Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (15)


203 raspunsuri la acest subiect

#161
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 11:59

Fetele din Bucuresti, voi ati bagat in casa muscatele? Nu stiu ce sa fac, e cam frigulet, dar lor parca le merge asa de bine...

LEELOO, in cat timp a venit comanda de la S? Citisem la un moment dat ca spuneai ca a venit f repede.

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#162
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 12:49

Martie, multumesc[pup] Adevarul e ca nu mi-am dorit sa rezulte o gradina f ordonata dar recunosc ca am tot semanat si nu prea ieseau plantutele (si am pus multe seminte la un loc sa fiu sigura ca ies), apoi cand au dat au aparut 'tufe' compacte. Sa nu uit: daca vrei gladiole (albe ce de-astea am) spune te rog.
Eu am fost in sfarsit harnicuta sambata (de asta am acum febra musculara de mor): am scos plantele lovite de bruma, ardeii, vinetele, am mutat nalba din mijlocul curtii [:D] (nu stiam ce e cand am plantat-o) si tufa de lavanda de pe rocarie langa casa (nu-mi vine sa cred ce s-a dezvoltat[olala], si-a marit volumul de 4 ori intr-un an).
Mai am de sapat si de pus bulbii (anul trecut i-am pus la jumatatea lui noiembrie, deci mai am timp)
Acum am realizat ca anul trecul la sfarsitul lui noiembrie inca aveam tufanele si acum sunt topite toate, ce pacat...
Am realizat si eu de ce brumarele se cheama brumarele[:D], insa am fost surprinsa sa constat ca macii (cei galbeni) au rezistat cu stoicism brumei. Am si eu un trandafir pliiiiiin de purici (sper sa se indure azi soacra-mea sa-l stropeasca) si am semanat pe rocarii craite (parca Teolinda spunea la un moment dat sa ingropam teci cu seminte - asa am facut) si am repicat garofitele care au iesit din seminte. Azi tundem iarba pt iarna si....cam atat.
Sunt fericita ca daliile pitice au facut asa cum speram rizomi (eu le-am obtinut din semnte) deci la anul voi avea multe (stau inflorite toata vara si toamna) si am pastrat o gramada de seminte de craite pitice batute.
Am facut si niste poze dar era soarele f puternic, si aparatul meu foto cam batran si au iesit cam ciudat.
Insa am un rond de patrunjel.......e urias

Stie cineva daca rozmarinul se acopera iarna?
va pup, sa aveti o saptamana frumoasa[pup]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#163
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 13:41

Nu-s cum a fost aici in oras,dar la mine la mosie,a fost o bruma groasa vineri si sambata,pfuaaaa,era iarba albaaaa!Imi pare rau ca nu aveam aparatul la mine sa fac poze!

Am scos prazul,guliile,am defrisat restul de ardei si rosii,am mai scos o parte din dalii,au mai ramas unele,ca n-am mai avut timp.

Sambata viitoare sa tunda consortul iarba si sa scot ce-a mai ramas.

Martie,la mine e mai frig decat in oras,dar inca n-am bagat muscatele in casa .Sunt puse sub rampa,ca sa nu cada bruma pe ele,dar le merge bine inca!Presupun ca sambata o sa le punem la iernat,sa vedem unde le inghesui pe toate.

A inceput sa se desfaca tufanica alba zdrentuita,mi-e drag rau de ea.





"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#164
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 14:49

Ma gindeam eu ca dupa weekendul asta superb ati fost ocupate toate! [8D]



Am reusit si eu sa termin de curatat gradina de legume - azi am vorbit cu baietii care mi-au pus gazonul si poate am noroc si ma ajuta saptamina asta cu moto-sapa...doar sa nu ploua...[q] (vecinele mele, care au teren maricel de cultivat au terminat sapatul in weekend, au chemat un nene cu un plug tras de cal si in citeva ore au terminat amindoua de intors brazda...).

Tot facind curatenie prin gradina am gasit si vreo 5 cepe de asta-primavara care s-au facut deja cepe mari de toamna [olala] tot asa un usturoi...[:D]

Nu stiu ce am sa ma fac cu patrunjelul - s-a facut tufa mare si frumoasa (eu l-am tot tuns si am pus la congelator, dar deja am mult prea mult!) imi e drag de ea...

Am curatat si rondul de flori - am scos circiumaresele si craitele care se innegrisera de la bruma, am curatat si bagat in casa toate muscatele (le-am taiat pe cele curgatoare si am pus ramurile in 2 jardiniere, sunt curioasa daca se vor prinde sau nu...).

Nu am reusit sa tundem iarba - doar de asta imi pare rau, nu stiu cum va fi weekendul viitor si daca mai prindem asa zile frumoase de toamna...dar asta e!



Tala - eu am sa acopar rozmarinul cu un pet mare in care am sa dau niste gauri ca sa respire - un coleg mi-a dat pontul asta si el mi-a spus ca tufa lui de rozmarin a rezistat bine-mersi peste iarna. Cred ca la fel am sa fac si la cimbru - poate reusesc sa-l salvez si pe el...[:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#165
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 14:57

Salutare si de la "Malu' Bucurestiului" de langa Autostrada Soarelui[:D].!



M-am localizat special pt MARTIE... ca sa stie ca-s cumva din Bucuresti[:D] da' clar aici e mai racoare decat la 5 km mai spre centru unde incep si blocurile. Intrebai de muscate.. eu tocmai m-am indurat [q] si am tuns cat de cat muscatele si le-am dus inauntru la pastrare. Plus restul ghivecelor cu flori care nu rezista peste iarna... un crin, Zaphirantes ([8D]acum stiu ce sunt[pk])un Aloe. Menta "After Eight" desi o am in ghiveci am observat ca rezista bine iarna chiar si daca nu-i la "caldura" deci o las de capul ei.



In rest.. ieri m-am ocupat cu fotografiat ultimele flori de trandafiri si fluturi care zburau in special pe niste flori mov (imita tufanelele)... o sa pun si poze.



V-am admirat tuturor florile si lucrarile de pe bloguri.. [olala][flo]. Sunt nemaipomenite[pup] tuturor harnicutelor.



TALA la mine abia de-acum incolo incep tufanelele sa isi desfaca florile[pk]. E-adevarat ca anul trecut unele dintre ele au crescut fff inalte da' chiar nu aveam nevoie sa mai creasca iarasi cat gardul ca anul trecut. In plus anul asta nu le-am legat[bang]... sunt f. frumoase ca nu mai stau inghesuite dar s-au indoit de la mijlocul tufei[:D].

Sper sa-ti iasa craitele... daca zici ca le-ai pus cu tot cu teaca...poate vor fi protejate de ger (tu ziceai ca nu rezista semintele la ger).

Eu n-am strans nici o teaca si nici nu cred ca fi cazut vreuna sa se fi ingropat singura pe-acolo sa rasara la anul... da' nu-mi fac griji ca oricum renuntasem la ele de multa vreme[:I].



MARTIE - ti-ai plantat o multime de tufanele pitici... sunt curioasa daca la anul tot pitici raman ... Eu din cate am cumparat doar 2 soiuri au ramas pitici restul mi-au crescut inalte anul urmator. Oricum sunt f. frumoase si imi plac chiar si-asa.



Merg si eu sa incarc ceva poze si va anunt apoi!



O sapt. frumoasa tuturor! Asteptam vesti si de la restul fetelor care sigur au gradinarit in acest week-end[flo]



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#166
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 15:10

Gabi ... patrunjelul daca vrei sa-l pastrezi poti sa-l acoperi cu folie pana la primavara. Oricum la primavara tot va trebui sa mai semeni seminte noi. Eu asa i-am facut intr-o iarna (cand aveam[:D]) dar anul urmator peste vara nu i-a mers prea grozav... ca s-au format goluri printre el... Dar primavara devreme am avut patrunjel verde din gradina... cred ca asta vrei si tu...



Mie mi-a murit rozmarinul inca din vara[q].



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#167
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 15:19

Buna fetele, si noi am fost gospodari![pk]

Am smuls/curatat toate uscaturile (eu in proportie de 90%), am adus gunoi de grajd, am scos bulbii de dalii si am pus cativa de zambile si narcise. Sotul a sapat o parte ca sa pregatim locul pt ceapa si usturoi. Am facut si poze, trebuie sa le descarc sa va arat, ma declar multumita!

Apropo de nuc, teolinda, spune-mi te rog de ce e recomandat sa-l plantezi mai izolat, ce influenta are idul lui asupra solului?
Martie, tufanelele mele sunt pline de bondari si fluturi, era ieri o zumbzaiala de nedescris! Soacrei i-a fost frica sa taie cateva ramuri ca nu cumva s-o intepe vreunul! Pune poze te rog cu colajele fetei. La gradi nu ai intrebat ce culori folosesc? Eu cred ca sunt din cele tip tempera. Wow, ce de tufanele in ghivece ai! Tu le-ai crescut sau sunt cumparate? Mi-au placut si versurile, ai avu tinspiratie nu gluma! Sa stii ca eu am vazut inca multe muscate afara la ferestre, cred ca mai rezista 1-2 saptamani.
Tala, zi-mi si mie pls daca stii: inainte de insamantarea cu arpagic si ceapa, trebuie sa dam cu zeama bordeleza pe pamant? Daca da, dupa cate zile putem planta? Chiar, ai reusit sa faci sapun pana la urma? te rog sa-mi mai spui daca trebuie sa le fac ceva capsunilor, s-au intind f mult, insa rodul a fost 0 anul asta. Ii mai tai sau doar ii acopar cu frunze si-i las asa? Apropo de frunze, imi vine sa si rad: singura solutie ca sa le obtin e sa ma duc in parc sa adun cativa saci [:D] caci acasa nu am nici o sursa. Asteptam pozele, indiferent cum au iesit.
Olympia, pai cum ramane cu satisfactia persoanala? [:)] Cat priveste restul familiei, cred ca trebuie motivati cumva ca sa se urneasca din loc.[:I] Baietii mei m-au ajutat cu stransul aracilor si depozitarea lor in garaj.[:D]

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#168
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 15:36

Liviana... habar nu am cu nucul... al meu e acolo unde l-am gasit cand am luat terenul. Pe vremuri (adica acum 5-6-7 ani[:D]) chiar aveam gradina de legume sub jumatate din umbra de la nuc. Am avut si rosii si dovlecei si castraveti.. le-a mers f bine (cat nu au fost distruse de mana[:D]). Acum am trasf. gradina de legume in gazon[bang]. Oricum umbra de la nucul meu cade jumatate pe gazon..jumatate pe gradina cu trandafiri... chiar nu mi se par trandafirii de sub nuc mai afectati decat restul. Eu stiam ca nu e OK sa stai la umbra lui... si adevarul e ca anul trecut cand eram insarcinata si am avut o manifestare de alergie la polen...[:-@] f urata... nu puteam sa stau DELOC sub nuc... ma apuca o mancarime de ochi si mi se infunda nasul[bang]. Dar anul acesta n-am mai avut simpt. alegice asa ca am stat cand si cand... la umbra lui[:)].

Te-astept sa iei frunzele de la cei 2 caisi ai mei.. doaaamne ce de mai au[q].

Asteptam si poze sa vedem cat de gospodari ati fost[olala].



http://www.dropshots...-10-24/16:27:53 poftiti la flori si fluturi![:I]



LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#169
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 16:30

Tala, multumesc pentru gladiole[flo], as vrea totusi sa-mi comand din cele pitice, ca sa nu mai fie nevoie sa le leg. Si am sa pun in ghiveci mai degraba decat in gradina, le-a mers fff bine in ghiveci, la intrare.

Valentinaq, exact asa ma gandeam si eu, mai las muscatele pana in we viitor, daca ma gandesc bine, in fiecare an le-am bagat in casa la 1 noiembrie. Nu stiu ce ziceti voi de atata bruma, aici la mine nu e [:)].

Teolinda, multumesc ca te-ai pozitionat pt. mine[flo], sa stii ca si eu am pus poze pentru tine, daca nu ma rugai tu asa frumos, nu puneam nici de frica poze asa urate pe blog[:D].
Da, nici eu nu cred ca vor ramane mici tufanelele, am mai plantat anul trecut cateva, alea chiar mici si acum sunt niste tufe de 1,5 m. Dar mie imi plac si lungi, ca le tai si le pun in vaza.

Liviana, si tufanelele mele erau pline de albine, din cauza asta le-am si plantat imediat in gradina, as fi vrut sa le mai las langa usa ca in pozele de pe blog, sa am frumos la intrare (fixul meu!!), dar aveam impresia ca trebuie sa trecem o "proba" inainte de a intra in casa...cine trece mai repede prin norul de albine si bondari.[fuga]
Colajele fetei s-au cam dus pe apa sambetei ca le-a gasit asta mica si le-a cam dezlipit, de fapt s-au si incaierat putin pe tema asta[:I] Si eu cred ca e vorba de tempera. Dar sa-ti zic de unul: desenezi trunchiul unui copac, apoi coroana o faci din frunze naturale pictate (rosu, portocaliu, galben) frunza langa frunza, iese ffff frumos, pus in rama e chiar deosebit.
Si versurile de la poezia minunata despre Doamna Toamna, nu-mi apartin[:)], e un cantec de Florin Chilian, numai ca nu am mai scris de cine e, ca nu-l mai suport pe individ, dar muzica lui imi place in continuare[:I].
Si eu am la frunze...de la alun O TONA. Pana miercuri nu mai curat si nu mai fac nimic ca deja am umplut un tomberon si am mai facut 2 gramezi imense cu frunze, numai am unde sa pun. (miercuri vine gunoiul[:D]).

Si ca sfat, stiu ca nu mi l-a cerut nimeni[:D], dar totusi nu ma pot abtine, sa bagati in casa toate obiectele decorative de prin gradini, plastic, lemn, ceramica... eu nu am facut asta si de la ger mi s-a spart o gasca mare luata de la Horezu, piticii de gradina din plastic au fost si ei afectati tare de ger, unuia de ex. i s-a innegrit fata complet[:D], mereu ma intreaba Sara ca ce are[:D]...si tot asa, nu mai zic de lemn ce se innegreste si chiar si cel vopsit se deterioreaza f mult dupa o iarna.
[flo][flo][flo]pentru toate fetele, foarte harnicute sunteti[pup] si m-ati ambalat si pe mine[:D], eu care vroiam sa[nani]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#170
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 25 octombrie 2010 - 16:50

Martie, stiu ca nu esti tu autoarea versurilor, dar mi-a placut selectia lor. Colajele cu frunze si flori presate/uscate e una din specialitatile mele, insa n-am incercat-o cu copiii pana acum.
Teolinda, interesant cu nucul. Ma tot gandesc ce pomi sa mai pun in toamna asta, am un cais, un cires, un visin si un pirsic, as mai planta vreo 2-3 maxim.

A pus cineva din voi usturoi, arpagic, spanac, salata pt primavara?



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -