce vrei.Adica sa stea cineva la mine, si nu o zi, doua...ci ani, si apoi sa nici nu ma cunoasca pe strada? E cam mult indiferent de ce s-a intamplat intre voi.Dar pe ea a intrebat-o cineva daca e de acord ?Sau se subintelege ca intra in obligatia parintilor sa ne ia in spatiu dupa ce ne casatorim cu tot cu catel, purcel si altele...Sper ca nu te-ai suparat, dar asa consider eu.Aici und elocuiesc, parintii dupa ce copii sunt mari ii trimit sa locuiasca singuri si toata lumea e multumita.roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)[i]

#9
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 16:21

sia cum la subiect ,si parerea mea e ca prea ii cereti parerea soacrei in orice.Cand alegi cu ce te imbraci tot ii ceri parerea? Parerea trebuie sau e normal sa i se ceara cand e visata persoana ei, altfel nu e cazul, din contra.











roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#10
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 09 ianuarie 2012 - 17:37

Raspunzand strict la intrebarea din titlu,[:)] noi nu ne impacam deloc.
Doar ne certam...De impacat, deloc, deloc. [:D][:D]
Dar zau daca imi pasa.[:-@]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -