Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

rai/iad....sau nimica....sau???


419 raspunsuri la acest subiect

#361
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 21:34

Hannen, pai daca as sti exact ce vreau sa spun, ti-as spune, dar nu prea stiu nici eu... Ma referam la cum vede Coranul definitia sufletului si legatura acestuia cu creierul, si mai degraba cu subconstientul, pe care eu una, oricit de mult as incerca, nu pot sa-l vad de natura fizica, asa cum pare.



LadyJ, sigur ca ma intereseaza, ah, ce mai fabulam pe aceasta tema cind am vazut filmul acela banal de dragut, Undeva, cindva...... Nu cred ca trebuie sa deschizi alt subiect, e un subiect despre religie, am facut o echipa aici sau mai multe, si eu cred ca putem vorbi despre orice, ca pina la coada, orice am discuta, atinge oricum si problema raiului si a iadului, indiferent sub ce forma sint sau nu sint percepute acestea.



Capcaunule, Doruletz, Panteruto... hai, imi definiti si mie sufletul si sentimentele (mai ales iubirea pentru copiii nostri, acest sentiment pe care eu il gasesc divin, singurul pentru care am fi capabili de sacrificiul suprem la fel ca si Dumnezeu) din punct de vedere pur stiintific, inlaturind total orice alta abordare? Vorbesc serios, sa stiti, sint tare curioasa cum vedeti voi lucrurile, pe baza celor studiate si acumulate.



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#362
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 22:18

Nelia, eu cred dragostea pt copii si pt cei din jur vine din instinctul omului de supravietuire.Am grija de copilul meu si il iubesc si il invat tot ce stiu ca sa poata sa supravietuiasca mai departe cand eu nu voi mai fi.Il invat sa traiasca frumos, nu pt ca mi-e teama de iad si alte bazaconii.Pt mine totul vine din instinctul de supravietuire si ma mir ca unii isi iau aceste lucruri perfect naturale din biblie.Pt noi, ca specie, este extrem de important sa ne intelegem si sa ne ajutam.Ma gandesc la primii homo sapience care trebuiau sa vaneze mamutul...ei nu puteau reusi decat in echipa, muncind impreuna, la fel a fost si munca campului cand s-a descoperit agricultura.A fost poate ok sa lucrezi singur dar impreuna s-au putut face mult mai multe.Apoi cand vezi ca toata echipa ta produce atat incepi sa vrei sa ii protejezi, nu pt ca poate vrei si pt ca trebuie ca sa iti asiguri supravietuirea.Apoi intervin sentimente de iubire si asa mai departe.



Pt mine biblia s-a inspirat din viata umana si nu invers.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

#363
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 22:49

quote:
citat din mesajul lui nelia
Dar sint curioasa sa aflu cum gindesc adeptii stiintei care participa la aceasta discutie acest aspect al vietii umane ...

Stiinta nu are adepti pentru ca ea nu se bazeaza pe credinta [;)]
Eu unul, sincer, nu mi-am pus niciodata intrebarea ce se intampla in interiorul procesorului dupa ce se scoate calculatorul din priza. [:D]

#364
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 23:00

quote:
citat din mesajul lui ladyJ
S-au facut eforturi uriase,au rezultat concluzii timide, insa lucrurile evolueaza si aceasta evolutie va duce probabil si la disparitia noastra ca specie.
Pentru ca daca vom avea certitudinea a cea ce e dupa,daca vom sti exact ce e sufletul si care e scopul lui nu vom mai fi asa cum suntem acum, vom fi probabil la un nivel superior energetic.


Pe aceasta directie iti recomand un cuvant cheie care merita explorat pentru implicatiile religioase enorme care ar da peste cap esafodajul tuturor religiilor lumii (pentru ca NICIO religie din lume nu stipuleaza dedublarea sufletului!):
singularitatea tehnologica si curentul religios absolut original care se cheama singularitarianism.

PS. Eu nu votez nici cu astia din urma. [;)]

#365
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 23:06

quote:
citat din mesajul lui blackpanterro
Pt mine biblia s-a inspirat din viata umana si nu invers.


Punct ochit, punct lovit! [:)]
Si pentru ca viata umana a evoluat in 2000 de ani si Biblia ar fi trebuit sa evolueze odata cu ea.

#366
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 23:08

Hannen, este valabil si pentru Coran. [:)]

#367
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 23:39

quote:
citat din mesajul lui capcaunul
quote:
citat din mesajul lui blackpanterroPt mine biblia s-a inspirat din viata umana si nu invers.
Punct ochit, punct lovit! [:)]Si pentru ca viata umana a evoluat in 2000 de ani si Biblia ar fi trebuit sa evolueze odata cu ea.
A evoluat in introducerea de noi pacate.Uite noile pacate a sec 21.Oare se va rescrie biblia? :)http://shakespearess...out.htmlAdriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

#368
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 23:43

Capcaunule (of, ce nick ti-ai mai ales si tu, am senzatia ca te-njur![:D], da, de acord cu tine, ar fi trebuit sa pun in ghilimele cuvintul adepti linga stiinta... Dar, totusi, parca nu ma satisface sa ma vad un simplu procesor... Si chiar daca ar fi asa, ar trebui sa am dovezi prea clare ca Adevarul este asta si atit! Tu ai gasit dovezi solide in acest sens? Daca da, m-ar interesa sa le citesc/aud/vad. Stiu ceva despre singularitarianism, citisem odata o carte despre inteligente artificiale superioare omului... am vazut si caruta de filme... dar nu ma satisface! Nu ma contin, ca sa imprumut o formula a unui clasic in viata, nu dam nume, pe care nici astazi nu am inteles-o. Na, asa sint eu mai greu de satisfacut (sau de continut[:D]), ce sa fac!?!



Panteruta, da, sint total de acord cu ultima fraza: biblia s-a inspirat din viata umana si nu invers! Dar nu pot sa accept faptul ca imi iubesc copiii din instinct, si din da, dar numai din, nu... Si mai ales cel de supravietuire, pai daca ar fi asa, sacrificiul suprem nu ar fi posibil. Bine, ca inca nu am verificat si nici nu as vrea sa ajung sa verific, daca eu sint in stare chiar sa-mi dau viata pentru copiii mei, dar asa simt... Din instinct ii ingrijesc, ii invat si educ ca sa se descurce, dar nu-i iubesc din instinct. Sint o persoana care traieste aproape exclusiv emotional si si instinctiv, am instinctul matern cel putin foarte dezvoltat, dar iubirea mea pentru copiii mei incepe de acolo de unde se termina instinctul! Nu ma pune sa explic, ca nu pot, dar asa simt. Am iubit in viata mea din tot sufletul, pasiunea aceea distrugatoare pe care nu cred ca o simti de doua ori in viata (si nici nu as vrea sa o mai simt, ma multumesc cu iubirea profunda si sanatoasa pe care o o simt acum fata de sotul meu) si care nu vine nici din chimie si nici din instinct. Din chimie vine atractia fizica, sexuala, din instinct ar fi trebuit sa-mi vina sa fuuug cit ma tin picioarele... ceea ce am trait eu a venit de altundeva si daca refuz sa accept ca sufletul este o entitate aparte, de alta natura decit ceea ce simtim si palpam, atunci cineva trebuie sa-mi explice cineva, cu argumente solide, acest gen de sentimente... Orice alt sentiment il pot explica (frica, sila, poate chiar si ura), dar iubirea, pasiunea adevarata si cea fata de copii, nu! De asta nu sint total linistita, de asta caut raspunsuri... pentru ca pina la aceste doua sentimente puternice pe care le incearca omul (si care il inalta, din punct de vedere spiritual, orice pasiune inalta), accept ca nu exista nimic! Dar cind ajung la ele, ma blochez, nimic, nici o explicatie nu ma mai satisface... pentru ca nu prinde in cuvinte si in descriere ceea ce simt eu!



Edit: Pot accepta principiul singularitatii in formarea Universului (sotul meu e fizician la formatia de baza si ar putea explica mai bine) si de aici aparitia vietii... Dar dupa cunostintele mele, acest gen de sentimente nu sint puse nici pe lista de prioritati ale singularitarianismului sau transumanismului. Suferinta da, boala in general la fel, imbatrinirea si inca altele ca acestea, dar nu... iubirea! Oare cum ar suna explicate matematic sau fizic!?!

Pentru Capcaun: ai putea sa detaliezi un pic legatura dintre dedublarea sufletului si singularitarianism? Ai un link credibil despre curentul religios? Tehnologic am mai citit pe ici pe colo, dar ca religie nu...



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#369
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 01:09

Nelia, fiecare iubeste in felul lui.Faptul ca tu iubesti cu toata fiinta(si eu la fel de altfel) nu face tipul asta de iubire divin.

Ce parere ai despre parintii care nu dau doi bani pe copiii lor?I-a parasit divinitatea si satana a pus stapanire pe ei?(Sper sa nu par ridicola, doar ca incerc sa inteleg unde intra divinitatea daca iti iubesti copiii).



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

#370
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 01:36

Exceptii care intaresc regula! Exceptii! Esti de acord cu mine, ca 1 din 10 oameni, daca nu oameni, mame, isi iubesc copiii dincolo de fiinta lor? Iti iubesti copilul din toata fiinta atit timp cit este sanatos si in regula, in momentul in care cel mai mic pericol il ameninta (boala, oameni, nu conteaza), iti depasesti fiinta si ma indoiesc ca doar din instinct.



Neg divinitatea (adica existenta ei) pina la iubire... ceea ce se intimpla cu mine atunci cind iubesc, mai ales de cind am copiii, ma face sa tac la intrebarea daca exista divinitate. Nu stiu, imi vine sa spun ca nu exista, ca stiinta a demonstrat-o si o demonstreaza neincetat. Cum as putea nega asemenea dovezi palpabile? Nu sint eu o fire prea rationala, dar nici nebuna si nici timpita nu sint! (desi cu prima inca mai am dubii...[:D]) Dar imediat vine o alta intrebare: atunci iubirea de unde vine? Pentru ca atunci cind iubesc (si ma refer la copiii mei ca-mi este mai la indemina si e mai credibila aceasta iubire decit iubirea on general, desi...), iubesc de dincolo de mine, in sensul ca nu pot sa fac ceva pentru mine impotriva copiilor mei. Impotriva omului iubit, impotriva semenilor sa zicem ca da, as face daca ar fi vorba sa ma salvez pe mine, dar impotriva copiilor mei nu ma simt in stare si sint mai mult ca sigura ca nu as face. Deci daca ma depasesc, daca imi depasesc limitele (ce spune instinctul meu de supravietuire, al meu personal, nu al speciei, sa fie specia mai importanta pentru individ decit individul in sine?) unde ma duc, unde ajung? Ce e dincolo de aceste limite de unde simt ca-mi vin aceste sentimente puternice!?! Sigur ca pare literatura, chiar SF, poate poezie si filozofie de doi bani ce spun eu aici si asa si este pina la coada, ca in loc sa fac mincare, stau aici si fac teoria chibritului... Dar... cine neaga ca un om, macar o data in viata, traieste ceva care il duce dincolo de limitele sale? Doua deshte sus... Cine neaga ca nu simte ca la o adica ar putea sa-si dea viata pentru singura sau singurele fiinte pe care le iubeste mai presus decit fiinta lor: copiii lor! Ei, tocmai probabilitatea existentei acestui sacrificiu suprem (care exista si in Biblie) in viata umana, ma face sa-l duc dincolo de instincte, dincolo de fizica, dincolo de biologie, dincolo de orice... Pentru ca nu e logic acest sacrificiu, nici macar probabilitatea lui. Logic ar fi sa mi se raspunda: iubirea vine din suflet! Bine, atunci ce e sufletul? Inainte de a ne intreba de unde vine si unde va merge, cred ca trebuie foarte bine definit ce este el, aici pe pamint.



Eu trebuie sa dau un raspuns Agatei si inca nu l-am gasit, ce-i spun!?! De multe ori ii spun ca o iubesc din tot sufletul meu, ultima intrebare ramasa inca fara raspuns este ce e ala...[bang]



[Sint exemple in istoria omenirii care demonstreaza contrariul a ceea ce spun eu, dar ele nu tin de fiinta umana, ci de dogme, traditii, obiceiuri... Cu mina pe suflet spun, ca orict de indoctrinat ar fi un individ, nu cred ca in inima lui, acolo, dincolo de fiinta lui, de unde iubeste acel copil (sau acea femeie, sau acel barbat), sacrifica fiinta iubita fara sa nu simta ca ar fi preferat sa fie sacrificat si el in acelasi timp, daca nu chiar in locul lui.]



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.



Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Ajutor alegeri pentru cumpărături

    DeeliaElena
    - Astăzi, 10:01

  • Bebe si mama

    Ste01
    - Astăzi, 09:42

  • PrezentaÈ›ie pelviana

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 07:54

  • Eu cu bebe in spital

    Ste01
    - Ieri, 16:40

  • Morfologia de trimestrul al doilea

    elena87
    - Ieri, 14:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -