Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (15)


203 raspunsuri la acest subiect

#181
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 20:09

Citat:


Gogonelele de cherry le-ai vazut la mine (in poze) - eu am fost "temerara" care a pus gogonele de cherry - va zic la iarna cum au iesit! [:D]

Si eu am plantat tufanici anul asta de fapt spre sfirsit de august inceput de septembrie, mai am doua rosii pe care nu stiu inca daca sa le plantez acum sau sa le las pina la primavara...

Si eu abia astept perioada Craciunului - nu am multe decoratiuni pentru exterior si nici nu ma omor dupa decoratiunile luminoase (anul trecut am vazut o casa la mine pe strada full de luminite, zici ca era pom de Craciun...) - astept idei de la voi! [asia]



Da, da, la tine am vazut muraturile, asa e, am oscilat eu cand am scris intre tine si Liviana[:D], ca ma emotionasem chiar, zic ia uite, am vazut poze de la seminte si primul rasad micut pana la muraturi[:)]

Asa imi place si mie de Craciun, daca as putea, sa pun luminite si pe trotuar si pe strada ... ce, pomul de Craciun e gluma. Faza e ca sunt la intrecere cu unul de pe strada...si la florile de balcon si la luminite. Acum 2 ani m-a batut, anul trecut insa l-am luat, le-am pus eu inaintea lui si am avut si mai multe ca el. Simtiti spiritul Craciunului deja, da?[8D] Si bineinteles ca mai sunt si alti "ofticosi" pe strada care au luat exemplul, asa ca o sa avem cea mai kitschoasa strada din Buc[:D], va dati seama, fiecare casa cu alte culori, alte modele, te dor ochii (si dintii chiar[:D]), dar copiii sunt topiti.

Liviana, de exterior am doar cumparate, dar pentru interior o sa-ti arat niste carti cu tipare, dupa care se fac niste chestii de Craciun dementiale. Din fotokarton de toate culorile, sa caut sa vad daca gasesc poze, ca aveam cu ele.
Linkul de la GeorgetaR nu-l mai am, trebuie cautat prin capitole..

Teolinda, Sara are o imaginatie fff bogata, plus ca e foarte credula. Cu cine seamana oare??[:D] Si i-am spus eu in august (de perseide[:)]) ca daca vezi o stea cazatoare iti pui o dorinta si ti se indeplineste[:-@] si nu mi-am dat seama de urmari[:D]. Apoi a vazut cum Gepetto si-a pus o dorinta si dintr-o stea de pe cer a coborat zana si i-a indeplinit-o (cu bagheta)....deci e complicat rau! Sa vad ce-i zic, uite de asta nu-mi mai omoram eu neuronul acuma! Ce sa-i zic la copil.
Deci e adevarat ce-am citit???? Cu tufanelele?? Atunci mormanele de frunze o sa le pastrez, nu le mai arunc la tomberon si am sa astup tufanelele dupa ce se trec, asta ar fi chiar culmea, sa moara toate!! Inseamna ca la 5 ani, eu trebuie sa iau gradina de la zero, lalele nu mai am, narcise nu mai am, etc etc...Tot sa am ce face.

Valentinag, sa stii ca te citesc mereu la "Ce gatim azi"[:D][flo]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#182
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 23:20

Liviana,am facut varza calita cu rosiile de care ziceam,sunt un pic cam acre,dar la varza,la sarmale,la ciorbe merg bine!La sosuri nu cred.

Martie,sper sa-ti si placa ce fac[:)]



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#183
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 23:41

Vad ca vorbiti de decoratiuni de Craciun [olala], am si eu o mini colectie [:I]. Abia astept sa le vad pe ale voastre asa ca va rog sa faceti poze si sa share [flo] ca eu ma uit cu mai mare drag. Noi suntem inca cu bostanii la usa [:D] (btw, am poze cu creatiile noastre in album, pentru doritori) ca inca nu a trecut Halloweenul, dar de la mijloc de noiembrie deja se trece la decorat casa de Craciun. Inceput de decembrie cel mai tirziu !
Si sa zic ceva si de gradinarit [:D] mi-am curatat si eu gradina de plantele uscate zilele trecute si mi-a inflorit crizantema din fata casei, e o frumusete!!! In rest va citesc cu drag [:)]

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#184
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 11:13

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma
Vad ca vorbiti de decoratiuni de Craciun [olala], am si eu o mini colectie [:I]. Abia astept sa le vad pe ale voastre asa ca va rog sa faceti poze si sa share [flo] ca eu ma uit cu mai mare drag. Noi suntem inca cu bostanii la usa [:D] (btw, am poze cu creatiile noastre in album, pentru doritori) ca inca nu a trecut Halloweenul, dar de la mijloc de noiembrie deja se trece la decorat casa de Craciun. Inceput de decembrie cel mai tirziu ! Si sa zic ceva si de gradinarit [:D] mi-am curatat si eu gradina de plantele uscate zilele trecute si mi-a inflorit crizantema din fata casei, e o frumusete!!! In rest va citesc cu drag [:)]There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Pai Alintaroma, nu ne pui si linkul la album??? Sau trebuie sa cautam noi...[:D]Martie - oricum, mai bine bagheta adevarata - cel mare al meu s-a hotarit acum...vrea pian...[bang]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#185
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 14:40

Vaai vremea intunecata de-afara si ce povestiti voi aici de decoratiuni... imi face inimioara sa imi bata de emotie ca vin sarbatorile de iarna[olala].



Gabi sa stapanesti si sa decorezi sanatoasa cu cele cumparate[pk]. Mie imi place f. tare sa decorez in casa in functie de anotimp[:D].. nu va mai zic ca acum iarna am cele mai multe decoratiuni..lumanarele.. ghirlande .. toate care mai de care pe usi/balustrade/pervazuri/rafturi[:-@]. Si eu sunt obsedata de masa .. mereu imi iau cate o fata de masa de sarbatori[:D] plus servetelele adecvate evident.. lumanarele[olala]... ooo ... vai ce-mi place, vai ce-mi place[:D]. SUNT SIGURA CA SI VOUA[flo].



Alintaroma... chiar asa ne-ai aruncat bomba cu pozele si ne-ai lasat asa[:)]... abia asteptam sa ne inspiram si noi[olala].



MARTIE ...[alcool] complicata treaba asta cu explicatiile date copiilor si contopite cu povesti [:D]. Si eu i-am spus abia acum baiatului cel mare (face 5 ani in decembrie) ca mama sotului meu a murit si a inceput sa intrebe ... "unde este acum?" i-am zis ca-i pe o steluta... "care steluta?"... in fiecare zi mai are cate ceva de intrebat/imaginat pe tema asta. Intr-o zi mi-a zis ca probabil ca ea sare asa de pe o steluta pe alta. Ma mir ca inca nu s-a uitat pe cer sa ma intrebe care steluta e cu "mama lu' tati".



VALENTINA - nu raman ele rosiile cherry neconsumate... misto ca acresc le folosesti linistita la ciorbe cand nu ai bors[pk].



Va astept cu idei si decoratiuni de Craciun... poate ma instigati sa fac si eu ceva pe-afara[:D].



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#186
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 15:46

Da, nu stiu ce-o sa-i spun Sarei... are un permanent zambet pe fata si ne asigura pe toti ca ne va indeplini dorintele pentru ca in curand Mos Craciun ii va aduce bagheta magica. [alcool] Si Sara tot 5 ani are, cred ca la varsta asta imaginatia atinge limita superioara[:D], de-aia as vrea sa le duc acum la Disneyland, acum chiar credein toate alea[:)]

Am cumparat Gradina mea de Vis pe noiembrie si ce sa vezi... daca mai ai gogonele cherry, scoti planta cu tot cu radacina si o atarni de radacina intr-un cui. Si se coc toate rosioarele asa bine-mersi. Daca stiam mai devreme[q], chiar nu auzisem de metoda asta.

Si mie imi place sa decorez in functie de anotimp, acum am dovleci din ceramica, frunze, pe geamurile copiilor ciuperci si veverite, imi pare rau ca nu am coronita pe usa, am pentru fiecare anotimp, dar pentru toamna nu am. Aveau la Kaufland, mi s-au parut cam scumpe (erau din frunze de toate culorile, ff frumoase), iar dupa ce m-am obisnuit cu pretul si am dat fuga sa cumpar, evident ca nu mai aveau.

Deocamdata nu ma bucur asa tare cu gandul la decoratul de Craciun, iar o sa ma obosesc de o sa cad in cap.
Vai, e un frig afara[ninge], mi-as lua cojocul pe mine ce frig e.

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#187
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 15:59

Citat:


MARTIE ...[alcool] complicata treaba asta cu explicatiile date copiilor si contopite cu povesti [:D]. Si eu i-am spus abia acum baiatului cel mare (face 5 ani in decembrie) ca mama sotului meu a murit si a inceput sa intrebe ... "unde este acum?" i-am zis ca-i pe o steluta... "care steluta?"... in fiecare zi mai are cate ceva de intrebat/imaginat pe tema asta. Intr-o zi mi-a zis ca probabil ca ea sare asa de pe o steluta pe alta. Ma mir ca inca nu s-a uitat pe cer sa ma intrebe care steluta e cu "mama lu' tati".



Sara ma intreba intr-o zi, mami, cum stau stelele pe cer? Sunt agatate, lipite sau inauntru?[alcool][8D]

LEELOO, cati ani are baiatul de ti-a cerut pian? Ia lectii de pian? Mi se pare deosebit de frumos pentru un baiat, in loc sa ceara mitraliere, sabii si cutite cum tot aud[flo]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#188
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 16:30

Gabi si eu mi-am dorit in copilarie pian... da' m-a apucat pe la 9 ani... Ma gandesc ca Stefan a fost incantat de reclama aceea in care canta baietelul acela frumos la pian? Chiar seamana cu baietii tai un pic[:I].



MARTIE si eu as fi vrut sa-l duc la Disneyland.. da' nu cred ca reusim prea curand[q]. In compensatie l-am dus sambata la Sun Plaza sa se intalneasca cu Donald, Mickey si Goofy[:D]... uite http://www.dropshots...10-23/19:58:43.

A fost f. incantat. fff misto aratau personajele... ma uitam si eu la ele fascinata si ma gandeam pe unde resprira omuletii aia ca aveau capetele personajelor impecabile..



Piua... ma cauta Praslea pe sub masa[:D]



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#189
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 16:50

Martie - Stefan baiatul meu cel mare, are 6 ani si e un mare iubitor de muzica! De ziua lui a primit un set de tobe de jucarie, are si chitara, dar mie mi se pare mult prea mic pentru lectii adevarate. Plus ca noi avem o mica-mare problema de hiperactivitate asa ca orice activitate de felul asta am sa o aman cind va mai creste... Si da, acum vede peste tot reclama aia cu baiatul la pian, plus ca nasii lui au o pianina acasa si iti dai seama ce e pe el cind mergem pe acolo (spre groaza nasa-sii...[:D]). Stiu sigur ca are ureche muzicala, retine imediat melodiile, mai greu cu versurile...[bang]

Evident ca i-am luat deja o mini-orga pt Craciun sau Mos Niculaie, inca nu stiu exact...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#190
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 27 octombrie 2010 - 18:18

[:I] Era vorba doar de bostaneii de Halloween
http://good-times.we...100242644OqGGlt

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -