Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#211
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 11:39

Strumph, eu tot astept sa pui poze cu gradinile tale. Si cu peretii plin de flori cataratoare de tot felul. Eu nu am asa ceva si chiar simt lipsa lor. Am incercat cu 3 tufe de clematis puse pe langa un gard spre strada principala. Dar se pare ca era prea mult vant acolo, prea racoare. Nu au rezistat. Bani aruncati.

 

Nici trandafiri nu cred ca mai cumpar. Au facut flori dar lor le trebuie soare si nu ii pot ajuta.

La mine de abia ce au trecut bujorii. Astept niste crini sa infloreasca. Sper sa o faca inainte de a pleca in vacanta. Ca tare imi place mirosul lor.

 

Aseara am avut si noi soare. Ne-am luat o portie de bronzat. Si am mai si taiat la iarba prin gradina de flori, pe langa dalele de piatra. Mereu e de bibilit la gradina.



#212
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 18:26

La noi e midsommar in Weekend, eu voi sărbători singura. Al meu e in Ro, Silvia pleacă in Stockholm la prietenul ei. Am de gând sa îmi fac mâncare buna și sa ies la plimbari lungi. Am o tema super trăznet la cursul foto, musai sa ies la plimbari cu aparatul foto. 
 

Alte noutăți nu am…totul e liniar, deși e vara și se simte. Nebunia cu turiștii a început. 

 



#213
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 19:15

Si la mine e liniar si banal. Si la mine s-au uscat plante pe care am aruncat banii si nu s-au prins. Ma multumesc cu ce s-a prins, nu mai cheltuiesc alti bani.

Singura realizare notabila e ca am terminat de vopsit gardul, eu cu mainile mele.

Copiii isi vad de vacanta. E cald, nu canicula, numai bine. 



#214
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 21 iunie 2022 - 19:19

Am hotarat ca nu mai mergem cu masina decat la cumparaturi sau daca facem vreo iesire. In rest, s-au inventat autobuze. Pe de o parte, m-am saturat de condus, pe de alta parte m-am saturat sa imbogatesc benzinarii si statul.

 



#215
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 09:03

Roli, ai dreptate, si eu m-am saturat de masina, de mai multa vreme, chiar. Pe unde am posibilitatea, merg cu metroul sau transportul de suprafata. Sau pe jos. 

E nesimtire curata ce se intampla cu benzina, cat se poate scumpi. Creste de la o zi la alta pretul. Si totul apoi in lant.

Plus parcari din ce in ce mai scumpe (5-10 lei/ora in Bucuresti) si partea proasta e ca fac din ce in ce mai multe astfel de parcari cu taxa. Adica inainte mai puteai parca pe stradute, acum nu, si pe stradute le marcheaza si le fac cu taxa, am vazut in multe locuri. Plus parcarea de resedinta 600 de lei/ an (o scumpire de peste 7 ori!!!!!) si fara sa am ceva in plus la calitate.... ce fac cu banii in plus, habar nu am. Imbogatesc pe altii.

 

In zilele noastre masina nu mai e un lux, a cam devenit o necesitate.... nu am cum sa renunt de tot la masina... doar incerc sa o mai evit.

Am exagerat cu masina in pandemie, de teama, ca aoleu, iei covid din autobuz si metrou si vreun an de zile nu am mai mers deloc cu transportul.... dar a fost o stretegie gresita, doar ca nu era benzina asa de scumpa.



#216
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 10:01

Buna ziua!

 

Strumphy, ca sa nu fii singura care se plange vin si eu in grupul tau [flo2]

ma intrebai de planurile Crinei de vacanta. pai,nu are cine stie ce planuri. merge la antrenamente de trei ori pe saptamana. sapt viitoare are concurs si cum s-a refacut piciorul e foarte incantata. peste  o luna merge intr-o tabara de aventura si apoi are in august un cantonament scurt...in limita bugetului. are teme de vacanta dar inca nu s-a apucat de ele. in schimb citeste toata ziua. si mai are miercurea clubul de lectura in engleza. cam atat.

mica in schimb nu are nimic de facut, la Palat nu fac nimic vara. 

 

si acum sa ma plang,vineri deabia asteptam sa termin munca si sa ma relaxez in week-end. ei bine, vineri noapte am facut o migrena groaznica cu varsaturi si toate cele. sambata am incercat sa imi revin. duminica parea ca sunt mai bine dar peste noapte mi-a fost foarte rau astfel ca luni si marti le-am petrecut la spital. 

luni a fost si domnul sot prin oras, dar apoi a trebuit sa plece asa ca ieri fetele au fost cu dna T. s-au descurcat, sunt asa de mari si cumintele [:)]

toata chestia asta are si o parte buna, de vreo patru ani de cand fac aceste ``crize`` cu sau fara ajuns la spital, e prima data cand am si un diagnostic. cica se numeste dereglare neurovegetativa. mi-au dat niste chestii sedative/calmante pe baza de plante si multe vitamine.

aseara cand am ajuns acasa am citit ce am gasit pe net despre asta si se cam aplica la mine. astazi trebuia sa stau acasa dar nu am vrut...v-am mai zis cred, cand stau acasa ma simt si mai bolnava.

fetele doctore, Miana ca Rox nu mai intra pe la noi, ati auzit de dereglare neurovegetativa? ce pareri/sfaturi aveti?

 

Mihaela, foarte de ajutor link-ul pus pentru Strumphy.  [flo2]  sa petreci frumos, chiar daca singura. poza cu cana e super tare [il] si cea cu umbrele. imi plac si peisajele tale dar astea sunt la alt nivel.



#217
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 10:27

Salutari!  Si la mine totul plat si neinteresant zilele astea. Merg la birou, bibilesc in gradina si gatesc. Doamne, ce greu e sa ai mancare pt 2 adolescenti sa ii hranesti o zi intreaga! zi de zi ...Mai ales dupa ce i-ai invatat cu mancare proaspata si diferita zilnic. La noi " avem o oala de ciorba si mancam toata saptamana" nu exista. Isi mai incalzesc, fac si ei cate ceva, dar tot gatitul meu e baza. Ma bucur ca zilele calduroase au fost doar doua si atunci decent, nu mai mult de 31 de grade. 

Copiii se bucura de vacanta. Au mai iesit cu prieteni, Bianca mai citeste, picteaza, Rares cand nu e cu gasca, e cu ei pe telefon sau se joaca pe calculator.  Din pacate, transportul in comun la noi inseamna un maxi-taxi ce trece odata pe ora spre /dispre oras. Mai merg copiii pt ca orele lor de venit acasa nu prea se pupa cu programul nostru. Dar 2 bilete deja costa cat benzina dus-intors. 

 

Mihaela, weekend frumos sa ai, tu cu tine  [flo2] . Sedere cat mai placuta sotului in tara! 

 

Shtrumphi, imi pare rau de durerile tale. sanatate multa sa ai ! La multi ani fericiti si frumosi! Cred ca e de vis gradina ta. 

 

Roli, bravo pentru gard! Cum mai e catelul? totul ok?

 

Fetele ce asteptati note, cum stati cu emotiile, sunteti ok ? 

M-am uitat la subiectele la bac la romana si matematica, mi s-au parut ok, la mate chiar mai usor decat ma asteptam. 



#218
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 10:40

Hello,

 

Venisem sa ma laud cu flori frumoase si fluturi, dar.... nu se incarca nici o poza!  Ba imi da eroare ca nu am incarcat nici un fisier, ba nu se vede poza... si stiu cum sa incarc poze ca nu mi-s de ieri pe forumul asta. 

 

Se anunta foarte cald azi, deja avem 20 grade si frige rau soarele. O sa stau afara pe terasa sub umbrela la brodat si cam atat, in afara de facut mancare. Aseara am mancat afara si a fost tare frumos. Tarta cu branza mi-a iesit excelenta. Sa nu ma intrebati de reteta ca v-am mai dat-o acum vreo 2-3 luni in urma. 

 

silvi, imi pare rau ca nu ai fost ok, macar ai un diagnostic acum si sper tratamentul sa dea rezultate. 

 

roli, eu daca si vreau tot nu pot folosi transportul in comun ca in coltul meu de padure nu avem asa ceva. Daca uit sa iau ceva de la supermarket in weekend aia mi-s ca nu bat 16 mile doar pentru o sticla de ulei ori oua, astept sa merg in weekend si schimb planul la ce am in casa. Pot spune ca de cand ne-am mutat mi-am schimbat modul de shopping si gatit, de nevoie. 

 

otilia, raman datoare cu pozele.  Nici la mine nu s-au prins toate florile, am aruncat si eu ceva bani, dar din greseli invata... gradinarul. 

 

mihaela, e bine si singur cateodata. Stiu ca iti plac marea si valurile, poti iesi cu aparatul foto si Winston la o plimbare la malul marii, poate si un picnic. 

 

monica, nu stiu cat mai e benzina in Ro dar aici a ajuns aproape la 2 lire pe litru! Nu mai zic de restul cat s-au scumpit in afara de benzina si energie electrica. In weekend avea sa lesin cand am vazut pretul la pachetul de unt. Cu 2 sapt inainte am platit 1.8 lire si sambata deja era 2.4 lire. Acelasi gramaj, brand... Nu mai zic de oua, lapte, iaurt si restul produselor de baza. 

 

moon, cum mai sunteti? Si-a revenit Chloe?

 

fleur, sper ca esti/sunteti ok!

 

Nu mai trancan, mi-am terminat cafeaua si plec la ale mele. 

 

O zi buna! 

 

 



#219
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 10:53

silvia, sanatate multa! Imi pare tare rau ca treci prin asta, dar bine macar ca ai un diagnostic. Stii oarcum incotro sa o iei, ce sa faci.  Crina mi se pare ca are program foarte incarcat! Bravo lor ca sunt fete mari si reponsabile [pup]



#220
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.605 mesaje

Postat 22 iunie 2022 - 10:57

Buna ziua si de la mine...

 

Din pacate nici eu nu vin cu vesti bune...nepotul meu de la sora mijlocie a facut o infectie fffff puternica si este in spital destul de rau. Asteapta acum rezultatul la o proba de la Fundeni sa vad pe ce tratament merg.

Mamei nu i-am spus mare lucru de frica  pentruca nici ea nu prea exceleaza. Maine e programata la RMN sa vedem ce si cum.

 

Emotii pentru maine avem ceva. R vrea la uman la liceele din aria nostra: Caragiale, Neculce, Iorga, Rosetti.

 

Silvi, sanatate multa!

 

Mihaela, petrecere frumoasa tu cu tine.

 

Mai trec pe aici.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -