Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (15)


203 raspunsuri la acest subiect

#171
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 19:27

Teolinda, ce frumoasa e fotografia cu albinuta in floarea de trandafir!!! Super!

Rozmarinului meu i-a mers bine, s-a dezvoltat frumos si dupa ce l-am tuns s-a si indesit - acum sa vedem daca si rezista peste iarna...

Martie, nu mai tin minte in cit timp a venit comanda, dar repede, maxim intr-o saptamina. Nu am avut insa pomi fructiferi si poate din cauza asta - stiu ca pomii fructiferi trebuie sa iasa din vegetatie si ii livreaza incepind cu saptamina asta...Am vazut si pozele tale - fucsia inca e inflorita??? Am avut si eu una dar a murit...Superbe tufanicile!

Tala - multumesc mult! [flo]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#172
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 00:10

Da... si pe mine m-a distrat rau trandafirul cu albina aia indesata in el[:D]
Intrebam de comanda ca sa stiu cand exact imi declar falimentul[8D]. Da, fucsiile sunt super inflorite, asta imi place la ele, infloresc devreme si fac flori pana iarna, le bag ultimele in casa, stau bine mersi afara pana la temperaturi cu minus.
Tufanicile sper sa se si prinda, am citit acum, prima oara in viata mea, recunosc... cum ca nu le prieste deloc plantarea in gradina toamna, ci primavra[wow]. Asa o fi. Dar mi-a bagat cuiul [toanerele ca nu o sa se prinda.

Liviana, tare rau imi pare ca nu m-am uitat mai demult pe pozele tale; cand am smuls eu rosiile cherry din pamant erau pline ochi de gogonele, nici prin cap nu mi-a trecut sa fac muraturi din ele, doar ca ma uitam ce multe arunc la gunoi...sau macar le culegeam si le dadeam cuiva care face, eu nu pun muraturi, nu ma pasioneaza, desi as fi pus si eu, pacat de ele.

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#173
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 00:25

Voi mai aveti multa treaba prin gradini? Eu sper din suflet ca we asta sa termin, daca ploua mi-ar ruina planul complet. Apoi "sa huzuresc"[:D], cum am scris si pe blog proverbul, ma distreaza foarte tare proverbul asta nu stiu de ce[:)].

Eu prin octombrie am taiat iarba (ultima tunsoare chipurile), am spalat/curatat masina de tuns, am depozitat-o fain frumos, apoi in we asta am tuns iar "ultima oara" iarba, crescuse de 1 m. Si n-am mai curatat masina, am depozitat-o asa [:I].

Ma dor mainile de nu mai pot si mai am de strans la frunzeeeeee[curat]. Ati vazut ca prin magazine au aparut decoratiunile de Craciun? De-aia vreau sa termin cu gradina, sa ma pot apuca in liniste de decorat, anul trecut GeorgetaR a pus niste poze fff frumoase cu casa decorata de Craciun, poate punem si noi anul asta, ca oricum iarna nu prea avem cu ce sa ne laudam aici[:)]. Si sa nu mai fac la fel ca anul trecut si decorat si brad si toate intr-o zi, ca era sa cad lata.
In fiecare an Mos Craciun i-a adus Sarei ce si-a dorit. Anul asta am imbulinat-o!!! I-a cerut o bagheta magica ADEVARATA! Ce ma fac?!!?[:D]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#174
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 11:12

Citat:
citat din mesajul lui martie

Tufanicile sper sa se si prinda, am citit acum, prima oara in viata mea, recunosc... cum ca nu le prieste deloc plantarea in gradina toamna, ci primavra[wow]. Asa o fi. Dar mi-a bagat cuiul [toanerele ca nu o sa se prinda.



Liviana, tare rau imi pare ca nu m-am uitat mai demult pe pozele tale; cand am smuls eu rosiile cherry din pamant erau pline ochi de gogonele, nici prin cap nu mi-a trecut sa fac muraturi din ele, doar ca ma uitam ce multe arunc la gunoi...sau macar le culegeam si le dadeam cuiva care face, eu nu pun muraturi, nu ma pasioneaza, desi as fi pus si eu, pacat de ele.



Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]







Gogonelele de cherry le-ai vazut la mine (in poze) - eu am fost "temerara" care a pus gogonele de cherry - va zic la iarna cum au iesit! [:D]



Si eu am plantat tufanici anul asta de fapt spre sfirsit de august inceput de septembrie, mai am doua rosii pe care nu stiu inca daca sa le plantez acum sau sa le las pina la primavara...



Zici ca ai comanda de bagheta magica adevarata??? [:D] Ai mei inca au ramas la "Thomas mic-mic, un Percy mic-mic, un Fulger McQueen mic-mic...." [:-)))][:-)))][:-)))]



Si eu abia astept perioada Craciunului - nu am multe decoratiuni pentru exterior si nici nu ma omor dupa decoratiunile luminoase (anul trecut am vazut o casa la mine pe strada full de luminite, zici ca era pom de Craciun...) - astept idei de la voi! [asia]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#175
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 12:37

Liviana,eu am pus ceapa si am plantat salata!Spanac nu,ca a iesit el singurel,acolo unde l-am avut in vara,am lasat cateva tufe sa faca samanta,.care a cazut si acum e pamantul plin de spanac micut~usturoi inca n-am pus,poate sambata daca ne-o lasa vremea si om avea si timp,ca multe imi propun,dar nu reusesc sa fac toate cele.

Frunze anul asta n-am strans,pana vinerea cand ajung eu le strange mamaie si le da foc,cred ca mai sunt totusi de strans vreo 2-3 ture,de la nuc,de la vie,de la aluni,plus de prin pomi,dar mai putine,ca le-au mancat omizile in vara.

Ca tot vorbeati de chery,a avut mama multe raaau si ce s-a gandit ea,le-a bagat in robot,le-a pus in sticle de jumatate si le-a bagat in congelator!Azi probez sa vad daca se pastreaza bine!



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#176
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 14:29

Martie, te rog frumos sa-mi spui si mie ce decoratiuni de Craciun vei pregati pt casa, tare-mi plac activitatile astea. Mai ai linkul cu poze de la GeorgetaR ?
Gogonele eu am pus la murat dar din cele de rosii mari, pe cele cherry le-am aruncat, insa asta-vara am pus din cele rosii si cherry la conservat in borcane. Apropo de asta, am inceput sa consum din bulionul cherry si e destul de acrisor, la anul sigur nu mai pun atatea cherry.
Mm, nu stiu ce sa zic de bagheta, poate doar sa vina poleita in ghetuta ca nuia de la Mos Nicolae.[:D]
Valentina, cum ai pus salata? Anul trecut am pus si eu toamna dar n-a iesit deloc primavara, poate din cauza frigului? Sa ne spui cum a iesit sucul de cherry cu samanta cu tot, cred ca e mare congelatorul mamei!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#177
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 19:07

Salutare!



Multam de aprecieri[:I].



MARTIE si GABI... tufanelele transpantate acum in pamant... poate sa aveti noroc sa mai rasara la anul.

Eu am avut acum 2 ani... numai un singur soi mi-a reaparut in primavara si culmea.. a si ramas pitica[pk]. Restul au decedat[bang] (alte 4 tipuri). In schimb atunci cand am luat ghivece i-am dat 3 si vecinei mele care le-a tinut in casa[:D]... chiar daca la temp. mai mica . Primavara mi-a dat si mie din radacinute cand le-a transpantat si asa am si eu tufanele respective insa au crescut mari tijele... numa bune de taiat si pus in glastra. Numai ca eu am un fix.. nu tai flori sa le pun in casa[:D]. N-am nici o problema in a da altora sa-si puna in casa dar eu la mine in casa nu-mi pun flori taiate[:)].



Decoratiunile de iarna le-am vazut la Obi Pallady inca decand s-a deschis pe 13 oct.[8D].

Anul acesta nu cred ca voi mai impodobi cu ceva special... o sa aprind doar tubul care este deja amplasat la streasina casei[:D]. Si-o sa-l agat pe Mos Craciun de fereastra... de la mansarda. Poate vom reusi sa luam o plasa cu luminte sa o punem pe tuya din fata casei... dar am un sir lung de 7m ;plus ca au crescut fff inalti cred ca au 4,5m[pk].

Oricum eu astept cu nerabdare sa vad ce amenajati voi[olala].



Apropos de pomi... eu am vazut la Real ciresi de vanzare deja infloriti[alcool]..

Liviana iti mai lipsesc merii, perii si prunii[:D]... si gutuiul...[:)] ... sa ai insiratie cand ii alegi[:)].



Martie ai dreptate cu adapostitul mobilierului si accesoriilor din gradina.. mie mi s-a "inmuiat" un ghiveci de la Horezu... de-ala cu 3 urechiuse iesite in afara... asta e.. fuse si se duse[bang].



Toate bune tuturor!Pe curand!



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#178
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 19:14

A... ca uitasem[alcool].



MARTIE - ai cam incurcat-o cu bagheta magica ADEVARATA[bang]. Spune-i si tu ca d-aia n-are decat ZANA... sau de unde stie ea de bagheta[:-@].



GABI - ce mistoo cu Thomas/Percy/McQueen...mic-mic... mi-aduc aminte ca si-al meu era cu astia acum vreo 2 ani si verisoara-mea era f. intrigata cum naiba sa vina ea de ziua copilului cu trenurile alea mici..mici[:D]... Ea se gandea ca trebuie sa fie un cadou intr-o cutie mare[:-@]... iar eu exasperasem toata familia cu Thomas and Friends varianta mic-mic-mic cu magnet[:D]



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#179
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 19:15

Liviana,am semanat de acumm vreo 3 saptamani,poate 4,samanta,am lasat-o sa se faca marisoara,cam 5 cm are,am scos si am transplantat din ea.Iti pun poza sambata,sa vezi cum arata.Ramane intreaga peste iarna,nu degera si primavara se pune pe crescut.



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#180
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 19:35

Teolinda, atunci am sa pastrez tufanicile in ghiveci, in garaj - si le pun la primavara in pamint.

Mie imi place sa am flori in casa, in glastre, mai ales tufanici/crizanteme care si miros - doar ca nu am asa de multe in curte ca sa pot "cheli" tufele ca sa pun si in casa...cu toate astea am taiat citeva ramurele si tot am adus un pic de parfum de toamna si in casa! [pk]



Valentina - pai am sa pun si eu niste salata acum - am luat din brico benzi de seminte. Am luat din hornbach si arpagic de ceapa alba si rosie, insa pe ea scrie ca se seamana la primavara, asa ca am sa astept pina atunci...



Azi am dat o fuga pina la un magazin din apropiere si bagasera decoratiuni de Craciun - nu am rezistat si am luat o decoratiune pentru usa de la intrare si una de pus in casa, dar si un fel de fata de masa decorativa pentru masa din bucatarie...si uite asa am dat startul la nebunia decoratiunilor de Craciun...[pegeam] [:D][:D][:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -