Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Initierea in sah-la ce virsta?


45 raspunsuri la acest subiect

#31
alinutza00

alinutza00

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 14:37

maminuta, dar de ce nu jucati "de adevaratelea" cu ea? La 4, 5 ani chiar si un profesor de sah nu invata cine stie ce copilul, il invata sa joace sah (nu scheme complicate), iar asta o pot face foarte bine si parintii. Nu stiu, poate am fost noi un pic mai stricti, dar atunci cand a vrut sa joace i am spus ca o facem doar respectand regulile. Si el mai vroia la inceput sa sara calul mai altfel, nu i nici o problema, putem face cum vrei, dar asta nu mai e sah, iar tu parca vroiai sa inveti sah... In general nu prea a avut cereri din astea, cum se numesc piesele si cum se aseaza a invatat intr o zi, regulile ne au luat mai mult timp. Nu ca nu le retinea, dar trebuia sa le si accepte. Peste 2 saptamani am jucat o partida cap coada, respectand regulile (il lasam insa sa si mai refaca mutari).
Dar, cum ziceam, daca am avea un club de sah la o distanta rezonabila de casa l as fi dus si eu fara ezitare, sa car 2 copii 40 - 50 min dus, apoi intors, la 4 ani, nu as fi facut o. Nu pentru profesorul de sah, ci pentru posibilitatea de a juca cu copii de o seama cu el.
6, 7 ani mi se pare o varsta mai potrivita pentru lectii de sah. Si eu am jucat 2 ani doar in familie, tb sa recunosc insa, spre deosebire de noi..mie nu mi refuza niciodata taica meo sau bunicul o partida de sah. La 8 ani am mers si la club, din pacate dupa un an nu m au mai lasat sa merg, cica imi rapea prea mult timp. Asa ca am ramas in analele istoriei [:D] doar cu un campionat castigat, si atat.

alina
david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)
http://community.web...ser/alinutzza77

#32
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 15:21

Citat:
La 4, 5 ani chiar si un profesor de sah nu invata cine stie ce copilul, il invata sa joace sah (nu scheme complicate)


nu este chiar asa, un antrenor bun il invata nu numai cum sa mute piesele si strategii simple, dar il pune sa studieze diverse situatii, scheme maturi si partide clasice, totul la puterea de intelegere a copilului, nu se rezuma doar la a juca partida dupa partida, cum s-ar intimpla in familie - sunt carti profesioniste speciale pentru virsta lor, cu exercitii etc, in fine, nu am acum timp sa intru in amanunte

eu vad antrenorul ca pe o sansa pe care i-o dai copilului sa joace sah profesionist, daca e facut pentru asta

in plus, pentru dezvoltarea ca sahist e f important sa inveti pe de rost sute si sute de partide si scheme, lucruri pe care nu le faci acasa

deci diferenta dintre invatatul acasa si cu antrenor este exact diferenta intre sahistul amator si cel profesionist



#33
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 15:45

ei, hai, la 4-5 ani sa invete sute de scheme pe de rost??

nu, merci - eu vreau sa se distreze la virsta asta.

si daca i-o placea sa se ceara singur ma performanta.

eu am fost la concursuri si n-am invata nici o schema pe de rost, imi placea, jucam mult si atit.

e drept ca mai mult de locul 2 pe judet n-am luat.



@

#34
maminuta

maminuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:06

Mai fetelor,hai sa v-o citez pe Doamna Polihroniade:
Sahul il educa intr-un fel pe copil. In primul rand regulile sahului spun lucrul acesta. Un exemplu foarte scurt : piesa atinsa este mutata, este ca si în viata: ti-ai dat cuvantul ai spus ceva, trebuie sa il respecti.Un alt exemplu: pionul cea mai slab#259; piesa, cea mai micuta de fapt sa nu-i spunem slaba, mica, cand ajunge pe linia a opta se poate transforma in cea mai puternica piesa, in dama sau in orice alta piesa pe care o dorim, dar se poate transforma in dama, si in viata esti mic, dar daca muncesti, daca perseverezi, daca ajungi la capatul dorintelor tale, atunci te poti transforma intr-o personalitate puternica.


Eu cind zic ca imi doresc un antrenor,o fac ca sa decid daca Dariei i se potriveste sau nu.Eu sau tati nu suntem mari sahisti si nu vreau sa o invat anapoda sah.Un antrenor va sti sa o stimuleze in alt mod.[:)]Ea va decide,oricum .



Nimeni nu te poate face sa te simti inferior fara permisiunea ta. - Eleanor Roosevelt

#35
alinutza00

alinutza00

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 16:49

Olina, stiu ce poate face un antrenor de sah, si sunt de acord, dar aici vorbim de copii de 4 ani, copii normali, nu genii. Nu cred ca sunt interesati de scheme la 4 ani, na, cel putin al meu nu a fost. Am incercat sa l invatam diverse, sa jucam in anumite situatii, doar cu 4, 5 piese, a refuzat categoric. Raman la ideea mea, un copil la 4 ani invata sa joace, si atat, nu i ca la pian sau balet sa fie f important stilul, postura, profesorul...regulile la sah sunt universale, ori stii sa joci ori nu, ca o faci mai bine sau mai prost e altceva. Intr adevar , depinde si de parinti, jucam destul bine amandoi, deocamdata ii suntem indeajuns.
Am ajuns si cu pionii in randul 8 de nenumarate ori si i am schimbat pe regina etc, are rabdare sa jucam si partide de peste 30, 40 de minute, remize am facut de multe ori, ramas cu 3 piese pe tabla si incercat sa mi dea mat deasemenea. Rocada o face perfect. Dar totul in cadrul unei partide de sah, fara incercat sa l invat separat doar o anumita schema, nu vrea. E copil inca, adora fiecare piesa in parte [:D], cum adik sa joc doar cu calul si nebunul [8D]

alina
david nazdravanul (11 mai 2004) si toma (20 ian 2007)
http://community.web...ser/alinutzza77

#36
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 17:05

La gradinita la fiica mea au inceput cursurile cu copii de la grupele mari si pregatitoare, deci in jur de 5-6 ani. Ei ii place pentru moment ca jocul are cai si ea e inebunita dupa cai.

Verisorul ei insa a inceput sa joace go de la 3-4 ani. Asta pentru ca l-a vazut pe tatal lui jucand si a vrut si el. Acum, la 5, joaca binisor.
Go-ul e un joc asiatic asemanator cu sahul. Mi-ar placea sa invete si go, dar nu prea sunt cursuri pentru copii.


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)


#37
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:16

Citat:
citat din mesajul lui buli

ei, hai, la 4-5 ani sa invete sute de scheme pe de rost??

nu le invata pe toate la virsta aceea

oricum, la 4 ani sunt mai putin copii care se duc acolo. poate doar exceptii, 5 ani insa e virsta potrivita pentru copii obisnuiti si sunt in stare sa retina si sa fie interesati de multe din scheme si partide, fara a fi genii

intre 5 si 6 ani ajung sa stie tipurile de mat cu diverse combinatii de piese, sa invete "patternuri", diferite tipuri de aparari si atacuri - pe care nu le invata pe dinafara ci invata cum se ajunge la ele si de ce

regret ca nu pot explica diferenta, eu am stat ca parinte la antrenamente caci trebuia sa luam noi notite, copii nefiind la virsta la care stiau sa scrie - si stiu ca nu e numai invatarea sahului, ci asa cum se spune in citatul Elisabetei Polihroniade este mult mai mult, o adevarata educatie care vine impreuna cu antrenamentele, inca odata - daca nu ai vazut cum se desfasoara un astfel de antrenament, cu citiva copii odata, nu poti intelege diferenta intre sahul invatat jucind si sahul invatat ca la carte

#38
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:24

ba da, am asistat.

am zis ca Matei a facut/si face si cu profesor (cu rezultate f bune la concursuri internationale), dar pentru initiere continui ca cred ca nu trebuie musai profesor.

numai ca eu vad sahul ca pe un joc. nu e musai sa fie toti la profesionisti.



@

#39
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:27

ps: si totul se face fara a forta copilul sa invete ceva pe de rost, pentru ei la antrenamentele cu Mariana totul e o joaca, se duc cu placere, de-abia asteapta - pina la urma in loc sa joace mai stiu eu ce joc pe calculator, cu diferite nivele si reguli, ore in sir, fac ceva asemanator, dar la sah - nu-i transforma nimeni in niste mici tocilari, in asta consta frumusetea sahului - infinitatea de posibilitati, antrenorul doar ii ghideaza in aceasta joaca

iar "schemele", de pilda matul lui Legal, devin si ele mici "istorioare", nu doar e4-e5, Cf3-Cc6 samd

uite un exemplu de regula " cind adversarul te ataca din flanc, trebuie sa lovesti in centru"
sau

"cind sunt rocade pe acceasi parte, prin atac de piese se cauta provocarea de slabiciuni in structura pionilor. Apoi se cauta distrugerea pionilor cei mai avansati"

Si pot sa depun marturie ca un copil istet nu are probleme sa inteleaga repede treaba asta

Astea sunt regulile, extrase din context, modul lor de prezentare este insa facut pentru virsta lor si cu exemple pe intelesul lor

#40
Olina87

Olina87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 19:32

si una din regulile de baza: "cel mai greu lucru la sah este sa inveti sa pierzi. Din fiecare partida trebuie sa inveti ceva, sa vezi unde ai gresit, pentru ca a doua oara sa nu mai repeti greseala"

De obicei daca ii spui ca parinte asa ceva copilului te asculta si poate chiar cu atentie; in mod sigur insa invata astfel de lucruri mult mai bine cind le simte pe pielea lui - antrenindu-se pentru sah se pregateste si pentru viata, in plus cind sfaturile vin si de la altcineva decit parintele, parca au mai mare efect


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

  • AlimentaÈ›ia în trimestrul 3

    DeeliaElena
    - Ieri, 15:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -