Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (4)


155 raspunsuri la acest subiect

#151
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 19:41

quote:
Originally posted by fdoina

Cataghe, esti candidata ideala pentru religia viitorului![flo]



Doina, nu-mi dau seama, sincer, daca esti ironica sau nu (tonul si faptul ca vine de la tine, ortodoxa infocata, ma face sa cred ca da[:D], emoticonul parca ar sugera ca nu...), dar oricum ar fi, sa stii ca religia aia a viitorului la care te referi nu cred ca e o chestie chiar atat de proasta.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#152
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 20:12

Catalina, m-a distrat pozitia pe care ti-ai asumat-o, de observator impartial si obiectiv (vezi exprimarea ta "citindu-va, ce incercati voi" etc.), in conditiile in care si tu ai prelungit lista de "inutilitati". pai daca parerea ta e ca nu conteaza, de ce mai mult de un (1) mesaj pe o asemenea tema? [pup]



in fine, sa revenim la biblie :). mie nu mi se par inutile discutiile atata timp cat se pastreaza la nivel tehnic, de corelatie, de interpretare personala/in lumina unei anumite religii etc.



I.Andrei&Mara

#153
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 20:17

continuarea aici





I.Andrei&Mara

#154
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 20:56

Cata, am pus emoticonul ala tocmai pt ca m-am gandit ca o sa ti se para ca sunt ironica, si nu sunt...
Da asta nu inseamna ca nu mi se pare ca religia asta a viitorului e cea mai proasta idee ...si nu e deloc noua ideea, am citit la Parintele Serafim ca deja acum vreo 50 de ani la sediul ONU a fost amenajata o capela de meditatie si dupa ce s-au purtat aprige dispute asupra obiectului inchinarii (ca trebuia sa fie si asa ceva, nu? era un loc destinat rugaciunii[:D]) au cazut de acord sa puna o bucata de marmura neagra...ceva peste religii, care in acelasi timp inspira un sentiment religios[}:)]
Scuze, am batut campii, si am fost pe langa ce se discuta aici...
Am vrut si eu la un moment dat sa spun ca tabaraseram toate contra lui Hannen, si subiectul se cheama Biblia si noi discutam Biblia versus Coran...si n-avea nici un sens...am dat pe aici un citat din parintele Florovski cf caruia Biblia apartine Bisericii, ea nu are un mesaj decat pentru cei care sunt in Biserica, fiindca mesajul ei nu poate fi descifrat decat in credinta, deci disputele pe temei scripturistic cu cei din afara nu-si au rostul...dar mi s-a parut ca lui Hannen ii place, asa ca m-am abtinut

#155
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 05:06

Elena,da iti multumesc si cred ca am sa ma retrag ,te rog permite-mi sa nu ramind datoare cu raspunsuri pe aici.
Si nu cred ca este treaba ta pe cine intereseaza si pe cine nu,de unde stii tu ca din cei care citesc nu este un singur suflet care este interesat?Ei pe mine asta ma multumeste,si daca un singur suflet incepe sa-si puna intrebari si vrea sa caute adevarul.Eu nu scriu pt. cei ce nu vor sa auda,eu scriu in speranta ca totusi intr-un suflet se v-a aprinde ceva.
Dar ar trebui sa citesti cu atentie citatele .Nu era vorba sa blestemam noi.
Dumnezeu ne indeamna pe voi si pe noi sa ne stringem laolalta si sa ne rugam Lui si sa chemam blestemul(mania) Lui asupra celor ce mint despre El.
Versetul a fost revelat cind o delegatie de crestini din Najran(regiune din Yemen) a venit la Profetul Mohammad si au avut o disputa despre Iisus.
Versetul a fost revelat cind ei se certau asupra naturii divine al lui Iisus.Cind l-au auzit au apelat la autoritatile lor in materie care i-au sfatuit sa nu faca acest lucru(sa nu se roage si sa nu cheme mania lui Dumnezeu asupra celor ce mint) pt. ca Mohammad are dreptate .Atunci au ales sa plece de unde venisera.Sper ca ai inteles acum.
E valabil pt. toti care cred ca zic adevarul despre Iisus.Dumnezeu va indeamna la rugaciune daca credeti ca ziceti adevarul si sa cereti mania Lui,asa cum indeamna pe toti care cred ca au dreptate sa-si doreasca moartea,dar nimeni din cei ce mint nu si-o doresc ,isi doresc sa traiasca 1000 de ani,dar chiar de-ar trai atit nu vor fi salvati de mania Lui.


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -