Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (20)


198 raspunsuri la acest subiect

#41
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 13:23

Valentina, ai gatit vreodata gulii umplute? Cum sunt la gust caci ma bate gandul sa le fac asa diseara.
Gabriela, chiar ca ieftine muscatele la 2 lei, merita. Gladiolele mele abia acum au boboci, o parte din dalii au inflorit, iar din rosii doar cele chery au inceput sa se inroseasca.
Apropo, daca vrei, iti pot da de la mine rasaduri mari de rosii cherry (cu flori si gogonele), am cateva crescute aleator, din semintele de anul trecut. O parte le-am mutat pt a face loc mai mult, o per au stat belege dupa care si-au revenit, deci se prind.
F frumos, rondul, mi-au mult placut rozmarinul mare si gladiolele si trandafirii! [olala] Bravo, frumos ai amenajat.
Tala, cum s-au deschis geamurile incuiate, nu erau de termopan? Si pe noi ne-a speriat furtuna, ne rasturnat o masa mare de lemn (!) care era afara, ne-a rupt araci de rosii (din lemn), ne-a culcat ardeii si vinetele. Totul insa a fost reparabil, am scapat doar cu niste ramuri de rosii rupte. Eu cred ca lumina a fost voit intrerupta ca masura de precautie; dupa ce a revenit a mai cazut de vreo 5-6 in rafale scurte, ceea ce e cam periculos pt electrocasnice.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#42
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 13:35

La noi furtuna a trecut fara sa faca paguba. Fiind deal si multi pomi, vantul nu are putere mare. Sunt dezamagita de legume, anul asta. In afara de fasole toate au mers ca melcul, desi nu am avut nici macar atac puternic de boli ca in alti ani. Cred ca pamantul cere o pauza de revenire sau ceva ingrasamant masiv.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#43
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 13:51

Ce voiam sa va intreb,referitor la rosii-au nevoie de mult soare pentru a se coace?
Noi avem o gradina de legume micuta,insa tare bine au mers rosiile-am doua soiuri amestecate,rosii mari de gradina si rosii cherry,abia dupa ce au crescut plantele si au iesit rosiile mi-am dat seama[:D].Fiind primul meu an de gradinarit,am tot cerut seminte de pe la matusi,am mai cumparat din piata,de la tarani si am plantat cum mi-a trecut prin cap...
Acum,rosiile sunt mari,foarte viguroase,le-am si copilit,au mult rod,insa frunzele sunt si foarte dese,si nici prea mult soare nu e in coltul nostru de gradina,doar cateva ore pe zi.O fi suficient ca sa se coaca fructele?

#44
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 14:54

E straniu cum au timpi asa de diferiti de inflorire aceleasi plante la mine fata de alte curti aici in apropiere! La mine abia infloreste pipa turcului, inca o tura caprifoiul....Trandafirii abia isi cresc noii lastari dupa prima inflorire.

Liviana, e termopan geamul respectiv, mai corect usa, dar face parte dintr-un ansamblu ferestre-usa si cred eu, de la forta vantului care venea frontal, s-a labartat, probabil e detul de elastic, habar n'am...a fost scarry oricum....

Olympia, cu legumele eu una intentionez ca la anul sa plantez direct, cel mult cateva rasaduri de rosii si ardei. Voi aplica metota Maslov de plantare pt rosii - anul asta am experimentat doar pe una si ii merge f bine (ma refer la inradacinarea copililor) pt ca plantarea oricum am facut-o cu 2/3 din planta orizontal. Cine vrea mai multe detalii gaseste aici: http://hobbygradina....etodele-maslov/

Trebuie sa intru si in capsuni cat de curand, au facut stoloni....

Azi fac poze, pt ca uitandu-ma la fotografiile Gabrielei mi s-a facut pofta[:D]



tablouri pentru copii

#45
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 15:14

Tala, depinde de zona, de curenti de aer, de lumina de multe.La mine de ex abia au inceput saptamana trecuta gladiolele sa infloreasca, gabriela zice ac ale ei s-au trecut deja!

fesul turcului la mine sambata era imbobobcit dor, am vazut la cineva intr-o curte, era inflorit tot.

Liviana, eu gulii mananc doar supa sau asa crude!Nu stiu sa-ti spun ce gust au umplute!

Julia, rosiile se coc cel mai bine cand au soare suficient.Cand e mai umbra se coc putin mai greu, insa asta este un avantaj impotriva manei!Sau cel putin eu asa am observat la mine, cele puse in soare puternic au fost atacate mai rau decat cele care au ceva copaci, deci si umbra, pe langa ele.



Sambata o sa mai fac si eu poze la ce gasesc inflorit, n-am mai facut de mult, am luat aparatul de cateva ori, dar am tot facut una alta si ma trezeam acasa ca n-am nicio poza!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#46
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 15:28

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Ce voiam sa va intreb,referitor la rosii-au nevoie de mult soare pentru a se coace?
Noi avem o gradina de legume micuta,insa tare bine au mers rosiile-am doua soiuri amestecate,rosii mari de gradina si rosii cherry,abia dupa ce au crescut plantele si au iesit rosiile mi-am dat seama[:D].Fiind primul meu an de gradinarit,am tot cerut seminte de pe la matusi,am mai cumparat din piata,de la tarani si am plantat cum mi-a trecut prin cap...
Acum,rosiile sunt mari,foarte viguroase,le-am si copilit,au mult rod,insa frunzele sunt si foarte dese,si nici prea mult soare nu e in coltul nostru de gradina,doar cateva ore pe zi.O fi suficient ca sa se coaca fructele?

Interesant ce spui si ce intrebi!
Unde ai plantat rosiile?Sunt in soare toata ziua?
Care au fost cele mai mari temperaturi de care au avut parte? Adica au avut parte de canicula?Cand le udai si de cate ori?

#47
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 15:31

Fetelor,eu nu am mai incercat,dar mai am niste rasaduri de rosii.Credeti ca mai pot fi folosite din acest moment?Au cam 40 cm.
Nu sunt manate si destul de viguroase.

Edit.La mine gladiolele nu au inflorit.Voi spuneti ca s-au trecut.Am tras o spaima cu furtuna !Sunt frunze verzi inalte,nu prea au soare si astept sa infloreasca.Incerca sa le ancorez pt. ca sunt f. inalte.

#48
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 15:50

B.nica - la mine s-au trecut deja gladiolele - cele 3 carora le-am facut poze sunt ultimele. Cind am plecat in concediu, pe 19 iunie, nu aveau decit frunze - dupa 3 saptamini, cind m-am intors, majoritatea erau deja inflorite si vreo 2 erau deja trecute (anul asta am plantat cred ca 30 de bulbi).

Am plantat si gladiole pitice, insa in ghiveci - alea nu au facut flori inca si nici nu am vazut vreun semn...

Nu stiu ce sa zic, eu le-am plantat in soare direct.



Cu rosiile - cele care au legat rod si au crescut viguros si sanatos (ca cele pozate) sunt asezate mai la umbra - adica au soare direct doar dimineata, dupa prinz sunt la umbra si asta pastreaza si umezeala destul de mult - asta e explicatia mea de ce le merge bine si nu sunt bolnave. Rasadurile plantate in partea de gradina care are soare toata ziua - nu au crescut, sau au crescut firav, sunt manate si au frunzele aproape in totalitate cazute sau in cel mai bun caz sunt subtiri, mici...



Tala - la mine Pipa-turcului e in al doilea an de vegetatie si e primul an cind a facut un buchet de flori, pe ramura cea mai batrina - de asta zic ca s-a trecut deja. Sunt sigura insa ca la anul va fi plina de flori!

Liviana - multumesc mult, dar nu mai pun alte rosii acum - ar insemna sa le pun tot in locul insorit in care celorlalte nu le-a mers bine. Oricum cherry aparute spontan din semntele de anul trecut am si eu, cred ca sunt vreo 5-6 fire, in diferite stadii de dezvoltare - cea mai mare, desi nu are cred 50 cm inaltime, deja are un ciorchine de gogonele!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#49
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 21:46

Valentinag,
da eu am intrebat cum pot produce ceapa verde aici; am cumparat arpagic de la alimentara si nu a iesit nimic din el; s-a uscat asa in pamint nici macar nu a putrezit! cineva mi-a spus ca asa sint modificate genetic ca sa nu creasca alte fructe din ele, in general plantele; deci nu poti pune arpagic de la alimentara sa iasa ceapa verde ca nu iasa nimic! am incercat si cu seminte de ceapa verde si tot nu a iesit nimic; am incercat si seminte de leustean si nu a iesit nimic; doar patrunjelul si mararul a iesit ceva si tarhonul mi-a iesit citeva fire amarite dupa care dau sa se uste; deci ce fac gresit?

#50
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 20 iulie 2011 - 10:59

msl1 - posibil pamintul sa nu fie foarte bun si sa necesite ingrasamint. Ai incercat macar sa pui intr-un loc folosind pamint cu ingrasamint? Din cite stiu eu, leusteanul il obtii foarte greu din seminte, chiar si cu "transplant" de tufa se prinde greu...Tarhonul e si el pretentios...Nu ai o nursery pe linga tine de la care sa cumperi rasaduri?



Eu sunt in plin razboi cu cirtita...[bang] si nu prea ii vad sfirsitul din pacate...aseara am bagat fumigene pe noile musuroaie si credeam ca poate-poate...dar de dimineata cind cercetam musuroaiele vechi am vazut cu coada ochiului ca misca ceva pe linga gard - ei bine tocmai isi sapase o noua galerie si impingea pamintul la suprafata [bang][bang][bang]. Evident am magat repede pe galerie o noua fumigena (din pacata mai am doar una, dar clar trebuie sa mai cumpar!) si cum ziceam, nu vad sfirsitul razboiului cirtitei...[bang][bang][bang]



Tot de dimineata am gasit niste seminte de regina noptii adunate anul trecut - le-am aruncat in rondul cu flori - acum nu stiu daca mai au timp sa iasa, dar am zis ca merita incercat...

As vrea saptamina asta sa curat capsunile - nu stiu daca voir mai avea un nou rod, desi am observat o floare, dar curatenie acolo tot trebuie sa fac ca arata ca o jungla![:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -