Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii

944 raspunsuri la acest subiect

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.291 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 17:07

Maine  vreau sa fac capitol nou.

- E sarbatoarea Floriilor

- E ziua mondiala a pinguinilor

Nu am idee de titlu. Ceva jucaus, ceva simpatic care sa schimbe starea de spirit.

Astept idei.

• 0

aminna

aminna

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.784 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 19:08

Maine  vreau sa fac capitol nou.

- E sarbatoarea Floriilor

- E ziua mondiala a pinguinilor

Nu am idee de titlu. Ceva jucaus, ceva simpatic care sa schimbe starea de spirit.

Astept idei.

pinguinii infloriti [:)]

• 0

aminna

aminna

Membru de baza

• Membri
  • 5.784 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 19:12

saptamana asta am fost de 3 ori la pod: miercuri, joi (cand a fost ceva muzica live) si azi, cu scrumbie (e prima data cand mananc asa ceva, mi-a placut). azi a fost si o prietena care nu prea iese cu noi de obicei, la sfarsit am ramas doar cu ea, si-am depanat amintiri de pe la intrarea mea in grupul asta de prieteni (vreo 8 ani), sau mai vechi, din istoria grupului dinainte de mine.

maine schimb locul, ma duc in alta parte unde au meniu foarte variat cu peste.

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.175 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 19:54

Iti doresc liniste si tot cce este  mai bun si frumos.  [flo2]

Sa te bucuri de revenire si reintalnirea cu Diana. Sa vina vaccinul cat mai repede si la voi. 

Bafta la serviciu, sa fie ce-ti place tie!  [flo]

Succes Silviei la scoala si examene!  [floare3]

Clar cel mai bine este fizic, deci nu sunt eu, impreuna cu fetele, dusa cu capul. Nu stiu, e ff greu online, le vad si pe fetele mele exact cum ai descris-o tu pe Silvia: plafonate, plictisite, demotivate, fara vlaga in ele cand vine vorba de scoala... si nu mai stiu nici eu ce sa fac, nu prea mai am idei. Gandeste-te ca ele sunt in online de pe 11 martie 2020, deci de mai bine de 1 an de zile. Au avut doar 2 saptamani fizice, prin octombrie, cand efectiv le-am simtit cu o alta stare de spirit, bucuroase. Dar din pacate a fost scurt si au revenit la plafonarea de dinainte.... Si vin examene anii viitori (de clasa a 8-a, succesiv). Din fericire, fiind la gimnaziu, mai pot sa le ajut, acolo unde ma pricep, dar nu pot 100%, sau nu mai snt sigura pe unele notiuni si mi-e teama sa nu gresesc ceva.

Imi pare rau daca am deranjat, dar da, cum si tu si alte persoane ati povestit diverse greutati prin care treceti (fie din cauza pandemiei, fie din alte cauze), asa mi-am spus si eu of-ul (care in cazul meu o reprezeinta copiii, scoala, temele si eternul online). Recunosc ca nu traversez o perioada buna, si eu sunt plafonata 100% online cu jobul, deci mult in casa, la plimbare cu masca (care uneori chiar ma face sa simt ca nu aer, mai ales cand e mai cald si as respira si eu aer adevarat), perspectiva ca va mai dura mult timp de acum in colo... si tot asa...

Mi-ar placea sa mai tinem legatura  [flo]  [flo2]

O sa iau o pauza, vreau sa nu mai deschid nimic, nici FB-ul și nici forumul. Pt mine e chiar deprimant. Peste deprimarea mea...

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.175 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 20:04

Roli, ar fi fost f bine cu teste si ar fi fost o sansa de normalitate pt copii. Si asta este frustrant, prefera sa nu testeze, dar sa tina copiii acasa sa faccac online. Adica varianta cea mai comoda. Probabil la fel cred, ca un copil daca invata la scoala sau de acasa, e tot aia, nu se gandesc si la starea lor de spirit, la faptul ca invatarea online a la long nu e eficienta deloc. Merge pe perioade scurte, dar asa nu...

Eu as fi fost de acord, alti parinti de asemenea. Dar astia fac treburile cu fundul, parca in bataie de joc. Trebuia facut totul cu cap, nu sa-i chemi aiurea, punand sanatatea lor si a familiilor in pericol, dar testati si chemati la scoala.

Insa, sunt si parinti sariti de pe fix, mai citesc pe facebook replici de genul: copilul meu nu va fi niciodata testat, nu terorizati copiii testandu-i, de copilul meu nu se atinge nimeni, la fel si cadre didactice "nu se va atinge nimeni de vreun copil din clasa mea"...  

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.175 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 20:05

La multi ani pt maine de Florii!  [flo2]

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.666 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 20:06

Sunt bucuroasa..am programat-o pe matusa mea si pe unul din veri pe 30.4 la vaccin in Alexandria.. Pfizer fac..si pe alt var cu sotia in Bucuresti, unde s-au vacccinat ai mei..el e pe lista la nr 5 (are handicap si e inregistrat, pt ca l-a acceptat sistemul dupa CNP), ea are nr 3100..dar vaccineaza cam 900 pe zi...uitasem de ei, noroc ca mi-am amintit azi si i-am intrebat daca vor..au zis ca da, ca ei nu se descurca cu netul.

Mai am 2 verisoare de la tara care nu vor sa se vaccineze  [zirea]

Editat de Ella73, 24 aprilie 2021 - 20:11 .

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.283 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 20:19

Mihaela, iti doresc sa iesi din starea asta si sa fie bine.

Monica,  [flo2] si eu simt momentan la fel ca tine. Cand se aduna, se aduna. 

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.175 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 21:33

Doamne ajuta! Merci pt intelegere. [flo2]

Nici tie nu ti-a fost usor, nici cu onlineul care ma supara si pe mine si-mi creeaza frustrari la maxim in unele momente.. Sper sa vina si vremuri mai bune.

Iti doresc sa poti veni in tara anul asta si sa=ti poti vedea tatal. Eu ma vad cu ai mei, ca stam in acelasi oras (si chiar aproape unii de altii) dar mult mai rar si mai putin ca durata decat anii trecuti, cu masca, cu teama sa nu iau, sa nu dau si parca nu-mi tihneste....

Monica, te înțeleg, e frustrant.

Eu nu mi-am văzut tatăl din august 2019. Vreau așa de mult să mergem vara asta, dar mi-e capul plin de "dacă".

Rămân optimistă pentru că așa mi-e firea și cred cu toată puterea în știință.

• 0

puiul11

puiul11

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 442 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 21:40

Monica nu stiu la ce strategie s-au gandit in Ro, dar in Germania metoda cu testare in scoala nu a tinut decat 2 sapt caci de sapt viitoare se inchide scoala din nou caci nr de cazuri in regiune au crescut mult. Deci cu testare la doua zile, concomitent si purtata masca si geamuri deschise si doar juma de clasa tot la on linie am ajuns. Copii isi fac testul singuri din nas, nu cadre medicale sau profesori care au refuzat din start. 

• 0

Intrebari Panica

• Durere de spate in sarcina

Kate 8272
    - Astăzi, 17:00

• Sunt insarcinata

Bianca Larisa
    - Astăzi, 14:56

• Scăpări de urină

IuliaRo
    - Astăzi, 08:40

• Program de papa bebeluș 2 luni