Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (20)


198 raspunsuri la acest subiect

#31
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 11:33

Evident ca nu am apucat sa fac in gradina tot ce mi-am dorit, dar ceva-ceva, tot am facut...[:D] Mi-am aranjat o bucata de gradina in fata - am pus gazaniile si pufuletii, am mai adaugat pamint (sper totusi la primavara sa-mi mai rasara bulbii de acolo ca am multi - am adaugat vreo 5 cm de pamint de flori) si am pus deasupra scoarta de copac. In gradina de legume am mai copilit rosiile bune (oricum 3/4 din rosiile mele sunt pierdute, insa nu am curatat inca locul), am scos ceapa alba si rosie si am pus-o la uscat, am taiat aproape tot patrunjelul care facuse flori, am smuls din buruieni, am tuns din nou salcia plingatoare si am curatat rondul de cea mai mare parte din buruieni, acum s-a facut "lumina"...[8D].

La mine gladiolele s-au cam trecut - mai am doar vreo 2-3 inflorite, insa culmea, au inceput sa-mi infloreasca crizanteleme/tufanicile...unele, albe, aproape s-au ofilit, dar a inceput sa-mi infloreasca si o tufa galbena...



Tala - bine ai revenit! La mine nu a mai rasarit clema cleopatrei anul asta - cred ca doamna cirtita a avut multe de-a face cu asta intrucit tocmai prin locul respectiv mi-a sapat... Dar mai am seminte, asa ca o sa incerc sa le pun acum. Vreau si eu seminte de gura leului, te rog mult sa-mi opresti si mie citeva, vad eu cum fac sa le iau de la tine! [flo]

Liviana - muscatele curgatoare nu erau mari, o bucata a fost 2 lei, le-am luat din brico - au reduceri acum la toate plantele de exterior. Si pufuletii tot de acolo i-am luat - sunt mici, dar in citeva saptamini o sa creasca, la fel si muscatele!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#32
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 11:56

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004
Liviana - muscatele curgatoare nu erau mari, o bucata a fost 2 lei, le-am luat din brico - au reduceri acum la toate plantele de exterior.


Intrebare,apropo de muscate: ce faceti cu ele iarna?Avem si noi pe terasa cateva vase mari cu muscate si ma ia groaza ca la iarna trebuie sa le aduc in casa,nu prea as avea loc pentru ele pe undeva.
Am vazut pe cineva acum cativa ani ca a taiat plantele de muscata cu totul la venirea iernii,cam la 5 cm de la pamant,dupa care le-a dus in pivnita,fara apa si lumina,la temperatura oarecum rece,dar nu inghet.Cica la primavara urma sa le scoata,sa le ude si plantele si-ar fi revenit.Tare mi-ar placea sa fie adevarat,ca le-as ascunde si eu pe ale mele intr-un beci ceva...[:D]

#33
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 13:18

Julia - probabil ca e adevarat si asta cu tinutul in beci. Eu stiu ca ele trebuie tinute la iernat in locuri racoroase dar stiam ca le trebuie ceva lumina...(sfatul clasic de la bunica era sa le tii intre geamuri - pe vremuri existau doua rinduri de geamuri - unele la exterior - apoi pervazul si apoi inca un rind, la interior...).

De obicei eu toamna le tund si le tin in garaj (care e neincalzit), la geam si le ud foarte-foarte putin. Primavara le curat de frunzele uscate si le scot afara din nou.



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#34
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 13:20

Cum ati supravietiut furtunii dragelor? Eu marturisesc ca m-am speriat serios: a zburat trampolina lui fii-miu si noroc ca s-a intepenit intre casa si gard altfel cine stie ce pagube facea (pe langa regina noptii pe care mi=a distrus-o). Au zburat scaune, ghivece, mi s-au deschis geamuri incuiate[alcool], am crezut ca raman fara acoperis, am vazut cum facea flama atingerea cablurilor electrice pe stalpi...horor si evident am ramas fara curent.

Altfel nu prea am pagube in gradina (decat regina noptii [q]).

Poate a fost noroc ca sambata am stat si eu prin curte si am curatat de buruieni (cateva roabe [bang]) si am legat diverse.

Gabi, eu iau semintele la mine la munca si cand ai timp ne vedem.



tablouri pentru copii

#35
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 14:47

Tala si la mine furtuna a fost la fel - dar acum m-am invatat minte - cind am vazut ca incepe vint asa puternic ne-am mobilizat si am strins tot si am adapostit - chiar si asa, casutza de plastic a copiilor isi lua zborul...asa pagube mari nu am avut pina la urma, dar tot a fost horror! Si la noi a cazut lumina, am stat pe intuneric vreo ora jumate...

Ok, atunci cu semintele vad eu cum ajung la tine in zona si te sun - dar cred ca abia saptamina viitoare, ca-mi pelaca seful in concediu...[pup]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#36
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 15:52

Furtuna de la noi i-a zburat tabla de pe casa vecinului si a aruncat-o la noi in curte[bang]

In rest zice mamaie ca sunt toate alea bine, cateva gladiole prabusite, dar le-a indreptat ea si niste castraveti zburataciti!Bine ca am legat tot ce-a fost de legat sambata!

Julia, noi muscatele le tundem si le tinem in camara, nu e foc acolo, iar mama le tine pe ale ei in beci.



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#37
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 20:27

Multumesc pt link-ul cu "pruning"!Se pare ca am taiat exact ce nu trebuia [bang] eh omul din greseli invata.

#38
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 20:34

MSL, acum lasa-le asa, ca or sa faca copilii fructe!Pentru la anul ai in vedere ce-ai invatat acum[:)]

Si parca tu intrebai la alt subiect de ceapa verde!Ca sa-ti iasa, trebuie sa ai arpagic, nu-s daca ai d eunde sa cumperi de acolo!Si conteaza ce fel de clima ai unde stai, daca ne dai mai multe detalii poate te putem ajuta!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#39
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 02:10

Multumesc pentru raspunsurile referitor la muscate,sper sa treaca iarna cu bine! [:)]

#40
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 13:05

Se pare ca m-am bucurat mult prea repede ca am scapat de cirtita...dupa o saptamina, adica ieri, am observat un nou musuroi, iar de dimineata inca unul - diseara iar voi avea program de "afumat"...of, of, mai, mai...



Am reusit sa fac citeva fotografii cu coltul din fata pe care v-am spus ca l-am amenajat in weekend, apoi cu trandafirii care sunt superbi (rog scuzati gazonul care inca nu este fasonat in jurul tufelor), cu una din tufele de levantica (am 4 toate superbe!), cu Rudebeckia inflorita (inca o data multumesc mult Mada! [flo]), cu gladiolele pe care le-am mai prind inflorite, cu gradinutza de condimente si cu citeva rosii, evident din cele carora le merge bine si pe care le astept sa se coaca...

Nu am mai prins inflorita Pipa-turcului - anul asta a fost prima oara cind a facut flori) - si am uitat sa fotografiez si cele 2 Hoste care sunt inflorite...[olala]





Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -