Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (4)


155 raspunsuri la acest subiect

#21
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 08:59

"bai fetelor daca tot stiti atatea ia sa vad ce raspunsuri aveti pt asteA: 1. in vechiul testament, in Levitic 11 se da o lista cu animalele curate si necurate, printre care porcul, iepurele, calul etc! Noi ortodocsii de ce le mancam?"

In Faptele Apostolilor 10,10- 10,16 vezi explicatia ridicarii restrictiilor alimentare impuse in Vechiul Testament.

"bai fetelor (...) De ce pastram ziua de odihna duminica, daca BIBLIA face referire ca aceasta zi este sabatul. sa fie oare Decretul Duminical de vina?"

Radacinile schimbarii sint in Noul Testament iar ramificatiile in istorie : Marcu 2,23-2,27 zice "Simbata a fost facuta pentru om iar nu omul pentru simbata", Coloseni 2,16-23 , Evrei 4,1-11. Ideea era de a critica falsa religiozitate, formalismul fariseilor care puneau simbata mai presus de Dumnezeu. Mai tirziu, schimbarea a devenit mai extinsa, dupa razboaiele dintre iudei si romani, in incercarea crestinismului de a se diferentia clar de iudaism, apoi au urmat consiliile ecumenice...ma rog, istoria a jucat un rol important dar ziua sarbatorita nu-i punct fundamental in credinta omului, altfel ajungem si noi ca fariseii.



#22
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 10:40

quote:
Originally posted by roxi23

bai fetelor daca tot stiti atatea ia sa vad ce raspunsuri aveti pt asteA: 1. in vechiul testament, in Levitic 11 se da o lista cu animalele curate si necurate, printre care porcul, iepurele, calul etc! Noi ortodocsii de ce le mancam?
2. De ce pastram ziua de odihna duminica, daca BIBLIA face referire ca aceasta zi este sabatul. sa fie oare Decretul Duminical de vina?
3. porunca "sa nu iti faci chip cioplit si nici o asemanare..."(vezi Biblia, cele 10 porunci) nu se refera oare si la icoanele la care ne inchinam si pe care le sarutam?

daca stiti si vreti sa imi raspundeti v-as multumi, dar n-am chef de raspunsuri ironice, sarcastice sau usturatoare! pentru astfel de dezbateri ne intalnim la ZZ!
Sunt botezata in religia ortodoxa, dar nu stiu daca m-a si convins...

http://community.Web.../user/roxi_vasi



roxi, inteleg ca tu astepti raspunsuri de la persoane ortodoxe. Eu, fiind adventista si fiind de acord 100% cu a nu manca mancare necurata, asa cum e specificat in Levitic, de a sarbatori ca zi de odihna Sambata si de a respecta porunca a doua asa cum ai presupus si tu (si altele) ti-as putea aduce argumentele biblice pentru care noi facem asa si nu invers. Deci daca vei dori, ai sa-mi spui, nu vreau sa starnesc pe aici alti nervi si raspunsuri rautacioase pe care le-am primit cu ocazia altor raspunsuri referitoare la Sabat sau la alte lucruri.


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are[:D]


#23
roxi23

roxi23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 11:05

Ma nu m-ati dumerit, oricat de convingatoare ati fi vrut sa fiti! Pai stai ca nu inteleg, dupa Nasterea Mantuitorului, Noul Testament devine Cartea Sfanta, iar Vechiul Testament ce(?)- maculatura?

Dupa parerea mea( si mai stiu si eu cate ceva) in Vechiul T. se vorbeste despre facerea lumii, despre exodul din Rai, despre pasii pe care trebuie sa ii urmam pentru a avea o conduita pe placul lui Dzeu...sau nu? Si daca ortodocsii se ghideaza dupa Noul Testament, atunci de ce preotii in slujbele lor mai fac referire si la Vechiul Testament? Daca ortodocsii cred in Cele 10 porunci, atunci de ce nu ar crede si ca Porcul este necurat? Ca Sabatul este ziua de odihna si nu duminica asa cum imi spuneti voi ?

Mi se pare o inadvertenta, in sensul ca Vechiul Testament a fost scris de catre Credinciosi prin Harul Sfant, indrumati de Dzeu... De ce s-ar fi contrazis Dzeu, Spunand in Noul Testament contrariul?

"Stii, nu-i bine sa mananci porc, dar dupa vreo 2000 de ani stau si ma gandesc mai bine si imi dau seama ca am facut o greseala, ai voie sa mananci orice, nu conteaza ce mananci atata timp cat crezi in poruncile mele!?"

Jocelyn iti multumesc daca vrei imi poti aduce tu lamurir si o poti face chiar aici... daca nu jignesti pe nimneni nu inteleg de ce s-ar enerva lumea!

http://community.Web.../user/roxi_vasi

#24
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 12:28

roxi, am sa incerc sa explic atunci:

Dieta data de Dumnezeu omului inainte de caderea in pacat era alcatuita din seminte, cereale, asa cum este scris in Geneza. Atunci cand omul a pacatuit si dupa potop mai ales, Dumnezeu i-a permis sa manance carne (insusi Domnul Isus a mancat peste). Cu toate acestea, Dumnezeu a dat niste reguli si in privinta carnii, pe care le gasim in Levitic asa cum ai zis si tu. In Noul Testament se spune ca Trupul nostru este templul Duhului Sfant si exista numeroase referinte pe tot parcursul Bibliei care indeamna la a fi sanatosi, a nu consuma bauturi tari Proverbele 20,1 s.a.m.d
Este un exemplu experienta lui Daniel si a celor trei tineri cand au refuzat sa consume o mancare nevegetariana si la sfarsitul zilelor de proba erau mai sanatosi si aratau mai bine decat toti ceilalti (acm imi pare rau ca nu sunt vegetariana [:D])

Multi au incercat sa foloseasca viziunea lui Petru cu fata de masa(Fapte10,9-28), ca sa justifice mancatul de animale necurate. Ei zic ca aceasta dovedeste ca Isus a invatat pe ucenicii Sai ca accepte sa manance orice creatura.

Ori de cate ori fata de masa venea jos si Petru era invitat sa ucida si sa manance animale necurate, el a raspuns: " Nicidecum Doamne caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat", Fapte 10,14. Deci trei ani si jumatate de ascultare a invataturilor lui Isus, Petru nu a avut nici cea mai mica indoiala ca mancatul de animale necurate, continua sa fie interzis. Este de asemeni interesant de observat ca in viziunea sa, Petru niciodata nu a luat nimic de mancare de pe fata de masa.

Viziunea lui Petru nu a intentionat niciodata sa sfinteasca mancatul de animale necurate. Insusi Petru explica intelesul viziunii in versetul 28: "Dumnezeu mi-a aratat sa nu numesc pe nici un om spurcat sau necurat". Din nou
in versetul 34, Petru rezuma punctele viziunii cind zice: "In adevar vad ca Dumnezeu nu este partinitor".

Mesajul lui Dumnezeu catre Petru avea de a face cu oamenii (curatirea lor) nu curatirea animalelor. Aceasta viziune a fost data ca sa impresioneze pe ucenicii Iudei, ca ei sa sa nu numeasca neamurile ca necurate si ca Evanghelia sa fie proclamata liber la toate popoarele, din toata lumea.

Si apoi, Dumnezeu nu se schimba. Daca el a dat niste legi pentru sanatatea noastra atunci inseamna ca sunt valabile pentru totdeauna cu atat mai mult cu cat starea de sanatate a animalelor pe care le consumam e [xx(] si atatea boli apar din cauza consumului de carne.

Voi reveni cu explicatii asupra Sabatului, cu icoanele am discutat deja la celelalte parti ale acestui topic si am dat textele necesare.



Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are[:D]


#25
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 13:03

Am gasit argumente pro si contra Sabatului pe http://en.wikipedia.org/wiki/Sabbath

Eu acum prezint ceea ce cred eu:

Geneza 1:27,31 - Era ziua a sasea din prima saptamana a creatiunii cand Dumnezeu a facut pe Adam, pe primul om. Crearea lui Adam si a Evei a sfarsit actul creativ. Urmatoarea zi – prima zi intreaga a lui Adam pe pamant – Dumnezeu a pus-o de o parte ca semn al puterii Sale creatoare, ziua a saptea ca Sabat (zi de odihna). Ca un exemplu pentru om, Dumnezeu s-a odihnit, a pus o binecuvantare in aceasta zi si a facut aceasta o zi sfanta (a sfintit-o), adica a fost pusa de o parte pentru un scop sfant. Daca omul necazut in pacat in Gradina Edenului a avut nevoie de Sabat spre a-i reaminti despre Creatorul lui, cu cat mai mult omul, departat prin pacat de Fata lui Dumnezeu, are nevoie sa-si aduca aminte de Creatorul si Mantuitorul sau.

Ciclul saptamanal de sapte zile a continuat de la creatiune. Fiind in corabie in timpul potopului, Noe a pazit acest ciclu saptamanal si a trimis porumbelul la interval de o saptamana spre a testa conditiile pamantului pentru a putea parasi corabia. (Geneza 8:8-12). Aceasta se pretecea dupa 1500 de ani de la creatiune.

Geneza 26:5 - De la parinti la copii, Legea nescrisa a fost invatata si transmisa, astfel ca Avraam tinea poruncile lui Dumnezeu cu mai bine de 400 de ani inainte ca Legea sa fie data sub forma scrisa poporului lui Israel dupa iesirea din robia Egipteana.

Apoi s-au dat cele 10 porunci si apare si exemplul in care Dumnezeu a spus poporului Israel, atunci cand era in pustie, sa stranga mana in ziua de vineri fiindca in sabat nu vor mai avea nimic de strans iar cei care n-au crezut au fost dezamagiti.

Ieremia 17:21-22 - In zilele lui Ieremia, oamenii au fost avertizati impotriva calcarii Sabatului si Domnul le-a amintit sa-l sfinteasca.
Luca 4:16 - Obiceiul lui Isus era sa mearga la Biserica in Sabat. Isus a pazit toate poruncile Tatalui Sau, incluzand si porunca Sabatului. El nu a venit sa le distruga, ci sa arate cum trebuie sa fie tinute: "Nu am venit sa stric legea ci s-o implinesc".

Isaia 66:22-23 - Ultima binecuvantare a Bibliei (in Apocalips) este asupra celor ce pazesc poruncile lui Dumnezeul. Biblia nu recunoaste nici o schimbare in poruncile lui Dumnezeu, incluzand Sabatul, care este memorialul autoritatii creatoare a lui Dumnezeu. Profetii din vechime n-au cunoscut nici o schimbare. Isus declara ca El n-a venit sa schimbe sfanta Lege a lui Dumnezeu.
Apostolii n-au cunoscut nimic despre nici o schimbare in cele Zece Porunci, incluzand porunca Sabatului. Pe Noul Pamant, memorialul creatiunii (Sabatul) va fi inca pazit.


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are[:D]


#26
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 13:05

Am si eu cateva observatii in legatura cu porcul si animalele necurate. Noi suntem romani, nu evrei , avem alte conditii climatice si consumul carnii de porc e obicei de dinainte de Hristos...Ca peste tot religia noua s-a suprapus peste vechile traditii, astfel ca la romani consumul carnii de porc are alte conotatii decat la evrei. Daca ati observat, televiziunile redau cu mult entuziasm petrecerea de Ignat in plin post al Craciunului[alcool]
Dar...nu vei gasi nici o manastire ortodoxa care se respecta ,si in care sa se consume carne de porc...Mai mult, in majoritatea manastirilor ortodoxe nu se consuma deloc carne...caci alimentatia este intr-adevar considerata ca avand un mare rol in curatirea de patimi si in induhovnicirea omului. A avut Cristian Tabara un articol interesant despre consumul carnii de porc de catre crestini, din pacate insa nu ma pricep sa dau link, e din Lumea Credintei...

#27
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 13:17

Cat despre ziua de odihna, referitor la cele 10 porunci, Hristos spune pe undeva, n-am timp acum sa dau citatul: Iubeste pe Dumnezeu...si iubeste pe aproapele tau si aici e cuprinsa toata Legea si toti proorocii, deci odata cu venirea Lui iesim de sub Lege si intram in Dar. Crestinii au tinut Ziua Domnului, bucuria Mantuirii , a Invierii, timp de 2000 de ani, si de vreo suta-doua de ani unii s-au intrebat daca e corect asa, daca nu cumva ar trebui sa ne intoarcem la sabat, asa ca...fiecare alege...

#28
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 13:34

Doina, parerea mea este ca tocmai in aceste doua porunci sunt cuprinse toate celelalte 10, fiindca primele patru porunci se refera la dragostea fata de Dumnezeu si celelalte 6 la dragostea fata de aproapele.
Daca Isus spune ca nu a venit sa strice legea, ci s-o implineasca, ce ar mai fi de zis?

Si eu cred ca suntem sub har, asa cum spune Biblia, dar asta nu anuleaza legea. Ca daca suntem sub har si nu mai tinem cont de lege atunci putem foarte bine sa poftim, sa mintim (din dragoste fata de aproapele), sa preacurvim etc. Crezi tu ca aceste doua porunci le anuleaza pe celelalte 10?
Daca tot ai canon si citesti Noul Testament, Epistola lui Pavel catre Romani este foarte clara in ceea ce priveste legea si harul "Ce vom zice dar? Sa pacatuim mereu, ca sa se inmulteasca harul? Nicidecum! Noi, care am murit fata de pacat, cum sa mai traim in pacat?"
Romani 6:14 "Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har. Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege ci sub har? Nicidecum"


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are[:D]


#29
roxi23

roxi23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 14:35

Jocelyn, tind sa cred ca tu ai mai multa dreptate in afirmatiile pe care le faci, cel putin ai venit cu niste argumente

http://community.Web.../user/roxi_vasi

#30
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 14:53

[;)]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -