Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#31
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 13:31

Aura, ma bucur ca ti-a iesit vesta, e misto combinatia. Si eu m-am tot tinut sa iau blanita scurta ca merge pusa la o gramda de chesti iarna dar am vazut mai scumputa si cand sunt prin engros iau altele inainte. Cat a costat?
Kitty, scuze de confuzie. Oricum masinine vechi sunt mai trainice si chiar daca n-au multe cusaturi au motorul mai puternic. Daca sunt gata pantalonii, da-le o cusatura pe laterale sau intre picioare ca sa-i mai stramtezi. Lasa ca si primele mele creati aratau a carpe de sters pe jos, pe dos(nu le surfilam cu zig-zag ci de mana) dar tot le-am purtat si ce mandra eram. Culmea croitoriei am observat ca nu e sa zici: "asta am cusut eu, mi-a iesit?" ci sa primesti complimente despre haina respectiva si tu sa zambesti stiind ca ai facut-o tu[bis]. Si pijamale sunt in ultimul numar: http://www.burdamode...69985,enEN.html
Eu am cusut ieri un ciorapel pt nasicul nostru mic si mi-a iesit dulce rau doar ca l-am dat si n-am apucat sa-l pozez... Si azi nu se coase, maine cred ca tot nu... Asta e, se scot tipare azi, sper sa am inspiratie[hippi]
Pupi.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#32
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 13:47

Buna fetele,

Kitty, felicitari, sa-i porti cu placere! la cat mai multe creatii, ma bucur ca ti-au iesit!

Alina, spor la scos tipare! eu azi intru la bucatareala....

eu aseara am facut niste pantaloni pt. burtic, azi sa-i calc, mai am un pic la betelie si sa-i scurtez, nu sunt multumita cum mi-au iesit o sa va fac poze daca imi ies ok.

Va pupic

Elena [gravi]20+

#33
U.M.

U.M.
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 20:24

Buna fetele !
Una am zis si alta am facut, m-am tot gandit ce sa fac...si pana la urma nu am mai avut rabdare pana saptamana viitoare , m-am gandit ca am altele mai importante de facut acum in preajma sarbatorilor , asa ca am sunat la ei si am facut azi comanda , masina de cusut ramane aceasi NV 400 dar nu o mai iau pe cea de brodat, ci una de sufilat tot de la brother, am priceput eu ca una din asta ar fi mai folositoare decat una de brodat.
Maine le primesc , sunt nerabdatoare sa le vad , sa le testez.Transportul e gratuit. Poop ! Oau cat de harnicute ati fost si cate ati facut , felicitari . [pahar] Maine fac cinste.![cheers]

Marinutza!

#34
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 11:34

Neata fetelor. Alina materialul ala gen blanita este 250 ooo/kg si asa ajunge si la m, noroc ca are latimea de 1,40m. Mi s-a parut f. scumput dar apucasem sa il cumpar ca si soata vrea o vesta dar la cati nervi mi-am facut cu vesta fetei a lui mai are muuuult de asteptat.

Si acum fetelor vreau idei ca sa ii fac fetitei mele o rochita fulg de nea pt. serbarea de craiun care e pe 17. Material alb misto nu am in casa dar am sa apelez la un cearceaf alb nou. Vreau idei si sugestii pt. rochita. Am cumparat ieri din carrefour margele argintii si clopotei si am cumparat si fulgi de nea pe margele dar nu am gasit argintii si i-am luat albastri ca aia mi s-au parut mai frumusei ca sa aplic pe rochita. Dati-mi va rog idei, schite pt. o rohita cat mai simpla si usoara.
Tonsis daca ai asa ceva in portofoliul tau arata-mi ca sa ma inspir sau daca nu ai poate ai ceva sugestii cruciale.
Pupici la toata lumea.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#35
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 11:36

Kitty felicitari sincere pt. pantaloni.Vorba fetelor ii mai poti stramta. Important e ca ai reusit sa ii faci cap coada. La cat mai multe creatii.

U.M. bafta la noile achizitii, la cat mai multe minunatii realizate cu nile masinute.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#36
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 11:39

Kitty felicitari pt. pantaloni. Important e ca ai reusit sa ii faci cap-coada. Cand te mai calmezi( si pe mine ma termina psihic diverse creatii si le abandonez pt. cateva zile si abia apoi revin si continui) poti sa ii modifici ca sa iti vina.

U.M. bafta cu noile achizitii si la cat mai multe minunatii realizate cu noile masinute.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#37
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 11:55

iulyp,am pe net niste fulgi de nea dar ai mei au fost in cobinezoane.nu prea ai din ce sa te inspiri,dar totusi uita-te pe site poate te inspiri din alta rochie...si eu am de facut acum pt o serbare 2 fulgi si vreau sa le fac 2 rochii gogosar din saten si cu niste stelute mici decupate din tull alb cu sclipici argintiu.
guguluff,eu la materialele elastice folosesc numai triplokul.cand ai chestii din astea de facut vino la mine sa le tragi ca ies mai bine si nu pocnesc cusaturile.
midasnu,vianne...ce faceti?
kitty,nu te descuraja,iti pot spune si fetele ca nu corespund mereu tiparele,deci nu esti tu neaparat de vina.si stii cum e....inceputul e greu ...pana prinzi curaj.noi te ajutam cu sfaturi oricand.
U.M. bine ai venit si spor la treaba.
va pup pe toate fetele !
uitati geanta albastra de care va povesteam acum multe saptamani,in sfarsit a ajuns pe site!
http://www.damacom.r...a albastra.html
si fulgii mei de la spectacolul de craciun de anul trecut
si un ingeras care poate fi si fulg
http://www.damacom.r...s/ingerash.html
http://www.damacom.r.../spiridush.html
ea e anastasia mea cu urechiuta bleguta!cand era mai mica!
fetelor am uitat sa va spun ....am fost cu fetele la un casting si o sa mergem la emisiunea cu mos craciun de pe romantica
va anunt eu cand!
va pup pe toate si mai vorbim

#38
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 12:17

Da tonsis frumusele fok costumasele tale, ca de obicei. Si gentutele din satin. Felicitari pt. casting si pt. reusita.
Ni s-a specificat la cresa ca fustitele sa fie scurte. Mi-a placut mult rochita asta dar cum fac eu fustita la ea sa stea asa ridicata?
http://www.kidstyle....bum=7&photo=116 Oi gasi eu pene din astea in comert in C-ta? trebuie sa caut.
Dati-mi idei.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#39
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 12:47

Aura, eu zic ca rochita aia e prea scurta, parerea mea. Eu i-as face ceva cum spune Dana, fusta gogosar sau ca in link-ul de la ea cu fetita ei Anastrasia doar ca cu fusta scurta. Nu cred ca o sa fie cald ca in baie in sala de spectacol si n-as trimite copila cu fundicul gol. Poti sa pui tull ca sa-i dea volum(sa iasa ca un tu-tu de baletina) cu multe straturi de tull pe dedesubt; rochia as face-o din saten alb ca e si ieftin si lucios si la capitolul pene poti sa ceri boa(sau boar) nu stiu exact cum se numeste dar sunt niste siraguri de fulgi(le-ai vazut sigur la dansatoarele de cabaret[vampa]) si poti sa-i cosi pe marginea rochiei. Cat despre blanita, cam cu atat am gasit si eu... Aia mitzoasa si lunga era 55 lei/m[alcool] in Niro deci in oras ajunge la 100 aproape...
Dana, merci ca mi-ai zis cu ce sa cos elasticele; banuiam si eu dar nu vroiam sa accept. Poate trec sa-ti incerc triplock-ul ca acum m-am convins sa-mi comand Privilegul de la Quelle. Ma cam tem de firma asta si de tepele date de ei dar n-am incotro; chiar vreau si e mult mai ieftin decat la firmele consacrate. Cat despre geanta albastra e super eleganta, ca de obicei. Abia astept sa te vad la TV; esti super tare... Sa vezi dupa aia cum o sa curga comenzile[bis]. Felicitari!
Marinutza, cata determinare... Ma bucur ca ai comandat deja masina NV400 si overlock-ul. Cei de la Brother fac manuale foarte detailate si utile deci ar trebui sa te descurci. Bafta cu ele sa intri sa ne mai intrebi una alta ca eu una sunt familiara cu NV400, ii dau tarcoale de N-spe ani si l-am vazut la reprezentanta in actiune. Dar la overlock sunt varza, totusi sunt fete care au si te-ar ajuta cu placere.
Elena, ieri am scos tipare... nexam... Am bucatarit si eu, pesti, garnituri si negresa dar tipare de loc. Azi poate sa ma bag la ceva ca... se cere. Sper ca tu ai fost mai harnicuta ca mine[pup]
Pa si pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#40
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 13:40

Alina fetita o sa aiba dres alb pe ea. Rochita nu o s-o fac in bretele, sau daca apelez la o rochita in bretele pe care deja o am am sa ii dau si o bluzita alba sau un tricou pe dedesubt. Iar in sala sigur va fi cald ca o sa ne ingramadim toti parintii + copii +educatoarele. Daca o sa fie ca anul trecut atunci sigur va fi sauna.
Sunt inca nehotarata. Din satin m-am gandit si eu dar nu stiu nici un magazin cu asa ceva. Va trebuimai degraba sa improvizez cu ce am in casa pt. ca spre deosebire de Bucuresti aici nu prea ai oferta. Ma mai gandisem si la organza alba. Efectiv nu stiu unde sa merg sa cumpar ce imi trebuie.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -