Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Initierea in sah-la ce virsta?


45 raspunsuri la acest subiect

#11
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 19:36

Si pe mine m-ar interesa un club de sah (eventual), pentru Andrei (7 ani). Si el e paionat de asa ceva, eu l-am invatat tot ce stiu, (nu prea mult, nivel de incepator), si as vrea sa mearga mai departe; dar nu stiu unde.

Profesorii de care vorbiti, dau lectii individuale sau in grup?



Laura, mama lui Andrei



Poze





#12
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 23:53

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor.[flo]
As vrea sa va rog sa postam aici nume de profesori buni,verificati.
Am primit ca prima recomandare Prof.Lucian Nita,insa nu stiu mare lucru despre D-lui.
Are si un site :
http://lectiidesah.go.ro/index.htm
Nu am apucat sa sun inca,vreau sa string mai multe informatii.
A,si inca ceva:cum credeti ca e mai bine sa ia lectii individual sau in grup restrins?
As vrea sa mai aflu opinii.Multumesc.

Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt

#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 00:41

Citat:
citat din mesajul lui buli
Matei a inceput pe la 3 ani, la 3 ani jumate a fost la primul lui concurs (si ultimul[:D]).dar totul a fost ca o joaca - nimic obligatoriu@
wow, extraordinar...cum ai reusit performanta? eu i-am luat un set de sah soniei (~3 ani), dar nu e atenta la incercarile mele de a-i vorbi despre reguli de joc, ii place doar sa aranjeze piesele pe tabla. nici la candyland sau alte jocuri traditionale pe-aici nu manifesta interes. singurele la care a fost receptiva la reguli sunt alea cu pescuitul, pinguinii si hungry dogs...sunt total impresionata despre Matei, felicitari maxime. [asia]reclama mascata

#14
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:03

Andrei al meu a invatat sah pe la 5 ani si acum la 9 ani, e cel mai bun sahist din clasa lui. Pentru ca ii place, si noua ni se pare un joc fantastic care ii dezvolta aptitudini tactice si logice, jucam deseori seara sah cu el. Pe mine ma bate usor ...

La el la scoala, challengerul lui este un baietel cu parinti din Rusia :)) ...

Cand era micut - la vreo 3 ani, Andrei al meu a aparut pe coperta revistei de sah din Romania ... carand un pion in urias in brate la un joc de sah in aer liber din Cuba.

D-na Polihroniade, redactora revistei, o prietena a fmiliei a considerat ca publicand poza cu Andrei ... incurajeaza parintii sa isi invete odrasele sah.[pk]



Ma bucur mult ca Andrei al meu joaca sah si recomand tuturor parintilor sa invete copii sah, in februarie, are un concurs la scoala si vrea neaparat sa castige.



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#15
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:30

Sofia a invatat dupa 3 ani, Conchita, si la inceput doar unde se pun piesele.

urmatoarea etapa a fost sa invete cum se muta, si a amuzat=o sa manance piesele celuilalt.

Bineinteles ca ea castiga mai mereu [:D]



As putea spune ca abia la 4 ani jumate a inceput cu rudimentul de strategie.

Acum la 7 ani pe mine ma bate lejer, cu sotul mai are probleme....

Vrem sa o dam la un curs ceva, dar inca n-am gasit solutia dpdv timp si distante, pt ca deja face pian de 2 ori pe sapt la scoala de muzica si nu vreau sa o incarc cu prea multe, ca de studiat ar cam trebui sa studieze in fiecare zi....



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#16
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:38

conchita, vreo 2-3 saptamini am aranjat piesele si ne-am jucat cu ele.

apoi am invatat mutarile - cite 1-2 pe saptamina - si "jucam" la panarama.

apoi jucam 2-3-5 min cit avea chef.

a fost misto ca in perioada ai a fost si pe la parintii mei si a jucat si cu ei, bunicii faceau glume, aveau si multe partide de sah-bambilici.

si coincidenta a facut ca la vreo 2-3 luni au inceput si sahul la gradi o grupa mai mare - dar a mers si el daca tot stia cit de cit.

a facut o pauza pt ca i-am schimbat gradinita si la cea noua nu se facea sah, a mers la un club, dar nu i-a placut era cel mai mic si lua mereu bataie.

acum au profesor la grai si e cu copii de talia lui.

dar cea mai tare chestie a fost ca la concursul de care am povestit a jucat 7 (sapte) partide una dupa alta. a iesit printre ultimii, dar l-am felicitat de parca ar fi cistigat.

a invatat in aceeasi perioada si table - era bun ca era de distractie.



dar noi sintem foarte jucatori - jucam si moara si dame, hama, tot in perioada aia l-am invata carti, jucam razboi, macao, septica [:D]

poker inca nu :)

e fain ca nu ne plictisim in avion ;) sau daca ploua, e urit afara.



@

#17
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:42

Aldo al meu a intrebat singur de sah dupa ce a vazut prima parte din Harry Poter, al carui mare fun este, cu toate ca vazuse sahul in casa, ne vazuse si pe noi ocazional jucind insa important la un asa joc e ca el copilul sa fie destul de marisor incit sa nu-l intimideze si sa simta ceva atractie de la inceput.
A dat de sah pe la 5 ani si 7 luni, a invatat totul extrem de rapid iar la 6 ani m-a batut pe bune pt ca eram si prinsa cu DC-ul cit se gindea el[:D].
Atit de fascinat de joc incit ne fugarea cu sahul prin casa, il punea pe masa cind luam micul dejun, joaca si singur[:D] de n-are incotro, dar asta a fost chiar bine ca si exercitiu pt miscari si pt ceva copilarii cind se poate bucura in voie de dat afara ca totusi si gustul tacticii vine mai greut, joaca chipurile si cu nadja care inca nu are trei ani dar se simte bine ca o bate usor ca tot el misca in locul ei ori o indruma[:D].

Incerc sa zic ca trebuie avut grija sa imbini jocul si cu ceva copilarii la inceput, povestea din spate cu o anumita scena din harry poter iar s-a potrivit de minune, pt ca vede in joc ceva viu, fascinant.
Ce facem noi saptaminal e sa mergem la faleza unde se poate juca sah cu figuri mari de 1m, aer curat, copiii se alearga, creierii oxigenati la maxim si pe urma o partida pe bune cind ma tin tare si nu las de la mine si nici nu-l mai ajut, o pun pe nadja sa miste in locul meu si sa vezi cum arata ea cind impinge o ditamai figura:)) si asa antrenata toata trupa chiar avem fun! Acolo nu a cistigat inca si totusi ramine locul lui preferat de jucat sah si ma bucur ca stie sa piarda, ca e pacat sa sufere.

Are si un coleg la gradinita caruia ii place si stie sa joace cam la fel de bine, se intilnesc pt joaca o data pe sapt si se stie au si un joc de sah. Celalalt baietel in schimb ia totul prea in personal, se inroseste cind pierde, incearca chiar sa fure, se consuma, o data a aruncat si tabla de sah:)) tatal lui a facut parte dintr-un club de sah de pe cind era f mic, a participat si la campionate de sah la vremea lui si ma rog discutind cu el am mai furat niste idei care mi s-au potrivit.

Si Aldo al meu si baiatul lui sunt tipul copiilor care prefera jocurile care le solicita concentarea la maxim, nu neaparat activitatea fizica extrema, la fotbal de ex sunt de groaza[:D] dar alearga si ei constiinciosi de colo colo, acum nu-l mai duc.
Si respectivul tata zicea ca nu s-ar pripi sa-si dea baiatul la un club de sah prea devreme mai ales ca are probleme cu pierdutul ci mai degraba vede ca jocul in familie(ei au 4 copii) ori intilniri cu prieteni e mai indicat acum pina in 6-7 ani si ca astepta momentul linistit. Si neaparat inainte si dupa ora/orele de sah relaxare in natura, afara, la mare, in padure. Si trebuie gasit si un sport care sa-i antreneze fizic si sa-i elibereze psihic, odata intrati in cluburi de sah ori altele de gen. de ex la noi e inotul.

In fine eu fiind si tipul activ si simtindu-ma mai degraba mai bine afara cu copiii decit in spatii inchise vad logica asta ca fiind una buna, echilibru intre sah si aer curat si mai ales ca una fara alta nu se poate. Si cind zic afara nu ma refer deloc la parcuri de leagane, nu sunt deloc in topul preferintelor mele mergem si pe acolo dar asa in trecere, ok pe aici am si alte posibilitati de a bate la picior natura, numaram pescarusii, ii urmarim cum pescuiesc, urmarim o familie de rate salbatice, in padure avem drumurile noastre carora le-am dat si nume in fct de un copac mai strimb ori o craca mai ciudata si de care se leaga povesti grozave si tot asa.

Zic asta pt ca am probat si am vazut cit de brici ii merge mintea atunci cind jucam sah pe faleza marii dupa o ora de alergat pe linga valuri si adunat scoici indiferent ca-i frig, chit ca jucind pe o tabla de sah mare unde ar trebui sa nu poata avea o privire de ansmablu chiar buna, ei bine ma uimeste de cum se apara si cum isi construieste si el pozitii de atac. Si timpul de gindire de care are nevoie e unul normal ca uneori acasa mai ales de avem vreme rea si tocmai ce a stat la un film 2 ore il vezi ca nu se leaga jocul cum trebuie, sta numai in defensiva, se gindeste prea mult pina ce ajunge parca sa se gindeasca in gol, etc.

Asa ca toate chestiile astea mici au cred eu insemnatatea lor pt un start bun. Fiind un joc atit de deosebit e important sa stim cum sa-i luam.

Vikinga [gravi] cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burtica,
in prelungiri de 2 zile[majoreta]




#18
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:47

citind-o pe vikinga mi-am amintit[:D]

la concurs, in pauza dintre partide spargea caramizi - pe bune, le lua si le trintea de pamint si juca leapsa.

deci miscare la greu



@

#19
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:54

Ahh da si table a invatat asta vara si ne distram rau de tot. Serios ca pina la urma jocurile astea is ceva complet si distractie si tactica si sport extraordinar al mintii, pai de cit o mie de jocuri din astea noi de ma ia plictiseala numai citind instructiunile:)) mai bine astea ale noastre.
Eu nu am remmy aici, asta tre sa trimita buni neaparat! Prin vest e cunoscut jocul pe undeva pe la voi?
Ce dor imi e de partidele de remi, remmy cum se scrie?
Chiar asa de pe la ce virsta au invatat ai vostri? ca pina la urma nu e greu, un joc asa in varianta simplaq, clasica.


Vikinga [gravi] cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burtica,
in prelungiri de 2 zile[majoreta]




#20
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 01:56

Citat:
citat din mesajul lui buli
citind-o pe vikinga mi-am amintit[:D]la concurs, in pauza dintre partide spargea caramizi - pe bune, le lua si le trintea de pamint si juca leapsa.deci miscare la greu@
deci eu vad perfect logica si legatura trainica intre sah mai ales la concurs si spartul caramizilor:) da' destept foc mai de la 3 anisori! e o treaba!Vikinga [gravi] cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burtica, in prelungiri de 2 zile[majoreta]


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Am primit haine dinainte să aflu sexul copilului

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 23:57

  • Morfo trim 2

    irinan
    - Ieri, 22:20

  • Sarcina si miscare

    teg
    - Ieri, 18:30

  • Produse pentru bebeluÈ™

    DeeliaElena
    - Ieri, 17:12

  • Rezultate analize

    ZDenisa
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -