Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Initierea in sah-la ce virsta?


45 raspunsuri la acest subiect

#21
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 02:15

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Andrei al meu a invatat sah pe la 5 ani si acum la 9 ani, e cel mai bun sahist din clasa lui. Pentru ca ii place, si noua ni se pare un joc fantastic care ii dezvolta aptitudini tactice si logice, jucam deseori seara sah cu el. Pe mine ma bate usor ... La el la scoala, challengerul lui este un baietel cu parinti din Rusia :)) ...Cand era micut - la vreo 3 ani, Andrei al meu a aparut pe coperta revistei de sah din Romania ... carand un pion in urias in brate la un joc de sah in aer liber din Cuba.D-na Polihroniade, redactora revistei, o prietena a fmiliei a considerat ca publicand poza cu Andrei ... incurajeaza parintii sa isi invete odrasele sah.[pk]Ma bucur mult ca Andrei al meu joaca sah si recomand tuturor parintilor sa invete copii sah, in februarie, are un concurs la scoala si vrea neaparat sa castige.**************Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |
Nu stiu cum e pe la voi dar strict aici unde-s eu nu aud chiar multa lume ca joaca sah, parca e uitat cumva de noua generatie si nu noua de genratie de copii ma refer ci cea de parinti de virsta noastra. Noi inca avem gustul prins in comunism.Acum citesc ca e nevoie de ceva incurajare si publicitate si in ro ca usor usor se pierde interesaul si acolo. dar totusi stau mai bine ca aici pt ca vad ca la gradi fac deja cluburi de sah, la noi de ex nu am auzit de asa ceva la cele 7 gradinite de pe insula, ok e f posibil sa fie in resul tarii ca la noi e mai ca la tara asa:)Ma uitam, nu fara fiu gidilata in orgoliu la maxim[:)], cum se stringeau grupuri de nemti pe linga noi cind jucam pe faleza si le citeam uimirea in ochi cind imi vedeau puii atit de interesati de joc, ok aldo concentrat pe bune dar si nadja macar cu respect ca nu trintea figurile pe jos pe acolo si ma asculta cind si cum sa le mute. Si-i auzeam comentind ia uite ce frumos, copii care joaca sah! ba cite un moshulica se alia cu Aldo impotriva mea si iesea cite o partida pe bune cu galerie in spate:) Si pt ca arat ca o rusoaica si ma auzeau vorbind si explicind pe alta limba veneau si ma intrebau daca in Rusia e obligatoriu sahul in scoala ori e practicat din gradinita[:D]?Vikinga [gravi] cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burtica, in prelungiri de 2 zile[majoreta]

#22
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 02:19

la Clubul Central de Sah e o antrenoare pentru copii, exceptionala, Mariana Duminica, ia copii de pe la 4-5 ani - clubul este vis a vis de liceul Spiru Haret, sunt si alti antrenori pentru copii foarte buni acolo

#23
alinutza00

alinutza00

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 03:04

dar de ce neaparat club de sah de la 4 ani? pana se dumireste daca ii place sau nu, invata regulile, nu i mai bine sa joace in familie? vorbeste invidia poate [:D], eu am cautat si ce am gasit era f departe de mine, nici gand sa ajung prin centru cu 2 copii, la ora 17. Pe aici nu exista cursuri in cadrul gradinitelor (e de stat), chiar imi pare rau, anul trecut abia abia s a reusit sa se organizeze un curs de muzica. Am intrebat printre amicii lui, nimeni interesat de sah...Noi, dupa 3 luni de batut la cap zilnic, si el la fel, cum se trezea, cum imi planta tabla sub ochi... ni se cam luase...partidele ajungeau lejer si la 40, 50 de min (iar David vroia 3, 4 pe zi..1 eu, 1 taica so seara era maxim ce ne simteam in stare)....cel mic tragea de piese, iesea cu scandal des...asa ca i am propus sa joace cu calculatorul mai mult (la nivel de incepator a reusit de cateva ori sa si castige). Prin primavara si a transferat pasiunea spre egipteni, a cam uitat de sah, 1 data la 3 saptamani maxim mai joaca. Daca ii propunem noi nu refuza niciodata [:D]. Si el e ff interesat de jocurile de strategie, logica...remy e pe lista noastra, in februarie ni l aduce buni, acum ne luptam cu monopoly. Table nu l am invatat, ca nu ne place deloc, eu nici nu stiu sa joc. A, mai jucam x si 0, si ma bate (cele de strategie pe calc nu le pun la socoteala, e deja expert [bang])
De fotbal s a plictisit si al meu, eram sigura ca asa se va intampla, bine ca i am platit doar un semestru, mai are putin. Acum vrea karate, si gandindu ma un pic, cred ca i se potriveste mai bine, e mai solicitant, implica si concentrare.

alina
david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)
http://community.web...ser/alinutzza77

#24
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 04:28

total de acord cu Alina[flo]

daca unul din parinti stie cit de cit sah ce trebuie club la 4 ani?



@

#25
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 08:47

sunt cu gura cascata ce copii minunati aveti!![asia] maminuta, ai deschis un subiect de nota un milion, sa stii! imi place enorm sa va citesc...ia ca incerc si eu maine cu sonia din nou. desi acum e inca sub mirajul elicopterului si a masinii de pompieri, numa' cu astea s-ar juca, nici n-a mai pictat de la Craciun!



reclama mascata

#26
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 09:15

Conchita, Sonia e f micuta, stai calma:)



Si eu cred ca pana acum pt fimea a afost f bine sa joace doar acasa, mai incolo om vedea.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#27
alimara

alimara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 11:42

si fetita mea de 7 ani este pasionata de sah, am sunat la asociatia romana de sah si mi-au spus sa merg cu ea la clubul scolar nr.2 de pe blvd ferdinand, in fiecare seara dupa ora 6, dar am vazut ca sunt acolo si in weekend (clubul juventus). inca nu am ajuns acolo pentru ca este departe de noi, dar intentionam sa o facem.

#28
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 12:47

Si eu zic ca nu este o regula, al meu sot cica juca sah la 4 ani ( e mare impatimit si joaca in cluburi pe net si acum, piticul meu nu are stare, e un copil prea energic sa il asez la tabla sa "joace sah" cunoaste de la 3,5 ani toate piesele ( avem ceva set stilizat cu piese de metal chiar ca si soldatei cu arcuri si regi cu coroana [olala] asta e preferatul lui ) ii place sa isi ia tabla sa le asezepe fiecare pe pozitia lor dar apoi se joaca cum vrea el [:D]. Il las sa il descopere el incet, sa il iubeasca si sa vad ca isi doreste sa descopere mai mult...asta e "strategia" mea [:D]. Important e sa ii fie mereu in preajma , sa ii fie la indemana daca il vrea. O sa iti spun cum evolueaza [asia] .

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde


#29
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:08

Neatza tuturor!
Ma bucur mult ca ne putem fi de folos la acest subiect.[flo]
Dari are 4 ani si e inebunita dupa Harry Poter.De la Mos,pe linga Anelise cit ea si creionul magic,roata olarului si altele si-a dorit ghiciti ce?Un joc de sah ca a lui Harry Potter.[:D]
Si mosul s-a conformat.[olala]Drept urmare,de vreo 2 saptamini ne jucam si am incercat sa ii explicam regulile de baza.
Acum se joaca acest joc http://www.ecopil.ro...345/sah-online/
evident ca "fara reguli",ci "se joaca"[:D].
Si am tras concluzia ca ii place,am stat de vorba cu ea si am stabilit ca vom gasi un Domn Profesor care sa ne invete sa jucam sah "de-adevaratelea,mami,nu-i asa" am citat-o.[:D]

Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt

#30
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:38

Buna dimineata!

revin cu amanunte legate de profesorul nostru, care, asa cum am mai spus, este foarte implicat, se poarta foarte frumos cu copiii si care, inainte de prima sedinta de sah m-a sunat si mi-a explicat timp de 30 de minute care este metoda lui de predare. Acum ma suna cam la 2 saptamani sa-mi spuna cum merge mandra mea si cum scriam ieri, intentioneaza sa mearga cu ea la Campionatul National care va fi in aprilie (intre 7 - 17 aprilie cu aproximatie, in cazul in care va intereseaza).

Se numeste Victor Surdu si face si ore particulare; pentru cine doreste, am sa dau numarul de telefon prin PM.

Ca si Aldo al lui Vik, si Mara mea, de indata ce a prins ce si cum cu sahul, alerga dupa noi prin casa sa jucam; din pacate eu nu stiu joc, asa ca-l astepta pe tat'su la usa in fiecare zi sa joace. A prins foarte repede regulile de baza si a trecut la fel de repede la chestii fine de strategie. Iar noi o incurajam si ne bucuram ca'i place, caci nu o poate decat ajuta.

So, cine vrea numarul de telefon sa spuna si-l dau cu placere (am confirmat cu el ca face ore particulare).

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

  • AlimentaÈ›ia în trimestrul 3

    DeeliaElena
    - Ieri, 15:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -