Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reintroducerea vacanței intersemestriale: "Copiii trebuie aduși la munte să schieze, să se dea cu snowboardul"

petitie vacanta

6 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 februarie 2022 - 11:20

dragi parinti de scolari, ce parere aveti de aceasta petitie?

 

Petiție pentru vacanța intersemestrială. 60 de resorturi din zona de munte cer Ministerului Educației să fie reintroduse zilele libere din februarie pentru școlari. Reprezentanții din turism spun că economia locală ar avea numai de câștigat. De partea lor sunt elevii, părinții și profesorii, care susțin că e nevoie de o pauză între semestre. În lipsa vacanței din acest an, mulți dintre părinți și-au învoit copiii de la școală și i-au dus la munte.

 

Mie mi se pare un pic bizar, dar poate pentru ca nu sunt in aceasta categorie de parinti.

 

voi ce credeti?



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 februarie 2022 - 11:57

Tardiv.

Anul  asta nu a fost vacanta intersemestriala.

Semestrul II a inceput pe 17 ianuarie.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 februarie 2022 - 15:56

Asta e, totul a fost bulversat de coronavirus. O gramada de intreruperi, o gramada de saptamani de scoala online care a lasat multe goluri copiilor.... 

La ce vraiste a fost in ultimii 2 ani cu invatamantul si cu exemenele care bat la usa, numai la vacanta de iarna nu ma gandesc acum...

Ne mai auzim la anul cu chestia asta, acu' vine primavara  [:)]



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 09 februarie 2022 - 18:27

Mie mi se pare bizar cand parintii trebuie sa faca regulile...

Dar si mai bizar e ca elevii sa nu aiba vacanta intre cele doua termine. Tine de normalitate, nu de privilegiu , pentru ca sigur nu toti copiii vor merge in vacanta la sa schieze dar toti au dreptul sa se odihneasca cand se termina un semestru si incepe altul.

 

A sustine afacerile in turism e normal.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 februarie 2022 - 14:53

Collins

In mod normal copiii ar fi trebuit sa mai aiba o saptamana e vacanta in ianuarie, dupa sarbatori, vacanta era prevazuta a fi de 3 saptamani, nu de doua.

Dar din cauza ca au avut vacanta fortata din cauza pandemiei, cu cazurile Delta, atunci au ciupit timp din vacanta de iarna, si le-au luat o saptamana din ianuarie, in loc de 10 ian au inceput pe 3 ian, imediat dupa anul nou. O porcarie.

Iar saptamana dintre semestre.... e cu cantec.... de cand sunt eu in sistemul scolar (prin internediul fetelor, bineinteles), nu au fost de la Dumnezeu 2 ani scolari cu aceeasi structura.... tot timpul au adus ceva modificari la anul scolar urmator. Fie au modificat vacanta de iarna ba a fost 2 saptamani, ba 3, fie au umblat la cea de primavara, fie au dat vacanta de pastele catolic, fie nu, fie au fost vacanta intersemestriala, fie nu a fost (adica sem 1 s-a terminat inainte de vacanta de craciun si in ianuarie incepea sem 2, in varianta cu vacanta intersemestriala vacanta de craciun nu era considerata vacanta intersemestriala, era doar o pauza a semestrului 1, care era reluat cu inca 2-3 saptamani - niciodata la fel! - in inainuarie, dupa care urma vacanta dintre semestre si apoi sem 2). Acum si cu bulversarile legate de coronavirus, s-au creat modificari in plus....

Acum iar propun o modificare a anului scolar viitor, sa inceapa pe 5 septembrie, in loc de 10-15 sept, cum incepea pana acum (se incepea in lunea din aceasta saptamana in ultima vreme). Ca sa bage mai multa vacanta intre semestre, sau nici macar nu stiu exact de ce le-a tunat o asemenea idee..

Te doare capul! 

Pe mine una ma oboseste extraordinar de mult lipsa asta totala de predictibilitate.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 februarie 2022 - 15:02

Nu sunt nici eu de acord cu presiunile parintilor din ce miri ce. Ar trebui insa sa se ia in calcul parerile tuturor (profesori, parinti, turism si altii) si sa se ajunga la un numitor comun in privinta structurii anului scolar. O structura care sa fie batuta in cuie o vreme, iar daca se modifica, sa fie anuntat la inceputul anului scolar anterior aceluia in care se vor face modificarile. 

Sa schimbi toata ziua buna ziua cateceva, e putin cam deplasat. Poate unii si-au luat concediu pt inceputul de septembrie de exemplu... ar pierde bani aiurea daca ar renunta... normal ca o sa aleaga concediul in defavoarea scolii... Nu ca ar fi un capat de lume daca un copil lipseste 1 saptamana, dar asa ca idee, se tot pierde respectul fata de scoala (pe principiul "imi bag picioarele in ea de scoala, eu atunci am concediul planificat"). In tarile din vestul Europei stiu ca este de neconceput sa lipseasca copilul cateva zile ca sa plece in concediu!! Stiu ca se poate pt situatii din astea de familie, evenimente pt care parintii trebuie sa plece din oras/tara, chestii de genul asta.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 10:07

Mie mi se pare bizar cand parintii trebuie sa faca regulile...

Dar si mai bizar e ca elevii sa nu aiba vacanta intre cele doua termine. Tine de normalitate, nu de privilegiu , pentru ca sigur nu toti copiii vor merge in vacanta la sa schieze dar toti au dreptul sa se odihneasca cand se termina un semestru si incepe altul.

 

A sustine afacerile in turism e normal.

nu parintii trebuie sa faca regulile, e prea mult spus, dar se amesteca.

nu stiu de c li se permite asta, in multe cazuri.

 

anul  asta  a fost o exceptie pandemica.





Etichetat si cu petitie, vacanta

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -