Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#61
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 12:24

Merci de complimente... Chiar le-am purtat deja si ma simt foarte bine in ele.
Aura, vad ca te-ai descurcat de materiale, e foarte ieftin tull-ul. Si daca nu stii daca mai aduc ia-ti 2-3 metri sa ai in casa, nu stii cand o sa-ti foloseasca. Mai ca as da o fuga pana la mare sa iau si eu tull negru ca e bun rau pretul[:D].
Elena, polar poti sa-ti faci si pt burtica deoarece nu sunt mulate si au si elasticitate, putin. Nu stiu, iti trimit poze azi dar daca ai tipar bun iti iese garantat. Eu m-am apucat sa-mi fac dupa Burdele in germana si vreau sa-ti spun ca ma simt asa bine ca nu mai depind de explicatiile lor alambicate(parca fac totul dupa mintea mea si-mi place ce iese).
Iulia... Ne era dor de tine. Fi fara grija ca iti pastram loc de cinste si cand te mai eliberezi o sa ne prinzi din urma ca esti experta.
Si am numarat paginile scrise anul asta si sunt vreo 90[bis]. Rusoiacele au vreo 113: http://club.osinka.r...bb3896901179fe0
Eu zic: Stam Bineeeee! avand in vedere cat de mare e Rusia, nu? Deci la mai mare si la cat mai multe capitole fericite!!![invazie]

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#62
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 12:48

Alina ce haioasa esti ca ti scorul intre noi si rusoaice[:D].

Kitty felicitari pt. pantalonasi, sa iti aduca multe vise frumoase fok.

Vivi la rusi sincer iti spun tulul alb e 3 lei m ca am luat eu pt. rochita fetitei. Si aveau si alte culori si banuiesc eu ca e la acelasi pret. Si mie mi se pare diferenta enorma de pret pt. ca in mag. din tomis 3 acelasi tul e la 8,9 lei m. Bine ca mie toate mi s-au parut f. scumpe acolo asta e.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#63
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 13:11

Buna dimineata, fetelor!
De cand am terminat rochita de Craciunita, imi dau seama ca seara cand nu am somn ma cam plictisesc... pana acum imi mai bateam capul cu rochita, mai faceam, mai desfaceam... si asa, am inceput din nou sa rasfoiesc Burda... si mi s-au lipt ochii de pardesiurile alea de catifea ptr copii. As vrea si io sa incerc sa fac unul, dar am vreo mie si ceva de intrebari... sper sa nu va ametesc...
Deci, in primul rand, il voi face dintr-o fusta desfacuta (m-am hotarat sa-mi stric toate fustele si rochiile pe care nu le voi mai purta vreodata sau pe care nici nu le-am purtat pana acum, si sa fac din ele ceva care ar fi mult mai folositor).Mie mi se pare totusi cam subtire numai catifeaua si as vrea sa-i pun si captuseala pe interior (sper sa reusesc)...dar problema mea e nu preama pricep la denumirile materialelor... cam ce ar trebui sa cer? si cam la ce pret ar trebui sa fie (aproximativ)?
Inca ceva de care as fi vrut sa ma apuc de facut(mi s-a parut f usor)sunt pijamalele... dar la fel, nu am stiut cum se cheama materialul sau cum tre sa cer, ca sa nu se uite alea la mine ca la nu stiu ce OZN...
Deocamdata am terminat de scos tiparul pentru pardesiu, azi ma apuc sa-i modific dimensiunile pt ca in revista incepeau de la marimea 104 si mie-mi trebuie 80 ptr pitica... dup-aia ma apuc sa "sacrific" materialul... sper sa-mi iasa ceva!

.........................
*vivi*, mami de Bianca

#64
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 13:14

Aura, te-am crezut ca ai zis ca e 3 lei, dar nu stiu exact daca acolo e "la rusi"... piata aia de pe langa piata Brick... adica mai exact langa cimitir... acolo e? sau ma insel io?

.........................
*vivi*, mami de Bianca

#65
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 11:17

Da vivi acolo este. Dar am descoperit si eu ieri ca e latime de 90 la tulsi nu 150 cum mi-a zis inteligenta aia care vindea, asa ca mare avantaj nu prea e. Uite eu azi o sa ajung pe Cuza voda ca imi trebuie un volanas sau ceva in genul. daca vrei sa ne intalnim sa mergem impreuna sa ma anunti. Ti-am trimis un PM.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#66
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 19:23

Salutare fetelor!



Uite ca mai apar si eu[:D] Nu am reusit sa citesc din urma dar abia astept sa vad ce ati mai mesterit.



Eu am terminat comanda de 4 posete de jeans. Mie nu mi se par asa de speciale cum le vad ei...

verde

portocalie

rosie

roza



Va pupacesc!

Alina [gravi]15+







~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

http://community.web.../alinavillanova

#67
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 19:44

Alina, ca de obicei esti experta in gentute. Totusi cum ai facut? Ti-au dat clientele jeansii de sacrificat sau cum? Erau noi sau purtati? Chiar cel mai mult imi place cea verde cu blug negru.
Eu am mai terminat ceva dar prefer sa nu pun pozele, poate se uita si minori pe postarile noastre[ispita]
Acum nu stiu de ce sa ma apuc... Aveti idei ce pot sa fac cu o piele eco neagra f.f.f. moale si captusita pe interior? Ma gandesc fusta sau rochie dar ce model; mulata sau clini closhati? Trebuie sa-mi fac o tinuta pt revelion dar va fi cam frigut pe unde mergem si am renuntat la rochia de seara[q].
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#68
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 12 decembrie 2007 - 21:02

Si cat am cautat club Osinka!!!

#69
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 13 decembrie 2007 - 01:01

Buna [biz]-telor,

Vad ca sunteti foarte harnice si va felicit pe toate. Eu de cand am tot umblat prin Cluj, am reusit sa gasesc catifea raiata marunt si i-am cumparat sotzului pentru pantaloni (maro si bleumarin) dar nu stiu cand le vine randul; mi-a zis ca se apuca si invata croitorie sa-si faca singur. Acum mi-a venit o cunostinta cu o plasa de haine de care mi-a spus din toamna ca trebuie modificate, si culmea sunt noi toate. Nu sunt urgente, dar la cate am de cusut trebuie sa-mi cumpar un corp sa le depozitez. Adevarul e ca toate lumea intoarce casa cu susul in jos dar parerea unora este ca o croitoreasa sta si-n ajunul sarbatorilor in masina de cusut. Asa ca nu am incotro si va trebui sa cos pana noaptea.

Vianne imi plac toate creatiile tale si vad ca te ocupi si de gablonturi care sunt foarte migaloase mai ales cand le combini. Cand am fost in Cluj am gasit glucoza; in momentul cand mi-am cumparat mi-am adus aminte de tine si de Elena.


#70
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 13 decembrie 2007 - 01:08

Pana revin va doresc spor la lucru si cat mai multe creatii.
Tonia [hia]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -