Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)

204 raspunsuri la acest subiect

diana_roxana

diana_roxana

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 11:44

[bis]Servus fetele ! In sfarsit am reusit ieri sa mai intru pe site sa vad ce ati mai scris. Tonia, vreau sa iti spun ca daca nu intrebai daca mi-am reparat masina amanam si acum sa o desfac si sa vad ce are. Mi-am luat inima in dinti si am lasat-o fara carcasa sa vad ce nu functioneaza. Am curatat-o (era atat de plina de praf si vaselina intarita....) am mai mesterit-o pe ici pe colo si.... merge. Nici nu mi-a venit sa cred. Uite asa mi-am dat seama cat e de important sa o mai cureti uneori si sa o mai ungi pe la "incheieturi"[:D]
Am vazut ca voi sunteti foarte harnice. Guguluff, mi-a placut foarte mult corsetul tau. Sa il porti sanatoasa. Iar Vianne.... colectia ta e din ce in ce mai frumoasa. Nu pot sa imi imaginez ca o sa ajung vreodata sa fac niste gentute la fel de frumoase ca ale tale. Iti dai seama cat de incantata as fi. Ai maini de aur si imaginatie.
Va pup fetelor si daca o sa ma pun pe treaba de acum inainte promit ca o sa intru mai des pe site. [floare3]
  • 0

Trinity

Trinity

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 11:46

quote:
Originally posted by Guguluff

Cris, sa ne spui pt ce te intereseaza. Daca pt quilting uite un site dar vad ca nu vand decat kit-uri si unelte inca nu au: http://www.romanianq...zare/unelte.htm
Cutter rotativ am cautat si eu, intr-o vreme, fara succes. Uite pe Ebay din Germania cam ce cauti tu: http://cgi.ebay.de/O...oQQcmdZViewItem
Dar, fiind firma buna, si pretul e pe masura. Livreaza in UE asa ca poti sa le scri in engleza si probabil ca-ti vor raspunde afirmativ.
Materiale pt decoratiuni interioare, naturale si relativ ieftine, gasesti si in IKea la raionul de metraje(langa perdele, jaluzele, etc)
Sau in Sam expo, sunt de toate(de acolo mi-am luat o foarfeca foarte buna pt croit; dar au si materiale ieftine si diversificate) sau in magazinul Obor(sunt standuri cu materiale pt casa: materiale de cearceaf, de tapitat mobila, pt fete de mese, etc)

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Alina, as fi vrut tare mult sa fac quilturi, insa de cand sunt insarcinata nu mai am acelasi randament, deci am renuntat.

Ma intereseaza materiale naturale pentru ca fac papusi naturale, umplute cu lana, in stil Waldorf.
Imi trebuie in primul rand lana in culori naturale pentru par (dar sa fie 100% lana - ca cea de tricotat), apoi materiale 100% bumbac pentru hainutze, matase naturala, catifea cu compozitie de minim 60% bumbac, etc.
Mi-ar mai fi de folos tot felul de atze si ustensile care sa ma ajute la finalizarea papusii.
Din pacate majoritatea materialelor pentru aceste papusi nu se prea gaseste la noi - de ex materialul care imita pielea. De aceea acest hobby este unul destul de costisitor. Poate in viitor voi si castiga ceva banutzi din el si atunci va fi altceva...

O sa incerc in Sam Expo si poate si in Obor, cred ca ar trebui sa gasesc, macar partial.

Merci mult [flo]

Cris [gravi] 23+ [fetita] si bubulina balerina [zana] (19.11.2004)

• 0

Guguluff

Guguluff

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 13:29

Fetele, am deschis un nou capitol aici: Capitolul 7

Rog moderatorii sa-l inchida pe asta vechi. Multumesc.

Si continuam discutia dincolo...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
  • 0

dorinuxa

dorinuxa
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 00:35

quote:
Originally posted by tomari

Alina te invidiez! aglomeratie mare in Bucuresti dar compensata de alte avantaje (magazine, depozite cu materiale). E superfaina bluza si foarte eleganta. [cool]

Tonia [hia]

salut!vroiam sa te intreb ceva ca am citit cam tot ce scrii tu si cred ca te pricepi la croitorie.am o masina de cusut brother.pana acum a cusut bine,dar am vazut azi ca nu imi iese cusatura zigzag bine.acul se misca normal pt zig zag dar imi iese punct normal.tu ce ma sfatuiesti sa fac?
iti multumesc anticipat

• 0

Intrebari Panica

• Cine a folosit ovule arefarm

Geanik
    - ian 29 2020 14:32

• Bebe 4 luni

ruxandra LD
    - ian 29 2020 12:11

• Contractii 29 saptamani

georgi325
    - ian 29 2020 08:43

• Primele miscari ale bebelusului

lady_l1
    - ian 28 2020 15:30

• AdrianaMedeea
    - ian 28 2020 15:20

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Primele miscari in burtica

DanaStein
    - Astăzi, 16:17

• Keep calm it's a boy again

Amira82
    - Astăzi, 15:39