Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Numele dupa casatorie


139 raspunsuri la acest subiect

#111
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:33

Da, evident ca sunt altele mai importante. [flo2]

 

doar ca e pacat sa sufere niste copii, cand totul poate fi mult mai simplu, mai ales acum cand vezi ca rata divorturilor a crescut, la fel si a celor ce aleg sa nu se casatoreasca...

 

In fine, eu nu am problema asta, am acelasi nume cu copilul si nici nu am de gand sa mi-l schimb vreodata, o sa si-l schimbe ea cand s-o marita.



#112
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 21:58

Conform legii numele numele copilului este:

 

1. acelasi cu numele comun al parintilor.

 

Daca parintii nu a nume comun - numele copilului poate fi:

 

2. numele unuia dintre parinti

 

sau

 

3.numele reunit al acestora

 

  in functie de cum decid parintii la nasterea copllului si declararea acestui nume la starea civila.

 

Daca parintii nu ajung la un  acord in aceasta privinta decizia este luata de instanta (de tutela) care comunica hotararea ramasa definitiva la starea civila.



#113
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 14:35

Si in Elvetia se poate schimba numele de familie: cunosc multi straini care au facut-o, pt ca numele de familie strain ii dezavantaja (atat pe ei, cat si pe copii). Daca mama se recasatoreste si ia numele noului sot, copiii pot lua si ei numele noului sot doar cu acordul tatalui, dar noul sot nu trebuie sa ii si infieze. Trebuie insa mentionate motivele pt care se doreste schimbarea numelui, instanta urmand a decide.

Editat de Marcia03, 28 mai 2013 - 14:57 .


#114
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 10:31

Am citit pana la pag 5 si apoi am sarit la sfarsit pentru ca vreau sa mai dau si eu un exemplu (care are cam toate situatiile posibile):

M s-a casatorit cu B si amandoi au luat numele lui: Ionescu. Un an mai tarziu M si B au divortat dar M a pastrat numele de familie a lui B (a motivat ca nu vrea sa isi schimbe toate actele, in secret spera ca sa vor impaca, B a fost de acord). Cativa ani mai tarziu M pe care o chema Ionescu a facut un copil cu C pe care il chema Vasile, fara sa fie casatoriti. C mai are un copil pe care il cheama C Vasile. Pe actele din spital pe copil il cheama X Ionescu. Ulterior, la starea civila s-a transformat in X Vasile (caci tatal a facut demersurile necesare pentru recunoasterea copilului). Mai tarziu M si C s-au despartit si M s-a recasatorit cu F care are numele de familie Gheorghe si au facut impreuna un alt copil pe care il cheama V Gheorghe. F Gheorghe mai are si el un copil I Gheorghe. 

Explicatiile care s-au dat cel mai des copilului nu au fost de ce il cheama pe el Vasile, pe ma-sa Ionescu si, apoi, pe soru'sa Gheorghe si pe cealalta sora a lui Vasile si pe fratele vitreg Gheorghe. Asta a inteles din prima. 

 

Explicatiile cele mai dese au fost de ce ma-sa si ta-su nu mai locuiesc in aceeasi casa? De ce ma-sa s-a casatorit cu tatal soru'sii mai mici ? De ce soru'sa mai mare locuieste in alta parte? De ce fra'su vitreg nu poate sta tot timpul cu el? De ce nu poate sa-l sune? De ce nu locuiesc toti in aceeasi casa? 

Over-and-over again. Nu ca n-ar intelege (zic si eu) ci pentru ca nu este de acord cu hotararea adultilor respectivi (lucru absolut normal de altfel, nici eu n-as fi de acord). 

 

Singurele rautati pe care le-a auzit copilul de la alti copii au fost legate de faptul ca are doi tati. 

 

Nici una n-a avut treaba cu numele parintilor. Nici la scoala, nici la gradinita, nici de la educatoare, nici de la invatatoare, nici de la asistenta, nici de la femeia de serviciu. Nimeni nu l-a intrebat cum o cheama pe mama lui pe numele de familie. 



#115
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 01:40

Pai si nu era mai simplu ca mama sa le dea tuturor numele ei si atat? Daca tot exista atatea suparari si discutii si tatal pleaca din ecuatie...de ce el trebuie sa dea numele, si nu mama?



#116
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 07:34

Adina,dar un cuplu poate lua numele sotziei,nu cred ca s-a schimbat legea in privintza asta.

 

Daca ins anu te referi la situatzia enuntzata de mine,copii au un nume ,numele pe care cuplul l-a luat la casatorie,iar schimbarea lui se face in anumite conditzii,respectiv cu acordul tatalui.

 

Dar deja ne invirtim in jurul cozii!

 

(Eu as aprecia foarte ,foarte mult barbatzii care nu se implica in niciun fel in cresterea copiilor,niic macar financiar sa aiba taria sa renuntze de bunavoie la numele pe care copii il poarta,Vise maica...vise!)

 

Dana



#117
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 10:05

Adina,dar un cuplu poate lua numele sotziei,nu cred ca s-a schimbat legea in privintza asta.

 

Daca ins anu te referi la situatzia enuntzata de mine,copii au un nume ,numele pe care cuplul l-a luat la casatorie,iar schimbarea lui se face in anumite conditzii,respectiv cu acordul tatalui.

 

Dar deja ne invirtim in jurul cozii!

 

(Eu as aprecia foarte ,foarte mult barbatzii care nu se implica in niciun fel in cresterea copiilor,niic macar financiar sa aiba taria sa renuntze de bunavoie la numele pe care copii il poarta,Vise maica...vise!)

 

Dana

 

Legea e clara nu vad nici o dispozitie conform careia un barbat este avantajat sub o forma sau alta astel incat sa ramana la latitudinea (bunvointa) lui de a renunta la ce?



#118
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 12:39

Da, pai nici n-ar trebui sa mai fie intrebat, ca pana la urma nu renunta el la nimic! [:)]



#119
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:03

La casatorie se poate lua numele oricaruia dintre soti, numele reunit sau fiecare sa-si pastreze numele. Din obisnuinta, marea majoritate a femeilor iau numele sotului. Cand va fi invers si problema cu numele copiilor va fi rezolvata. Asta daca copiii sunt crescuti de mama. Mai nou copiii stau doua saptamani la un parinte, doua la celalalt si nu pot sa poarte un nume doua saptamani si apoi celalalt.



#120
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:11

Marius,n-am intzeles ce m-ai intrebat! [:-/]

 

Dana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -