Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacante si concedii in vara 2021

vacanta concediu vara

117 raspunsuri la acest subiect

#41
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 07:34

De ce ar fi o discriminare? Cine nu vrea sa se vaccineze si nu vrea nici sa se testeze poate alege sa mearga in locuri retrase/ [mariaj] - sau in parc la Pucioasa.

 

Ba este discriminare. 

Sunt multe argumente : copiii nu se pot vaccina, altii nu vor sa se vaccineze ( din varii motive), la altii nu le a venit randul la vaccinare, altii au facut deja boala. Teste mai faci, dar nu poti sa faci non stop.

Experimentul concertului din Spania, masca purtata, nici macar distantare, nu exista cazuri, de imbolnavire.

Daca esti vaccinat nu e suta la suta ca nu mai transmiti virusul.

 

Urat sa ne trimiti la Pucioasa  [fri]


Editat de Judoka02, 07 mai 2021 - 07:37 .


#42
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 08:26

Letitia, in Grecia de ex., copiii pana in 5 ani nu trebuie sa prezinte test covid. oricum, la intrare in Grecia, tot se fac teste rapide aleatoriu, indiferent de vaccin, test de covid sau anticorpi. In Dubai intri cu 2 teste PCR facute, unul facut cu 72 ore inainte de a te urca in avion si unul ti-l fac ei cand ajungi pe aeroport. Copiii pana in 12 ani sunt exceptati de la testare.

Si la subiect, o sa plecam, ca si anul trecut, prin Romania cateva zile si in functie de conditiile existente si de bani, vreau sa mergem undeva de 1 decembrie.



#43
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 08:31

La noi se renunta la distantare sociala din Iunie.



#44
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 08:47

Parerea mea e ca in Norvegia nu vor face reguli pe baza acestui pasaport de vaccinare.

Populatia chiar a respectat regulile in general. Nu ca spun eu. Sunt statistici cu numarul de decese si categoriile de varsta.

In concluzie am fost cuminti, am respectat prioritatea la vaccin oferita seniorilor, celor cu probleme de sanatate, celor din zone cu focare, personalului medical, etc.

Ma refer la majoritatea familiilor cu copii de varsta scoala dar si la restul populatiei.

Si ca recunostinta sa primim acum o palma peste fata cu pasaportul acesta.

Sa vina acum guvernul sa ne spuna ca vara aceasta nu avem voie la piscina ca nu suntem vaccinati sau ca nu am facut deja boala ar fi de-a dreptul ridicol. E doar un exemplu mai ales ca vara mergem in general la plaja sau pe fiorduri.



#45
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 08:52

Otilia, conditiile asta cu testarea se fac la intrarea intr-o alta tara, nu cred ca se aplica in interiorul tarii, mai ales la voi, unde sunt altele conditiile de vaccinare.

La noi acum e liber, se poate vaccina oricine vrea, sunt centre drive thru, sunt maratoane de vaccinare non stop, weekendul asta sunt la Biblioteca Nationala, adica doar daca nu vrei nu te vaccinezi.


Editat de valentinag, 07 mai 2021 - 10:56 .


#46
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 08:53

Sursele mele de informare sunt cele oficiale, nu am inteles exact ce vrei tu sa insinuezi.

Daca am scris ca acel lucru imi suna urat, asta e parerea mea si punct. Oricum cel putin o persoana avea o parere similara.

Intreaga pandemie a fost ca o "picatura chinezeasca" pt omenire si la propriu (ca provine chiar din China!!) si la figurat.

Felicitari pt ca te-ai putut adapta la noua viata impusa de pandemie, eu nu am reusit aceasta performanta, imi vreau viata normala inapoi, da, viata aia care include si concedii si scoala pt copii in sediul scolii, nu online si imbratisari si vizite si alte lucruri normale pt un om. Ce traim acum e o anomalie, nu o normalitate.

Schimba sursele de informare. ca vad ca actioneaza ca picatura chinezeasca1!!


Editat de monicabo, 07 mai 2021 - 08:57 .


#47
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 09:00

Empatia este uneori o notiune mult prea abstracta... ce sa-i faci... :((

 

Si eu as vrea sa cred ca nu mai suntem chiar in plina pandemie si ca viata noastra ar trebui usor-usor sa revina la normal. 

 

Nici macar nu am inteles ce surse ar trebui sa schimb, sa trec de la cele oficiale la altele mai neoficiale? :)))))

Urat mesaj si nu mai vorbesc de gradul de empatie, egal cu zero. 
 

Ar trebui sa te gandesti ca sunt si familii care au copiii mici, scolari, care au stat un an de zile on line si cu serviciul si cu scoala. Au dreptul macar sa spere la o vacanta.

 

Si nu mai suntem in plina pandemie, vaccinarile avanseaza, viata incepe sa revina la cat de cat la normal.



#48
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 09:06

Sursele mele de informare sunt cele oficiale, nu am inteles exact ce vrei tu sa insinuezi.

Daca am scris ca acel lucru imi suna urat, asta e parerea mea si punct. Oricum cel putin o persoana avea o parere similara.

Intreaga pandemie a fost ca o "picatura chinezeasca" pt omenire si la propriu (ca provine chiar din China!!) si la figurat.

Felicitari pt ca te-ai putut adapta la noua viata impusa de pandemie, eu nu am reusit aceasta performanta, imi vreau viata normala inapoi, da, viata aia care include si concedii si scoala pt copii in sediul scolii, nu online si imbratisari si vizite si alte lucruri normale pt un om. Ce traim acum e o anomalie, nu o normalitate.

Sursele alea in care te informezi despre "noua viata" [alcool] si alea in care " ilegal/imoral/nerecomandat/nu ai acest privilegiu...".

 

Imi pare rau ca nu-s empatica cu asemenea mesaje...

 

Pot intelege problemele(desi unii au DOAR probleme), pot intelege frustrarile , de aici la avea empatie cu sustinatori ai conspirationismului( chiar daca ei zic ca nu sunt adetpi) e cale lunga.

 

Faptul ca tu te-ai vaccinat, nu inseamna ca pandemia a luat sfirsit,Ca ne üplace sau nu...suntem in plina pandemie, mai dureaza pina revenim la normalitate.De asta si rgulile astea...chiar in ce priveste vacantele.

 



#49
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 09:06

Ca sa fiu in ton cu ce nu suna bine, mie personal nu mi-a sunat bine nici parcul de la Pucioasa, a sunat asa putin peiorativ, plus ca a si fost spus si in mod repetat acest exemplu...

 

 

In acest moment, nu prea merge sa accepti oameni doar pe baza certificatului de vaccinare, deoarece, din varii motive, nu au avut toti acces la vaccinuri. Unora nu le-a venit inca randul, copiii sub 16 ani nu se pot vaccina deocamdata... deci nu sunt toti in aceeasi oala.

Apoi, pe termen lung, mai sunt oameni care poate au contraindicatii, alergii la unul din componentele vaccinului..



#50
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 mai 2021 - 09:09


Felicitari pt ca te-ai putut adapta la noua viata impusa de pandemie, eu nu am reusit aceasta performanta, imi vreau viata normala inapoi, da, viata aia care include si concedii si scoala pt copii in sediul scolii, nu online si imbratisari si vizite si alte lucruri normale pt un om. Ce traim acum e o anomalie, nu o normalitate.

A te adapta, tine de anumiti factori!

 

Esti sanatoasa, esti vaccinata, copii sunt bine sanatosi, familia extinsa la fel, ai servici...daca ipotetic as pune in balanta ce ai tu(in situatia ctuala) si ce am eu, sigur la tine da cu plus, Deci motivele tale sunt irelevante...
 





Etichetat si cu vacanta, concediu, vara

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -