Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Initierea in sah-la ce virsta?


45 raspunsuri la acest subiect

#1
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 17:25

Sal tuturor!
Am o intrebare .Credeti ca 4 ani este o virsta buna pentru initierea in sah?Am incercat o documentare insa nu m-am lamurit.
Multumesc.

Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt

#2
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 17:55

am un prieten care preda sah in gradinite si lucreaza cu grupa pregatitoare (deci copii de 5-6-7 ani). spunea ca la grupa mijlocie nu incearca, copiii fiind prea mici.

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#3
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 18:20

Sotul le-a aratat baietilor in joaca acum vreun an (deci pe la 5) insa nu au avut rabdare.

In timp insa au vrut singuri sa joace, iar acum (la aproape 6) stiu regulile binisor, joaca si intre ei, corect, si au si rabdare mult mai multa.

Acum cer ei cand vor, nu ii impinge nimeni.







Ioana,

[*]Philip 6ani, [*]Yann 6ani, [*]Sabina 22+


#4
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 19:29

Matei a inceput pe la 3 ani, la 3 ani jumate a fost la primul lui concurs (si ultimul[:D]).

dar totul a fost ca o joaca - nimic obligatoriu



@

#5
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 20:09

si la noi la gradi au introdus sahul ca materie optionala la grupa mare, cam in jurul varstei de 5 ani adica.

lui V chiar ii place, imi explica cum "merge" fiecare piesa, imi compune situatii din care ori ies ori imi da mat...


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)




#6
alinutza00

alinutza00

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 00:09

Eu cred ca depinde de copil, ii poti prezenta deja tabla de sah, explica cateva reguli, vezi daca e interesat sau nu. David a inceput sa joace pe la 4 ani si 8 luni, atunci a si vazut pentru prima data tabla de sah, la bunici. Cateva luni apoi a devenit chiar obsedat, juca zilnic, cu noi sau singur cu calculatorul (cateodata si 1 ora, 2). Joaca binisor, ma pune in dificultate uneori, isi desfasoara bine piesele pe tabla, se apara, "vede" cand este atacat si cam atat, nu are inca viziunea unui atac cat de cat elaborat, mai mult raspunde la miscarile adversarului. Mai joaca si acum, dar mai rar, si a indreptat pasiunea spre altceva, asa functioneaza el :). Interes, puct culminat, perioada de platou, dezinteres...ne mutam spre alt domeniu si o luam de la cap.

alina
david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)
http://community.web...ser/alinutzza77

#7
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 14:36

Fata mea a inceput sahul la 5 ani si jumatate, adica la inceputul grupei pregatitoare, la gradinita.

Ii place foarte tare, a prins imediat, iar profesorul de sah - pe care eu il consider foarte special si dedicat profesiunii lui - tocmai ce ii face legitimatie de jucator, intentionand sa participe cu ea la campionatul national in aprilie.

Fac sedinte de cate 2 ore, la care copiii nu numai ca nu se plictisesc, dar abia le asteapta si participa cu totii.



Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

#8
dry_votka

dry_votka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 15:52

Cunosc un tip, profesor de sah, care recomanda dupa 5 ani, sau hai sa zicem 4 ani si jumatate, cica atunci copilul se poate focusa/concentra mai bine. [;)]

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit


#9
mess4u2000

mess4u2000

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 16:02

gabrielama ma intereseaza si pe mine acest profesor de sah. baiatul meu are acum 5.9 ani si a inceput sa joace cam acum jumatate de an. II place foarte mult si ne inebuneste cu sahul.Eu nu am rabdare caci il am si pe cel mic, dar el e atat de pasionat ca as vrea sa faca un curs.
Am vrut sa-l inscriu la o scoala de langa casa, dar tocmai anul asta nu se mai tin astfel de cursuri.
Deci, spune-mi si mie cum as putea sa-l contactez.. sau sa-l inscriu undeva. Desigur, daca nu e foarte departe de casa noastra si ma pot descurca cu programul zilnic. Noi locuim in zona Titan Auchan.
grati.ela spune-mi si tu despre prietenul-profesor de sah. Chiar ma intereseaza.

Merci

Camelia, mama lui Mihai 5.9 ani si Matei 1.6 ani

#10
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 04 ianuarie 2010 - 16:52

Camelia, am sa-l intreb pe profesor cum poate fi contactat in afara gradinitei si am sa-ti spun. Nu stiu in ce zona sta/ in ce zona preda, gradinita noastra este in Baneasa, dar din ce am inteles merge si la alte gradinite.

Revin de indata ce am amanunte.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

  • AlimentaÈ›ia în trimestrul 3

    DeeliaElena
    - Ieri, 15:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -