Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#921
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 13:04

Silvia a reînceput școala fizica, după vacanța de Paști, deci de 2 săptămâni. Din Noiembrie erau iar online. Eu nu am probleme sa o pun sa învețe, sa o ascult...și totuși a fost cumplit de greu Pt ea. Nu i s-a potrivit deloc, dar deloc sa stea acasa sa învețe. Nu o motiva nimic. La matematica s-a văzut cel mai mult. Ei au matematica grea, e liceu de științe ale naturii, fac ce am făcut noi in liceu la mate fizica. Nu avem cum sa o ajutam, noi am trecut acum 30 și ceva de ani prin integrale, logaritmi și numere complexe. Nu ne amintim mare lucru. Nici nu dorește ajutorul nostru. Cat a fost online au avut teste la școala, dar la mare lua tot D sau E. F este ca un 4, adică e sub linia de trecere. Și brusc, după 2 săptămâni de școala, la ultimul test la mate, a luat Silvia B! Era la 2 puncte de A, A fiind nota maxima.

 

Nici la fizica nu se descurca online, acum fac fuziune și fisiune, elemente reactive, au avut și laborator. La noi sunt deja clase care stau acasa, Pt ca sunt copii bolnavi. Dar ii testează dacă au cazuri in clasa. Nu mai vor sa ii tina online, toată lumea recunoaște, vede ca nu e Ok. Nu e școala (ca sa nu spun educație, ca se înțelege greșit) asta online. Nu suntem pregătiti Pt așa ceva.

 

La mine e soare. E vânt, nu e înflorit nimic. E rece.

Și da, simt din plin, ca o pleașcă mare de tot, așa frontal, pandemia asta. Nu am cum sa fiu bucuroasa. Nu am cum sa fiu vesela. Optimismul e altceva. Sunt o optimista. Ma bucur de lucruri mici. Dar lucrurile mari sunt tot acolo.

 

Eu nu sunt genul care spune “va fi cumva...”. Pt ca in situația de acum, contează cum “va fi”. Și da, recunosc ca faptul ca eu încă nu am primit vaccin, contribuie la starea mea. Și faptul ca citesc peste tot cum toți se vaccinează.

 

O sa iau o pauza, vreau sa nu mai deschid nimic, nici FB-ul și nici forumul. Pt mine e chiar deprimant. Peste deprimarea mea...


Editat de mihaela_s, 24 aprilie 2021 - 13:05 .


#922
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 14:51

Roli, ce fel de teste s-au primit la scoala? Am primit mail zilele trecute de la scoala copiilor mei in care ne anuntau ca vor primi teste rapide pe care copiii si le vor face singuri. Se vor testa toti copiii daca in clasa va fi cineva pozitiv, binenteles daca parintele isi da acordul. Nu au nevoie de personal specializat, chiar au mentionat ca e usor de facut si rezultatul il au in 15 min. 
 



#923
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 14:58

Marion, la noi nu au pus problema sa si le faca singuri, au zis ca trebuie sa le faca personal medical si cum putine scoli au, iata ca nu se fac. 



#924
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 15:02

Eu sunt optimista, asa am fost, asa raman. Desi nu am stare si tb sa fac mereu ceva, am stat 7 zile in carantina. Cu ocazia asta m-am odihnit. Chiar mi-a prins bine. Deci daca vrei, se poate. Totul tine doar de tine.

 

Sunt cu mandra si prietena ei la tatuat, eu le astept afara. 

Dupa mergem sa mancam la mexicani.

Am fost si ieri, tare fain sa stai la terasa..am vorbit cu cei de-acolo, ne-am bucurat sa ne revedem. Avem de recuperat, asa ca mergem si maine  [:D] nu am mai semnat condica de 4 luni, de obicei mergem de 1-2 ori saptamanal la ei.

 

Am vrut sa pun poze cu florile mele, dar sunt prea mari.

 

Si vorba Vivianei, viata e scurta, asa ca tb traita...asta e si  motto-ul meu  [:I]

 

Zi cu soare si cu mult optimism va doresc.


Editat de Ella73, 24 aprilie 2021 - 15:03 .


#925
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 15:06

Aici in scoli se fac teste cu saliva (nu rapide, sunt PCR), se trimit apoi la laborator...sunt mai scumpe decat cele antigen, am inteles ca sunt in jur de 190 fr unul.antigenul e cam 70-80..PCR (nas) e 150-200 fr



#926
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 15:24

Mihaela, imi pare rau ca nu esti ok, sper ca nu are legatura cu noul rol.

 

 

Mie imi face bine sa ma plimb, cainele e de mare ajutor in aceasta privinta ca ies minim de 2 ori pe zi cu el. Seara ma insoteste si sotul, avem timp sa discutam si sa facem planuri. Acum e frumos, totul e inflorit, maine sper sa ajungem la campurile de lalele.



#927
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 15:40

Mihaela, îți doresc să-ți fie bine și să te ajute ieșirea din social media. Acuși îți vine Diana, nu? Și va veni ea odată și primăvara chiar dacă e mai întârziată. Și vaccinul, cu siguranță! Îți doresc să te bucuri de lucrurile esențiale: sănătate, copii, soare, pe care încă le avem!

 

Noi ne începem ziua, am dormit mult, m-a trezit băiatul care a căzut din pat!

Și eu trebuie să fac mâncare și n-am nici un chef, dar nu putem mânca numai take out.



#928
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 16:29

Mihaela, te inteleg. E foarte greu sa faci fata problemelor proprii si cand ajungi in locuri unde ai vrea sa te destinzi, sa uiti, dai de aceleasi si aceleasi povesti repetate si spuse la nesfarsit.

eu iti doresc sa te linistesti, pace in suflet si sa fii convinsa, ca asta este, a fost doar o perioada urata din viata noastra de care vom rade peste cativa ani.

 

Te imbratisez cu drag si sa ne auzim cu bine cat mai curand.



#929
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 16:32

La mine au venit la tuns iarba.

dupa scarificare, ingrasamant si ploi s-a facut superba!

Mai incolo va pun poze.



#930
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 16:58

Ah, Mianna, multumesc ca m-ai invatat cu Sabon.

 

Scrubbul ala pentru corp este extraordinar. Nu mi-a venit sa cred ce piele fina fara imperfectiuni mi-a facut. Iar mirosul, lavander+apple, persista si o zi intreaga.

Drept urmare, ieri nu m-am abtinut si mi-am mai luat un nou scrubb, o crema de corp si o crema de maini toate cu miros lavander+apple.

 

Si pentru ca am cumparat atatea, am contribuit la cumpararea unui pomisor si am primit si dreptul de a alege unde sa il planteze. Va fi unul dintre cei 800 de puieti.

Si pot alege sa primesc si informatii despre cum ii merge pomisorului meu.

 

Arborelul meu are numaul 93, va fi un gorun si va fi plantat in depresiunea Ciucului. 

O sa mai cumpar de la Sabon si urmatorul va fi un puiet in Kenya. Acolo au mari probleme cu resursele.

 

Si uite asa ma aleg si cu piele fina si cu un gorun. Va fi Gorunul Vivianei.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -