Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#11
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 12:07

Elena materialul are latime de 1,40m. Sunt super sosetele.

tonsis ma bucur din suflet ca iti merg afacerile. Spor la lucru ca ai maaare nevoie. Si cand faci cate o pauzica mai pune-ne si noua din creatiile pe care le faci ca sa le admiram[il]ca taaaare frumusele mai sunt.



Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#12
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 12:15

Alina am renuntat la scaunul de masina care acum troneaza pe un fotoliu in dormitor pt. ca pitik nu vrea sa mai stea in el face mare galagie si iese din centruri ca a invatat sa le desfaca singura(stie ca daca apasa pe butonul rosu se desfc). Am apelat la perinuta pe post de inaltator dar punem centura de siguranta. Peinuta am adoptat-o ca sa vedem pe geam[;)]. Sa nu iti mai spun ca are nebuneli in cap si cand nu vrea sa stea iese si din centura de siguranta. Asta e, cu D-zeu inainte. Bebe deocamdata sta cuminte in scaunelul lui.
Alina imi place si ciorapelul si bluza alba.

Elena aku vazui si eu vestauta ta. SA o porti sanatoasa, e super.
U.M. bine ai venit in gasca.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#13
U.M.

U.M.
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 14:25

[flo] Mersi mult pt sfaturi . Chiar aveti dreptate la cati bani dau pe ele trebuie sa ma duc la reprezentanta.
Midasnu-super vesta , sa o porti cu placere si sosetele de Craciun sunt super ...deabea astept sa-mi iau si eu masina sa fac o groaza de lucrusoare...am atatea in plan , idei de pernute si multe altele de prin reviste si de pe net. Din pacate trebuie sa astept pana saptamana viitoare cand o sa am doua zile libere , sa pot sa ma duc cu sotul la bucuresti sa- mi iau masinutele . De-abea astept.
Guguluff-frumoasa bluzita , simpla si eleganta si ciorapelul e dragut.
Va poop ! Spor la treaba in continuare ![pup]

#14
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 17:02

Buna fetele, mersi de aprecieri chiar nu a fost dificil de facut nici vesta si nici sosetele.

Alina foarte frumoasa bluza, iti vine tare bine, s-o porti cu placere! Iti dai seama ce usor ne-ar veni sa lucram jerse cu triplock/overlock? [il]
La asta ma gandeam si eu la vestita, o sa-mi vina si cand o sa creasca burtica mai mare, oricum mi-am luat material sa-mi mai fac un costumas pe care sper sa-l incep azi. Si 3 dintre sosete sunt ale noastre, ca am inteles ca vine si la noi mosul (mai ales la mine si la bebe), cate un dulce pentru fiecare acolo!

Kitty, lasa ca asa te inveti mai repede cum se pune fermoarul, si eu am patit-o odata cand l-am pus se inchidea doar jumatate.

Aura, mersi, sa vad cand ma apuc si eu de huse si cum e mai rentabil.

U.M., lasa ca nu mai ai mult de asteptat, asteptam sa ne zici ce ti-ai luat si bineinteles creatiile tale!

Va pup fetele, mult spor in toate [grup]

Elena [gravi]20+

#15
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 20:29

Tonia, ce motan dulce ai, e cult si jucaus foc. Si nu ma mai invidia ca e omor in Bucuresti, la propriu. Vezi zilnic accidente rutiere, oameni super nervosi, injurand, chiar ajung la batai uneori din cauza traficului infernal. Si azi am fost in Niro... Deci, sunt cu nervi la pamant, era fulllll de lume. Si marfa multa se gaseste si inspre partea Moldovei ca sunt multe fabrici de confectii si tesaturi.
Kitty, cum merge masina de cusut? Esti multumita de ea, trage de la subtire la gros? Sa incerci si materiale elastice ca sunt curioasa daca e buna la asa ceva.
Aura, pai e bine daca e pe post de inaltator, perna. Ai fost inventiva, nu m-as fi gandit. Eu am scaun pana la 18kg si la cat de slaba e a mea o sa il folosesc... mult si bine.
U.M. sa intri pe DC sa "uzi" masina(masinile). Un [cheers] virtual. Te-ai gandit si la un overlock? Sa le ceri sa-ti arate si un overlock la Brother ca sunt atat de utile...
Elena, asa ma gandeam si eu cu overlock-ul. Am bluze care sunt cusute numai cu asa ceva, aproape nici o cusatura la masina de cusut si cred ca e asa misto, ies bine finisate si corect trase, nu incretite ca acuma. Asta e, speranta moare ultima...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#16
U.M.

U.M.
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 22:25

[flo] credeti voi ca nu m-am gandit sa-mi iau si overlock?!? Ba m-am gandit dar depasesc cu mult bugetul...si asa l-am depasit un pic dar am zis ca imi iau ceva bun ca dupaia cu ele raman...altele nu-mi mai iau. Am zis sa mai invat sa lucrez cu astea si pe urma o sa-mi iau si overlock dar mai incolo sa nu fie toata cheltuiala odata...
Va poop !

#17
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 23:29

U.M. de ce vrei tu asa de mult de brodat? eu mai intai mi-as lua overlockul, chiar crezi ca o sa brodezi? tu decizi, mai gandeste-te!

Elena [gravi]20+

#18
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 01:30

Buna [biz]-telor,
U.M. nu te pripi; ai vazut pretul la NV 700 (3600 ron) pe cand NX 400 la reducere are pretul de 2200 ron (are peste 200 de operatii cu diverse cusaturi, broderii, monograme si 10 tipuri de butoniere automate). Intra pe www.brothercom.ro (reprezentanta de la Sibiu unde la masini casnice iti prezinta toate tipurile de masini, operatii, preturi pentru comparatie. Eu zic ca e bine sa cunosti cate ceva despre masini in momentul cand ajungi la reprezentanta. Nu le fac reclama la cei de la Sibiu, dar cand i-am sunat sa-i intreb de NX 400 mi-au spus ca daca o cumpar cheltuielile de transport le suporta ei ca bonus. Sper ca mai e valabila oferta. Asculta-le pe fete; un overlock e foarte pretios. Cred ca ti-am facut capul calendar [mariaj].

Maine din nou la Cluj, asa ca Tonia [hia]


#19
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 12:19

Neata [biz].
Alina si eu am 2 scaune de masina de 9-18 kg. Pitica mea are 16 kg si mai incape in el. problema e ca nu mai vrea sa stea in el. Isi desface centurile si bantuie prin masina, degeaba o cert si o pedepsesc. M-am hotarat sa il inlatur si sa ii pun o perina(in loc sa iau fotoliu pt. 18+ sau inaltator din ala special. Am iesit mult mai ieftin. Si sa iti mai spun ca inca imi mai iese din centura? trage de ea pana se largeste si apoi bantuie iar prin masina?[bang] cel putin acum are spatiu.

Elena am facut un calcul la mine si sa sti ca am iesit mai rentabil. Pe husele vechi am dat acum 2 ani 700mii si erau din supraelastic cu burete iar acum materialul m-a costat in jur de 600mii dar nu se compara materialul, si unde mai pui ca am huse la toate cele 5 tetiere[il]. Sfatul meu, daca ai timp cumpara material si fa-ti singura husele. Sa vezi ce mandra ai sa fi de fiecare data cand vei intra in masina vazandu-ti munca[cool].

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#20
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 12:43

Buna dimineata, fetelor!
Am vrut de aseara sa va scriu, ca sa ma mai laud cu noua creatie, dar mi-a adormit fotomodelul... asa ca am asteptat pana acum cu nerabdare... de fapt, la prima ora cand s-a trezit io repede s-o iau la "sedinta foto"...dar pana nu i-am facut ceva si la papusa ei preferata, ca sa se imbrace impreuna, nici n-a vrut sa auda de imbracat. A, si inca ceva: scuzati mutrita suparata: fii-mea s-a saturat de "o mama nebuna care e obsedata de poze" si deja cand ,ma vede ca pregatesc decor pt poze... isi ia campii!!!
hai sa va arat acum si poze, ca am vorbit destul!
aici e fata rochitei de craciunita (a, si caciulita de craciunita):
http://img258.images...749/fatawt4.jpg

aici spatele... dar cred ca o sa mai lucrez la el ca i-am pus snur si nu-mi place ca nu se aseaza bine...snurul sta intins dar materialul, daca e elastic se trage inapoi...o sa incerc si cu scai, sa vad pe unde gasesc:
http://img339.images...92/spateox5.jpg

si aici se vede mai bine si "pretiosul bebe" pe care daca nu-l imbrac, nici pe pitica n-o pot imbraca fara scandal mare ! sa nu radeti, dar sunt facute la f mare viteza hainutele lui(arata mai degraba a caratist decat a mos craciun)... ca voiam sa fac pozele mai repede si altfel nu puteam:
http://img20.imagesh...1/cubebeht5.jpg

a, sa va mai arat si o poza cu pitica de 1 Decembrie:
http://img263.images...hpim5769dl2.jpg

la rochita, mai mult a durat pana am gasit "fulgii de nea" ...de fapt n-am gasit asa ceva pe nicaieri, nimic care sa semene a fulg de nea si peste tot imi spuneau sa pun bucatele de puf care se gaseste la metru... dar mi se parea ca ar sta aiurea tare puful ala bucatele pe rochita...asa ca pana la urma am gasit niste clame de par care aveau atasat "fulg" din acela cum am pus...le-am desprins fulgul si l-am cusut pe rochita... nu e el chiar fulg dar mie mi s-a parut ca cat de cat seamana...
va pup si va urez spor la croitorit si la cat mai multe creatii!!!



.........................
*vivi*, mami de Bianca


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -