Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#41
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 14:34

Buna fetele, hai ca scriu pe fuga si revin

Aura clar din satin ar iesi mai bine, mai lucioasa. Daca iti vine mai usor iti cumpar de-aici si-ti trimit prin curier ca sa-ti ajunga repede e 5,5lei m (nu cred ca s-a mai scumpit), dar eu cred ca gsesti si acolo, te duce dublu poate si mai mult ca pret, daca vrei asa...

pupici, o sa revin!

Elena [gravi]21+

#42
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 15:19

Da fetelor. Acum vin din oras. Am cumparat 1m de material gen triplu voal sau ceva de genul, finut, alb, frumusel. Clar pe sub asta trebuie sa ii dau fetii o helanca alba, gen bluza de corp alba pe care eu nu o posed si pe care dupa cautari pe la vreo 5 mag. tot nu am gasit-o[bang]. Am gasit intr-un loc dar era pe gat. Daca nu o sa gasesc o sa ii dau tricou alb ca din ala am dar o sa se observe pe sub rochita manecuta scurta.
Partea buna e ca am descoperit tulul (sau cum s-o scrie), materialul ala cu gaurele care de la voi am inteles ca o sa infoaie fusta. Nu am cumparat ca nu am stiut cat sa iau si pt. ca mai avea mult am zis ca o sa cumpar sapt. viit. cand voi sti exact cat imi trebuie. Satin am vazut la un singur magazin, era 7,5 lei/m nu stiu latimea, nu am intrebat ca avea putin si in caz ca nu mi-ar ajunge nu as avea de unde sa mai iau. Chestie din aia cu fulgi am gasit la 8 lei m dar iar nu am luat ca nu avea alba, avea vreo 8 culori dar alb nu. Oricum nici nu as fi stiut cati m imi trebuie si nici nu mi-am dat seama sa intreb daca sapt. viit. mai primesc. Oricum daca ma hotarasc pt. asa ceva voi mai merge o data acolo. Acum marea problema este tiparul rochitei. Cum sa il fac? In principiu vreau rochita simpla alba cu manecuta alba si fustita la ea sa fie scurta si infoiata. Sfatuiti-ma cum sa fac tiparul. Parca si fustita stil gogosar cum mi-ati spus m-ar incanta dar nu stiu sa o execut. Of grea hotarare. Asa ca fetelor heeeeeeeeeelp.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#43
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 15:23

Tot uitandu-ma pe pozele lui tonsis mi se pare ca pe fulg il caracterizeaza mai bine beteala argintie si fulgii ii merg ingerasului. Mi-e ca fulguleata mea sa nu para a ingeras daca o sa-i pun fulgii. Vreau pareri.
Feteloooooor pe unde sunteti?

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#44
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 15:25

Vai ce exprimare am putut avea. sper sa se fi inteles esentialul.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#45
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 16:20

Am revenit,

U.M. felicitari pntru noile achizitii, abia astept sa ne spui cum merg, foarte buna alegere!

Tonsis sa ne anunti cand e emisiunea [cool]

Alina, eu am bucatarit de la 7 pana pe la 10 aseara, am picat franta, azi vrem sa ne ducem la niste prieteni pe seara si nu cred ca am timp nici macar de tipare, poate ai tu mai mult spor!

Aura latimea la satin e de 1,50m si la tul la fel, eu am folosit la o fusta ca sa o infoaie peste 3,5m si am pus numai jos (la nivelul genunchilor) pe o jupa facuta din material normal (pentru ca atunci cand se aseza jos se faceau pe piele numai patratele de la tul).
Imi pare rau la tipare nu ma pricep, asteptam fetele pricepute, prin burda nu e nimic? Eu nu cred ca se face confuzie intre fulg si ingeras atata timp cat nu-i pui aripi si aura.

va pupic, mult spor!

Elena [gravi]21+

#46
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 16:30

Aura, nu te grabi ca strici treaba. Eu asa am facut de multe ori si am ajuns sa desfac ce-am cusut. Eu ma gandesc sa cauti in Burdele pe care le ai prin casa, in primul rand. Se gasesc multe rochite de fetite la masura 98-120cm. Uite un tipar de fusta in ultimul nrhttp://www.burdamode.com/Burda_Children,1270777-1000019-1569823-1570043,enEN.html
Sau uita-te chiar la costume ca sa te inspiri: http://www.burdamode...35340,enEN.html
La capitoul fusta poti sa-i faci closh-ul de baza(cerc) din satin si dedesubt vreo 4-5 straturi de tull. Sincer, la 7.5lei e ieftin satinul, si in Bucuresti e la fel si tull-ul trebuie sa fie la 2.5-5.0 lei, oricum iti intra putin material. Cand e serbarea?

Sau tutorial de tutu(fusta pt balerine): http://www.craftster...p?topic=68155.0 Poti sa o faci cu sau fara satin si poti sa-i prinzi pe tull fulgii de pasare. Eu zic ca e destul de fulg asa. Partea de sus i-o poti face ca un body cu maneca sau fara, mulat, alb si cu aplicatii argintii.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#47
kittygreeneyed

kittygreeneyed

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 17:26

Multumesc, fetelor, de aprecieri si incurajari. Deocamdata o sa las pantalonii asa, ca mi-au iest deja si pe urechi, dar poate ca revin asupra lor si-i mai "repar". Oricum, mi-am demonstrat mie si celor din jur ca "POT!" [:D]



Aura, eu nu pot decat sa-ti tin pumnii, ca eu am baieti...[alcool] deci nu ma pricep la fulguleti...[*] Succes!



Desi va citesc mereu, o sa mai scriu doar cand o sa am ceva semnificativ de spus. Spor la treaba!



Kitty, mamica de Adi si Robi [box]

Pozne de pitici

#48
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 17:44

Fetele nu ma grabesc. Deocamdata[:D]
Voi incepe sa lucrez la ea de luni, poate chiar de marti. In burdele mele nu am nici un model misto de rochie. Eu am inceput sa le cumpar din august anul asta de cand m-am si apucat sa fac diverse chestii. Asa ca pana luni imi storc creierii. Alina si nu pui o poza cu fusta infoiata? Cum se face, cusatura normala cu pas mai mare si se trage de un capat de ata ca sa se increteasca maxim? Se face usor tivul la tul? Soata zice sa folosesc fulgi. Daca am sa gasesc fulgi albi am sa folosesc daca nu am sa folosesc beteala. Si mai am si niste fulguleti albastri pe margeluse albastre( chestie din aia stil beteala de pus in pomul de craciun) Ma gandeam sa rup fulguletii din aia si sa aplic pe rochita. Sau sa folosesc margelele ca o curelusa. Sunt nehotarata. Va spun ideile mele si cu ajutorul vostru o sa ma hotarasc pana la urma.
Serbarea e luni pe 17 dec.

La partea de sus ma vi inspra din vreun tipar din Burda la maneci, la rascroiala, la bluza si fusta am sa o fac asa cum a-ti spus 4-5 straturi de tul. Ce lungime trebuie sa aiba aprox. ca sa fie creata bine?

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#49
sorinsonia

sorinsonia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 17:44

Fetele-croitoresele, cum fac un costum de mag?
Pelerina lunga si turban?

#50
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 20:24

sonia....si eu trebuie sa fac 3 magi
si am luat o panza lila si un saten mov strident si fac o camasa lunga lila din panza si deasupra pelerina care vine doar pe umeri sa se vada materialul ala de dedesubt care va fi legat cu o sforicica argintie
dar turbanul nu stiu sa il fac
ma mai gandesc si la fulg si va mai scriu
pupici




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -