Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (20)

198 raspunsuri la acest subiect

alintaroma

alintaroma

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 14 iulie 2011 - 18:45

Gabriela, ma bucur ca ti-au placut plaiurile americane [flo]. Cind vei face jurnalul de vacanta as vrea sa il citesc si eu [:I] Mi-ar face placere sa vad impresiile unui calator european despre noul continent [8D] Poze pe undeva ? [pup]

Liviana, te contrazic acum dar sa stii ca americanii nu sunt mai inculti decit romanii, asta daca ne raportam la regular Joe (adica badea Ion) Raportul de inculti e la fel ca oriunde. Sunt convinsa ca daca imi intreb vecinii din RO capitale diverse din lume sau state din US nu le stiu[:)]. Si sa stiti ca eu mereu spun celor care ma intreaba din ce tara vin si 90% stiu unde e, ca e tara fost comunista si alte generalitati. Probabil ca depinde in ce medii te invirti si aici .

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
  • 0

msl1

msl1

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 14 iulie 2011 - 19:52

Stiu ca s-a mai discutat pe subiect dar cum trebuie sa copilesc rosiile? am 2 tufe si pe una nu cresc mari rosiile ramin micute si probabil trebuie copilite? Eu nu l-am vazut niciodata pe tatal meu sa copileasca rosiile cind avea gradina si avea rosii, si avea productie buna in fiecare an.

Cit despre america/ni una e sa fi turist si alta e sa traiesti aici. ca turist nu vezi numai parti bune si frumoase sau aproape; cind traiesti aici te bati de multe chestii neplacute din felul de a fi a unor americani, da cred ca depinde si unde traiesti si cine e in jurul tau, de fapt asa ca oriunde
  • 0

valentinag

valentinag

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 14 iulie 2011 - 20:13

MSL, daca vrei rosii mari, trebuie sa le copilesti!In cazul in care le lasi copili,astia sug din seva plantei mult si nu lasa rosiile celelalte sa se coaca si sa creasca mari!Bine, intr-un final se coc toate, mai greut, dar se coc!

Bnica, banuiesc ca iaurturile cu fructe sunt super bune pentru copii, eu nu mananc nici de frica![:)]Goji si jojoba cresc la noi?Eu ma gandeam ca nu le prieste clima!

Mi-a promis cineva un pui de smochin, da cred ca la toamna trebuie pus, trebuie sa ma documentez!

"La vita e bella"

Explore Romania

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea
  • 0

b.nica

b.nica

Membru senior

• Membri
  • 4.937 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 00:18

Atat Goji cat si Jojoba(nu mai spun de Kiwi Issai si de cel rosu,Kenny parca ii spune!) au trecut testul temperaturii de la noi iarna trecuta.I-am avut in ghivece pe care le-am acoperit cu folie din aceea de protectie.
La un moment dat s-au descoperit dar nu au patit nimic.
Jojoba cica are acest mecanism de protectie:intra in vegetatie ff. tarziu;mi-a dat mari emotii in primul an pt. ca l-am achizitionat ff. mic.
  • 0

b.nica

b.nica

Membru senior

• Membri
  • 4.937 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 00:21

Am uitat si de alte "exotice" care nu au patit nimic in gradina iarna asta(in Bucuresti!):Schisandra,Amelanchierul si Akebia.
  • 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 14:16

Alintaroma - am facut f.f. multe fotografii - inca nu am apucat sa le uploadez, iti dau de veste! Si ai dreptate, multi nu stiau pe unde vine Romania, dar nici eu nu stiu numele tuturor statelor din uniunea americana...

msl1 - copilitul inseamna ruperea lastarilor crescuti sub frunzele principale (intre tulpina principala si "ramura" cu frunze - o observi imediat cind e mica) si se face imediat ce acestia apar, pentru o buna dezvoltare a fructelor. Eu am citit ca se pot lasa si 1-2 lastari la tufa, din cei care apar in preajma primului ciorchine de fructe, asta pentru cresterea productiei, insa cei mai multi recomanda inlaturarea lor pentru a avea productie de calitate.

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

olympia

olympia

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 14:28

Murim de cald! Am udat dimineata gradina si am mai cules din fasole. Anul asta, poate fiindca am pus rosiile tarziu, poate nici nu le-am mai ingrasat asa de des, au legat rod tarziu si sus. Primul buchet de fructe e sus pe tija, acolo unde in anii trecuti era deja al treilea sau macar al doilea. In toamna ar trebui sa refac solarul si chiar ma intreb daca chiar mai vreau asta. Exact in august cand la noi se coc cele mai multe, fiind zona de deal si recolta mai intarziata, noi suntem plecati in concediu si incep sa sufere cu udatul.

Pene colorate... cate putin din toate!

album

gradina
  • 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 17:24

Olympia - si In Buc este extrem de cald - am iesit afara sa dau o fuga pina la brico si erau 38 de grade - te topesti pur si simplu la soare...

Mi-am luat pamint, scoarta de copac decorativa si incerc in weekend sa refac macar 2 din straturile din fata - pentru unul din ele am luat si citeva flori - pufuleti si 4 gazanii (ca mai multe nu mai aveau).

Mi-am mai luat si citeva muscate curgatoare ca erau la oferta - am sa mai fac 2 jardiniere pentru un geam la etaj.

A si mi-am mai luat o floare urcatoare - era ultima pe raft si era si ea redusa - dar uite ca nu am retinut cum se cheama - am vazut multe ca ea si in SUA cultivate in aranjamente florale pe strada - a mea e roz.

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

msl1

msl1

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 21:53

Multumesc pt raspunsuri!
Tot nu am inteles exact care sint copili...mi-ati putea pune o poza sau da un link cu o poza unde se vede clar? Nu as vrea sa tai ce nu trebuie totusi...
Multumesc!
  • 0

lbelciug

lbelciug

Membru senior

• Membri
  • 3.033 mesaje

Postat 15 iulie 2011 - 22:25

Gabriela, cu cat ai luat muscatele curgatoare? Erau ghivece mari?

msl1, uite aici poza, vezi paragraful Copilirea.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

• 0

Intrebari Panica

• JimmysGirl
    - Astăzi, 11:03

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - Ieri, 22:12

• Sunt gravidă

Diana Elena Ciofu
    - Ieri, 22:12

• Durere de spate

adeeeee
    - Ieri, 18:12

• Cind

rusuiana
    - Ieri, 18:05

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Ziua in care am devenit mami si tati oficial

Happy_mum1
    - Astăzi, 19:15

• Băiețel sau fetiță?

MarinaGeorgiana
    - Astăzi, 09:48