Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (4)


155 raspunsuri la acest subiect

#1
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 20:15

partea a treia



[flo]





I.Andrei&Mara

#2
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 08:12

Bubi, ma gandesc ca nu trebuie sa-ti faci vina sau sa consideri anormal faptul ca nu ti se potrivesc ritualurile. eroarea vine atunci cand te astepti sa participi la ritualuri si sa primesti automat harul. drumul se parcurge invers - de la credinta la ritualuri. nu poti celebra cand nu ai ce, nu? samanta incolteste numai daca e sadita in pamant roditor, cam asta e invatatura biblica.

#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 09:56

Jocelyn:"Doina...Spui ca tu ai canon sa citesti Noul Testament. Nu pot pricepe acest lucru: o asemenea lectura ar trebui sa vina din placere, nu din datorie si in nici un caz ca o penintenta. In fine..."



In Biserica Ortodoxa canonul nu are sens de penintenta,ci sensul de indrumare sau regula de viata.Daca duhovnicul imi da sa citesc ceva anume,sau sa fac anume rugaciuni,nu o face ca sa ma "pedepsesca" sau ca sa "platesc" pentru pacatele facute,aceasta conceptie nu este ortodoxa.Ci imi da niste indrumari si sa respect niste reguli care sa ma ajute sa ma imbunatatesc,sa cresc,sa prind puteri duhovnicesti,sa-mi vindec sufletul de pacat,cu ajutorul Domnului,desigur.



Nu intodeauna avem placerea de a face lucruri duhovnicesti,fiindca firea noastra lupta contra duhului,de aceea este util sa avem un program de viata duhovniceasca,pe care sa-l respectam chiar si atunci cand nu simtim ca avem chef de asta.Dar Dumnezeu ne va binecuvanta pentru efortul nostru.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

today



#4
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 12:20

Daca sintem lucrarea Lui,si EL ne iubeste pe toti in mod egal,pentru ce ne lasa cu atatea intrebari?
````````````````````````````````````````````````````````````````````
Yank,oare nu fiindca numai asa putem "creste"?Eu asa simt,si mai mult decat atat,ceea ce ai scris imi pare teribil de familiar...Aceleasi intrebari,aceleasi nedumeriri la care caut inca un raspuns,decat ca eu am mai pierdut din suparare(pesemne c-am inceput sa-mbatranesc[:D])

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#5
yank

yank

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 12:55

quote:
Originally posted by RA

Daca sintem lucrarea Lui,si EL ne iubeste pe toti in mod egal,pentru ce ne lasa cu atatea intrebari?
````````````````````````````````````````````````````````````````````
Yank,oare nu fiindca numai asa putem "creste"?Eu asa simt,si mai mult decat atat,ceea ce ai scris imi pare teribil de familiar...Aceleasi intrebari,aceleasi nedumeriri la care caut inca un raspuns,decat ca eu am mai pierdut din suparare(pesemne c-am inceput sa-mbatranesc[:D])

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."



Nu mai caut raspuns,nu mai caut demult.Tu ai inceput cam tarziu sa imbatranesti,eu am inceput mai devreme[:)]



Life`s a bitch and then you die


#6
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 15:44

quote:
Originally posted by yank

quote:
Originally posted by RA

Daca sintem lucrarea Lui,si EL ne iubeste pe toti in mod egal,pentru ce ne lasa cu atatea intrebari?
````````````````````````````````````````````````````````````````````
Yank,oare nu fiindca numai asa putem "creste"?Eu asa simt,si mai mult decat atat,ceea ce ai scris imi pare teribil de familiar...Aceleasi intrebari,aceleasi nedumeriri la care caut inca un raspuns,decat ca eu am mai pierdut din suparare(pesemne c-am inceput sa-mbatranesc[:D])

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."



Nu mai caut raspuns,nu mai caut demult.Tu ai inceput cam tarziu sa imbatranesti,eu am inceput mai devreme[:)]



[alcool] Urat mai, urat si "nebiblic" chiar...sa ne ademenesti in acest hal...sa pui intrebari da sa nu te mai intereseze raspunsurile...nu este frumos asha [V] puteai sa zici dinainte ca le-ai avut o data si pentru ca n-ai gasit raspunsurile ai aruncat si intrebarile la cosh, iar acuma ping-pong-ul cu litere te mai amuza...[iepu]
Abia acuma pricep io expresia aia de-o iei ca semnatura si care inseamna "sedusa si abandonata" la masculin !

Oricum, asta e, din partea mea oricum esti binevenit la discutzie siii...poate am noroc de "te prind" alta data !!![pofta]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#7
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 09:57

quote:
Originally posted by fdoina

Denizel, imi sta pe limba de mult un raspuns si pt tine...
Ai spus ca-l admiri pe Brancoveanu, dar ca el nu s-a jertfit pentru ortodoxie, ci pentru crestinism...
Draga mea, tu-i acuzi pe altii de ignoranta si credulitate...[bang]
Nu stiu ce religie crezi tu ca avea Brancoveanu, dar vreau sa-ti spun ca el a fost ctitor de biserici si manastiri, in Valahia si in Muntele Athos, stii, biserici din alea care pe pereti au Sfinti si Icoane, biserici in care duminica se savarseste Sf Liturghie a Sf Ioan Gura de Aur...Brancoveanu avea duhovnic, dom'le, si ca voievod, el era unsul lui Dumnezeu pe pamant, iar aceasta "ungere" o primea prin intermediul preotului...
Da, el s-a jertfit pentru crestinism, dar daca i-ar fi spus cineva ca cei care se inchina la Icoane vor fi socotiti inchinatori la idoli s-ar fi mirat foarte tare...[:(!]



fdoina, nu stiu de ce ti-ai pus in cap sa ma ortodoxizezi tocmai pe mine. As vrea sa te rog mult ca, in momentul in care imi comentezi postarile sa nu mai utilizezi emoticoane de genul [bang] si [:(!].
Pentru mine sunt suparatoare.
In afara de asta, vibram la tipuri diferite de informatii. Tu gasesti ceva demn de amintit ca parintele Ghelasie dadea soarecii afara pe o parte si ei intrau pe alta. La acest fapt, mie imi vine doar sa zambesc. Nimic mai mult. Totusi, nu ti-am aratat ca ma dau cu capul de pereti la informatia pe care ne-ai dat-o.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#8
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 10:54

Fetele,salutare!
Ce-ati mai scris breee,dar ma bucur ca tot la arte va gasesc.Imi pare rau ca am disparut asa subit,probleme de sanatate cu pitica(am fost in spital)[bang]
Daca am timp sa recuperez poate ma mai bag si eu in vorba,ma mai primiti?[:D]

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#9
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 11:55

hannen, bine ai revenit![flo]

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#10
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 13:24

Denizel, nu stiu de ce crezi ca mi-am pus in cap sa te ortodoxizez[:D](emoticonul asta iti place?), mie mi-e clar de mult ca "vibram" la tipuri diferite de informatie, eu ti-am raspuns doar la treaba cu Brancoveanu, ca el e un Sfant ortodox, si mi s-a parut jignitor pentru el sa-l acuzi ca nu a fost ortodox...si naiv, in ce te priveste...
Catalina, ai absoluta dreptate in ce priveste jertfa, nu da nici un plus unei religii, Xulescu poate sa se "jertfeasca", pentru ca l-a parasit iubita sau ca nu-i da primaria locuinta...Da aici era vorba de jertfa, ca rabdare a raului, pana la rabdarea mortii, pentru credinta, ceea ce e cu totul altceva...Si nici macar asta nu da valoare religiei respective,, dar e complet diferit a aduce jertfe umane si a rabda raul, in numele lui Dumnezeu, ca sa nu abdici de la credinta ta. Eu cred ca cea mai mare valoare a unei religii e chiar Dumnezeu (l) pe care -L afirma...Iar crestinii sunt singurii care cred intr-Un Dumnezeu intrupat, pe care L-au vazut si care a inviat, asta cred eu ca deosebeste crestinismul de celelalte religii.

Am facut niste conspecte din Pr Serafim, vreau sa le expun aici pentru comentariu (literar)[:)]. O iau si eu ca Hannen, dupa cum vedeti, ca am curiozitatea cum ar privi lucrurile astea "ceilalti":
1.Mai mult pentru Yank[flo]:
"Avraam nu s-a inchinat nicidecum la un Dumnezeu unipersonal (...) ci la Dumnezeul Cel prezent in Sfanta Treime, dupa cum citim in Sfanta Scriptura: Apoi Domnul S-a aratat iarasi lui Avraam la stejarul Mamvri...Atunci ridicandu-si ochii sai, a privit si iata trei Oameni stateau inaintea lui; si cum i-a vazut, a alergat (...) si s-a inchinat pana la pamant(Facerea, 18: 1-2)
Descendenta trupeasca din Avraam nu ne poate fi de nici un folos, daca nu suntem innoiti prin Sf Botez in credinta lui Avraam. Iar credinta lui Avraam era credinta in Iisus Hristos, dupa cum Domnul insusi a spus-o: Avraam, parintele vostru, a fost bucuros sa vada ziua Mea si a vazut-o si s-a bucurat(Ioan 8:56)
Aceasta a fost si credinta proorocului David, care L-a auzit pe Tatal ceresc vorbind cu Fiul Cel de-o fiinta cu Sine: Zis-a Domnul Domnului meu (Ps. 8: 56; Fapte 2:34)
Aceasta a fost si credinta celor trei tineri din cuptorul de foc, care au fost scapati de Fiul lui Dumnezeu (Daniel, 3:25) ; si aceeasi a proorocului Daniel care a vazut in duh cele doua firi ale lui Iisus in taina Intruparii Sale atunci cand L-a vazut pe Fiul Omului indreptandu-Se catre Vechiul de Zile (Daniel, 7: 13) De aceea spune Domnul, adresandu-se posteritatii (necontestate) dupa trup a lui Avraam: Daca ati fi fii ai lui Avraam, ati face faptele lui Avraam( Ioan, 8:39), iar aceste fapte sunt sa credeti in Acela pe Care El L-a trimis (Ioan 6:29)"

2. Mai mult pentru fetele neoprotestante[flo]
"La inceputul secolului (XX) , cand s-au infiintat primele societati Vedanta in SUA, preocuparea lor imediata a fost aceea de a lansa convingerea ca nu exista nici o diferenta reala intre hinduism si crestinism. Mai mult. Nu numai ca ele nu se afla in conflict, dar un bun crestin va deveni inca si mai bun, daca va studia cu sarguinta si va practica Vedanta. De abia atunci va ajunge el la adevarata intelegere a crestinismului. In primele lor conferinte swamii incercau sa arate ca insemnele fundamentale ale crestinismului,- Cuvantul si Crucea- isi au de fapt originea in India. Si ca acele idei caracteristice ale hinduismului precum reincarnarea, transmigratia sufletului si samadhi( fenomenul de transa) se gasesc de fapt si in Sfintele Scripturi , atunci cand ele sunt interpretate corect.(...)
Deci prima preocupare a fost aceea de a lupta pentru discreditarea dogmelor asa-zis "inguste" si "sectare", si pentru acreditarea unei religii "stiintifice" care sa se bazeze pe studiul comparativ al tuturor religiilor. Accentul initial a cazut intotdeauna pe ideea ca nu exista nici un element de separatie intre cele doua religii. Totul este una. Diferentele sunt superficiale, iluzorii, relative, niciodata reale . Acestea au fost ideile conferintelor (...) ele au avut atunci un succes colosal."(stiut fiind ca hinduismul si crestinismul promoveaza valori diametral opuse, iar esenta lor dogmatica se afla intr-un conflict ireductibil ce priveste aspecte fundamentale, ca natura dumnezeiasca si natura omeneasca, si scopul vietii pe acest pamant)
Deci, totul se poate, important e sa citim "corect" Biblia[:)]. Imi pare rau ca nu am timp sa reproduc mai mult, sunt zeci de pagini , de fapt toata cartea e" de citit"[8)]
Inchei cu speranta ca se va "combate" fara violenta[hopsieu][:)]



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -