Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Numele dupa casatorie


139 raspunsuri la acest subiect

#101
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 19:50

Intrebarea mea de ce situatia descrisa mai sus de catre o mama care are copiii incredintati nu ar fi un motiv la fel de bun ca si celelalte motive care sunt acum premise. In mod normal eu zic ca ar trebui sa se accepte motivul ca mama sa poarte acelasi nume cu copiii sai, sau invers.

Pai mama isi poate pastra numele (acelasi nume cu copiii)daca fostul sotz consimte asta.

 

Aici insa e vorba de o mama ce va purta un alt nume ,dobindit prin castaorie,si "problema"este ca sotzul vrea ca si fetutzele sa poarta acelasi nume,ceea ce legal s epoate doar prin actziunea de infiere.

 

Mie legea mi s epare ok,nu mi s-ar parea in ordine ca mama(nu ma refer la cazul de fatza)sa poata schimba numele copiilor dupa bunul plac,gindeste-te cite motive subiective pot exista,si ...poate nu totzi tazii (naturali)sunt ca in cazul de fatza.

 

PS:Eu am o cunostintza care in scoala(Germania)a facut o hirtie prin care fetitza sa poarte acelasi nume ca ea si sotzul,dar doar la nivel de scoala.Mie mi s-a parut o chestie tare anormala(desi repet ,intzeleg dorintza copilului de a avea acelasi nume cu parintzii),copilul ala e strigat la scoala cu un nume,in acte are alt nume...pur si simplu o ambrambureala din c are tot copilul iese derutat la un moment dat.

 

Copilu trebuie sa stie ca are un nume ,iar relatzia de dragoste cu parintzii n-are nicio legatura cu ce nume poarta fiecare.(eu aveam posibilittea sa.-mi pastrez numele de domnisoara,insa am fi fost o familie in car efiecare avea un alt nume d efamilie)

 

 

Dana



#102
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 19:54

Uite, mie nu mi s-ar parea anormal ca mama sa aiba acest drept (de a cere sa aiba copiii acelasi nume ca al ei, indifferent cum l-a dobandit ea). Nu vad cum afecteaza drepturile tatalui natural (care nu constau intr-un nume, de altfel).

 

Singurul argument pe care il vad aici este inutilitatea unui astfel de demers, in sensul ca daca nu ar mai exista prejudecatile care duc la astfel de ganduri, nici nu si-ar mai pune careva problema schimbarii numelui (iti dai seama cata birocratie ai de intampinat, cate acte schimbate, etc...deci nimeni nu o face de flori de tei)

 

Cred ca a mai dat cineva un argument valabil, ca daca te mariti de mai multe ori, le schimbi numele de mai multe ori? Ei, nu cred in practica ca te mariti de prea multe ori, cred ca le schimbi doar o data, dupa care eventual pastrezi numele tu si nu mai iei pe cel al urmatorului sot. Sau nu te mai mariti a n-spea oara.

 

La fel de aiurea mi se pare si sa se ceara acordul sotului la divort ca sa-i pastrezi numele...deci asta chiar mi se pare de peste lume. [:)] Iti dai seama cate acte ai de schimbat, doar asa, ca unul face rautati si se pune de-a curmezisul, de parca ce poti face cu numele ala...ai alt rang poate.

 

In fine...astea sunt legile, cu astea defilam.


Editat de A_Iulia, 27 mai 2013 - 20:00 .


#103
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 19:57

Mie da!

 

mai ales cind actziunea e nejustificata,e un abuz de fapt asupra identitazii copiilor.

 

edit.asa cum nici nu mi se pare nromal ca tatal sa poata schimba numele dupa bunul plac.

 

Dana


Editat de andacos, 27 mai 2013 - 19:59 .


#104
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:06

Pai asta este justificarea: copiii sa poarte acelasi nume ca si mama.

(evident, din cauza unor prejudecati...nu mai intram in detalii...)

 

Adica de ce crezi tu ca e ok sa poarte numele tatalui, dar al mamei nu ar fi ok?



#105
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:14

pai daca familia poarta numele mamei ,in momentul in care copii au venit pe lume...de ce nu?

 

Insa cind copii au un nume,iar mama doreste din motive subiective sa-l schimbe...nu mi se pare ok.(aiic intram deja pe teren minat sa spun asa...uite in cazul d efatza eu n-as accepta niciodata -ca putere judecatoreasca adica,sa schimb numele copiilor doar pentru ca"daca tot ii cresc"!

 

 

 

Dana



#106
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:19

Este vorba ca noua familie e alta. Ca de aia i se spune "nume de familie" - ca ar trebui sa existe o familie, oricum o fi ea, monoparentala sau nu, si copiii sa poarte numele familiei respective. 

Nu are legatura cu "daca tot il cresc"...ci cu prejudecatile societatii legate de casatorie, divort, recasatorie etc.


Editat de A_Iulia, 27 mai 2013 - 20:20 .


#107
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:23

Ba uite...eu cred ca tocmai insistentza asta cu purtatul aceluiasi nume face parte din categoria cu preconceptzii.

 

O familie,e o familie si gata,chiar daca fiecare poarta nume diferite.Un nume nu trebuie sa stea in calea relatziilor de familie ,adica dragoste,respect reciporc,acceptare a individului asa cum este el.

 

Dana



#108
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:25

Cel mai fain e la islandezi [:)] (sper ca nu stiu gresit, dar puteti sa ma corectati daca nu e asa): fiecare poarta nume diferite provenite din prenumele tatalui. Deci mama oricum are nume de familie diferit decat copiii sai, la fel si tata...fiecare poarta alt nume de familie. Acolo nu mai ai de luptat cu prejudecatile...



#109
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:27

Ba uite...eu cred ca tocmai insistentza asta cu purtatul aceluiasi nume face parte din categoria cu preconceptzii.

 

O familie,e o familie si gata,chiar daca fiecare poarta nume diferite.Un nume nu trebuie sa stea in calea relatziilor de familie ,adica dragoste,respect reciporc,acceptare a individului asa cum este el.

 

Dana

 

Da, aici ai mare dreptate. Din pacate tot din cauza prejudecatilor legate de casatorie, divort etc s-a ajuns la subiectul asta. Numele de familie ar trebui sa fie cel mai mic impediment. Dar daca tot s-au dat de exemplu copii traumatizati de aceasta diferenta...mi-am zis si eu parerea mea.



#110
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 20:30

Am mai spus ca si Andrei al meu a suferit,la 8-9 ani e normal spun eu.

 

Insa am incercat(si da...am reusit)sa.l fac sa intzeleaga si sa-i dovedim(atit eu cit si sotzul)ca altele-s mai importante decit numele de familie!

 

Dana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -