Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Numele dupa casatorie


139 raspunsuri la acest subiect

#1
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 18:51

Sunt in plin proces de divort, am cerut ca sa imi pastrez numele din timpul casatoriei, insa 'inca sotul meu' nu este deacord.
Pesemne, crede ca ce mostenire imi lasa !
Intentia mea este de a avea aceslasi nume cu copilul, plus ca ma stie lumea cu acest nume...dar ma rog, cel mai mult conteaza daca afecteaza in vreun mod cursul vietii copilului daca nu am avea acelasi nume de familie. ma refer la gradinita, scoala...
Stiu ca il pot lua pe cale administrativa, dar nu neaparat insist - doar daca e mai bine bine pt copil.
V-ati confruntat cu probleme de genul asta?

''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

#2
trutzi

trutzi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.504 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 22:40

Parintii mei au divortat si mama si-a reluat numele anterior casatoriei. La scoala a fost destul de greu. Ma chemau profesorii la catedra sa ma intrebe ce s-a intamplat, parintii unei colege spuneau tot felul de ciudatenii si minciuni
Copii erau rautaciosi, acum sunt alte timpuri. Intr-un cuvant mi-a fost greu.

Cu ajutorul lui Dumnezeu viitoare mamica[ruga]

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 11:54

Eu l-am pastrat, mi-a prins bine cand am luat inca un credit [:D] nimeni nu si-a pus intrebarea daca sunt divortata sau nu [:D], n-am schimbat actele, contractele si mai ales fi`mea nu a pus nshpe intrebari cu numele noastre.

L-am rugat la vremea aia sa ma scuteasca de probleme aiurea si nu a vazut niciun sens sa nu-mi lase numele [:D] Pana la urma e un simplu nume, nu fusese sotul vreun "sangue blue" sa ma nu stiu ce avantaje la rostirea acestuia [:D]

Eu zic sa-i mai explici cu ce te ajuta de fapt pastrarea numelui. Sper sa inteleaga. Mai ales pt copil. Macar partea asta nu o ai de disecat si rerereexplicat. [flo]



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 15:37

eU STIU CA DACA EL NU ESTE DE ACORD,tu nu potzi pastra numele!

pe copii totusi ii afecteaza ca nu au acelasi nume d efamilie cu mama,eu am trecut la numele de domnisoara(sa am acceptul lui pentru pastrarea numelui ar fi intirziat divortzul)si acum port numele actualului sotz!Andrei poarta numele tatalui lui si da,m-a intrebat acum ceva ani de ce el nu poate avea acelasai nume ca mine si sotzul![:(]

Cind sunt micutzi si intra in colectivitate ,e de preferat sa ai acelasi nume cu copilul!Cind se maresc,intzeleg situatzia si o iau ca atare!

Dana

#5
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 17:59

Citat:
citat din mesajul lui andacos

eU STIU CA DACA EL NU ESTE DE ACORD,tu nu potzi pastra numele!

pe copii totusi ii afecteaza ca nu au acelasi nume d efamilie cu mama,eu am trecut la numele de domnisoara(sa am acceptul lui pentru pastrarea numelui ar fi intirziat divortzul)si acum port numele actualului sotz!Andrei poarta numele tatalui lui si da,m-a intrebat acum ceva ani de ce el nu poate avea acelasai nume ca mine si sotzul![:(]

Cind sunt micutzi si intra in colectivitate ,e de preferat sa ai acelasi nume cu copilul!Cind se maresc,intzeleg situatzia si o iau ca atare!

Dana


In Germania sotia poate pastra dupa divort numele ex-sotului, si ex-sotul nu o poate obliga sa si-l schimbe. Si mie mi se pare important ca copiii sa aiba acelasi nume cu mama, si fratii din casatorii diferite sa aiba pe cit posibil acelasi nume de familie.
La mine de exemplu a fost asa: eu mi-am pastrat in casatoria anterioara numele de fata, ex-sotul meu l-a luat pe al meu, il poarta si acum, nu l-am putut obliga sa si-l schimbe, ar fi putut sa-l schimbe doar daca vroia el. Deci ambii copii din casatoria anterioara poarta numele meu de fata. Al treilea copil din relatia actuala (cu tatal nu sunt casatorita inca) va purta numele de familie al meu de fata. La casatorie eu imi voi pastra numele de fata si sotul si-l va pastra pe al lui.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 35+


#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 18:12

Yasmin,eu am divortzat in Romania!

Dana

#7
ioanamatei

ioanamatei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 19:03

Yvon, si eu am schimbat numele.Subiectul deschis de tine ma intereseaza si pe mine.In draftul initial pt car el-am scris pentru cvererea de divort am cerut pastrarea numelui.apoi cu 2 zile inainet de a trimite actele m-am razgandit spontan.M-am gandit numai la simplul fapt ca si asa nu am fost casatorita decat 4 ani, si chiar daca am cu el un copil, totusi numele lui de familie nu ma reprezinta.si ma mai gandisem si la faptul ca numele lui nu mi-a placut niciodata, se scrie greu si suna si cam urat.dupa ce l-am schimbat am avut ceva bataie de cap cu schimbarea tuturor contractelor, a actelor si a vizelor posibile...inapoi pe numele vechi.costa timp si bani.nu stiu pe copil cat il va afecta....pana la urma cred ca faptul ca are parintii divortati oricum il va afecta din alte motive, nu stiu daca il salvezi de cine stie ce pastrand si tu acelasi nume.eu merg pe ideea ca oricum sunt atta de mutli copii facuti din flori sau cu parinti divortati incat sa nu se mai faca barfe de prost gust in scoli si gradinite legate de numele copiilor.daca ma intreaba si o sa aiba varsta potrivita o sa ii spun ca taticul lui a vrut ca el sa aiba numele lui pentru ca il iubeste.si ca mami are numele taticului ei.pana al urma ce conteaza e ca cei mici sa aiba numele tatalui...eu asa as zice.

#8
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 10:58

Citat:


Si mie mi se pare important ca copiii sa aiba acelasi nume cu mama, si fratii din casatorii diferite sa aiba pe cit posibil acelasi nume de familie.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 35+



Si mie mi se pare important acest lucru si ar fi ideal ca fratii din casatorii diferite sa aiba acelasi nume de familie, la tine e o situatie fericita, insa de obicei barbatii sunt mult prea mandri ca sa isi ia numele de familie al sotiei.

''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

#9
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 11:14

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Eu l-am pastrat, mi-a prins bine cand am luat inca un credit [:D] nimeni nu si-a pus intrebarea daca sunt divortata sau nu [:D], n-am schimbat actele, contractele si mai ales fi`mea nu a pus nshpe intrebari cu numele noastre.L-am rugat la vremea aia sa ma scuteasca de probleme aiurea si nu a vazut niciun sens sa nu-mi lase numele [:D] Pana la urma e un simplu nume, nu fusese sotul vreun "sangue blue" sa ma nu stiu ce avantaje la rostirea acestuia [:D]Eu zic sa-i mai explici cu ce te ajuta de fapt pastrarea numelui. Sper sa inteleaga. Mai ales pt copil. Macar partea asta nu o ai de disecat si rerereexplicat. [flo]Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela
Al meu sot este atat de inversunat incat nu stiu ce primeaza pt el, binele copilului sau satisfactia lui de a ma pedepsi pe mine.I-am explicat ca nu imi trebuie numele pt mine, ci ca sa-l scutesc pe copil de diverse rautati ale celor din jur.I-am mai spus si faptul ca daca nu vrea el sa-mi dea acordul pt pastrarea numelui o sa-l iau pe cale administrativa, lucru de care el s-a indoit, a spus ca nici asa nu pot sa-l iau si ca nu ma va mai chema asa niciodata decat in cazul in care ma voi recasatori cu cineva care ar avea acelasi nume.Deh, astea-s rautati de-ale lui, ca atunci cand iti iei nume pe cale administrativa trebuie doar sa demonstrezi ca ai un motiv pt schimbarea numelui si nu mai am nevoie de acordul lui .''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

#10
Yvon

Yvon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 01 februarie 2010 - 11:27

Citat:
citat din mesajul lui ioanamatei

Yvon, si eu am schimbat numele.Subiectul deschis de tine ma intereseaza si pe mine.In draftul initial pt car el-am scris pentru cvererea de divort am cerut pastrarea numelui.apoi cu 2 zile inainet de a trimite actele m-am razgandit spontan.M-am gandit numai la simplul fapt ca si asa nu am fost casatorita decat 4 ani, si chiar daca am cu el un copil, totusi numele lui de familie nu ma reprezinta.si ma mai gandisem si la faptul ca numele lui nu mi-a placut niciodata, se scrie greu si suna si cam urat.dupa ce l-am schimbat am avut ceva bataie de cap cu schimbarea tuturor contractelor, a actelor si a vizelor posibile...inapoi pe numele vechi.costa timp si bani.nu stiu pe copil cat il va afecta....pana la urma cred ca faptul ca are parintii divortati oricum il va afecta din alte motive, nu stiu daca il salvezi de cine stie ce pastrand si tu acelasi nume.eu merg pe ideea ca oricum sunt atta de mutli copii facuti din flori sau cu parinti divortati incat sa nu se mai faca barfe de prost gust in scoli si gradinite legate de numele copiilor.daca ma intreaba si o sa aiba varsta potrivita o sa ii spun ca taticul lui a vrut ca el sa aiba numele lui pentru ca il iubeste.si ca mami are numele taticului ei.pana al urma ce conteaza e ca cei mici sa aiba numele tatalui...eu asa as zice.


Eu imi amintesc de un incident petrecut in firma unde eu lucrez.
Intr-o zi a lipsit secretara si a fost inlocuita de o colega. A sunat cineva si a spus ca s-a ratacit un copil si daca lucreaza dna X in aceasta firma. Colega m-a sunat pe mine si m-a intrebat daca cumva avem o colega cu numele X in firma ca i s-a pierdut copilul. I-am spus ca avem o colega cu acest nume, dar ca e in alt oras si sa ceara detalii. Ei , era de fapt vorba despre copilul ei , ea este divortata, nu are acelasi nume cu copilul. Dna care ca gasit copilul l-a intrebat pe el cum il cheama si unde lucreaza mama, de unde a dedus ea ca si pe mama ar chema-o la fel, a cautat firma pe internet a gasit nr de tel si a sunat.
Norocul a fost ca in acea zi chiar ea a inlocuit-o pe secretara ca altfel nu stia nimeni cum il cheama de fapt pe copilul ei.

Si pe langa toate nefericirile provocate, in sufletul meu imi doresc sa am acelasi nume cu copilul.

''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -