Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#231
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 16:38

Eu caut in fiecare seara animalele de căpușe. Intru și eu la concurenta cu al meu Corgi cu blana in trei straturi, dar ca norocul căpușele nu reușesc sa pătrundă prin ea, așa ca se înfig pe cap și pe părțile unde e blana mai putina, mai ușor de găsit. Oricum scot minim o căpușă de pe fiecare zilnic. Și tot ca norocul, putine sunt purtătoare aici de boli, niciun animal n-a fost bolnav, încă. 
 

Silvia, îmi pare rău ca iar ti-a fost rău. Din ce citesc, boala asta e data de probleme psihice? Anxietate, stres. Seamănă foarte bine cu prin ce am trecut eu de pe la vreo 30 de ani încoace, in episoade. Pana nu am început psihoterapia și restul de Terapii, nu am scăpat de episoadele de rău. Acum e Ok, toate m-au ajutat. Scuze dacă la tine e pe alt fond și am înțeles eu greșit, ignora ce am scris :). 
 



#232
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 20:05

[hia]

 

Strumphi  [pup]  

 

Silvi  [floare3]  sanatate!

 

Lauranico sanatate mamei si nepotului! sa fie bine!  [flo]

 

Mihaela liniste placuta! [floare3]

 

Roli ma bucur ca e cutu bine  [il]


Editat de velvet, 22 iunie 2022 - 20:06 .


#233
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 22:11

Bonsoir! Ma mai primiti? Ca am lipsit cam mult! Noroc cu Strumphy care ma mai trage de maneca [flo2]. Ultimele luni au trecut asa, ca un tavalug, un roller coaster! Profesional mi s-au intamplat multe lucruri bune, dar am si muncit mult pentru ele (uneori am si plans). Cert este ca acum sunt "temporar pe un nor roz" [:)]  si ma bucur de reusite. Am job nou, super cool, in sfarsit cu salariu corect, am facut un proiect care m-a facut faimoasa in companie, sunt keynote speaker la ceva conferinte, sunt ambsador pentru gender equality, si am fost nominalizata la un premiu la "Women in Tech". Daca castig ma duc la Londra in Nov sa vb la conferinta. Intre toate astea am fost si 3 zile in vacanta in Grecia, la sf  de Mai. Minunat! Si, ca toate mamele de adolescenti, am plans la terminarea liceului, am facut "student fest" si am fost la nenumarate student fest Copiii in vacanta, asteapta sa vada la ce fac intra, Nu lucreaza, insa fac niste cursuri online si lenevesc. Peste toate, am avut si musafiri veniti din Franta. Deci, sunt cam obosita, ca sa zic o gluma IT-sta, imi da "stack overflow" [:)] [alcool] [pk]

Acum ma pregatesc de hibernare. Incepem vacanta, mergem si in Romania, apoi la Nice, apoi la Florenta. In rest, soare la mare si barca.

Nu prea am citit din urma, dar sper ca va regasesc sanatoase si vesele, si gata de vacanta.

Eu nu ma pot lauda cu gradina mea, desi, am 7 rosii, 3 castraveti, 3 capsuni, multi trandafiri care imi dau de cap, si hortensii. Imi place sa fac treaba acolo, chiar daca e cam fara success, pt ca ma relaxeza.

 

Va imbratisez! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#234
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 04:45

Salutare și de la mine,

 

Gata școala, elevii sunt în vacanță de azi, eu mai lucrez până marți inclusiv. Am avut activități și festivități diverse și despărțirea de copii a fost chiar emoționantă. Două fetițe mi-au scris câte o scrisoare că nu vor ca școala să se termine.

 

Ieri a fost ziua lui Eric, 10 ani, nu știu când au trecut!

L-am sărbătorit sâmbătă la un centru de joacă, s-a distrat cu colegi și cu băiatul nașei lui. A primit bicicleta nouă...și bani, mă rog și cadouri dar m-a surprins că majoritatea i-au dat fie carduri-cadou fie pur și simplu bani. Lumea nu mai are răbdare să caute cadouri și copiii-s tot mai greu de mulțumit.

 

La examene s-a descurcat, nu știu notele la franceză iar buletinele (mediile) le primim pe 10 iulie.

 

Vara asta vom sta mai mult pe lângă casă,cu ieșiri scurte pe ici pe colo, vom vedea. Eric are multe activități de vară, fotbal, înot și o tabără de o săptămână. Plus activități cu al său grand frère. M-am înscris și eu la piscina de lângă noi, la aquaforme și inițiere la înot, mda la vârsta mea, dar înot ca o buturugă. Cursurile pentru adulți sunt gratuite.

 

Anja, felicitări pentru noul job și vacanță plăcută! 

 

Lauranico, sănătate mamei și nepotului!

 

Strumphi, Mihaela vă admir că sunteți ok albe la păr, eu.nu pot accepta încă, am senzația că mă îmbătrânește groaznic. Mai las câteodată rădăcinile și mă indispun când mă văd în poze, de exemplu.

 

Silvi, nasol cu migrenele, cam așa avea mama, cu vărsături și tot tacâmul, 2-3 zile o țineau, nu suporta lumina. Primea un singur meficament care trata problema neurovegetativă, ceva ce îmbunătățea oxigenarea cerebrală, dar nu-i mai rețin numele.

 

 

 

 



#235
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 08:09

Anja, fecitari! Imi pare bine ca ai avut atatea reusite. Chiar pot spune ca sunt bucuroasa ca te-am cunoscut. Ambasador pentru gender equality, wow!

Imi doresc sa iei si premiul.

 

Monica, tramvaiul 5 merge din nou de cateva zile. Dar se pare ca e a fel de jegos ca

inainte.

 

Laura, sper ca nepotul tau sa isi revina si sa-i dea medicii de capat cu infectia.

 

Fleur, Eric, 10 ani, la multi ani!

 

Silvi, inca din adolescenta, imi spunea mama ca sunt o neurovegetativa.  In situatii coplesitoare, de stress, comunicarea  dintre creier si organism are de  suferit. Si atunci apar diverse manifestari.

la mine  tulburarile apar in stare de sttress, ca si cand creierul vrand sa ma protejeze isi da un fel de shut down, iar organele pe care le are sistemul nervos vegetativ in subordine sufera. Si apar fel de fel de manifestari. Palpitatii (am avut) insomnie (am), dureri de cap, slabiciune, anxietate, oboseala etc. Celebrul nod din gat!

Mai bine de atat nu pot expllica.

Daca nu  are o cauza interna (putin probabil),  e legat de anxietate, de ceea ce simtim  si cum. De cum facem fata  stresului de zi cu zi.



#236
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 08:23

Fleur, nici eu nu pot  accepta ca  sunt alba la par. Am albit de  foarte devreme.

Maine ma duc la coafor, sper sa vina Silvi cu mine si sa  aiba idei bune pentru noul meu look.

Faccem  asa de obicei: ea discuta cu Jimmy, alege, culoarea/culorile, tunsoarea. Mie nu mi se spune nimic. Vad rezultatul la sfarsit.

 

=====

Cativa dintre pomii mei au facut antracnoza. Ploaie, vant. Apar pete pe  frunze, ruginii, si apoi cad frunzele. Sunt destul de suparata. Am fost ieri la  o farmacie fitosanitara si mi-a spus individa de acolo ca multi, foarte multi au problema asta. Mi-a dat un  fungicid sa stropesc.Acumm astept un veccin sa vina cu o pompa de stropit.

 

Sambata  am musafiri, familia, veri, verisoare.  Si  sa vedeti ce patesc! toti vor sa bea si apoi sa ramana peste noapte. Isi aduc saltele,  iar nepoata-mea si cortul sa doarma sus pe terasa.  [:)]  [:)]  [:)] S-au  ditribuit  si prin paturi.

Si-au impartit deja fiecare ce aduce. 

Deci o sa am de lucru.  [alcool]



#237
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 09:33

Dacă v-a plăcut Dragoste și anarhie, primul sezon, o sa va placa sezonul doi și mai mult! 
 

Anja, minunate vesti! Mult mult succes mai departe! 
 



#238
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 09:34

Viviana, așa e și cu visinul meu :(. Deși e plin de cireși sălbatici peste tot in jur, toți sănătoși…



#239
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.666 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 10:58

Anja, felicitari! ma bucur mult ca efortul, munca si inteligenta iti sunt remarcate si recompensate! Succes la concurs! Vacanta placuta baietilor! Vacanta placuta si voua! Aveti traseu lung si tare frumos! 

 

 

Fleur, La multi ani frumosi , veseli, cu sanatate si fericire copilului! Vacanta placuta ii dorim! Si tie o vara frumoasa! 

 

Viviana si eu am stropit de cateva ori pomii impotriva parazitilor. Tot felul de purici si gazute au avut, care le afecteaza frunzele, fructele. Copacii sunt plini de fructe, sper sa ajunga sa se coaca toate. Weekend placut sa ai, cu toti cei multi musafiri ai tai veseli [:)]. Mie imi plac tare adunarile astea cu stat peste noapte.  



#240
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 11:16

Buna,

 

Am primit rezultatele: Ramona a terminat cu 8.80 final (cu tot cu media 5-8).

 

Nepotul e o idee mai bine. Multumesc mult pentru sustinere! Ne rugam mult de tot pentru el.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -