Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (20)


198 raspunsuri la acest subiect

#21
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 15:50

Of! chiar e cald!

Am aterizat si eu din concediu fix in canicula. M-am ingrozit putin caci e invazie du buruieni, rosiile mi s-au ars o parte (din cauza ca le prinsese mana si inainte sa plec le-am curatat de frunzele afectate), o parte s-au si copt frumos (deja am facut azi o supa de rosii). Ardeii au inceput sa faca si ei ardeiasi, iar ceapa o voi scoate in curand - dar nu stiu ce sa pun in locul ei - o merge sa mai pun o tura de ceapa?

Multe flori care s-au trecut...pt cine vrea am si seminte de gura leului urias peren.

Gabriela, eu am semanat pufuleti si am acum un rond frumusel. Clema cleopatrei de la tine e f frumoasa. Am si gazania tot din seminte pastrate de anul trecut.

Felicitari B.Nica pt gradina ta bio! chiar nu stiu cum reusesti...eu si anul asta am avut tot soiul de insecte si mucegaiuri, putregaiuri si alte boli.... Voi incerca si eu anul viitor rosii bio in solar pt asa cum sunt acum se pare ca nu au nici o sansa.



tablouri pentru copii

#22
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 16:21

Tala,chiar nu merit laude pt. ca dupa ce m-am chinuit cu rasadurile vremea asta le-a cam dat gata.
Au rezistat doar cele care m-au costa f. mult si pe care le-am luat sub forma de rasad cu gandul sa obtin seminte,"Tomaccio" si rosiile "cherry".
Acum experimentez pazindu-le de pofticiosi pt. ca vreau sa incerc ceea ce le recomanda in catalog:ca se pot usca si mentine asa.
Sunt hotarata sa-mi fac timp si sa vad ce le afecteaza,de la ce se maneaza.Imi pare rau ca nu le-am stropit cu "zeama bordeleza" cum am citit ca se facea,alte chimicale nu accept.

#23
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 16:27

Saptamana asta 2 mari surprize placute:mi-a inflorit(fiind primul ei an la mine in gradina!),sublim,"Mielareaua" si am obtinut niste fructe de zmeur incredibile,mari si gustoase;[bang],nu stiu ce soi sunt ca sa mai comand,stiu de unde le am dar de acolo am comandat 3 feluri.

#24
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 18:05

Si eu am vazut azi o goghonea cu o pata neagra pe ea. Deseara am programat stropire. Tala bine ai revenit!



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#25
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 19:58

Stropire cu ce?

#26
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 16 iulie 2011 - 22:00

Cred ca am copilit ce nu trebuia...nu am asteptat sa vad poza...si am rupt toate ramurile care nu aveau flori sau fructe indiferent de marime..[bang]...deci le-am stricat rau?
Pete mici negre si eu am pe rosii si am avut si anul trecut dar nu le-am stropit cu nimic, le-am mincat asa, sau nu sint comestibile daca au pete?

#27
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 14:37

Fetelor,este pe cablu TV,pe History,niste seriale ff.interesante:initial a fost Edwardian Farm si acum este Victorian Farm.
Recunosc ca sunt momente in care ma gandesc ce am putea sa facem daca s-ar alege praful de tot ce ne inconjoara intr-un cataclism care sa distruga tehnologia pe care ne bazam acum.
Categoric pot sa primesc toate reprosurile posibile,dar daca?
Serialele acestea mi se pare extraordinare pt. ca iti arata cum se descurcau englezii in secolul trecut fara tehnologia de acum.

#28
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 14:44

Msl1, imi pare rau ca ai jumulit rosiile. Nu- stiu in ce stadiu sunt, cate ramuri au mai ramas la fiecare si daca-si mai pot reveni.

Petele negre sunt semn de boala, se pot manca ocolind petele, dar eu am tratat chimic ca sa stopez evolutia bolii, sa nu se ia la celelalte. Am dat acum cu Champion, e hidroxid de cupru. Alte substante puteti gasi aici: http://agricultura-r...mente-la-rosii/



Bnica nu stiu ce-i aia "mielareaua"



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#29
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 14:53

Olympia,da search pe nume si ai sa o vezi asa cum este la mine in gradina dar si pe condimente cum sunt folosite fructele.

#30
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 17 iulie 2011 - 23:03

MSL, am gasit o poza mai sugestiva ca sa zic asa!Tot ceea ce se afla intre frunze si tulpina principala(frunzutele alea mai mici) e copil si trebuie rupt, cel putin pana cresc suficient sa aiba 2-3 randuri de rod:

http://ag.arizona.ed...oes/pruning.htm



Ieri am aruncat o gramada de rosii[bang]erau negre pe jumatate, din cele care saptamana trecuta inainte de stropire oricum erau afectate!In rest, sunt bine!Dar la cat a plouat azi cred ca trebuie sa stropim din nou saptamana asta!Noi am stropit old fashion, cu piatra vanata amestecata cu var si apa!A mers!

Ardei sunt si ei marisori unii, am cules ultima fasole, am mai bagat 2 pungi la comgelator, restul o lasam sa se faca boabe!Am facut prima supa cu taitei din legume exclusiv din gradina, minunata la gust!



Mi-au inflorit gladiolele, da nu-s cum naiba, gladiolele verzi s-au facut galbene[alcool]Ori am gresit eu cand le-am agatat ata colorata de fiecare, ori...Oricum, niciuna verde n-a inflorit deocamdata!

Unul din aluni e pliin de alune, celalat asa, vreo 20-30 cred ca are!

La migdali n-am vazut vreo migdala, da poate nu m-am uitat bine!

Am 3 pepeni galbeni, au vreo 10 cm[:)]ma satur de pepeni pana se fac ai mei!

Am cules si ultima zmeura, n-am mai facut nimic, am mancat-o pur si simplu, delicioasa!Si am mai gasit cativa capsuni, duuulci si vad ca vreo 3 sunt infloriti iarasi!

Guliile au inceput sa faca capatana, telina e superba si s-a prins si varza de toamna.Aia de vara n-are niciuna capatana, numa niste frunze la greu, zic bogdaproste gainile [:)]





"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -