Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#191
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 16:59

Off topic. Dana unde a plecat Merkel? Nu mai e la conducere?

N-a plecat nicaieri, anul asta in septembrie sunt alegeri.



#192
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 17:28

Interesant cu scolile in California

 

in Ontario, cand s-au dat ordine pt inchiderea scolilor, toate scolile au fost inchise, publice catolice sau private.

 

ministerele au autoritate si asupra scolilor particulare, doar ei emit autorizatiile de functionare.



#193
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 18:46

Michelle, n-am avut in intentie sa ma iau de tine, ai primit destule posete in cap de la “prietenele” de pe ghetar, dar as vrea sa inteleg ce tot te iei de scolile private? E vina lor ca cele de stat nu-s deschise? Parintii ce si-au trimis copiii la scoli private au ales intre a-si cumpara o ditai casa pe un deal ori a baga banii in educatia copilului. Putini sint privilegiati ai sortii care arunca cu bani, cei mai multi parinti fac eforturi mari sa trimita copiii la scoala privata. De aia nu-ti inteleg neduful pe scolile private. Ai avut si tu sansa sa alegi si NU ai ales sa bagi banii in educatia copilului. Deci?

 

Letiția ai dreptate cu “prietenele” de pe ghețar și restul lumii care orice spun trebuie sa ma contrazică pt ca știu msi bine de peste ocean ce se întâmpla la mine in ograda .

nu e vorba ca am EU ceva cu școlile private ...nu e vorba aici de mine si situația mea ( care și asta nu e cum pare de la distanță , ref la casa de pe deal sau alegerile , sacrificiile mele care nu le știe nimeni de pe aici .)

e vorba de restul lumii din stat care e pana peste cap sătulă sa stea cu copiii acasă fără educație, fără servicii și in curând fără acoperiș deasupra capului.
politicienii dau legi și iau măsuri care pe ei nu întodeauna ii influentează in mod direct.

Scoli închise pt toată lumea dar scoli deschise pt ei.

Business URI închise pt toată lumea dar deschise pt ei sau ale lor .

Una e sa stai in casa 1an in 2camere cu cățel și purcel și alta e sa te lăfăi in vile la ocean.

Lumea contribuie din taxele de proprietare la districtele școlare. Într-un district școlar bun prețul caselor e f ridicat și asta implica f multe sacrificii.

 

nu ma interesează cine/ ce are/ ce face ...case, scoli și vacante... dar e vorba de legi care sunt date cu f multă ușurintă, fara considerație pt restul lumii...

Înțeleg ca in alte tari legile sunt date pt toată lumea nu doar la alegere...sau in funcție de cum se trag sforile. 


Editat de michelle-usa, 03 martie 2021 - 19:08 .


#194
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 19:15

Comit un off-topic pentru a exprima o idee ce tocmai m-a „lovit” citind aici și mi se pare amuzant cumva:

- atunci când avem lucruri pe care le judecăm la fel sau idei în comun, suntem „haită”;

- atunci când dimpotrivă, contrazicem niște idei sau expuneri, dăm cu poșete în cap sau cu pietre sau cu ce-o mai fi.

Fârtate, cum o fi mai bine? [clo]



#195
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 19:24

Nu știu cum o fi la alții, dar la noi măsurile astea luate în pandemie au fost exploatate politic la maximum.



#196
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 19:40

Interesant cu scolile in California

 

in Ontario, cand s-au dat ordine pt inchiderea scolilor, toate scolile au fost inchise, publice catolice sau private.

 

ministerele au autoritate si asupra scolilor particulare, doar ei emit autorizatiile de functionare.

 

In cazul crizei actuale mi se pare ca s-a putut vedea partea de "autoritate". In cazul meu (universitate tehnica care tine de un minister care ne e cel al invatamintului) tutela nu a luat mari decizii, doar financiare pentru a echipa profesorii si salile de curs, eram supusi (ca institutie) tot de ministerul invataminului si de agentia sanitara regionala. Pe de alta parte, directivele au fost clare despre ce se poate face si ce nu. Acum incepem cursuri noi si elective in grupuri mici (maxim 35 in loc de promotii complete de 150), pentru ca avem spatiu putem face totul in mod clasic. DIn fericire.

 

La liceu la cea mica (privat) a fost aceeasi situatie insa decizia intima de organizare a apartinut directiunii director de etablisment cu directori de gradinita, scoala primara, gimnaziu si liceu. Daca la cei de gimnaziu-liceu se putea organiza invatamint on-line, directiunea a decis in interesul elevilor sa nu se faca nimic on-line. Din fericire pentru elevi. Singurele perturbatii sunt cele de organizare zilnica si orele de sport facute in parcul din zona.

 

In martie-mai cind restrictiile au fost complete organizarea on-line a fost ceea ce s-a putut construi atunci in viteza (in prima saptamina am facut curs in mod chat fara sunet, de exemplu), apoi in functie de cit s-a putut investi imediat, pe parcurs sau niciodata cursurile s-au desfasurat bine (spun eu, insa experienta mea e partiala) si evaluarile s-au adaptat noului format pedagogic. S-a vazut foarte clar care scoli au avut energie, bani si bunavointa sa poata face ceva si care nu. Idem pentru cadrele didactice. 

 

E drept totusi ca ani intregi de invatamint la distanta e greu pentru toata lumea, profesorii reorganizeaza si se adapteaza, studentii urmaresc cum pot cursurile, invata mai mult ca inainte si sunt infinit mai izolati si mai stresati, mai ales daca nu stau intr-un camin care sa le fie dedicat.



#197
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 19:54

E spinoasa problema cu scolile - fiecare stat si apoi district au avut alte reguli. La mine in sat a functionat un program alternativ (echipa A/echipa B au alternat saptamanile - 4 zile pe saptamana cu o zi pentru curatenie).

 

In NYC a fost mult mai complicat. Probabil conteaza enorm densitatea populatiei, nu?

 

Si cred ca nu putem compara bugetul unei scoli publice cu cele private - si asta s-a vazut clar cind a venit vorba de investit in masuri de preventie...minim dezinfectante, masti, distantare si mai ales TESTARE. Scoli publice au clase de 25-30 de copii, la privat ai maxim 15-17 (vorbesc de cele pe care le stiu eu, nu in general la nivel de tara).

 

Scoala privata de la mine din sat avea testari de doua ori pe saptamana (se plateste $55k/an pe cap de copil sa fi inscris acolo). La publica? NIMIC. Nici un test. 



#198
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 20:00

La facultati a fost la nimereala - unii au deschis, alti au deschis doar pentru studentii din primul an si apoi ultimul an (semestru alternativ), alti hibrid, altii online. Fimiu a picat pina la urma online 100% cu toate ca au incercat hibrid (a rams hibrid doar pentru studentii din programul de nursing ca aveau laboratoare). Are cursuri inregistrate sau live. E un chin cu testarile - au fel de fel de metode: timp foarte scurt, teste diferite in aceeasi clasa, etc. Trebuie atentie multa si sa nu pice netul deloc ca pierzi testul.  



#199
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 20:01

roxana daca ma contrazici sa fi in ton cu grupul e una dar ...FYI in California scoli private, charter etc cu clasele K -12 au fost și sunt deschise. gapul in educație devine și mai profund.

 

te contrazic pentru ca asa stiu de la prietenii mei cu copii la scoli private. In California. Unul clasa a 8-a unul a 5-a



#200
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 20:06

Ca fapt divers, prin aprilie-mai anul trecut erau deja formate "learning pods" in cercuri afluente. Grupuri foarte mici de copii din familii care au facut un soi de "contract" ca nu mai socializeaza cu altii si s-au adunat cu un profesor sa nu ramana in urma deloc. Lectii particulare cu cate 3-4 copii maxim.

 

Eu cred ca si asta a dus la raspandirea virusului...nu stiu cati au respectat "contractul". 


Editat de antmil, 03 martie 2021 - 20:09 .




Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -