Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#911
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 21:10

Ioana multumesc  [flo2]  sa-ti fie de bine vaccinul!

 

eu nu i-am mai imbratisat sau pupat pe-ai mei din februarie 2020...doar pe mama am imbratisat-o acum cu masca, de ziua ei...n-am cuvinte sa explic. ii vad ca imbatranesc si nu am nicio putere sa opresc timpul. sau macar sa-l fac sa treaca mai incet. 

 

urasc mizeria asta de virus. ne-a schimbat pe multi. ne-a schimbat vietile. am stat in casa cea mai mare parte din timp , nu m-am dus niciunde , munca o parte fizic, am respectat tot si am luat rahatu asta de virus. bine ca am avut noroc. desi inca mai tusesc. la forma usoara.

 

eu nu-i suport pe cei care isi bat  joc de noi cei  care respectam , cei care nu poarta masti,  sunt din ce in ce mai multi, stau bot in bot,fac petreceri, care nu au simtit si trait nicio zi de pandemie din cele 13 luni. 



#912
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 21:10

scoala online si homeschooling nu ar trebui sa fie acelasi lucru



#913
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 21:34

Da, si astia de care zici tu nici nu vor sa se vacccineze, ca deh cine stie ce le baga in corp. Macar de le-ar baga o doza de bun simt sau de inteligenta.

Ma zgerie teribil pe creier oameni care vai, se tem de efecte secundare ale vaccinului, dar nu se dau in laturi sa ia ivermectina la o adica, sau antibiotice in exces, medicamente dupa ureche, ca si cum alea nu ar avea o tona de efecte secundare, mult mai periculoase decat ale unui vaccin autorizat.

eu nu-i suport pe cei care isi bat  joc de noi cei  care respectam , cei care nu poarta masti,  sunt din ce in ce mai multi, stau bot in bot,fac petreceri, care nu au simtit si trait nicio zi de pandemie din cele 13 luni. 


Editat de monicabo, 23 aprilie 2021 - 21:49 .


#914
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 21:39

scoala online si homeschooling nu ar trebui sa fie acelasi lucru

Nu e acealsi lucru, dar nu conteaza.

 

Si nu-i bai. Rezistenta la putin optimismul insuflat de unu si de altu pe ici pe colo in dorinta de a relaxa atmosfera e mare. Aceleasi discutii care se reiau si tot se reiau ar trebui sa ne dea de gandit. Acelasi subiect.

 

De parca nu ar mai putea exista viata in interiorul pandemiei. 

====

 

E vineri, e sarbatoare, luati un pahar cu ce vreti voi in mana si mai destindeti-va putin ca nu strica.

viata e prea scurta si prea frumoasa ca sa o petreceti  incercand sa-i deprimati pe cei ce privesc viata si viitorul cu incredere.  [flo]  [floare3]



#915
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 21:41

Nu, nu au trebui, desi unii asa le asimileaza, de ex. este perfect legala si predarea asincrona, iar unii profesori abuzeaza de asta.

Predare asincrona = profu pune lectia pe classroom si da tema, copilul trebuie sa si-o faca. Apoi se discuta, superficial de cele mai multe ori, ora urmatoare. Eventual cu o intrebare formala "ati intampinat probleme? daca nu, trecem mai departe"... si incepe tavalugul. Ca sa nu mai zic ca anul trecut au fost profi care nu au intrat deloc la orele online, s-au fofilat.. si uite asa se aduna lacunele. Pe care eu incerc sa le elimin, dar nu sunt super-man.

La clasa se faceau nabii lectiile alea normal, copilul se mai ducea cu caietul la catedra la prof (fetele mele sunt cam timide si le era jena sa intrebe de fata cu toti colegii, chipurile "daca e intrebarea prea banala si rad colegii?"), acum in online nu mai intreaba, totul merge ma pe repede inainte... Astea sunt lipsurile scolii online, chiar si din partea profesorilor care vin la ore si isi fac treaba, nu e acelasi lucru ca la predarea fata in fata. Si deja dureaza de prea multa vreme.... :(((

scoala online si homeschooling nu ar trebui sa fie acelasi lucru



#916
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 21:45

E f usor sa zici distreaza-te cand te lovesti zilnic de acelasi si acelasi lucru: teme multe, pe care nu le mai explica nimeni cu trebuie. Cand or recupera copiii astia 1 an si ceva de scoala (sau cat o mai dura rahatul asta) habar nu am. 

Si stat aproae continuu in casa, nu mai stii pe unde sa iesi, daca iesi stai cu teama. 

Da, si sunt suparata ca nu vor mai vi doritori la vaccinare, si in scurt timp se termina oamenii care voiau. Si in ritmul asta nu vad cum mai scapam de pandemie si de o viata plina de restrictii, distantare, scoala online, perioade de carantine, teama ca iei sau dai virusul si tot asa... Asta chiar nu e viata, viata in pandemie pe o lunga perioada de timp, e o mare teroare.


Editat de monicabo, 23 aprilie 2021 - 21:58 .


#917
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 00:10

Monica, te înțeleg, e frustrant.

 

Eu nu mi-am văzut tatăl din august 2019. Vreau așa de mult să mergem vara asta, dar mi-e capul plin de "dacă".

 

Rămân optimistă pentru că așa mi-e firea și cred cu toată puterea în știință.



#918
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 09:46

Buna dimineata,

 

O zi superba, insorita si inflorita!



#919
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 10:52

Bună dimineața și de la mine,

 

Eu nu știu despre ce vorbiți, cine a zis (pe aici) că nu-i pasă. Mianna a spus tot timpul că a susținut restricțiile sanitare. Știu și înțeleg că celor cu copii de școală le este greu, ce nu înțeleg eu este de ce atâția părinți n-au fost de acord cu testările în școală (evident, nu vorbesc despre părinți care scriu aici, ci despre părinți în general). Citeam că a fost folosit un procent infim de teste. Eu am crezut sincer că testarea în școală ar fi fost o cale spre normalitate.

 

Perioada asta e grea pentru toți, pentru fiecare e grea poate în alt fel și nu știu dacă ne ajută să vedem ce nu fac alții bine. Pe mine nu mă ajută să caut vinovați. 

 

Weekend frumos vă doresc, cu soare. Mă duc la cumpărături și apoi să văd ce croșetez prin bucătărie, n-am nici o inspirație.


Editat de danielag, 24 aprilie 2021 - 10:56 .


#920
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 11:51

Daniela, testarile in scoli nu s-au facut pt ca n-a avut cine sa le faca, nu pt ca n-au vrut parintii. S-au trimis teste, nu si personal. Cel putin in scolile unde am eu copiii, scolile unde au copiii prieteni si cunostinte - deci sursa directa, nu ce scriu astia la stiri - toti parintii au zis "testati, distantati, faceti orice, dar chemati copiii la scoala" Eu personal n-am intalnit si n-am auzit de parinte incantat, fericit si optimist ca face copilul scoala acasa. N-ai cum sa fii optimist daca esti parinte de elev. 


Editat de roli25, 24 aprilie 2021 - 11:57 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -