Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

rai/iad....sau nimica....sau???


419 raspunsuri la acest subiect

#381
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 17:33

quote:
citat din mesajul lui ladyJ



Doar ca inca nu-mi explic fenomenul.Cum se poate ca psihicul sa aiba influenta asupra mediului inconjurator fara a insista asupra ei prin miscare mecanica?Este vorba atat de dorinte constiente cat si inconstiente(telepatia e si una si alta)





Nu ma pricep deloc la psihic, dar in natura exista si alte forte (actiuni) decat cele mecanice, si anume: gravitationale, electromagnetice, nucleare, etc.

#382
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 17:37

quote:
citat din mesajul lui ham

Ce va face sa credeti ca Dumnezeii nu sunt astfel de masinarii?[cool]

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."



mai degraba cred ca sunt aliens dotati cu o inteligenta superioara iar noi suntem rezultatul experimentului lor[alcool]
(teorie sustinuta de cumnatul meu)[:D]

Vreti sa va povestesc,asa pe scurt?
El(cumnatul meu) spune asa: ´´mai,noi nu suntem singuri in univers,ce draqu´.Dar mi se pare ca suntem cei mai prosti din tot universul asta.([alcool] )
Am fost creati din materie si energie.
De ce, din vremurile vechi incepand, oamenii se uitau la cer cand vorbeau de Dumnezeu? De ce la cer? Pentru ca de acolo veneau extraterestrii,care au fost prezenti pe pamant la un moment dat.Cum ramane cu desenele care infatisau astronautii din amazonia? De unde stiau aia cam cum arata un astronaut?Cum ramane cu piramidele? Chiar crezi ca mintea umana la cele vremuri era capabila sa faca asa ceva,fara ajutor inteligent?
Suntem creatia si experimentul unei forte din Univers, care ne-a pus aici pe Pamant ingradind posibilitatea de a iesi.
Suntem niste mini- computere inbunatatite periodic,dotate cu o anume posibilitate de gandire si aia controlata.
Evident ca experiment fiind,se fac greseli inca.De exemplu unele computere(adica oameni) se strica(adica mor) din cauze necunoscute inca in faza de evolutie(crestere).Iar durata de ´´viata´´ este clar stabilita la ceilalti.

Suntem in Univers precum furnicutele pe pamant.
Cad vom ajunge la un nivel superior dpdv al inteligentei,vom fi distrusi probabil sau ne vom distruge singuri.Sau poate vom fi integrati in alta galaxie,sa facem munca de jos a altor forte inteligente


Asta e parerea lui cu care ma ameteste de cate ori are ocazia.Nu intru in amanunte[:D]
De ´´suflet´´ a spus ca nu exista,iar sentimentele,instinctele,senzatiile sunt programe care functioneaza dupa acelasi tipar cu mici exceptii(ca orice computer,spune el)

Macar sper atunci ca si extraterestrii astia or avea semtimente...

#383
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 17:49

Interesanta teorie![:D]



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#384
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 18:21

quote:
citat din mesajul lui mariuta

quote:
citat din mesajul lui ladyJ



Doar ca inca nu-mi explic fenomenul.Cum se poate ca psihicul sa aiba influenta asupra mediului inconjurator fara a insista asupra ei prin miscare mecanica?Este vorba atat de dorinte constiente cat si inconstiente(telepatia e si una si alta)





Nu ma pricep deloc la psihic, dar in natura exista si alte forte (actiuni) decat cele mecanice, si anume: gravitationale, electromagnetice, nucleare, etc.



Da,se spune ca universul nostru interior este unul energetic,corpul omenesc are meridiane precum pamantul,canale prin care circula energia cosmica(chi de la chinezi)

Probabil cineva care se pricepe la ezoterism ne poate spune daca legatura telepatica sau puterea de a face anumite lucruri din jur sa se miste,transforme, are legatura cu schimbul permanent de energie dintre corp si universul exterior.
(chakre parca se numesc centri energetici)
Desi nu corpul in sine produce aceste ´´fenomene´´ ci psihicul care nu este in totalitate energetic.
Legatura dintre psihic si creier este si la ora actuala neclara,existand mai multe variante.

#385
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 19:24

[quote]citat din mesajul lui ladyJ



Observ o tendinta de a crede in reincarnare.Aceasta ipoteza anuleaza si ea varinata vocului vesnic,a iadului biblic.



Daca vorbim de raincarnare, exista oare doar in aceasta lume sau exista lumi paralele?

Se poate ajunge la reincarnare si prin,prin absurd spun, calatoria in timp?

Cred ca sunt off tipic....daca e cineva interesat de acest subiect deschid eu un topic separat.



[/quote





Eu sunt interesata de acest subiect.

Spiritismul mi-a rspuns cel mai logic la propriile-mi intrebari existentiale.

Cred in posibilitatea existentei unor lumi paralele, cred ca o data cu aceasta existenta nu e termina totul, cred ca spiritul nostru este intr-o continuua evolutie,si NU cred in iadul biblic, cu foc, ai rai si mici dansand hora in jurul cazanului, etc.

Dar nu e locul aici ptr astfel de discutii, poate intr-un topic separat.






Albastrel

#386
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 20:04

quote:
citat din mesajul lui mariuta
Nu ma pricep deloc la psihic, dar in natura exista si alte forte (actiuni) decat cele mecanice, si anume: gravitationale, electromagnetice, nucleare, etc.


Precizare:
Nu exista forte mecanice.
Nu exista decat cele patru tipuri de forte enumerate de tine: gravitationale, electromagnetice si nucleare (de doua tipuri, tari si slabe).
Interactiunile numite mecanice sunt de fapt rezultatul macroscopic al interactiunilor electromagnetice si gravitationale la nivel atomic si molecular. [:)]

#387
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 20:41

quote:
citat din mesajul lui capcaunul

quote:
citat din mesajul lui mariuta
Nu ma pricep deloc la psihic, dar in natura exista si alte forte (actiuni) decat cele mecanice, si anume: gravitationale, electromagnetice, nucleare, etc.


Precizare:
Nu exista forte mecanice.
Nu exista decat cele patru tipuri de forte enumerate de tine: gravitationale, electromagnetice si nucleare (de doua tipuri, tari si slabe).
Interactiunile numite mecanice sunt de fapt rezultatul macroscopic al interactiunilor electromagnetice si gravitationale la nivel atomic si molecular. [:)]



Daca imping o usa sau arunc o piatra in apa consider ca am actionat mecanic - nu electric sau altfel. Cu psihicul as reusi mai greu asta, recunosc. :)


#388
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 21:45

Si totusi sint oameni care arunca piatra cu psihicul... si la propriu si la figurat.[:D]



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#389
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 23:16

quote:
citat din mesajul lui nikole
[quote]citat din mesajul lui ladyJObserv o tendinta de a crede in reincarnare.Aceasta ipoteza anuleaza si ea varinata vocului vesnic,a iadului biblic.Daca vorbim de raincarnare, exista oare doar in aceasta lume sau exista lumi paralele?Se poate ajunge la reincarnare si prin,prin absurd spun, calatoria in timp?Cred ca sunt off tipic....daca e cineva interesat de acest subiect deschid eu un topic separat.[/quoteEu sunt interesata de acest subiect.Spiritismul mi-a rspuns cel mai logic la propriile-mi intrebari existentiale.Cred in posibilitatea existentei unor lumi paralele, cred ca o data cu aceasta existenta nu e termina totul, cred ca spiritul nostru este intr-o continuua evolutie,si NU cred in iadul biblic, cu foc, ai rai si mici dansand hora in jurul cazanului, etc.Dar nu e locul aici ptr astfel de discutii, poate intr-un topic separat.Albastrel
Nicole, ce experiente ai cu spiritismul?Nu cred ca suntem off topic,pana la urma e vorba despre ipoteza reincarnarii care sustine ca nu exista iad...cat de poate de on topic.Mi-ar placea sa aud experienta ta.

#390
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 01 august 2008 - 00:51

Ratacind prin Lume, m-am intors....

Ah, parca nici nu asi fi plecat niciodata; aceleasi lupte, aceleasi subiecte, aceeasi incrancenare.....

Daca in timpul consumat aici sa clicariti, ati fi admirat Cerul Infinit, Perfect si Desavarsit, eu cred ca ati fi fost cu un Pas mai aproape Fericire - atunci nu v-ar fi interesat daca exista iad sau nu, ati fi fost ocupati sa va Bucurati ca Sunteti.

Pace tuturor [flo] !

Cu stima,

Darael,
Spiridusul Smecherel


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Prima vizita la medic

    AnaDemsa
    - Ieri, 20:34

  • Saptamana 36

    Pau26
    - Ieri, 17:53

  • VeÈ›i fi bunici!

    BeckyGaie
    - Ieri, 17:19

  • Geanta bebe

    Roxana3001
    - Ieri, 15:54

  • Momente magice

    Roxanesss
    - Ieri, 15:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -