Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#41
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 16:59

Am asa o stare de nestare...astenia de primavara cred  [:D] era sa scriu pandemia de primavara  [:-)))]



#42
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 17:01

Ieri mi-am comandat 4 parfumuri;  [:D]  avem un site cu oferte, pt angajati..reduceri intre 50 si 80%...lunea apar oferte...parfumuri nu mi-am mai luat de ceva timp...nu le-am avut pana acum, sper sa miroasa bine.



#43
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 17:32

Deci inteleg ca dna dr a tratat de covid, 1000 de persoane care nu credeau in covid :)))))

Corina, da rectific, scria "a vindecat peste 1000 de pacienti..." si eu am retinut "mii". Dar totusi, nu apare unul din cei 1000. Vad ca au luat-o cei de la Antena3 "in brate", ca acolo am inteles ca a fost si a facut unele declaratii...



#44
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 17:47

Mianna, mersi pt parere, ma intriga dna asta, nu stiu de ce. Dar totusi parea fara logica sa existe un tratament simplu si eficient si medicii sa doreasca toata nebunia din spitale... Nu e nimeni asa nebun sa-si doreasca panica, ATI, cazuri grave...

Ciudat... si totusi nu iese unul din aia 1000 in fata :))

 

Voiam sa te mai intreb ceva, daca poti sa-mi explici asa, simplist (ca nu-s de specialitate ca tine): de ce o cercetare clinica implica acele doua brate de care spuneai tu? Adica de ex. pe vaccinurile astea covid, vaccin real si placebo? Ce rol are acel placebo? Ce releva el? Ca cel caruia i s-a inoculat vaccin real, acolo poti sa vezi anumite comportamente... dar ala cu placebo, ce rol are, ce concluzii se pot trage? Inteleg ca oamenii nu stiu ce au primit daca vaccin sau placebo...

Si tot luand exemplul vaccinurilor, banuiesc ca subiectii care intra in studiu, au intrat, in mod controlat in contact cu virusul SARS cov2... daca cei cu placebo fac forme grave, ce te faci? Sau semneaza inainte ca isi asuma orice, si aia e, ghinion, daca Doamne fesreste...?



#45
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 17:56

Mianna, mersi pt parere, ma intriga dna asta, nu stiu de ce. Dar totusi parea fara logica sa existe un tratament simplu si eficient si medicii sa doreasca toata nebunia din spitale... Nu e nimeni asa nebun sa-si doreasca panica, ATI, cazuri grave...

Ciudat... si totusi nu iese unul din aia 1000 in fata :))

 

Voiam sa te mai intreb ceva, daca poti sa-mi explici asa, simplist (ca nu-s de specialitate ca tine): de ce o cercetare clinica implica acele doua brate de care spuneai tu? Adica de ex. pe vaccinurile astea covid, vaccin real si placebo? Ce rol are acel placebo? Ce releva el? Ca cel caruia i s-a inoculat vaccin real, acolo poti sa vezi anumite comportamente... dar ala cu placebo, ce rol are, ce concluzii se pot trage? Inteleg ca oamenii nu stiu ce au primit daca vaccin sau placebo...

Si tot luand exemplul vaccinurilor, banuiesc ca subiectii care intra in studiu, au intrat, in mod controlat in contact cu virusul SARS cov2... daca cei cu placebo fac forme grave, ce te faci? Sau semneaza inainte ca isi asuma orice, si aia e, ghinion, daca Doamne fesreste...?

 

Monica, rolul brațului placebo este de control. Cum evoluează pacientul fără tratament (dacă e vorba de un medicament) sau câți iau virusul fără să fie vaccinați (pentru vaccin).

 

Altfel cum ar putea medicii să decidă că tratamentul / vaccinul nou este eficient? În ce mod decât comparând cu o populație care nu primește tratament / vaccin?

 

Mă rog, pentru studiul moleculelor în boli care au deja un tratament standard și pacienții ar risca dacă nu ar lua cel puțin tratamentul standard, brațul placebo nu e chiar placebo - li se dă ceea ce este în protocolul curent pentru boala în cauză. De exemplu nu ar fi etic să faci studii clinice pentru cancer și să nu oferi pacienților măcar tratamentul din protocolul existent, de aceea brațul de control în astfel de studii primește un tratament standard, iar brațul de studiu poate primi în plus molecula nouă în studiu.

 

Edit: Acum am văzut și întrebarea cu infectarea subiecților în studiile pentru vaccinurile împotriva SARS-CoV-2. Nu cred că s-a pus problema ca subiecții să intre în contact în mod controlat cu virusul, Doamne feri! Nu ar fi etic (eu așa zic). Subiecții sunt lăsați de capul lor și se vede că cei placebo au o rată de îmbolnăvire și cei cu vaccin au o altă rată (de dorit mult mai mică, spre foarte puține cazuri).


Editat de danielag, 23 martie 2021 - 17:59 .


#46
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 18:01

Da, da, corect ce spune Daniela.

 

Si in legatura cu asta, ceva suprinzator:

"Just 0.7% of participants (79 people) from the four clinical trials who received the Oxford-AstraZeneca vaccine reported a serious side-effect after receiving at least one dose, compared with 0.8% (89 people) of those in the placebo group."

 

Deci 89 din cei ce NU au primit vaccinul au raportat efecte adverse versus 79 dintre cei ce chiar au fost vaccinati cu Astra Zeneca [:D]



#47
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 18:02

Cartile sunt despre niste femei rapite dupa ce au jucat un joc online. Oare ce se intampla cu cele care citesc online? [fri]

 

[:-)))] [:-)))]

Chiar ciudat. Cum se numeste? [fri]



#48
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 18:08

Da, da, corect ce spune Daniela.

 

Si in legatura cu asta, ceva suprinzator:

"Just 0.7% of participants (79 people) from the four clinical trials who received the Oxford-AstraZeneca vaccine reported a serious side-effect after receiving at least one dose, compared with 0.8% (89 people) of those in the placebo group."

 

Deci 89 din cei ce NU au primit vaccinul au raportat efecte adverse versus 79 dintre cei ce chiar au fost vaccinati cu Astra Zeneca [:D]

 

Da, Rall, pacienții știau că au primit ceva (că nu știau ce) și au raportat probabil durere la locul înțepăturii (asta e justificabilă) plus alte efecte cauzate de faptul că știau că au primit ceva :) (ex: oboseală, diverse dureri, amețeli etc.). Mintea umană e un lucru extraordinar :). O zic chiar cu admirație, să nu se înțeleagă greșit.

 

De altfel e cunoscut efectul placebo (iei o substanță neutră și starea ta de sănătate se îmbunătățește) și efectul nocebo (iei tot o substanță neutră și starea ta de sănătate se înrăutățește). N-aș zice că aici e cazul de nocebo effect, dar undeva în direcția aia.



#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 18:10

Da Monica, in toată lumea asta mare nu s-a găsit nimeni sa trateze atât de eficient covidul ca și d-na dr. E de râs dacă nu ar fi de plâns...



#50
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 18:13

Eu stau și ma întreb de ce inginerii nu fac statistica (sau nu au făcut, cel puțin nu secția noastră) in Ro. Nici medicii, nici al meu soț nu a făcut. 
 

Mianna tu scriai parca ca ti-a plăcut statistica. In facultate? 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -