Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Cumparaturi online - castigul pandemiei

magazin cumparaturi

52 raspunsuri la acest subiect

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 24.079 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 11:15

Nu știu cât e de legal sau nu, că nu plătesc cu numerar, deci n-am plătit o astfel de taxă. Nici nu prea am numerar în portofel :).

Eu ziceam doar că înțeleg de ce au pus o astfel de taxă.

Si eu inteleg de ce au pus o taxa ilegala si tampita

Asta nu ma retine sa le dau o mare  bila neagra si sa ma simt frustrata si furata.

Scenariul:  suntem in starre de urgenta, nu am voie sa parasesc satul. in sat nu exista bancomatul care imi trebuie. Am numai cash disponibil. Am nevoie urgenta de produs. Emag ma pedepseste.

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.534 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 11:15

Eu nu am comandat mai mult on line. Mancare nu am comandat deloc ca erau "cozi" interminabile : comandai azi si primeai peste o saptamana. Deci nu, am mers si mi-am facut cumparaturile in magazinele mici de landa casa, unde nu era lume multa.

• 1

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 8.749 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 11:21

Si eu inteleg de ce au pus o taxa ilegala si tampita

Asta nu ma retine sa le dau o mare  bila neagra si sa ma simt frustrata si furata.

Scenariul:  suntem in starre de urgenta, nu am voie sa parasesc satul. in sat nu exista bancomatul care imi trebuie. Am numai cash disponibil. Am nevoie urgenta de produs. Emag ma pedepseste.

Nu știm dacă nu cumva sunt costuri transferate de la compania de curierat, caz în care nu e o taxă ilegală. Compania de curierat poate să tarifeze X lei pentru livrare și X+Y lei pentru livrare cu ramburs, pentru că procesarea numerarului are un cost (pe lângă faptul că își expune curierii). Și la poșta română ai tarif separat pentru plata ramburs, dacă vrei să trimiți colete. Și nu e o taxă ilegală.

Dacă nu ai bancomat în sat poți plăti pe site cu cardul, e o opțiune, eu așa aș folosi.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 24.079 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 11:36

Si daca  nu  am bani pe card si nici bancomat sa pot depune banni pe card?

Ca despre asta e vorba.

Si taxa a fost ilegala perceputa de emag la total cost produse. Taxa de livrare separata.

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 8.749 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 11:42

Acum înțeleg cu bancomatul, nu citisem partea că ai doar cash.

Îmi poți spune de ce e ilegală taxa? Eu tocmai primesc un colet cu poșta română cu plata ramburs, și plata ramburs se taxează separat.

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 24.079 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 11:42

Eu nu am comandat mai mult on line. Mancare nu am comandat deloc ca erau "cozi" interminabile : comandai azi si primeai peste o saptamana. Deci nu, am mers si mi-am facut cumparaturile in magazinele mici de landa casa, unde nu era lume multa.

oh,da!

Am vrut sa comand la Carrefour si abia dupa niste zile si incercari am gasit data de livrare. Comanda a fost de 300 lei. A venit dupa 5 zile si cu mult  mai putine produsec cu un cost total de 89 de lei.

De aceea am  fost fericita sa gasesc localii cu comanda pe FB.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 24.079 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 12:41

Acum înțeleg cu bancomatul, nu citisem partea că ai doar cash.

Îmi poți spune de ce e ilegală taxa? Eu tocmai primesc un colet cu poșta română cu plata ramburs, și plata ramburs se taxează separat.

Daniela, din pacate trebuie sa ma crezi pe cuvant. Si sincer nimic nu ma necajeste mai mult decat indoiala asupra inteligentei mele reactive  la  diverse neajunsuri si asupra celor spuse. Pe mine m-a contrariat  si faptul ca ai presupus ca nu as fi in stare sa platesc cu  cardul pe un site, chiar daca ai sarit peste partea ca am doar cash. Probabil dau impresia ca sunt ingramadita.

In lunile de stare de urgenta, la plata ramburs se taxa cu 10 lei nu procesarea platii ramburs (asta era separat)

Aparea un mesaj simplu ca daca vreau cash platesc 10 lei.

Intre timp, cum era si firesc, s-au facut reclamatii nenumarate si si-au modulat cerinta ilegala, care azi suna asa:

"

Ramburs la curier

Vei plati in momentul in care comanda va fi livrata.

500Lei reprezintă costul pentru procesarea plății la livrare. Plata online cu cardul este gratuită.

În aceasta perioadă, recomandăm evitarea contactului cu bancnotele. Plătește online, fără costuri suplimentare."

Dar ca nu a fost asa la inceput ramane la latitudinea fiecaruia daca crede sau nu ce am spus eu.

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 13.002 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 12:43

Eu am descoperit site-ul https://www.bonprix.nl/ - cu lucruri dragute si un pret destul bun.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 24.079 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 12:52

Eu am descoperit site-ul https://www.bonprix.nl/ - cu lucruri dragute si un pret destul bun.

Fii-mea si-a comandat  de  la Bonprix niste chestii foarte misto, accum vreo 2 saptamani. Ea e slabanoaga acum, altfel facuta, si a reusit cu masurile.

https://www.bonprix.ro/

Acum vreo 3 ani mi-am comandat si eu si nimic  nu mi s-a potrivit.

==============

ps.  stiu ca au tabel  cu masuri, m-am masurat, stiu si sa folosesc un cm, am folosit tabelul lor, dar la felul cum se prezinta constitutia mea, bonprix nu mi se portiveste. [:)]

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 8.749 mesaje

Postat 19 iunie 2020 - 13:53

Viviana, îmi pare rău că am lăsat impresia asta, a fost pur și simplu greșeala mea că nu am citit tot și am răspuns total pe lângă, lucru pentru care îmi cer scuze. Probabil din cauza faptului că eu nu concep să nu am bani pe card, așa sunt de foarte mulți ani, plătesc în 95% din situații cu cardul.

În cazul meu, nu știu cum aș fi plătit enelul, gazul, apa, cablul, întreținerea în timp de stare de urgență. Că mers la punctele lor de lucru nici nu intra în discuție. Iar eu plătesc utilitățile și pentru ai mei, care-s în alt județ. Totul online, de pe card.

• 0

Etichetat si cu magazin, cumparaturi

Intrebari Panica

• Picioruse vinete?

Andre0
    - nov 26 2020 21:18

• Mănâncă suficient?!

ionela257
    - nov 26 2020 17:49

• Mănâncă suficient?!

ionela257
    - nov 26 2020 17:49