Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (4)


155 raspunsuri la acest subiect

#11
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 14:11

Doina,tot in speranta ca se va combate fara violentza ia citeste asta.

"O voi oameni ai Cartii,de ce discutati voi
asupra lui Avraam,cind Tora si Evanghelia nu
au fost revelate decit dupa el?Voi nu aveti judecata?



Voi sunteti aceia care ati avut dispute asupra lucrurilor
de care ati avut cunostinta,dar de ce stirniti dispute
despre lucruri pe care nu le cunoasteti?Si Allah stie,in
vreme ce voi nu stiti.


Avraam nu a fost nici iudeu ,nici crestin.
El a fost credincios adevarat si intru totul
supus(lui Allah) si nu a fost dintre cei care-I
fac semeni".

Coran 3:65-66-67


p.s.nu stiu daca apuc sa recuperez,daca m-a intrebat cineva ceva in urma o sa-l rog sa repete,cu scuzele de rigoare.

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#12
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 14:44

quote:
2. Mai mult pentru fetele neoprotestante
"La inceputul secolului (XX) , cand s-au infiintat primele societati Vedanta in SUA, preocuparea lor imediata a fost aceea de a lansa convingerea ca nu exista nici o diferenta reala intre hinduism si crestinism. Mai mult. Nu numai ca ele nu se afla in conflict, dar un bun crestin va deveni inca si mai bun, daca va studia cu sarguinta si va practica Vedanta. De abia atunci va ajunge el la adevarata intelegere a crestinismului. In primele lor conferinte swamii incercau sa arate ca insemnele fundamentale ale crestinismului,- Cuvantul si Crucea- isi au de fapt originea in India. Si ca acele idei caracteristice ale hinduismului precum reincarnarea, transmigratia sufletului si samadhi( fenomenul de transa) se gasesc de fapt si in Sfintele Scripturi , atunci cand ele sunt interpretate corect.(...)
Deci prima preocupare a fost aceea de a lupta pentru discreditarea dogmelor asa-zis "inguste" si "sectare", si pentru acreditarea unei religii "stiintifice" care sa se bazeze pe studiul comparativ al tuturor religiilor. Accentul initial a cazut intotdeauna pe ideea ca nu exista nici un element de separatie intre cele doua religii. Totul este una. Diferentele sunt superficiale, iluzorii, relative, niciodata reale . Acestea au fost ideile conferintelor (...) ele au avut atunci un succes colosal."(stiut fiind ca hinduismul si crestinismul promoveaza valori diametral opuse, iar esenta lor dogmatica se afla intr-un conflict ireductibil ce priveste aspecte fundamentale, ca natura dumnezeiasca si natura omeneasca, si scopul vietii pe acest pamant)
Deci, totul se poate, important e sa citim "corect" Biblia. Imi pare rau ca nu am timp sa reproduc mai mult, sunt zeci de pagini , de fapt toata cartea e" de citit"
Inchei cu speranta ca se va "combate" fara violenta


Doina, multumim pentru efortul tau de a ne "deschide ochii" si a ne aduce pe calea cea buna, dar sa stii ca eu nu gasesc nimic de combatut in ceea ce ai scris....cat despre violenta, nu imi dau seama de ce ai simtit nevoia sa amintesti de ea.... nu stiu unde ai vazut tu violenta din partea noastra.....

Nu e nici o noutate in cele scrise de tine, toata lumea stie ca de-a lungul timpului oamenii au facut din Biblie fix ce au vrut ei, au interpretat-o dupa bunul lor plac, dupa propriile interese sau in asa fel incat sa-si justifice pacatele. Cum este cazul homosexualilor care defileaza cu Biblia in mina sustinand ca este scris in Scriptura ca ceea ce fac ei nu e deloc pacat, ci e perfect o.k.
Legat de pasajul citat de tine, pentru cine cunoaste Biblia este evident ca afirmatia "nu exista nici un element de separatie intre cele doua religii. Totul este una. Diferentele sunt superficiale, iluzorii, relative, niciodata reale .", este o minciuna.
Tu vrei sa spui ca totul este interpretabil, de acord cu tine, dar pana la urma si dogma ortodoxa, ca si toate celelalte, tot o interpretare a Bibliei este. Tu crezi ca este singura valabila si singura adevarata si singura data de Duhul Sfant, foarte bine [:)]!! este credinta ta, pastreaz-o, urmeaz-o si mai ales implineste-o !!
Altii considera ca interpretarea lor este cea mai apropiata de Adevar si eu cred ca este la indemina fiecarui credincios crestin sa se verifice daca este sau nu pe Cale, daca se apropie de Dumnezeu urmand interpretarea bisericii lui sau din contra, daca se departeaza de El.
Este clar ca exista unele invataturi gresite in biserici care NU duc la Hristos, care nu duc la mantuire.

Deci cum poti sa stii ca esti pe Cale ?
Daca esti sincera cu tine,daca nu te minti singura si esti atenta la ce se desfasoara prin inima si mintea ta, daca chiar VREI sa deosebesti binele de rau si cauti sa reusesti sa faci asta corect in ceea ce te priveste,daca azi esti mai bine si mai buna decat erai inainte,cu mai putine defectiuni in fapte,in sentimente si in gandiri,daca NU te minti singur ca Domnul este bun si iti iarta pacatele, asa ca poti sa le faci la nesfarsit, ca El oricum le iarta, atunci sti ca te apropii de Soarele dreptatii pentru ca ti se lumineaza tafta din ce in ce si ti se incalzeste tot mai mult trupul tot ! [:)]
Insa daca simti cum creste umbra si tot mai incruntata si mai nemultumitoare, cartitoare, tulburata si deznadajduita iti parcurgi calea,atunci iata ca iti poti da seama ca te indepartezi de El...

Bineinteles ca viata in credinta nu este o linie ascendenta pentru nimeni, sunt si caderi si de unele pacate nu se scapa asa cu una-cu doua, ci trebuie multa rugaciune, infranare si nevointa, dar totusi...totusi daca dupa 5 ani, dupa 10 ani, dupa 20 de ani de viata in credinta, cineva marturiseste aceleasi si aceleasi si aceleasi pacate la spovedanie sau in fatza Domnului, atunci e clar ca ceva nu e in regula in viata de credinta a acelui om si in relatia lui cu Domnul !!
Un alt "semn" ca esti pe Cale, este BUCURIA pe care o simti in inima !
Totul este sa te uiti cu sinceritate in adancul tau si asta in fiecare zi..... Asa ca, vorba pr. Rafail, daca te conectezi permanent la "satelitul Doamne", cautand nu voia ta, ci voia LUI,El nu te va lasa !!! A Lui sa fie toata Slava si Lauda !!!




_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#13
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 21:30

Hannen -frumoase si mai ales a adevarate cele citeva versete(sure?)citate de tine din Coran. Dar ce te faci cu noi crestinii care credem ca si Noe a fost evreu?

anghel

#14
yank

yank

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 23:36

fdoina merci pentru citate,dar nu ma conving niste citate din evanghelii,mie NT nu mi se pare decit o oda adusa lui Iisus.(parerea mea!)

Life`s a bitch and then you die


#15
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 23:41

Hannen, cand citesc ce scrii tu imi dau seama cam ce simte Yank cand citeste ce scriu eu[:)]
In rest, discutia e tare interesanta, ramane sa stabilim ce religie avea Avraam...Dar eu , adresandu-ma lui Yank, am citat din VTestament, adica am presupus ca e un punct comun de discutie, nu stiu sigur daca corespunde cu Tora, dar am asteptat sa ma corecteze, daca e cazul... Tu insa dai citate din Coran...

#16
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 23:46

quote:
Originally posted by yank

fdoina merci pentru citate,dar nu ma conving niste citate din evanghelii,mie NT nu mi se pare decit o oda adusa lui Iisus.(parerea mea!)

Life`s a bitch and then you die




Yank, ai postat odata cu mine... Dar citatele erau (majoritatea) din Vechiul Testament, si nu voiam sa te convinga, eram doar curioasa cum privesti un asemenea punct de vedere...

#17
roxi23

roxi23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 01:30

bai fetelor daca tot stiti atatea ia sa vad ce raspunsuri aveti pt asteA: 1. in vechiul testament, in Levitic 11 se da o lista cu animalele curate si necurate, printre care porcul, iepurele, calul etc! Noi ortodocsii de ce le mancam?
2. De ce pastram ziua de odihna duminica, daca BIBLIA face referire ca aceasta zi este sabatul. sa fie oare Decretul Duminical de vina?
3. porunca "sa nu iti faci chip cioplit si nici o asemanare..."(vezi Biblia, cele 10 porunci) nu se refera oare si la icoanele la care ne inchinam si pe care le sarutam?

daca stiti si vreti sa imi raspundeti v-as multumi, dar n-am chef de raspunsuri ironice, sarcastice sau usturatoare! pentru astfel de dezbateri ne intalnim la ZZ!
Sunt botezata in religia ortodoxa, dar nu stiu daca m-a si convins...

http://community.Web.../user/roxi_vasi

#18
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 02:10

roxi23 nu sunt prea religioasa dar din cate tin minte parca ortodoxismul se ia dupa noul testament in timp ce evreii dupa vechiul testament.

daca stiti si vreti sa imi raspundeti v-as multumi, dar n-am chef de raspunsuri ironice, sarcastice sau usturatoare! pentru astfel de dezbateri ne intalnim la ZZ!

de ce esti asa defensiva? Nici macar nu ti s-a raspuns si deja previi lumea.....




#19
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 05:15

Roxi,am sa-ti dau eu un eventual raspuns[:D] pt. ca asa mi s-a raspuns si mie la intrebarea despre mincare.
Pe mine m-a lasat interzisa cind am citit in Biblie faza cu "sa nu maninci porcul,sa-l privesti ca necurat...",dar cica dupa aceasta porunca Dumnezeiasca vine nu stiu care apostol(Pavel parca) si anuleaza porunca lui Dumnezeu zicind ca nu conteaza ce mincam[?]si ca ceea ce a binecuvintat Dumnezeu ...(nu stiu exact citatul,dar e clar ca porcul nu e nici pe departe din dobitoacele binecuvintate pt. mincare).
Si nu am sa mint zicind ca explicatia m-a satisfacut pt. ca nu are cum ,cum sa ignor porunca lui Dumnezeu si sa ma bazez pe spusele unui om,chiar daca se zice ca el ar fi fost inspirat de duhul sfint.
Este o porunca clara si nu cred ca Dumnezeu s-a razgindit asupra ei subit.Evreii nu maninca porc(asa-i Yank?),musulmanii nu,in Biblie scrie sa nu-l manince,nici sa nu se uite la el dar...faptul il stii.
Asta ma intristeaza,ca se gasesc scuze pt. faptele interzise.[V]

Despre icoane am discutat in capitolele trecute.Desi sunt chipuri sculptate/pictate de om cica ele ajuta sa se concentreze la rugaciune.Ca nu te inchini la icoana ci lui Dumnezeu.Ca icoana e ca o fereastra spre cer.Scuze pt. fapte interzise,dar crezi ca Satan doarme??El nu are treaba sa-i sopteasca omului si sa-l incurajeze la rau si sa-l faca sa i se para ca ceea ce face este bun??
Dar mataniile si pupaturile icoanelor....????sa intelegem ca-i sunt adresate lui Dumnezeu?Ma tot intreb si eu.[V]

"Mincati si beti din ceea ce v-a harazit Allah,
ingaduit si bun si fiti multumitori pt. binefacerea
lui Allah,daca Il adorati pe EL


EL v-a oprit voua numai mortaciunea,singele si
carnea de porc si acea vita[la a carei injunghiere]
s-a invocat un alt nume decit cel al lui Allah
Insa cu acela care este constrins-fara sa se lacomeasca
sau sa pofteasca -Allah este Iertator si Indurator.


Si nu spuneti, luandu-va dupa limbile voastre care
rostesc minciuni:"Acesta este ingaduit si acesta este
oprit,pentru a nascoci minciuna impotriva lui
Allah!Aceia care nascocesc minciuni impotriva lui
Allah nu vor izbindi."


Coran 16:114-115-116(asta ca ziceati ca v-a placut[:D])poate mai gasiti ceva care sa va placa.

Anghel,da` toti oamenii de pe pamint au fost evrei??

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#20
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 06:15

quote:
Originally posted by Elena
Nu e nici o noutate in cele scrise de tine, toata lumea stie ca de-a lungul timpului oamenii au facut din Biblie fix ce au vrut ei, au interpretat-o dupa bunul lor plac, dupa propriile interese sau in asa fel incat sa-si justifice pacatele.


Elena, tu ce crezi, este insasi Biblia o interpretare omeneasca a revelatiei divine? revin intreband si despre momentul in care Moise a dat cu tablele Legii de toti peretii, de a trebuit sa le rescrie...ce credeti voi despre asta, va stimuleaza dileme, teorii conspirationiste, pietre de poticnire?

quote:
Deci cum poti sa stii ca esti pe Cale ?


frumos spus, sunt total de acord cu raspunsul tau la intrebarea asta.[flo]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -