Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (4)


155 raspunsuri la acest subiect

#31
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 15:10

[;)]

#32
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 15:25

...si uite asa revenim de unde am plecat...



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

today



#33
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 16:04

[:D]

#34
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 16:49

quote:
Originally posted by conchita
Elena, tu ce crezi, este insasi Biblia o interpretare omeneasca a revelatiei divine? revin intreband si despre momentul in care Moise a dat cu tablele Legii de toti peretii, de a trebuit sa le rescrie...ce credeti voi despre asta, va stimuleaza dileme, teorii conspirationiste, pietre de poticnire?




Conchita, da, eu cred ca da, cumva fiecare autor al Bibliei a interpretat in felul sau propriu si personal mesajul divin. La prima vedere, citind VT si NT, tinzi sa crezi ca nu e vorba de Unul si Acelasi Dumnezeu in cele doua testamente si totusi...El este Acelasi, si ieri si azi si in veci !! de multe ori, Dumnezeul care ne apare revelat in VT apare ca un Dumnezeu minios si razbunator, dar in intelegerea mea, asta este doar perceptia celor care au scris cartile VT. M-am/am intrebat atunci: bine, dar daca El nu este asa, de ce i-a lasat sa creada pe copiii Lui iubiti, prooroci si profetii, ca este asa ? raspunsul care mi-a fost dat si care mie mi s-a parut a avea sens este ca asa le-a fost lor de folos sa creada.....in intelepciunea Lui, El a vazut ca, din diferite motive, lor le este mai de folos sa creada acest lucru !!
Probabil ca este derutant (si probabil in afara oricarei dogme) raspunsul meu si d-aia am ezitat daca sa ti-l scriu aici pe forum sau sa-ti scriu pe privat,dar daca cumva te poticnesti in el, atunci te rog, ignora-l ! [flo] (lucru valabil si pentru ceilalti care citesc) este convingerea mea proprie si personala si nu tin sa fie cineva de acord cu mine ! [:)]

Ce mi se pare important este ca desi fiecare autor al Bibliei a spus in felul lui personal ce a inteles, mesajul principal al Cuvantului Lui NU s-a pierdut !! pentru ca TOTI au spus practic ce este esential pentru noi sa stim si anume ca: 1. Dumnezeu exista ! si 2. Exista o Judecata si fiecare om va fi judecat dupa criteriile Lui ! 3. cine iL cauta din toata inima, iL va gasi si va fi mantuit !

In ceea ce priveste episodul cu Moise, mi-amintesc ca ai mai spus tu odata ca pentru tine a fost o pricina de poticnire....pentru mine nu a fost Moise, pentru mine, de exemplu David a fost multa vreme o pricina de poticnire si mi-a luat mult timp pana am ajuns sa nu-l mai judec [:I]!

Ar mai fi multe de spus, poate mai revin mai tarziu.....


_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#35
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 18:08

Lamuriti-ma si pe mine va rog cu o chestie: crestinii tin duminica drept zi de odihna ca urmare a celor spuse in Geneza sau ca urmare a Invierii lui Isus duminica?

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#36
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 18:48

Nu numai ca urmare a Invierii duminica, exista o traditie conform careia cea de-a doua venire a Domnului va avea loc tot duminica...
Citesc acum o carte aparuta la ed Platytera, "Biserica, Scriptura Traditia" a lui G. Florovski, f buna cartea, zice ca Ziua odihnei prefigureaza tainic acea Zi in care toata creatia se va odihni in Lumina cea neinserata...Si tot el zice ca Parintii nu erau dispusi sa discute subiectele de controversa ale credintei cu cei iesiti din Biserica ,pe baza scripturala, caci Scripturile apartineau Bisericii. "Un necredincios nu are acces la mesaj, tocmai pentru ca el nu-l primeste. Pentru el, nu exista nici un mesaj in Scriptura"
Iata ce este Biblia..."Anumite scrieri au fost astfel alese, prelucrate si redactate, apoi puse laolalta si impartasite credinciosilor, ca o versiune autorizata a mesajului dumnezeiesc. Mesajul este divin, este Cuvantul lui Dumnezeu. Dar comunitatea credincioasa este cea care confirma Cuvantul primit si ii atesta autenticitatea. Caracterul sacru al Bibliei este recunoscut prin credinta."

#37
roxi23

roxi23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 20:29

tot nu imi vine sa cred ca Dzeu a dat o lege si apoi s-a razgandit!

http://community.Web.../user/roxi_vasi

#38
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 21:07

Dumnezeu a dat o lege si....noi ne-am razgindit.Asa cum fiecare denominatiune interpreteaza Biblia in functie de interese tot asa stabileste si ziua de comuniune si odihna.Nu exista nici o legatura intre ziua invierii lui Iisus si ziua de odihna.

anghel

#39
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 21:36

quote:
revin intreband si despre momentul in care Moise a dat cu tablele Legii de toti peretii, de a trebuit sa le rescrie...

Revin si eu sa spun ce cred eu despre episodul cu Moise....eu sa stii ca il inteleg de ce a facut asa cu tablele Legii: a fost un acces de suparare, ceea ce a gasit pe poporul sau facand,cu toate ca fusese dinainte avertizat si se astepta sa gaseasca ceva rau,ceea ce el a vazut acolo a intrecut orice asteptare a sa, iar disperarea a fost fara margini pentru el, azvarlind tablele Legii cat colo a fost un gest firesc in acele circumstantze !! caci a aruncat tablele ca nu-i mai serveau la nimic,nu mai avea cui sa le duca, el personal NU avea nevoie de ele caci el avea deja dinainte Legea in inima si in viatza sa de vreme ce-L avea pe EL in dragostea si ascultarea sa,insa poporului caruia cu drag i-o aducea ca sa-i fie de folos cum lui ii fusese nu mai merita sa i-o duca din pricina a cum se "destrabala",adica renuntzand la table de fapt renuntza la popor,numai mania si razbunarea fatza de ei a ramas si cu acelea s-a dus jos de pe munte pana sa-i intalneasca...dar pana la urma s-a biruit pe sine,a biruit si situatzia,a frant iarasi vointzele impotrivitorilor... caci chiar de erau un popor si el singur...totusi Dumnezeul lui era impreuna cu el si dovada diferentei care o face reala Sa prezentza este ca el singur a biruit pe multzi care-i erau impotriva atunci si mai inainte si mai pe urma...

In legatura cu prima ta intrebare, vreau sa mai aduc o lamurire, pentru ca mi-e teama ca nu s-a inteles bine ce am vrut sa spun: eu nu am vrut sa spun ca autorii Bibliei au facut din Cuvantul Lui ce au vrut si l-au folosit pentru propriilor interese (asta au facut-o cei dupa ei), ci ei doar au scris asa cum au inteles ei mesajul divin.

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#40
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 21:37

quote:
tot nu imi vine sa cred ca Dzeu a dat o lege si apoi s-a razgandit!


Ai dreptate[disco] nu e "de crezut", dar scapi ceva din vedere: Cui oare a dat EL o Lege ?
Oare Siesi Si-a dat-o ?
Oare pentru Sine avea nevoie de o Lege ?

Nu, nu pentru Sine a dat Legea, nu EL avea trebuintza de Lege, caci EL Singur Isi Este Lege, de vreme ce din veac în veac EL Este Acelas, Neschimbator!

Atunci pentru cine a dat EL Legea ?
Oare nu pentru om?
Da,pentru om a dat-o?

... acum dar,spune tu:
Ce este omul ?
Cum este omul ?
Cum esti tu?

Descrie-te pe tine si descrie prin tine umanitatea intreaga!
Esti tu oare neschimbatoare?
Nu ai si tu ca toata lumea toane si chefuri si stari si esti ba intr-un fel,ba in altul?

Este careva dintre oameni neschimbator?
Nu,nu este, iar de am fi, vai de noi ar fi,caci n-am mai avea posibilitatea sa ne descotorosim de pacatul stramosec ce-l mostenim si nici de pacatele noastre, am ramane cu ele exact in starea in care le-am preluat!
Asa ca suntem uita-ta ca suntem "instabili", suntem asa anume creatzi de El, cu posibilitatea (tocmai prin aceasta instabilitate!) de-a evolua (sau de-a involua) spiritual.

Cum ar putea ceva instabil sa tzina ceva nemiscat?
Cum sa tzina fixa Legea niste maini tremuratoare?
Uite ca nu se poate si chiar in Biblie Apostolul Pavel a lasat scris clar ca "este cu neputintza sa implineasca cineva Legea".

Atunci ce mai cauta ea aici si de ce ne-a mai fost data daca tot n-o putem indeplini asa cum ar trebui?
CA SA NE STRADUIM!
Ne-a fost data Legea sa tzinem din ea cat putem si din ce in ce mai mult, ca sa implinim tot mai complet ceea ce trebuie implinit si sa ne apropiem de acest Ideal care ne este pus inainte prin Cele 10 Porunci fiecare dupa puterile sale,dupa cum i-a fost fiecaruia dat !

Aia e.[foto]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Astăzi, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Astăzi, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -