Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#211
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:42

Ce dorești glimmer? Sa bagi și subiectul asta in zona zoster?

Ca să folosesc logica ta, tu ești de vină, că îmi răspunzi la off-topic.



#212
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:42

E de bun simt sa realizezi ca poti avea opinii diferite. Chiar si printre bunele mele amice in viata de toate zilele avem discutii unde vedem aceeasi problema din diferite unghiuri si avem pareri divergente.

 

De bun simt este si capacitatea de a sustine un dialog inteligent si argumentat chiar daca opiniile difera. 



#213
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:44

in romania, in materie de scoala, a facut fiecare cum a crezut/putut/stiut, indiferent ca a fost legal sau nu.

 

ni s-a cerut acordul (noua, parintilor) pentru testare rapida in scoala (fara ca parintele sa fie prezent), daca are copilul simptome.

Copilul tău merge la școală (prezență fizică) ?



#214
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:47

Am primit si eu detalii: in primavara au fost toti inchisi. La inceputul anului scolar au anuntat ca au loc pentru 15 elevi fizic / clasa. Pe principiul primul venit = primul servit. Restul online.

efectiv depinde de fiecare scoala in parte si de capacitatea  de primire/organizare.

 

Eu nu as generaliza nimic.

Traim vremuri nasoale, sunt cum sunt. Nu numai politicienii sunt de vina, sau guvernatorii, sau, sau... Astia fac tot ce le sta in putinta sa tina tara pe linia de plutire.



#215
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.331 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:47

in romania, in materie de scoala, a facut fiecare cum a crezut/putut/stiut, indiferent ca a fost legal sau nu.

 

ni s-a cerut acordul (noua, parintilor) pentru testare rapida in scoala (fara ca parintele sa fie prezent), daca are copilul simptome.

 

 

omg, cum sa vina la scoala cu simptome! 

La scoala se testeaza in masa, asimptomatici. Cei cu simptome se izoleaza si comanda un test sau merg la un centru de testare.Da, trebuie acordul , sar parintele nu are ce cauta in scoala. Dealtfel, elevii se testeaza singuri, nu le introduce nimeni betisorul in nas sau gura.



#216
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:50

te contrazic pentru ca asa stiu de la prietenii mei cu copii la scoli private. In California. Unul clasa a 8-a unul a 5-a

roxana nu toate scolile private au fost deschise...dar au fost si sunt. daca vrei sa ma crezi bine, daca nu ... nu esti prima si cu singuranta nici ultima care imi ataca credibilitatea si caracterul si imi analizeaza fiecare cuvint...a devenit o obisnuinta.

 

e vorba de situatie la nivel de comunitate, nu personal.



#217
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 21:51

omg, cum sa vina la scoala cu simptome! 

La scoala se testeaza in masa, asimptomatici. Cei cu simptome se izoleaza si comanda un test sau merg la un centru de testare.Da, trebuie acordul , sar parintele nu are ce cauta in scoala. Dealtfel, elevii se testeaza singuri, nu le introduce nimeni betisorul in nas sau gura.

Daca apar simptome la scoala. 



#218
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 22:06

cum sa fie deschise scoli și businessuri numai pentru politicieni? școlile particulare nu cred ca au fost deschise in lockdownul ăla feroce. Ca școlile particulare au fost mai bine echipate pentru online, asta e vina statului, nu a școlilor particulare.

 

din cate stiu la noi in stat.

 

cand au inceput sa se inchida orasele "s-a intimplat" ca zona in care guvernatorul si altii aveau winerii sa ramana deschisa. s-a inchis numai cand a facut lumea scandal.

 

cand era lockdown si nu aveai voie sa te vezi decat cu cativa membri ai familiei, guvernatorul era la restaurant cu prietenii.

cand toate frizeriile erau inchise pt plebe...cei pe posturi inalte isi permiteau sa le aiba deschise pt nevoie personale.

copiii guvernatorului merg la privat...normal ca pe el nu-l intereseaza prostimea unde isi dau copiii la scoala, sau daca pot sa stea acasa sa renunte la servici.

 

banii pentru somaj (mai mult de 1 Bilion) au fost furati , f multi puscariasi au aplicat si au primit somaj...doar pt ca guvernantilor nu le-a pasat sa avem un sistem bun de verificare.

 

toate astea tin de cei de la putere iar deciziile lor influenteaza restul lumii si  e vorba de legile prost date  cand la noi in judet au murit doar aprox 40 de persoane (nu deminuez suferinta acestor familii), dar datorita legilor date, milioane de oameni sufera de 1 an de zile....si vor suferi multi ani de acum in colo.



#219
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 22:10

si pe aici am auzit ca  s-au facut learning groups in care au angajat profesori...



#220
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 07:20

in romania, in materie de scoala, a facut fiecare cum a crezut/putut/stiut, indiferent ca a fost legal sau nu.

 

ni s-a cerut acordul (noua, parintilor) pentru testare rapida in scoala (fara ca parintele sa fie prezent), daca are copilul simptome.

 

A fost cerut , parintele nu este obligat sa-l dea. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -