Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#31
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 14:55

Aici nr de asigurari sociale are tot 13 numere, ca si CNP-ul. Am inteles ca se da tot de la nastere. Noi l-am primit cand ne-am mutat aici. Nr asta apare pe cardul de sanatate. Pe baza lui ne vom putea inscrie la vaccin. 


Editat de Ella73, 23 martie 2021 - 14:57 .


#32
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 15:09

Virusul varianta britanica prin ce anume este mai contagios? E molecula mai mica si "zboara" mai repede? Rezista pe o distanta mai mare ca sa ajunga de la un om la altul (adica>2m)? Poate trece prin masca? Are proteina spike mai buna? SI daca o are mai buna, cu ce afecteaza major gradul de transmisibilitate? Ca si aia veche se prindea bine, astfel incat sa fie capabil sa declanseze boala... Inteleg ca totusi nu e si mai letal, ci doar mai transmisibil...

 

Riscul de a ajunge la spital e de 2.6 ori mai mare. Conform articolului de aici. Se poate traduce in engleza.



#33
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 15:17

multumesc monica  [flo2] 

 

dr de familie e la cabinet si-mi raspunde in dodii. sa astept ambulanta sau cine o veni dupa  ce am sunat ieri la 112? sau sa sun si DSP ul?ce sa fac?



#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 15:29

Mi se pare straniu cazul doctoritei din Oradea, Flavia Grosan. Cea care zice ca a vindecat mii de oameni de covid printr-n tratament simplu, neinvaziv, fara oxigen in exces, fara intubare (adica fara sa ajunga omul in spital), ca are ea o schema ieftina si ca in spitale fac greseli. In fine, ce ma intreb eu: unde sunt miile de pacienti tratati de ea, pe unul nu l-am vazut sa iasa in fata sa spuna "da, am fost la dna dr, m-a vindecat, mi-a dat tratament, ma simt f bine" etc. Nu am urmarit-o si pe viu, adica la tv, ca nu prea urmaresc posturile tv. Deci doar am citit. Nu as fi dat 2 bani pe artocolele respective daca respectiva nu ar fi medic si pneumolog pe deasupra. Adica chiar nu stiu unde e adevarul, inventeaza ea tot? S-ar cobori un medic de specialitate la un asemenea nivel doar pt audienta? Ca astfel le-a dat apa la moara tuturor contestatarilor. Pe de alta parte... au fost si medicamente controversate in tratamentul covid precum Kaletra de ex (stiu pe cineva care a fost internat, s-a vindecat de covid, dar nu se vindecase de diareea provocata de kaletra; zicea omul ca s-a simtit mai rau de la kaletra cu stomacul, decat de boala covid in sine; asta era in toamna trecuta, intre timp nu stiu daca s-a scos kaletra si nici de persoana respectiva, nu mi-e apropiata).

 

Am înțeles ca a afirmat ca a tratat 1000 de pacienți, nu mii.

Sincera sa fiu, d-na în cauza pare sa nu fie tocmai ok, are o privire ciudata și o coafura și mai ciudata. Știu, nu este în regula sa judeci oamenii după aparente, dar mie personal îmi lasă impresia ca ceva e în neregula cu ea. Nu am avut ocazia s-o aud la TV, sa vad dacă are un discurs coerent, logic și argumentat. 

Ca exemplu, și Monica Pop debitează enormități mai mari decât ea. O fi buna în domeniul ei, dar în alte privințe da rău cu bata în balta. 



#35
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 15:49

Monica, intra pe pagina ei de FB și citește cum și ce scrie. Sorry, eu nu mi-as dori așa un medic.

 

Aseara citeam asta, in legătura cu ea: cei care nu cred in Covid, susțin un medic care vindeca de covid :).

 

Parerea mea este ca ea a dat tratament pacienților cu simptome ușoare, care se vindecau oricum. Deci tratament degeaba.


Editat de mihaela_s, 23 martie 2021 - 15:50 .


#36
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 15:54

Otilia, nu văd formulele in Excel, de asta nu ma interesează cum sunt gândite. Deci nu statistica matematica voi învăta. 

Anul trecut Silvia nu a primit job, au fost prioritati cei de 17-18 ani. Anul asta e și ea in aceasta categorie de vârsta :). Oricum, din vreo 30 de joburi la care a aplicat, doi au contactat-o și amândoi i-au oferit job. Acum ea trebuie sa aleagă. ;) 

 

 



#37
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 16:06

La noi e asa de bine la soare  [:)] in biroul meu s-a incalzit bine, a trebuit sa trag draperia...in gradina nu se poate sta, e prea cald  [:D]



#38
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 16:10

Nepotul e incantat de scoala noua (saptamana asta merge de proba); ieri a iesit la pranz cu colegii. Au scoala si dupa-masa, ca peste tot aici. 

 

Daca ramane la ei, trebuie sa ii informez pe cei de la scoala de-aici. Asa am facut saptamana trecuta, le-am scris un e-mail si dupa m-a sunat directorul scolii si mi-a spus ca au notat ca nu vine la scoala. Cei de la scoala noua vor trebui si ei sa le confirme ca incepe la ei, pt ca inca este obligat sa mearga la scoala.

 

Ma bucur pt el, sper sa se descurce (cursurile sunt doar in engleza).



#39
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 16:13

mi-a zis dr sa astept sa imi recolteze daca am sunat la 112. da,doamna, am sunat ieri la pranz, cum am vazut 2 linii. 



#40
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 16:18

despre madam din Oradea pun aici cu copy/paste ce-am scris pe FB:

 

o cunosc, am lucrat cu ea (acum mai bine de 10 ani) in studii clinice, cand parea ca intelege conceptul  [:)]  ce s-a intamplat intre timp nu stiu, dar acum scrie aberatii, de genul "uitati un studiu clinic cu Claritromicina in covid" (studiu la care scrie frumos cu bold "This article is a preprint and has not been peer-reviewed [what does this mean?]. It reports new medical research that has yet to be evaluated and so should not be used to guide clinical practice."), sau se mira ca pretinde lumea studii clinice pentru un medicament aflat deja in farmacii (asta poate nu-i la indemana oricui, insa ea ar fi trebuit sa stie ca e nevoie de un nou studiu clinic de fiecare data cand un medicament aprobat deja pentru o anume indicatie este considerat posibil eficient pentru o noua indicatie). de asemenea ar fi trebuit sa stie ca studiile serioase sunt dublu orb ("double blind"), cu doua brate de tratament (al doilea fiind placebo sau un comparator), cand nici pacientul, nici medicul, nu stie pe ce brat de tratament se afla pacientul, pentru a inlatura partinirea ("bias").

 

 

o alta aberatie a fost faza cu anticoagulantele: daca un pacient chiar are riscul sa faca un cheag de sange, faptul ca ea il pune sa se plimbe il poate omori - pleaca cheagul ala la plimbare si face un infarct, un AVC sau un edem pulmonar.
 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -