Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (20)


198 raspunsuri la acest subiect

#191
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 14:11

Buna ziua,
Am postat o intrebare intr-un alt topic dar nu am primit raspuns asa ca o transfer la voi cunoscatoarele in domeniu [asia]
Eu am de mutat un trandafir catarator si un bradut... sunt dintre foarte putinele plante puse de mine si normal ca le-am plantat in locuri total aiurea, asa ca trebuie sa-i mut. ma gandeam sa astept sa cada frunzele trandafirului mai intai, tocmai i-au dat noi boboci mi-e mila de el. Bradutul saracul s-a nimerit sa fie exact in locul unde mi-am instalat suportul de uscat rufe. si lui ii merge tare bine, a crescut mult anul asta si mi-ar parea tare rau sa-l pierd. Ce ma sfatuiti, cand se muta plantele toamna sau primavara?



#192
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 14:27

Corina, trandafirul poate fi mutat si acum, dar trebuie sa iei cu balot mare de pamant ca sa nu simta ce-i faci (si chiar si daca i se mai goleste radacina tot nu moare).

La brad insa e mai sensibila treaba - e obligatoriu sa faci operatiunea cand e f frig afara (adica prin noiembrie) si musai cu balot de pamant (o sa ai nevoie de ajutoare cu muschi). Pune-i semne si patreaza-i orientarea catre aceleasi puncte cardinale cum e acum. Apoi uda bine, in mod constant (adica un an pt ca o iei de la capat cu el)

suces!



tablouri pentru copii

#193
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 17:51

Am facut de dimineata poze la pomisori - ca sa va dati seama de ce vorbesc - http://home-and-gard...050279906WXqrnf



Si am facut si la rondul de flori care e aproape terminat (mai am putind e tot sa completez cu scoarta, pe mijloc) - a iesit tare bine, sau cel putin eu una sunt tare multumita de el: [olala]

rondul - nu luati in seama ca iarba nu e tunsa - si-a revenit (deja se vede, dupa culoare!) si sotul o va tunde in weekendul asta...



Si am si o poza special pentru Tala [pup]:http://home-and-garden.webshots.com/photo/2303048120050279906bDmQuh



Corina - [pup] - ti-a raspuns deja Tala!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#194
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 19:13

Multumesc pentru raspuns[flo]
Inca o intrebare ca vad ca va pricepeti [:D] trandafirul catarator care trebuie mutat are niste gaurele in frunze si unele frunze i se ingalbenesc. Am vazut aceleasi simptome si la un trandafir al vecinilor. Stiti ce ar putea fi si cum se trateaza?
Gabi ai pus ceva sub scoarta de pin? la noi se recomanda o folie prin care trece apa dar nu pot trece buruienile. Am citit aici ca cineva zicea ca nu e buna, dar la mine buruienile chiar sunt o problema asa ca vreau sa ma asigur ca scap de ele in rabaturi.
Multumesc inca o data anticipat
Gabi mi-au placut tare mult pozele, nu mai seamana cu ce stiam eu de acum 2 ani [:D]

#195
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 19:27

Corina - eu nu vreau sa pun folie...chiar si fara, buruienile rasar doar razlet. Plus ca la mine de fapt problema nu erau atit buruienile cit gazonul care e invaziv si pe care eu l-am lasat in pace atita timp...

Gaurile din frunzele la trandafir cred ca sunt date de ceva omizi (sau melci) care le maninca, iar frunzele ingalbenite probabil ca sunt afectate de "rugina trandafirului" - ar trebui curatate toate aceste frunze si aruncate departe (pentru ca se intinde) nsau distruse prin ardere. Am citi ca se recomanda stropirea trandafirilor cu ceva substante pentru asta - eu anul trecut am dat cu Dithane, dar au fost oricum afectati si anul asta...

Multumesc de apreciere! [pup]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#196
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 00:17

Gabi multumesc pentru dedicatie [pup] (mi-a placut mult mult)

si mie mi se pare ca ti-a iesit super rondul, felicitari!



tablouri pentru copii

#197
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 11:27

Ma duc sa fac capitol nou - revin!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#198
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 11:32

CAPITOLUL 21



Va astept!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -