Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#941
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 22:14

Puiul, 

dar nu e generalizat. Cred ca depinde mult de la scoala la scoala. La cel mare se testeaza singuri de doua ori pe saptamana.

La alta scoala se testeaza profesorii de catre o persoana care are pregatire in acest sens. Copiii nu sunt testati( scoala clasele primare). 
 

La francezi , elevii  au purtat masca non stop , plus alte masuri. Daca era vreun caz in clasa, se testau doar colegii de contact. Eu sunt f multimita de cum au procedat in ultimele luni. 



#942
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 22:44

saptamana asta am fost de 3 ori la pod: miercuri, joi (cand a fost ceva muzica live) si azi, cu scrumbie (e prima data cand mananc asa ceva, mi-a placut). azi a fost si o prietena care nu prea iese cu noi de obicei, la sfarsit am ramas doar cu ea, si-am depanat amintiri de pe la intrarea mea in grupul asta de prieteni (vreo 8 ani), sau mai vechi, din istoria grupului dinainte de mine.

 

maine schimb locul, ma duc in alta parte unde au meniu foarte variat cu peste.

Ce rau imi pare ca nu pot veni si eu maine.

 

I-am promis Silviei ca facem impreuna gratar. Am cumparat ieri un crap de dunare,  marisor.

 

Cat despre Pod mi-a placut foarte mult, abia astept sa termin cu aventura pompa, cu sarbatorile, sa ne vedem mai des acolo ca au niste mici grozavi.



#943
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 23:08

Monica nu stiu la ce strategie s-au gandit in Ro, dar in Germania metoda cu testare in scoala nu a tinut decat 2 sapt caci de sapt viitoare se inchide scoala din nou caci nr de cazuri in regiune au crescut mult. Deci cu testare la doua zile, concomitent si purtata masca si geamuri deschise si doar juma de clasa tot la on linie am ajuns. Copii isi fac testul singuri din nas, nu cadre medicale sau profesori care au refuzat din start.

 

Nu știu datele statistice de la voi, dar nu cred ca s-a revenit la online DIN CAUZA școlilor deschise, ci a creșterii transmisiei comunitare în toate domeniile societății, a varianților mai contagioși. Școlile se închid ca măsură de precauție, nu pentru că nu ar funcționa testările rapide.

 

Eu predau la o școală primară și avem câte 1-2 cazuri la 2-3 săptămâni, din ianuarie încoace. Până la vacanța de Crăciun nu am avut cazuri. Clasele cu caz confirmat trec online 2 săptămâni. Nu avem teste rapide la școală. Eu zic că e bine. Sunt recunoscătoare pentru fiecare zi petrecută fizic la școală, pentru mine dar mai ales pentru băiatul meu (clasa a 3 a).

În școlile secundare apar mai.multe cazuri pentru că tinerii socializează după ore. Cei din ani terminali vin la școală o zi din 2 alternativ.

 

Pentru a ține școlile deschise trebuie un efort și o viziune din partea autorităților, ca școlile să fie ultimele instituții închise și primele redeschise.



#944
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 23:16

Maine vreau sa fac capitol nou. - E sarbatoarea Floriilor - E ziua mondiala a pinguinilor Nu am idee de titlu. Ceva jucaus, ceva simpatic care sa schimbe starea de spirit. Astept idei.

 

De Florii cu drag și spor, pinguinii au ziua lor!

 

sau

 

Pinguini din toate țările, uniți-vă!

 

Mersi Viviana pentru inițiativă!



#945
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 aprilie 2021 - 08:52

Cu bucurie-n zbor spre un nou capitol. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -