Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#21
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 13:39

Vivi, e superba fetita ta si rochia ti-a iesit perfect. Si bravo ca are bb preferat, fi-mea are o caracatita si ar fi cam greu sa o imbrac[alcool]. Eu parca tin minte ca ti-ai luat masina de cusut Brother LS-2125, nu? La spate poti sa-i pui chiar nasturi cu butoniere ca nu-i greu. Sa stii ca masina ta face niste butoniere foarte frumoase, legate si drepte(in comparatie cu chinezoiaca mea). A facut Elena un video cu butoniere in 4 pasi cu vreo 2 capitole in urma si e simplu-simplu, incearca pe o bucata de material.
Aura, chiar ca te inteleg, eu ma gandeam ca daca as mai avea un bb n-am incapea in masina toti... Fi-mea are un ditamai tronul care se mareste odata cu copilul(se lateste). Daca ar mai veni un scaun pe bancheta din spate n-ar mai fi loc de nimic. Ma rog, cred ca aveti masina mai mare, oricum. Vezi si tu, promite-i un dulce sau ceva mic de joaca daca sta cuminte in centura; e marisoara si deja te intelegi cu ea, nu?
Tonia, ai dreptate cu masina de brodat. E cam inutila din prima dar ce sa zic, iti ia ochii. Daca vezi una la lucru, ramai uimit. Eu am vazut in Budapesta niste Bernina si Pfaff[9cer] si am vazut una profesionala la Brother... Sunt incredibile. Dar si foarte scumpe, din pacate.
U.M. daca esti hotarata sa faci croitorie(hobby sau business) ia-ti si masina de brodat. Ce mai, te asteptam sa ne pui poze cu minuni brodate, ai fi singura din grupul nostru care ar avea asa ceva. Sa stii ca trebuie sa-ti cumperi ata speciala de brodat, stabilizator spray(cred) si un material special tare, care se prinde pe spatele materialului de brodat. Ma rog, cei de la reprezentanta o sa-ti spuna ce si cum, sunt profesionisti. Aaaa, si foarte important, suna inainte sa te programezi ca sa nu ai surpriza sa fie plecati la vreo expozitie sau sa fie altcineva la vreo prezentare(dureaza 2-3 ore).
Numai bine, fetele.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#22
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 15:16

Vivi e frumusica foc rochita si caciulita piticei. De ce nu ai incercat sa csi fulgii ci zig zag cu ata alba? Era o varianta. Ii desenai in creion si apoi faceai ornamentul cu ata la masina. De unde ai luat materialul? azi am fost pe Mircea vis a vis de parcul de langa spital, am mai auzit acolo de un mag. cu materiale dar am plecat foarte dezamagita[:(].

Alina n-am masina mare, din contra. Am un Chevrolet Spark. Mica dar destul de spatioasa, copii daca ar fi cuminti.... Faza cu promisul si datul de dulciuri tot timpul cand urc in masina nu imi convine mie. Sunt momente cand astept sa ajung acasa sa ii dau mancare si exclud dulciurile total. alea se dau dupa masa daca papa tot. Oricum apelez destul de des si la dulciuri in masina desi nu sunt adepta lor.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#23
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 15:30

Aura, nu stiu cum e cu copii mai marisori. Nici la fi-mea nu prea merge cu pacalitul dar am noroc ca inca sta cuminte in masina. Sta in carucior, in rucsac de spate, in brate, pe jos, adoarme in patul ei, etc. dar nu mananca decat ce vrea ea(adica mai nimic[bang]). Asta e, copii mici, necazuri mici, copii mari...
Hai ca pun si eu poze cu tricoul lui barbati-miu. Numai Elena stie de cat timp o bat la cap cu el, am fost o reala Penelopa, am cusut si descusut de N-spe mii de ori dar e gata, in sfarsit. Scopul lui e sa fie folosit la concerte de aia e mai aiurit modelul, si fara maneci...
Tricou: http://i146.photobuc...ie/IMG_3475.jpg
Detaliu piele eco: http://i146.photobuc...ie/IMG_3477.jpg


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#24
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 15:48

Alina e super tricoul. L-ai facut cap coada sau doar iai pus aplicatiile din piele ecologica? Referitor la copii, problemele nusunt neaparat in functie de varsta copilului cat mai mult de personalitatea lui. Ea e mai carcotasa de mica mica. Andrei in schimb este opusul ei, un cumintel si jumatate. cred ca le-a gresit barza pasaricile ca au caractere total pe invers[:D]. Deocamdata.

Elena uite tetierele promise in link-ul de mai jos. Restul sper eu cat mai curand.http://good-times.webshots.com/photo/2522387490102443986oCwuAl
Am pus poze si cu ultima creatie, o adaptare dupa o jacheta din burda. Am facut o vestuta cu gluga din piele ecologica si polar(sau ceva de genul, nu stiu cum se numeste materialul).E neterminata bineinteles. Sper sa termin azi.http://good-times.webshots.com/photo/2886168110102443986mEIyvA
Daca aveti idei de imbunatatire astept.
Pupici.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#25
miset

miset

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 16:52

Aura frumoasa vesta dar cu ce iti propui sa o inchizi? si la gluga ii pui blanita? ar merge sa o inchizi cu brandemburguri sau cu niste ocheti ca mantoanele marinaresti.

#26
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 22:58

Aura, am facut tricoul de la zero. E din tricot si am scos tiparul dupa un tricou cu maneca lunga. Ti-au iesit foarte bine tetierele si materialul e bestial. Cat despre vesta, iti iese bine din cate imi dau seama. Poate sa pui din blanita gri si pe margini. Cum ai cusut blanita aia impreuna cu piele eco? Mama, cred ca te-ai chinuit ceva[cool].

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#27
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 12:05

Da Alina m-am chinuit groaznic sa le cos impreuna. Mi-am facut-o cu mana mea. Asa se intampla cand nu gandesti inainte. Initial vroiam sa inchid vesta cu scai. Inca sunt nehotarata. Oricum merge super greu la masina.n
Felicitari pt. tricou inca o data.


Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#28
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 05 decembrie 2007 - 12:47

Neata fetele, scuze ca ieri nu am mai avut putere/timp sa scriu, doar v-am citit siv-am vazut creatiile foarte frumoase [il]

Vivi, foarte frumoasa pitica ta, si reusita rochita, m-ai distrat cu imbracatul papusii, ma gandeam ca daca am o fata si-mi face la fel, sa vezi ras....

Alina, bravo, ai reusit pana la urma sa-l cosi! La cat mai multe concerte! si binenteles creatii.

Aura mersi de poze, arata tare bine husele tale [cool], sper sa ma pot lauda si eu cu asa creatie. Si vesta e frumoasa cred si eu ca te-ai chinuit ceva sa le cosi!

Hai ca ma chinui de o ora si ceva sa va scriu.....

va pupic si mult spor!

Elena [gravi]20+

#29
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 11:48

Neata gasca ocupata, plina de treburi.

La multi ani tuturor de Sf. Nicolae. Aveti grija sa nu mancati prea multe dulciuri ca va ingrasati[:D]. Asta e valabil si la mine[:D]

Elena sigur te vei lauda si tu cu husele tale si eu abia astept sa te laud[;)]. Da m-am chinuit mult la cusutul vestei. Si ma oftic pt ca in unele parti am cam cibanit-o rau. Oricum am terminat-o si mi se pare ca a iesit ok. O sa mearga de minune la picnicuri spre primavara.



Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#30
kittygreeneyed

kittygreeneyed

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 06 decembrie 2007 - 12:26

Am terminat in sfarsit pantalonii!!! [bis][bis][bis]

Sunt cu 2 numere mai mari, cusaturile sunt cat se poate de neprofesioniste, dar... I-AM TERMINAT! (Si ei pe mine...[bang] )

Asa ca ma pot apuca de altceva.[:D]

Vrau sa-mi fac o poseta (de blugi probabil )si niste pantaloni de pijama cum am vazut in Burda de pe noiembrie (cred)

Guguluff - cred ca tu m-ai intrebet de masina de cusut. Am o "VICTORIA" luata second, din piata [:I] , are numai cusatura dreapta si in zig-zag, dar merge binisor daca ii reglez tensiunea atei cum trebuie. Nu am incercat-o inca pe toate tipurile de material, dar promit ca urmeaza!



Kitty, mamica de Adi si Robi [box]

Pozne de pitici


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -