Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#241
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 11:23

Neata la amiaza! 

 

Imi sorb cafeaua, afara macii stralucesc in soare si se misca lin in vant cald de vara, soarele straluceste si la radio canta Elton John ... I`m still standinggg... yeah, yeah, yeah... 

 

Nu stiu de ce mi-s asa bine dispusa ca nu am prea am dormit si ma cam doare capul, dar ... I`m still standing!!!  [:-)))]

 

De dimineata mi-am facut turul de gradina in pijama si mi-am luat si camera foto cu mine. M-am pierdut in poze, flori si zumzait de albinute pana m-a strigat Miss sa vin sa ii impletesc parul sa plece la scoala. De vreo luna sa tot fie de cand zilnic vrea sa ii impletesc parul in 2 codite. Pana acum nici nu voia sa auda de par prins, nu mai zic de par impletit... acum e indragostita, nu poate pleca la scoala fara 2 codite  [jongleur]

 

Ieri mi-am facut limonada si o gaura cu cutitul in podul palmei stangi. M-am sacrificat, nu alta!  [popa]  Nu stiu cum am reusit, dar mi-a alunecat cutitul pe lamaie si a intrat adanc si super rapid in mijlocul mainii stangi. Cutit proaspat ascutit si care a iesit pe jumatate din lamaie, asa cu viteza am bagat cutitul. Nu stiu cat a intrat in mana, ce oi fi taiat eu pe acolo dar am scos capul pe usa bucatarie si am tipat la Nick sa coboare de urgenta.  Nu m-am uitat la rana ca imediat am apasat cu degetul sa tin sa nu curga sangele siroaie. A venit Mr. intr-un suflet ca l-am speriat cat am urlat [mariaj] . Ma trecusera toate caldurile si simteam cum lesin langa chiuveta ca am dat degetul la o parte sa vad cat de tare curge sangele si sa spal cu apa rece. Voia sa ma duca la spital dar am zis sa astept sa vad cat de rau e, daca se umfla si pot misca degetele si mana. Asa norocoasa sunt ca nu am taiat ceva nerv si pot misca mana si degetele, rana o sa se inchida ea candva. Am pus niste baneocin pudra si un plasture si arata ok.  Limonada a fost buna! [:D] 

 

Fetele cu examenele ati deschis sampania? [cheers]  Eu inca nu am intrebat-o pe sora mea cum e nepoata, dar cred ca foarte bine. O sa ii dau mesaj acusi sa vad cum si cu ce se lauda. 

 

Fleur, La multi ani lui Eric! [s] sanatate, bucurii si multe impliniri ii doresc! 

 

lauranico, multa sanatate nepotului! Sper doctorii sa gaseasca rapid sursa si sa il trateze fara probleme. Ramona cum se simte, dar tu cu atata stres si probleme? Multa sanatate si mamei. 

 

laura25, multumesc de urari!  [flo]  Bianca si Rares ce planuri de vacanta au? Ieri am vorbit cu o prietena din facultate care e de pe valea Bistritei si mi-a facut dor si mai mare de munti ca mi-a trimis cateva poze de la mama ei de acasa unde am petrecut odata 2 saptamani. O bucatica de rai... 

 

viviana, petrecere faina in weekend! Suna minunat adunarea. 

 

anja, eu tras de maneca?! [:p] Imi pare bine sa te citesc si mai ales ma bucur pentru reusitele tale! Bravo! Meriti toate felicitarile si florile!  [flor]  Vacanta placuta si valuri line! 

 

velvet, cand pleci la mare?  [surf]  

 

mihaela, ce faci in weekend? Tare faine pozele! As vrea si eu sa invat sa folosesc aparatul foto la capacitate maxima, sa trec de la modul auto  [8D]

 

 

Vom avea si azi o zi calduroasa, de maine se mai racoreste putin. Maine seara avem Social Friday la biserica si ne adunam iar tot satul la un pahar de vorba. Mancarea e gatita de bucatarul satului, fost bucatar in armata si care gateste excelent. Trebuie sa il conving sa imi dea vreo 2 retete ale unor bucate de le-a gatit pentru Jubileu si care au fost excelente. Maine gateste 3 feluri de quiche: Loraine cu bacon, alta cu rosii, busuioc si branza de capra si una pe care sunt curioasa sa o incerc cu somon si asparagus. Pe langa tartele astea o sa aduca si ceva salate. Vinul si paharele ni le aducem noi de acasa.  [pahar]

 

Aseara am mancat afara pe terasa si a fost tare placut. Nu imi mai venea sa intru in casa. Sophia dupa cina a iesit sa se dea cu scooterul in drum si apoi a venit si mi-a suflat baloane de sapun in cap, ca se cocotate sus pe treptele de la magazie si imi veneau mie direct in farfurie. Am gatit rapid si simplu niste sos de paste si framantat de o garlic bread. Am facut a 2a oara dupa reteta lui Jamie Oliver ca prima data atat de mult i-a placut mandrei painea asta ca a declarat ca nu mai e nevoie de acum sa cumparam de la magazin ca face mami acasa una si mai buna. Am scapat cam mult usturoi in ea:

- sorry, I`ve put too much garlic in it and it`s a bit too strong!

Sophia: 

- never too much garlic! There`s no such thing as too much garlic!  [panic]

- I think your romanian genes are starting to show up! Finally!  [:-)))]  [:-)))]

 

 

Aseara nu s-a apropiat nici un varcolac de casa noastra!  [vampir]   [:-)))]  [:-)))]

 

 

Plec la ale mele, adica sa ma pregatesc de plecat la medicul de familie. Vrea sa ma vada la ochi. Bine ca inca se poarta masca!  [:-)))]

 

O zi buna! 



#242
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 11:41

Buna,

 

Am primit rezultatele: Ramona a terminat cu 8.80 final (cu tot cu media 5-8).

 

Nepotul e o idee mai bine. Multumesc mult pentru sustinere! Ne rugam mult de tot pentru el.

Felicitari! O nota foarte buna!



#243
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.604 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 11:43

Multumesc,Viviana! Simt ca am scapat de ceva stres, dar sincer va spun ... am tremurat rau pentru viata nepotului. Sambata seara si duminica, medicii chiar s-au luptat pentru viata lui. Acum e o idee mai bine, prima zi cand analizele de sange ies mai bine.


Editat de laura78nico, 23 iunie 2022 - 11:44 .


#244
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 11:55

Lauranico, felicitari Ramonei!  [flo2]  Ma bucur sa aud ca nepotul e mai bine.

 

 

Am vorbit si eu cu sora mea si nepoata a obtinut note foarte bune, media finala e 9.71. Nu cunosc liceele din Bucuresti dar ea ar vrea Sava, Vianu, Caragiale si inca unul de i-am uitat numele. Sper sa intre unde isi doreste. Asa fericita era sora mea de nu se mai putea opri din zambit.  [il]

 

Plec la doctor. Sper sa primesc si eu vesti bune.



#245
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.604 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 12:02

Strumphitza, felicitari nepoatei!  Si multa bafta sa primesti vesti bune!



#246
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 12:10

Felicitări Lauranico Pt rezultatul Ramonei! 
Cred ca mi-a scăpat despre nepotul tău…ce sperietura! Ma bucur ca e mai bine. Ce a pățit? Știu medicii ce a provocat infecția? 
 

Strumphi, am program de voie :). In afara de W nu e nimeni sa îmi facă program :))). Am de gând sa profit de timpul cu mine, sa continui cu mindfulness care ma ajuta enorm sa scad nivelul de stres și de adrenalina. Sa dorm, sa ma plimb, sa admir pădurea, marea. Sa merg la plaja căci va fi canicula, mai bine zis la baie in mare, ca soarele nu prea ma încânta. Sa citesc, sa gătesc, sa ascult muzica. Sa fac peste 100 de fotografii punându-ma in pielea unei femei care a trecut printr-o infecție gravă și vede lumea cu alți ochi (asta e tema de la cursul foto/prima parte a temei). Din care apoi trebuie sa aleg doar trei Pt ca asta e partea a doua. 
Cursul asta nu e ca sa invat sa mânuiesc aparatul, e despre muuuuulte alte lucruri, un curs complex pe care îl ador, mi-a schimbat mult felul de a fotografia și de a vedea/privi o fotografie. 
 

 



#247
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 12:26

 

Silvia, îmi pare rău ca iar ti-a fost rău. Din ce citesc, boala asta e data de probleme psihice? Anxietate, stres. Seamănă foarte bine cu prin ce am trecut eu de pe la vreo 30 de ani încoace, in episoade. Pana nu am început psihoterapia și restul de Terapii, nu am scăpat de episoadele de rău. Acum e Ok, toate m-au ajutat. Scuze dacă la tine e pe alt fond și am înțeles eu greșit, ignora ce am scris :). 
 

probabil ca e pe acelasi fond, cu toate ca eu ma consider puternica si echilibrata...dar cine stie cum lucreaza subconstientul. pana acum nu stiam nimic despre boala asta, acum am inceput si eu sa citesc. ce se potriveste la mine foarte bine e lipsa de odihna, care e de asemenea, un alt factor important in declansare. eu nu pot sa dorm de multa vreme, erau fetele mici si nu dormeau, apoi ele au crescut dar eu am ramas cu aceasta incapacitate de a adormi. si chiar daca dorm, nu dorm niciodata profund si sa ma trezesc odihnita. am primit acum ceva pastile, dar din plante si astept sa vad daca vor avea efect.

de asta spuneam ieri ca e foarte util link-ul tau...cel putin pentru mine.

Multumesc! [flo2]



#248
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.604 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 12:49

Felicitări Lauranico Pt rezultatul Ramonei! 
Cred ca mi-a scăpat despre nepotul tău…ce sperietura! Ma bucur ca e mai bine. Ce a pățit? Știu medicii ce a provocat infecția? 
 

 

Inca nu. Am inteles de la sora mea ca au trimis analizele facute si la Viena pentru interpretare. Ideea este ca el are simptome de la doua infectii, care se trateaza diferit si nu stiu ce tratament sa-i dea.



#249
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 12:56

Buna ziua!

 

astazi ma simt mai bine, am reusit sa mananc, am dormit 5 ore legate noaptea trecuta...

Multumesc tuturor pentru suport! sunteti minunate! [flo2]

 

Strumphy, imi pare rau pentru mana ta, sper sa se vindere bine [pup]. felicitari nepoatei, o nota exceptional de buna!

 

Roli, am primit tratament, astept sa vad daca are efect... ma bucur ca e bine cainele! 

 

Anja, felicitari pentru toate> job nou, rezultatele baietilor... iti tin pumnii sa castigi premiul!

 

Fleur, La multi ani pentru Eric! sa fie sanatos si norocos. tu esti mai bine? ti-ai facut investigatiile?

 

Viviana, si tu neurovegetativa? ! eu nu am auzit niciodata de termenul asta pana acum. dar acum, ca am intrebat in stanga, dreapta aflu ca sunt si altii. 

 

LauraNico, felicitari Ramonei. eu zic ca e o nota buna! succes mai departe. Ma bucur mult pentru nepot! sa treaca cu bine peste incercarea asta! 



#250
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2022 - 14:23

Buna ziua!

 

astazi ma simt mai bine, am reusit sa mananc, am dormit 5 ore legate noaptea trecuta...

Multumesc tuturor pentru suport! sunteti minunate! [flo2]

 

Strumphy, imi pare rau pentru mana ta, sper sa se vindere bine [pup]. felicitari nepoatei, o nota exceptional de buna!

 

Roli, am primit tratament, astept sa vad daca are efect... ma bucur ca e bine cainele! 

 

Anja, felicitari pentru toate> job nou, rezultatele baietilor... iti tin pumnii sa castigi premiul!

 

Fleur, La multi ani pentru Eric! sa fie sanatos si norocos. tu esti mai bine? ti-ai facut investigatiile?

 

Viviana, si tu neurovegetativa? ! eu nu am auzit niciodata de termenul asta pana acum. dar acum, ca am intrebat in stanga, dreapta aflu ca sunt si altii. 

 

LauraNico, felicitari Ramonei. eu zic ca e o nota buna! succes mai departe. Ma bucur mult pentru nepot! sa treaca cu bine peste incercarea asta! 

dap, cred ca am mostenit-o pe mama.

creierul nostru este deosebit de fascinant. iti da palme din cand in cand, te avertizeaa ca e ceva in neregula. 

Atunci trebuie sa spui STOP.  Incerci sa vezi unde e buba, ce e in neregula in viata ta.

Bineinteles ca greu sa faci asta. Atat timp cat ai dependenti, obligatii.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -