Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

rai/iad....sau nimica....sau???


419 raspunsuri la acest subiect

#391
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 01 august 2008 - 00:59

quote:
citat din mesajul lui nelia
LadyJ, eu am citit cite ceva, nu prea mult, si nu sub aspect religios... dar nu ating sufletul! Nu stiu daca ii neaga existenta, dar nu vorbesc despre el. Si e si normal, in afara de filme, unde ai vazut tu roboti cu suflete!?!Off-topic: am vazut odata un film... de duzina sau nu stiu, nu mai stiu care ii era cotarea. Nu mai tin minte titlul, nu mai tin minte mare lucru din el. Dar era vorba despre o mama a carui copil a fost rapit de niste extraterestri care testau fiinta umana. Nu eram gravida pe atunci, am avut primul copil peste citiva ani buni... Acesti extraterestri erau la un nivel net superior de inteligenta (dovada ca au ajuns la noi), erau net superiori din orice punct de vedere fata de acest individ pe pe Pamint. Si cu toate acestea nu intelegeau iubirea! Si au rapit mai multi copii, printre care si pe baietelul acestei mame, facind ca din viata parintilor sa dispara treptat orice urma a existentei lor: la inceput fotografii, filme, jucarii... tot scenariu era in asa fel incit ei ar fi putut innebuni pentru ca isi aduceau aminte de existenta unor copii pe care nu-i avusesera niciodata. Unii parinti se convigeau si acceptau acest lucru, mai putin o mama (si parca si un tata), dar actiunea era axata pe povestea mamei. Si cu cit inlaturau orice urma fizica a existentei baiatului din viata mamei, cu atit sentimentele ei profunde pentru el o faceau sa descopere noi si noi amintiri, ca sa le demonstreze ca l-a avut (nu mai tin minte exact, tirgul dintre ei era ca daca ea reuseste sa-i convinga ca isi aduce aminte de el indiferent de cite dovezi exista ca nu l-a avut niciodata, il da inapoi sau ceva de genul acesta). Pina la urma, ei, cu tehnologia lor, o inving pe mama, care era aproape convinsa ca nu a avut niciodata un fiu si ii invinuieste degeaba. Dar... in finalul filmului, cind statea trista pe o banca, ii apare un zimbet victorios pe buze si... arata imagini ale fatului in burtica, al 2-3 saptamini, mama isi aduce aminte de sentimentul unic care incepea sa se infiripe pentru acea bataie de inimioara din interiorul ei... si filmul se termina cu o imaginea de la inceput, din parcul de copii, cind mamei i-a disparut copilul si pe cei superiori ei, ca inteligenta si ca orice, calculind si rascalculind cum se poate sa fie posibil asa ceva!CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU
In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

nelia, am vazut filmul de curand, a fost pe unul din canalele americane sau canadiene, nu mai stiu cine l-a redatDoamne'ajuta! POZEPOZE2http://maru-incotro.blogspot.com/

#392
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 01 august 2008 - 01:00

quote:
citat din mesajul lui DARAEL

Ratacind prin Lume, m-am intors....

Ah, parca nici nu asi fi plecat niciodata; aceleasi lupte, aceleasi subiecte, aceeasi incrancenare.....

Daca in timpul consumat aici sa clicariti, ati fi admirat Cerul Infinit, Perfect si Desavarsit, eu cred ca ati fi fost cu un Pas mai aproape Fericire - atunci nu v-ar fi interesat daca exista iad sau nu, ati fi fost ocupati sa va Bucurati ca Sunteti.

Pace tuturor [flo] !

Cu stima,

Darael,
Spiridusul Smecherel



Domnule spiridus, :-)
ti se pare tie ca cineva se cearta aici? Ba dimpotriva, e o discutie calma cum demult nu mi-a fost dat sa vad la un subiect asa de sensibil.Eu chiar sunt interesata de opiniile partenerilor de discutie si consider a fi o discutie interesanta.

Pace si tie.[asia]

#393
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 01 august 2008 - 01:03

quote:
citat din mesajul lui DARAEL
Daca in timpul consumat aici sa clicariti, ati fi admirat Cerul Infinit, Perfect si Desavarsit, eu cred ca ati fi fost cu un Pas mai aproape Fericire - atunci nu v-ar fi interesat daca exista iad sau nu, ati fi fost ocupati sa va Bucurati ca Sunteti.


Noi nu ne Bucuram doar ca Suntem, noi ne Bucuram ca Suntem o Comunitate. [;)]
Iar daca tu, ratacitor prin lume, ti-ai rapit din timpul Bucuriei ca Esti pentru a clicari pe forum inseamna ca simti pe undeva ca dialogul cu cei din jur este totusi unul din Pasii necesari catre Fericire. [:)]

#394
Antigen

Antigen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 01 august 2008 - 01:32

quote:
citat din mesajul lui nelia



Off-topic: am vazut odata un film... de duzina sau nu stiu, nu mai stiu care ii era cotarea. Nu mai tin minte titlul, nu mai tin minte mare lucru din el.






Tot off-topic: Daca te mai intereseaza (sau pe altcineva), filmul se numeste The Forgotten.

#395
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 01 august 2008 - 02:11

Da, asta este filmul, e destul de nou, desi eu am senzatia ca l-am vazut mai demult. Constat ca o aveam pe Agata, ca e din 2004... sint sigura ca nici nu l-am povestit foarte bine, pe mine m-a impresionat ideea, restul s-a dus acolo, undeva... Sau poate totusi exista un alt film, mai vechi, cu acelasi subiect!?! Sau la primul copil inca nu simteam atit de profund ce se intimpla cu acea mama si abia acum ideea filmului a devenit clara pentru mine!?! Oricum eu fac asa cu toate filmele... am vazut sute, mai ales in orele lungi de alaptare sau de stat cu pruncii mici, cind altceva nu aveam cum sa fac, dar nu tin minte decit idei, gesturi, mici scene, care pe mine m-au atins la suflet (mental, ma rog)... Spre disperarea sotului, care e cinefil din ala inrait si stie si ce a mincat regizorul cind a filmat scena respectiva... Cel mai tare il enerveaza cind ma aude cu: am vazut odata un film, nu stiu cum se cheama (ce regizor, ce an...), nici cine joaca... Nu intelege cum pot sa vad un film, sa-mi placa si sa nu tin minte lucruri atit de importante... La carti insa nu e asa, tin minte tot despre o carte si stiu si unde eram cind am citit-o!



Acum chiar ca am fost off-topic rau de tot... scuze!



Darael, postarea ta a venit asa, de undeva de sus, si m-a cam pocnit peste nas, dar nu-ti raspund pentru ca a spus tot ce era de spus Capcaunul (a inceput sa-mi placa nick-ul tau[:D]).

Ia mai bine deschide tu un subiect la calatoriile sufletului, ala despre care discutam aici, si povesteste-ne si noua ce ai vazut frumos prin preumblarile tale!



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#396
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 01 august 2008 - 03:10

quote:
Doruletz, dar o explicatie asa, mai scurta si mai pe creierul de 7 ani al fetitei mele, ai pentru suflet. Tu ce-i ve spune copilului tau, ce este acela? Nu putea sa ma intrebe si ea cum se fac copiii...
Noi nu am ajuns inca la acest gen de dileme deci mai am timp sa ma gandesc:) Acum as zice ca in primul rand as incerca sa aflu in ce context a auzit aceasta notiune si ce crede ea despre asta. Banuiesc ca trebuie sa fi auzit-o intr-un context religios pentru ca doar cei credinciosi vorbesc despre "suflet". In acest caz o sa-i dau acelasi raspuns ca si despre existenta religiilor si anume ca sunt legende si mituri fara legatura cu realitatea inconjuratoare.

Daca insa intrebarea se refera de fapt la emotii, constiinta, viata, moarte etc raspunsurile vor fi altele insa in nici un caz nu vor face referire la vreo notiune metafizica gen "suflet".

quote:
Da, asa este, toti scriu muzica, fac studii, am ascultat bucati care suna perfect, frumoase, compuse probabil fara greseli... si totusi nu sint capodopere si nici nu ating corzi, nici nu fac sufletul sa vibreze (ma rog, sau ce-o vibra acolo). Pe cind nota sau notele, acel ceva deosebit, care transforma o partitura in capodoperea exista!


Constatarea lui Crick era un pic pe dos, el zice tocmai ca e inutil sa cautam o singura nota care face capodopera caci ea e formata de intreaga asociere de acorduri. Altfel am fi fermecati de nota aceea, nu ne-ar mai trebui sa ascultam si restul. Asemanarea era cu Eul nostru interior care e de fapt o suma de inter-relatii foarte complexe.

Din punctul meu de vedere, talentul e 99% antrenament (adica aptitudini dobandite sub influenta mediului) +1% genetica favorabila, daca ar fi vorba de "inspiratii" venite din alte sfere orice afon ar putea compune o simfonie, orice obez ar putea castiga proba olimpica de 100m. Sigur ca nici antrenamentul nu e de ajuns, intervin apoi cele 1% de aptitudini innascute care fac diferenta intre genii si simplii muzicieni, intre campioni si amatori (bine la astia mai intervine si chimia dopajelor [:D]).

Am citit mai demult un articol unde se spune chiar ca putem stimula artificial creierul pentru a deveni mai creativ...



In ceea ce priveste faptul ca 'simtim' lucrurile si ca suntem tentati sa utilizam intuitia inaintea ratiunii, asta e normal, asa e construit creierul omului:) Trebuie sa reactionam mai intai la stimulii emotionali inainte de a ne pune in functie ratiunea, altfel n-am fi supravietuit in savana. (Cei care la auzul unui fosnet stateau sa se intrebe de unde vine, oare o fi doar vantul sau vreo leoaica... pana sa afle raspunsul era deja prea tarziu pentru ei. cei ce reactionau la primul zgomot fara sa-si mai puna intrebari au fost si cei care au avut timp sa lase mai multi urmasi[:D]) Bineinteles ca astazi nu mai avem aceleasi nevoi si poate ar trebui ca societatea macar sa incerce sa se distanteze de irational... ca probabil abandonarea lui totala nu va fi niciodata posibila:)















#397
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 01 august 2008 - 03:24

quote:
citat din mesajul lui mariuta
Daca imping o usa sau arunc o piatra in apa consider ca am actionat mecanic - nu electric sau altfel.

Forta mecanica este iluzia macroscopica a interactiunilor electromagnetice microsopice.
Procesul ar fi urmatorul: Molecule din neuronii creierului interactioneaza electric cu alte molecule si tot asa pana la moleculele de actina si miozina din muschi. Atomii acestora se repozitioneaza (prin atractii sau repulsii electrice) avand ca efect global contractia sau relaxarea mushilor. Repozitionarea acestor molecule duce la repozitionarea tuturor celorlaltor molecule ale celulelor muschilor si astfel se deplaseaza muschiul cu totul. Moleculele membranelor celulelor musculare le imping (repulsie electrica) pe cele ale membranelor celulelor pielii. Si tot asa pana la moleculele de la suprafata pielii care imping (prin repulsie electrica) moleculele sau atomii de pe suprafata clantei. Cei de pe suprafata clantei ii imping mai departe pe cei din interior si tot asa, putin cate putin se deplaseaza prin repulsii electrice vreo 10 la puterea 28 sau 29 de atomi si molecule. Cele 10 la puterea, sa zicem, 28 de repulsii electrice simultane sunt orientate aproape toate cam in acelasi sens creandu-ne iluzia unei forte mecanice ce actioneaza asupra usii, deplasand-o. [;)]
quote:

Cu psihicul as reusi mai greu asta, recunosc. :)


Teoretic ar fi posibil daca am sti cum sa ne facem neuronii sa emita simultan unde electromagnetice in aceeasi directie. Practic ne cam impiedica sa facem asta Divinitatea (aka Entropia).

#398
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 01 august 2008 - 03:42

quote:
Apropos de energie,Dorulet,vreu sa te intreb daca o negi,o accepti partial sau total si daca da,cum o explici tu personal.
Nu sunt sigura ca am inteles termenul "energie"? :)

Banuiesc ca nu te referi la acea marime fizica pe care o cunostem toti, despre aia spun sigur ca exista altfel n-as primi facturi enorme in fiecare luna pentru ea [:)]

Nu neg alte forme de "energie" pentru ca nu stiu nimic despre ele. Insa da, daca e vorba despre energii paranormale, cosmice, vitale, imateriale sau alte "unde energetice" ...sunt sceptica cu privire la acestea pentru ca nici una nu a fost observata in cadru stiintific si nici pusa in evidenta experimental.
quote:
Ma refer in mod concret la puterea mintii, capacitatea de a intra in contact prin telepatie, de a misca obiecte cu ochii, de a indoi linguri,de a simti lucruri viitoare, bune sau rele, de a atrage prin dorinta arzatoare diferite intamplari,etc
Daca fenomenele paranormale (telepatie, telekinezie, magnetism, predictii etc) ar exista, lumea ar fi complet diferita de ceea ce este azi. Cei care au astfel de puteri ar fi toti milionari, ar guverna planeta, ar avea cele mai bune joburi, ar anticipa toate catastrofele naturale si ar salva mii de oameni. N-ar mai exista tribunale pentru ca vinovatii de crime ar fi imediat descoperiti, politia ar rezolva cazurile in cateva ore etc.

In loc de asta, ce sa vezi? Toti prezicatorii, magnetizorii si alti paranormali isi fac reclame prin ziare de mana a doua si incearca sa castige un ban "cinstit" ghicind cu cine se va casatori vecina de la parter cand de fapt ar putea sa-si puna capacitatile extraordinare in serviciul umanitatii.

De aceea chiar si fara sa stiu mare lucru despre fizica, energii, lucru mecanic etc, chiar si fara sa stiu ca toti cei ce sustin ca detin puteri paranormale au esuat lamentabil cand au fost pusi sa reproduca experimentele in conditii stricte de laborator respecatand anumite protocoale stiintifice... simpla constatare logica enuntata mai sus ma face sa fiu sceptica fata de acei ce declara ca au asemenea "capacitati".



Pe de alta parte, puterea gandului poate fi folosita, s-a inventat deja interfata neuronala 'creier masina', (Brain Machine Interface) care ne permite ca doar prin puterea gandului sa apasam pe butoane, sa miscam un cursor pe ecran, sa miscam membre aartificiale sau chiar sa deplasam un fotoliu rulant ... Toate acestea exista deja, nu sunt SFuri dar nici nu functioneaza cu "energiile paranormale". Neuronii emit semnale electrice care pot fi interceptate de o interfata ce le analizeaza si le transforma in semnal numeric si apoi in comenzi. Sigur ca mai sunt multe de descoperit si se pun si multe probleme etice inainte de a ne apuca sa fabricam asemenea masinarii ... insa dpdv tehnic uite ca incepe sa devina posibil sa utilizam pana si puterea gandului.



PS cum o fi ajuns discutia de la draci si focurile iadului la interfetele neuronale? [:D]











#399
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 01 august 2008 - 03:47

quote:
citat din mesajul lui capcaunul
[quote]citat din mesajul lui mariutaDaca imping o usa sau arunc o piatra in apa consider ca am actionat mecanic - nu electric sau altfel.<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">Forta mecanica este iluzia macroscopica a interactiunilor electromagnetice microsopice.Procesul ar fi urmatorul: Molecule din neuronii creierului interactioneaza electric cu alte molecule si tot asa pana la moleculele de actina si miozina din muschi. Atomii acestora se repozitioneaza (prin atractii sau repulsii electrice) avand ca efect global contractia sau relaxarea mushilor. Repozitionarea acestor molecule duce la repozitionarea tuturor celorlaltor molecule ale celulelor muschilor si astfel se deplaseaza muschiul cu totul. Moleculele membranelor celulelor musculare le imping (repulsie electrica) pe cele ale membranelor celulelor pielii. Si tot asa pana la moleculele de la suprafata pielii care imping (prin repulsie electrica) moleculele sau atomii de pe suprafata clantei. Cei de pe suprafata clantei ii imping mai departe pe cei din interior si tot asa, putin cate putin se deplaseaza prin repulsii electrice vreo 10 la puterea 28 sau 29 de atomi si molecule. Cele 10 la puterea, sa zicem, 28 de repulsii electrice simultane sunt orientate aproape toate cam in acelasi sens creandu-ne iluzia unei forte mecanice ce actioneaza asupra usii, deplasand-o. [;)][quote]Cu psihicul as reusi mai greu asta, recunosc. :)<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">Teoretic ar fi posibil daca am sti cum sa ne facem neuronii sa emita simultan unde electromagnetice in aceeasi directie. Practic ne cam impiedica sa facem asta Divinitatea (aka Entropia).
Unii chiar pot face asta,adica a misca obiecte(nu chiar a impinge o usa,n-am auzit)[:D] sau a trasmite telepatic ganduri,etc.Dar cum este posibil,fara contactul direct cu alte molecule,care sa-si transmita una alteia impulsurile electromagnetice?Cum se propaga undele? Are vreo legatura magnetismul pamantului,meridianele? Tu ce crezi?PS..dar in cazul in care vantul misca usa, explicatia e aceiasi ca si la miscarea ´´mecanica´´(vezi ghilimelele,da?[:D] ) produsa de om?

#400
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 01 august 2008 - 04:18

quote:
citat din mesajul lui ladyJ
[quote]citat din mesajul lui capcaunul
[quote]citat din mesajul lui mariutaDaca imping o usa sau arunc o piatra in apa consider ca am actionat mecanic - nu electric sau altfel.<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">Forta mecanica este iluzia macroscopica a interactiunilor electromagnetice microsopice.Procesul ar fi urmatorul: Molecule din neuronii creierului interactioneaza electric cu alte molecule si tot asa pana la moleculele de actina si miozina din muschi. Atomii acestora se repozitioneaza (prin atractii sau repulsii electrice) avand ca efect global contractia sau relaxarea mushilor. Repozitionarea acestor molecule duce la repozitionarea tuturor celorlaltor molecule ale celulelor muschilor si astfel se deplaseaza muschiul cu totul. Moleculele membranelor celulelor musculare le imping (repulsie electrica) pe cele ale membranelor celulelor pielii. Si tot asa pana la moleculele de la suprafata pielii care imping (prin repulsie electrica) moleculele sau atomii de pe suprafata clantei. Cei de pe suprafata clantei ii imping mai departe pe cei din interior si tot asa, putin cate putin se deplaseaza prin repulsii electrice vreo 10 la puterea 28 sau 29 de atomi si molecule. Cele 10 la puterea, sa zicem, 28 de repulsii electrice simultane sunt orientate aproape toate cam in acelasi sens creandu-ne iluzia unei forte mecanice ce actioneaza asupra usii, deplasand-o. [;)][quote]Cu psihicul as reusi mai greu asta, recunosc. :)<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">Teoretic ar fi posibil daca am sti cum sa ne facem neuronii sa emita simultan unde electromagnetice in aceeasi directie. Practic ne cam impiedica sa facem asta Divinitatea (aka Entropia).<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">Unii chiar pot face asta,adica a misca obiecte(nu chiar a impinge o usa,n-am auzit)[:D] sau a trasmite telepatic ganduri,etc.Dar cum este posibil,fara contactul direct cu alte molecule,care sa-si transmita una alteia impulsurile electromagnetice?Cum se propaga undele? Are vreo legatura magnetismul pamantului,meridianele? Tu ce crezi?PS..dar in cazul in care vantul misca usa, explicatia e aceiasi ca si la miscarea ´´mecanica´´(vezi ghilimelele,da?[:D] ) produsa de om?
Undele electromagnetice n-au probleme cu vidul.Eu astept modelul Capcaunului pentru sistemul biela-manivela :) sau pentru jocul de biliard (glumesc bineinteles, dar in fizica mai conteaza si in cadrul carui model vrei sa te situezi, asa cum bine a explicat C.)Pana la urma totul se reduce la modele, la incercarea de a descrie cumva realitatea, desi fizica a renuntat demult la pretentia de a o si intelege.Sincer nu am rezonat niciodata cu genul asta de teorii (paranormal, energii, etc), poate pentru ca terminologia mi-a parut superficiala. Daca folosesti termeni din fizica, apoi trebuie sa cunosti putin terminologia.Raiul si iadul sunt pentru mine notiuni de bun simt, a caror arvuna (in termenii teologiei ortodoxe) o putem primi si aici pe pamant. Dar raiul si iadul-in conceptia ortodoxa- se vor revela abia "dupa". Imi cer scuze daca zgarii urechile cuiva cu parerile mele.


Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

  • vizita la medic de familie

    Ralu31031992
    - Ieri, 20:42

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 19:38

  • Instabilitate

    Erika91
    - Ieri, 19:35

  • Vine marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 18:53

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -