Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#231
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 09:33

Asa ar fi cel mai bine, testati in fiecare saptamana, cine este pozitiv acasa 2 saptamani, restul la scoala.

La copil in clasa, din prima saptamana a fost o fetita pozitiva, apoi la 5 zile s-a testat si doamna, pozitiva si ea. In loc sa stea 14 zile de la testul fetitei, s-a mai prelungit statul acasa cu inca 5 zile, de cand s-au vazut cu doamna. Si uite asa, au facut scoala o saptamana, apoi iarasi 2 saptamani si 1 zi acasa. nici la after nu am avut cum s-o duc, ca era contact direct al doamnei, si fa artificii cu statul acasa. Saptamana asta, sa n-o zic intr-un ceas rau, n-a mai fost niciun caz, sper sa nu mai fie si nici sa treaca iarasi de 3%, ca sa intre in scenariu rosu.



#232
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 09:35

Glimmer, sa le faca un test nu e operatie pe creier. Ma gandesc ca atata lucru pot face si ei. Si noi avem un asistent, vai de lume, dar un test e in stare sa faca. Sper!

Eu i-am facut acasa Marinei 2 teste, nu e nicio filozofie.



#233
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 09:42

ce-o fi nasol sa testeze copiii la cabinetele medicale in scoli? 

 

 

Pentru ca daca vin la scoala cu simptome e jale.La scoala se testeaza doar asimptomatici.

 

Despre acordul parintilor, da, pentru orice interventie, vaccin, se cere acordul. De altfel, si eu trebuie sa dau acordul daca cineva imi face testul. Doar daca ma testez singura, nu.



#234
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 09:48

Glimmer, sa le faca un test nu e operatie pe creier. Ma gandesc ca atata lucru pot face si ei. Si noi avem un asistent, vai de lume, dar un test e in stare sa faca. Sper!

Eu i-am facut acasa Marinei 2 teste, nu e nicio filozofie.

Ha! dacă o cunoșteai pe asistenta de care zic, poate te gândeai și tu de 2 ori... :)))



#235
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 10:10

Singurul lucru nasol, din punctul meu de vedere este ca nu sunt testati toti saptamanal, cu sau fara simptome, sa se izoleze cei infectati si sa se poata tine scolile deschise.

Saptamana viitoare se face 1 an de cand copiii mei nu au mers la scoala decat 5 zile la inceput de octombrie. 

 

Osa va tin la curent cum va fi situatia dupa testarea asta masiva. Patru teste in doua saptamani.



#236
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 11:36

Ungaria se teme de al treilea val al pandemiei și impune noi restricții.

 

Astfel, de luni școlile primare, grădinițele și creșele se închid până pe 7 aprilie, iar cursurile acestora se mută online.

De asemenea, majoritatea magazinelor, cu excepția celor alimentare, farmaciilor și benzinăriilor, dar și multe afaceri își vor suspenda activitatea până pe 22 martie.

 

Rămân în vigoare și măsurile impuse anul trecut: carantina pe timp de noapte, închiderea hotelurilor și restaurantelor și învățarea online pentru școlile gimaziale, licee și universități.

 

 



#237
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 12:00

Ungaria se teme de al treilea val al pandemiei și impune noi restricții.

 

Astfel, de luni școlile primare, grădinițele și creșele se închid până pe 7 aprilie, iar cursurile acestora se mută online.

 

Crese online? Serios?



#238
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 12:02

eu doar am copiat stirea  [fri]



#239
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 12:20

Ungaria se teme de al treilea val al pandemiei și impune noi restricții.

 

Astfel, de luni școlile primare, grădinițele și creșele se închid până pe 7 aprilie, iar cursurile acestora se mută online.

De asemenea, majoritatea magazinelor, cu excepția celor alimentare, farmaciilor și benzinăriilor, dar și multe afaceri își vor suspenda activitatea până pe 22 martie.

 

Rămân în vigoare și măsurile impuse anul trecut: carantina pe timp de noapte, închiderea hotelurilor și restaurantelor și învățarea online pentru școlile gimaziale, licee și universități.

In Cehia incidenta este de aproape 800 la 100000 de locuitori [fri]  si abia acum au inceput cu masurile.

 

Atita timp cit "vecinii" nu iau masuri, de fapt ar trebui masuri la nivel european -dupa parerea mea, nu scapam asa repede de pandemie.

 

Dar ma rog, eu am sustinut de la inceput inchisul granitelor si deocamdata nu s-a intimplat nimic care sa-mi confirme ca gresesc.



#240
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 14:16

Am vazut stirea ca Moldova este prima tara din lume care beneficiaza de programul COVAX  - si a primit dozele cadou de la Romania.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -